Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за авторското право и мрежата
Автор: felis   
Дата:   13-12-09 18:34

Някой би ли бил така добър да ми разясни различните положения около снимките свалени от нета, които се намират чрез търсачките. Четох закона за авторското право, но многото информация не ми изясни разликата.
До колкото разбирам можеш да сваляш снимки за себе си, за desktop и screen saver.
Не можеш да използваш чужди снимки, когато това ти носи материални облаги.
Как обаче стоят нещата за аватари и в социалните мрежи и блоговете?!
Раздела "Права за употреба" в google не ми се струва съвсем надежден, а няма как да поискаш разрешение, когато не знаеш автора. От друга страна, ако си нехаен към труда на другите, не може да очакваш различно отношение към собствения си.
Ако някой може да хвърли малко светлина по въпроса, ще съм му признателна!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право и мрежата
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   13-12-09 18:46

Ами много въпроси... И предполагат доста обяснения...
Защо вместо това не вземеш малко първо да попрочетеш и тогава вече, ако нещо не ти е ясно да потърсиш съвети и дискусия по конкретни въпроси?
Може с това например да започнеш


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право и мрежата
Автор: felis   
Дата:   14-12-09 18:44

Мерси, ще ги прегледам през уикенда. А някой не може ли по-сбито да ми обясни-
Как стоят нещата за аватари и в социалните мрежи и блоговете?!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право и мрежата
Автор: d256h   
Дата:   14-12-09 18:51

На кратко казано, свалените снимки може да си ги гледаш сам. Не можеш да ги използваш с комерсиална цел или за разни организации дори имащи идеална цел...

Също така, ако започнеш много масово да използваш снимка, но не правена от теб и станеш известен в обкръжението на мрежата или обществото, вече статуса на снимката преминава в 'забранената зона на правата' и трябва да преговаряш за разрешение от автора...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право и мрежата
Автор: asahi   
Дата:   14-12-09 20:10

Смятай аватара за рисунка или произведение на изкуството.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право и мрежата
Автор: victorcito1978   
Дата:   14-12-09 20:20

Аз лично мисля, че е крайно време да се въведе такса гледане. Гледаш една снимки и си плащаш на автора, примерно 10 стотинки, по банков път. И без това туризма има такса гледане - примерно, за да разгледаш някой музей. Защо да не направим и такса за гледане? Примерно, отваряш си фейсбука, гледаш снимки на тъщата, 5 снимки примерно, и й превеждаш 50 стотинки, или ги превеждаш на тъст ти, който е снимал това. Обаче за да ги преведеш на тъста ти, трябва той и тъщата да са подписали Model Release за целта. Искай задължително да видиш договора между тях преди да превеждаш парите! И най-добре преди да седнеш да разглеждаш снимките.
А най-добре е да сключиш направо договор с тъста, за правото да разглеждаш снимките на тъщата - примерно право за 100 разглеждания. Искай задължително 10% отстъпка от цената.

Искай и да заверите договора нотариално, за да няма 6-5. Прибери го на сигурно място и тогава сядай и си цъкай на воля.

:)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право и мрежата
Автор: tziko   
Дата:   14-12-09 20:27

Добре, че снимките на тъщата съм ги правил аз, че да мога да и се наслаждавам на воля.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право и мрежата
Автор: iceflame   
Дата:   16-12-09 22:32

victorcito1978, ти би ли ги плащал при положение, че преглеждаш безброй снимки на седмица (да кажем)? Може да въведем и такса "пробване на обувки в магазина" :) Не пречи да си направиш такъв сайт, в който да се плаща за гледане и да видим колко посетителя ще платят и колко ще хукнат към милионите безплатни неща :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за авторското право и мрежата
Автор: Canon   
Дата:   17-12-09 05:49

Като стана дума за комерсиалната цел.
Значи искам един филм да си го гледам сам, еднократно, без на никого да продавам (съвсем некомерсиално) прожекцията/плейването, ама то било пиратство, Замундтата предлагала пиратско съдържание - визирам филмите.
А снимката, използвана по същата схема, не било същото.
А разликата между снимката/филма е само в бройката - при филма кадрите са много повече.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »