Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Принтиране и цветове
Автор: thumper   
Дата:   13-12-09 21:22

Здравейте,
тази седмица принтнах няколко мои снимки в едно фото на близо (photo-place) и с озадачение забелязох,че има огромно разминаване в цветовете. Да уточня, че не съм си калибрирал монитора, но на други монитора цветовете са почти същите, при това все така далеч от хартиения носител (поръчвам на гланцова хартия, която явно не е подходяща, когато снимките се слагат в рамка). Снимките ми НЕ са в adobe RGB. За леко пояснение - светло кафявото е черно, а жълтото - тъмно оранжево. Т.е. снимките са мнооого по-тъмни. Ще прежаля няколкото копия,но искам съвет за това какво да направя, когато изпращам снимки за принтиране. Нямам мой принтер и за това позлвам тези услуги. Нуждата от съвет е подсилена и от това, че утре трябва да извадя няколко снимки за документи, за които е важно да няма такова разминаване. Сега се сещам и за тях да поискам съвет - в какъв размер и колко на лист да отпечтам, така че да са в паспортен размер?
Благодаря предварително за мненията.
Поздрави.


Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: exile   
Дата:   13-12-09 21:30

Класическа тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: superfly   
Дата:   13-12-09 22:06

В формат "9х13" се събират 4. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: Нели   
Дата:   13-12-09 22:10

Виж в гугъл снимки документи изисквания [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: ecobo   
Дата:   13-12-09 22:15

Докато не си вземеш читав монитор и не го калибрираш правилно (щото има и неправилно), нямаш никакви причини да се съмняваш в който и да е печат.

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: ivodam   
Дата:   13-12-09 22:50

thumper: Мда, болката е позната, споделял съм абсолютно същ проблем и май не беше толкова отдавна даже, че ми излизат снимките на печат понякога доста плътни, т.е. тъмни, независимо, че мониторът ми е доста читав и калибриран, и яркостта е настроена според препоръките, нещо, на което у нас май не се обръща много внимание, и всичко е направено по правилата - сРГБ и т.н.
Какво казва Екобо, калибрирането на монитора е задължително само по себе си, но за съжаление да не се заблуждаваме, че е достатъчно. От толкова други неща зависи точното възпроизвеждане на цветовете, че ако станат като хората от първи път, май си е по-скоро истинско чудо... [smilie2]



Публикацията е редактирана (13-12-09 22:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: джъмбо   
Дата:   13-12-09 22:52

не случайно се правят принтерски профили

калибриран монитор не значи че на всички принтери изкарва едно и също изобржение...

правят се принтерски профили като има и голямо значение на каква медия се печата

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: Блясък   
Дата:   13-12-09 23:15

Аз като печатам във фотото, всичко ми изглежда прекалено контрастно. Всичко тъмно е черно, всичко светло е изгоряло. Нула детайл в сянката, бялата риза е изрязана като от хартия. Да не говоря за автоматичното шумоподтискане на макс.... Отдавна съм се отказал да правя снимки във фотото. Факта, че в снимката има детайл както в сянката, така и в светлите моменти, а на тяхната хартийка не се виждат, говори че машината им не е добре. Това не опира до калибрация; разликите с монитора и всякакви други принтерски разпечатки е фрапантна. Жалко за името на фотото. Отдавна печатам само в домашни условия на принтер, и съм изключително доволен. Така че... не се учудвайте. За съжаление клиента е свикнал да вижда такива плътни, контрастни снимки

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: pefoto01   
Дата:   13-12-09 23:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: thumper   
Дата:   13-12-09 23:28

Всичко, което написахте ми е ясно - ясно,че мониторът трябва да се калибрира, ясно,че трябва да се направи профил на принтера, да се съобрази с монитора. Но както казах - нямам принтер, за това ползвам фото услуги. Не случайно питах именно какво да правя, за да ми излезе снимката, отпечтана във фото максимално близо до това, което виждам на моя монитор. Предполагам на място да коригирам цветовете не е добра идея,защото никой няма губи толкова време за 2-3 снимки. Фотото съм написал кое е - photo-place.org Обслужването им е точно, просто това разминаване с цветовете е проблем. Може да посочите някое фото, в което този проблем е сведен до минимум.

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: pefoto01   
Дата:   13-12-09 23:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: pc_genius   
Дата:   13-12-09 23:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: Блясък   
Дата:   13-12-09 23:49

pefoto01: Варна, най-известното фото сред професионалистите

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: IDA   
Дата:   13-12-09 23:50

1) Калибрирай си монитора, за да елиминираш риска от неприятни изненади и оправдания от страна на фотото, че не ти бил калибриран монитора;

2) Намери си фото, където печатат качествено. Малко са такива, но все още ги има. Имаше доста такива теми с информация по въпроса. Ползвай търсачката.

3) Говори с оператора на машината и го помоли да ти отпечата няколко пробни кадъра, за да се убедиш, че качеството те удовлетворява. Ако не те удовлетворява, опитайте се да изясните с него къде е проблемът и как да го решите.

4) Ако качеството те удовлетворява, печатай само там. Ако не те удовлетворява, търси друго фото и повтори процедурата от т. 2. Или пък помисли за домашен принтер, на който да си печаташ сам.

Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: thumper   
Дата:   13-12-09 23:55

IDA, благодаря за съветите. Снимките пратих онлайн, че уж е по-евтино, но следващя път вероятно ще ида лично. По точка 4 мисля отдавна, но все не достига ресурс :) Все пак може да предложите и фото, от което сте доволни.

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: pefoto01   
Дата:   14-12-09 00:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: zed   
Дата:   14-12-09 00:03

Здравейте, случайно видях, че коментирате качеството на печата в моето ателие.
Утре когато отида на работа, ще проверя как и с какви корекции са копирани вашите снимки.
Може да се свържете с мен на телефон 02/8663976,казвам се Здравко Димов за да уточним какъв и къде е проблема и ако се налага ще ги копираме отново.
Когато клиентите ни желаят да копираме без корекции се съобразяваме с това тяхно желание. Ако имате рекламация би било добре първо да го обсъдим заедно.
Ще очаквам да се чуем.

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: matzo_tn   
Дата:   14-12-09 00:13

на мен също ми се е случвало да се разминават цветовете.. миналата година направих 100 броя календари 13 листа формат А3 и всичките до един бяха в жълтеникаво [smilie18]
но в моя случай просто ме поставиха пред свършен факт [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: chovecheto   
Дата:   14-12-09 00:26

Matzo, тук говорят за копиране на минилаб. Ти говориш явно за печатница. Има голяма разлика.
И на мен сега като ми боядисваха бронята на колата има разлика в цвета[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: asahi   
Дата:   14-12-09 00:33

Давал съм обстойно обяснение по въпроса. Който желае - да яхва търсачката.

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: thumper   
Дата:   14-12-09 00:51

zed, радвам се,че писахте в темата. Тя беше пусната, защото предполагах, че проблемът е при мен, не в студиото. Все пак ще се радвам да потърсите решение, защото както посочих съм доволен от облсужването.

asahi, сигурен съм, че си изписал много по темата, но този (пръв) път реших да го карам по мързеливия начин [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: zed   
Дата:   14-12-09 10:28

Решение винаги има. Стига да има желание.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: nik1   
Дата:   14-12-09 10:33

Автор: pc_genius
Дата: 13-12-09 23:37

Помоли оператора на машината да не прави никакви корекции, изкарай едно копие, ако леко се разминават нещата и ще имаш занапред работа със същото фото, настрой си монитора приблизително по това копие... Ако разминаванията са големи, пробвай в друго фото - същата процедура...

отдавна не беше тиражирана тая простотия
[smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: sirkhann   
Дата:   14-12-09 10:35

Аз също не харесвам как вадят цифрови снимки от лабовете по подразбиране, при все, че домашните принтери ги къртят направо като детайл!

photo-place имат един страхотен принтер и zed знае как да печата с него така, че да няма изненади!

Отговори на това съобщение
 Re: Принтиране и цветове
Автор: smit_m   
Дата:   14-12-09 11:51

nik1 това което е казал pc_genius е много правилно и аз процедирам така .
Монитора ми е калибриран с Spyder3pro и въпреки това има разминаване.
Винаги преди да си избера студио където да копирам , си правя няколко пробни копия без никакви корекции на машината .
След това се опитвам да си коригирам монитора като използвам настройките само на монитора а не на видео картата ! Така настройките ми са (brighthess 35) (contrast 50) (color control-blue+35) това е при мен
,при вас настройките може да са други [shtrak]



Публикацията е редактирана (14-12-09 12:08)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »