Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 защита на хартиени копия
Автор: arriah   
Дата:   01-12-09 17:40

От известно време ме мъчи следният въпрос - как да защитя снимките, които съм копирал на хартия от въздействието на околната среда?

Що се отнася до прах и влага - сравнително лесно решение е затварянето между стъклени плоскости, но с времето (на кадрите, през които минава лъчът пряка слънчева светлина) цветовете леко започнаха да избледняват и да стават по-"плоски" (не знам по какъв друг начин да го опиша).

Понеже се касае за копия 70х100см събирам всякакви идеи на тема защитно покритие или други средства за защита. За съжаление няма как да преместя всичките кадри на стена където няма пряка слънчева светлина...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: thomas   
Дата:   01-12-09 17:46

По каква технология, с какви мастила и върху каква хартия са печатани тези кадри? Принципно нищо на този свят не е вечно, но при правилен избор на технология как да го кажа... и да се променят цветовете някога, ние няма да можем да го разберем, защото вече няма да ни има. Да не говорим, че малко по-рано може и да ни се стори, че са се променили (а те ще са си все същите), но ще се окаже, че е от отслабналото ни от старостта зрение ;-)

Принципно ако кадрите са ти зад стъкло (и то не е кварцово), те са почти напълно защитени от UV-лъчите, които са най-големият враг на цветовете. Така че ако въпреки че са ти зад стъкло, за малко години са станали други, то или мастилата не са били каквито трябва, или хартията не е била добра.

За щастие в дигиталната ера, когато цветовете ти избледнеят, винаги можеш да извадиш файла, на който ще са му все така свежи, и да си направиш нови, по-съвършени копия. Няма да казвам къде и какви, че ще ме обвинят (справедливо) в реклама ;-)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gorskio   
Дата:   01-12-09 18:02

На една фотоваканция видях спрейове за UV и влагозащита, специални за мастилени принтери, имаше демонстрация май на HP или Epson не си спомням

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: arriah   
Дата:   01-12-09 18:28

ако се притеснявате за рекламата - дайте инфото на ЛС.

Кадрите са печатани преди малко по-малко от 3 години. За съжаление не знам къде - колега се занимаваше с тази работа, аз само подготвях кадрите, така че ми е трудно да кажа с какви мастила са печатани.

Иначе - хартията е гланцова, 220г/см2, тази вечер ще погледна дали има някакви маркировки на гърба на копията, за да ориентация относно марка.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   01-12-09 18:33

те проблеми имат само принтовете на мастилени принтери ?
с минилабовете няма проблем ? или се бъркам ?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   01-12-09 18:48

Закачиш ли едно копие зад стъкло и на стената - 90% от дълготрайността му зависи от печата и хартията, които са ползвани.

Качествен отпечатък от мастилено-струен принтер държи повече отколкото калпав от минилаб по традиционния процес. Така че не винаги отговора се крие в процеса, консумативите са по-важни.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Shmidt   
Дата:   02-12-09 11:28

n1x0n

Искам да те попитам , защото не съм специалист по хартиените копия :

Останалите 10% от дълготрайността от какво зависят ?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: thomas   
Дата:   02-12-09 11:38

Shmidt, останалите 10% зависят от това чистачката на помещението да не целне копието с тоягата на парцала ;-)

arriah, има фотохартии 220 грама, които издържат 1 година и такива, които издържат 11 години (това при dye based мастила), при UV мастила някои изображения издържат и по 150-200 години (но цветовете им поначало са по-малко живи, а имат и доста други проблеми, например при различна светлина и под определени ъгли на гледане се виждат лошо). Отделно от това има мастила и мастила. Хубавите мастила издържат колкото е казал производителя, за ментетата никой нищо не може да каже, сигурно дори и този, който ги прави.

пак n1x0n, доколкото знам, химическите копия издържат без промяна поне 50-60 години, ако химията не е прецакана. Надали някой ще има претенции след толкова години, още повече в дигиталната епоха.



Публикацията е редактирана (02-12-09 12:08)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »