Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Каква глава за статив?
Автор: 35mm   
Дата:   19-11-09 14:09

Моля за съвет за глава за статив за снимане на диви животни на екстремен студ.(Архипелага Svalbard, който се намира между Норвегия и Северния полюс. Там има мечки.)

През последните 2 години и нещо снимам на един студиен 161MK2 SUPER PROFESSIONAL TRIPOD MK2 (8 кг са краката само), и глава 229 3D SUPER-PRO HEAD. Но... ще я сменявам за Арка Суис, скоро.

https://photo-forum.net/static/forum/2009-11/nhyg1874.JPG


http://images.manfrotto.com/imageservlet/image?sysid=125449496337526258&format=gitzo_product_detail&


Ето краката и главата:

https://photo-forum.net/static/forum/2009-11/runo2030.JPG


http://photo-zona.net/images/user29743/album11177/preview/1202555898_hdvl5746__DSC0217.JPG


Имам хоризонтално рамо (което може да се монтира вертикално, и тогава статива става над 3 метра височина) , няколко плочки, ремъци за носене, престилка която се опъва между краката и оригиналната му чанта която е мека цялата за защита на краката и главата. На 2.60 метра, статива носи 20кг. Долу сгънат не ми се мисли колко може понеже ще носи която и да е фотографска система на планетата стабилно.

(Като ги купувах, нямаха такива "Супер Професионален" термини в името на модела..., баха си само професионални[smilie11])

Имам и тези обувки за сняг за статива:

https://photo-forum.net/static/forum/2009-11/jpip8900.JPG


http://images.manfrotto.com/imageservlet/image?sysid=125449496410957973&format=gitzo_product_detail&


Поради това че никога не съм снимал в такива условия, а и диви животни, се чувствам като човек който изобщо не знае за съществуването на стативи и глави за тях и какво се прави с тях. Повечето случай снимам бавно, на топло и чисто и нямам идея с какво снимат колегите сред природата.

Никога не ме е срам да питам и да кажа че не знам нещо, и да питам колеги.
Поради това питам колеги, какво ми е нужно като:
1 - статив - лек до към 4 кила (сегашния ми е 8кг(само краката( над 11 кг с главата и чантата) и не мога да го нося повече от 10 минути, пробвал съм), но здрав заради теле фокусните растояния които ще се изполват и силния вятър(300мм/ф4 и 400мм/ф2.8 с телеконвертор 1.7х при нужда).Обективите са големи и със сенниците си имат значителна площ върху която въздушните струи ще оказват натиск.

2-Това е най-сложното за мен - главата.
Ето какво си купи мой познат:

https://photo-forum.net/static/forum/2009-11/kght2391.JPG


http://photo-zona.net/images/user29743/album11177/preview/1258628717_rwru3101_DSC00001.JPG


На снимката сме сложили Д300 + Никкор 500мм ф/4 обектив.

Това ли е най-добрия избор за проследяване на животно което тича - искам свободно движение на обектива докато следя обекта.
Искам да има система за балансиране центъра на тежеста на системата тяло/обектив, така че ако пусна апарата, обектива да не се накланя напред или назад от тежеста си.Като сменя обектива - ще направя ново балансиране за новия обектив.

Коя марка ми препоръчвате? Какви допълнителни аксеосари към главата са полезни за по време на снимките - какво да купя?
Обувките за статива за сняг ще ги ползвам тия от Манфроттото.
С какво се омотават обективите за да не ги брули студа докато се чака за някой кадър, например. А и помага да не се стоплят от ръцете на човек.От упътването на едни мои обективи прочетох при студ да не се пипат с голи ръце, защото (ако ръцете не са замръзнали и те :) ) обектива се затопля от ръката и се изпотяват лещите вътре.
Взел съм покривало за сняг и дъжд ако вали, да не трупа върху фотоапарата.
Автофокуса спирал ли ви е от студа някога?
Какво се чупи по фотоапарата в сняг и студ?

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   19-11-09 14:14

Мани ги тия глави с разните врътки. Или Уимбърлито, както са ти го показали, или видеоглава с хидлавлика и съпорт поне 6 кг. И основният статив да е здрав и тежък, с втори статив за разчекване за снимане от положение по корем.

Обективът задължително в жилетка тип ленскоут от неопрен.



Публикацията е редактирана (19-11-09 14:15)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 35mm   
Дата:   19-11-09 14:15

ivodam, точно от тебе се нядявах да има включване по темата!!! Благодаря![beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zhbuts   
Дата:   19-11-09 14:15

Свалбард? Сиреч Шпицберген. И то зимата?!? Яко! Кога пътуваш? Имаш добър шанс и за северно сияние там. Супер!
Иначе на въпроса - според мен Манфрото 055 с тяхна 488/2 или 4 или люлка на Бенро (като тази на снимката) е добър вариант. Общата маса ще е към 3-3.5 кг, достатъчно стабилен.



Публикацията е редактирана (19-11-09 14:16)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   19-11-09 14:21

Жбуци, тоя манфрото ми се вижда добър за разчекване, за снимане в цял ръст този, дето си е на снимката по-горе ми изглежда достатъчно тежък.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   19-11-09 14:26

в началото на януари ще има по-добра от тази глава... тоест истинска люлка (че тази е половин )

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zhbuts   
Дата:   19-11-09 14:28

Прав си, Иво. Но като се има предвид, че ще се носи на гръб, този пред мацката си е чанч. Манфротото на книга носи 8 кг май. С 4-5 кг отгоре се държи много добре както добре разчеквнат, така и сравнително изправен. На моя съм му махнал централната колона, за да намаля люлеенето оттам. Пробвал съм го до около -15.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 35mm   
Дата:   19-11-09 14:28

Манфроттото дето имам (на снимката с момичето), сгънат ми е нисък. за нивото на очите трябва леко да му изтегля краката)/ И е 8 кг.

Това за втория статив - много полезно, не го знаех. Този който имам от снимката, му дават 44см височина при най-разкрачено положение. Но с глава ще е точката за снимане някъде на 60 см от земята - не става за от легнало положение. Така че ще трябва втори. Ама много ми се иска да не нося много неща заради организацията какво къде се намира около мен от във всеки един момент.
Казаха ми че ще пътуваме с мото шейни на места, така чр всъщност проблема ще е да мисля за повече неща с мен, и да не загубя нещо, иначе няма много да ми тежи.

Ленскоут-и продават ли се в БГ или да звъня на познати в Америка да ми взимат оттам?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   19-11-09 14:28

А тоя статив горе какъв е всъщност, че не мога да разбера на снимката? Да не е някое гитцо?
от тука ми се вижда без централна колона...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zhbuts   
Дата:   19-11-09 14:30

055 с глава слиза максимално до около 20-25 според главата. Доста удобна височина за снимане лежешком. После не боли вратът :))))))
Абе на Шпицберген зимно снимане лежешком някакси ми зучи твърде екстремно. :))

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: munich   
Дата:   19-11-09 14:34

@dau: Мен ми прилича на Gitzo 5541LS. Поне надписа Гитцо се чете със сигурност.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   19-11-09 14:35

Аа, жилетката аз си я взех от БХ и ми дойде на летището, ама Шоти май беше намерил некакъв друг сайт, с по-добри цени, имаше и некакви отстъпки, ше го питаме.

Ленскоутът си е задължително, първо да ти пази обектива и второ за камуфлаж.

Бели мечки ли ше снимате?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 35mm   
Дата:   19-11-09 14:37

Жбуц, на 055 лесно ли се маха колоната? като я махнеш - има ли си фабрично възможност да завиеш главата директно или си правил някакви модификации?
Лежешком е хубаво защото даже така си и почивам докато снимам, но си е опасно зашото не виждаш назад. Обикновенно втори човек седи зад теб докато снимаш и гледа за животно което може да приближи докато ти си концетриран в снимките и не си го чул.

Дау - статива е на мой познат, наистина е Гицо.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 35mm   
Дата:   19-11-09 14:43

ivodam написа: "Бели мечки ли ше снимате? "

Да, мечтата ми от години. И ме е страх сега не от мечките, а че ми е първо такова екстремно снимане и няма да мога да мисля ни за правила ни за мерене на светлината, ни за нищо. Отдега не мога да спя и чакам по -скоро да тръгвам.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   19-11-09 14:47

Не се притеснявай миналата седмица гледах филм по дискавъри точно за белите мечки в Норвегия, които са убили 2-ма души без да ги предизвикват, така чез за това ще му мислиш там [smilie24] Задължително трябва и пушка да си носите рабира се [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 35mm   
Дата:   19-11-09 14:50

Много успокоително!!!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zhbuts   
Дата:   19-11-09 14:50

Да, съгласен съм. Аз също го правя често. Само не знам как се лежи на -25 и силен вятър. но като се замисля, що не. На 055 централната колона се разглобява. Остава втулката с винта за завиване не главата и късо парче - 6-7 см, което се затяга към краката. Може и то да се махне и да се модифицира и закрепи директно към тях, ама си е играчка. Не съм убеден, че си струва. между другото, 055 има няколко модификации.
В Германия гледах един статив National geographic. Неусложнена конструкция, беше доста стабилен. Не го взех, заради теглото. беше над 3 кг без глава.
А, добре е стативът да има неопренов(и) полкритие(я) на проксималното рамо. За студ нали се сещаш веселбата, ако трябва да свалиш ръкавицата и да хванеш крака. То това е още една полза и от неопреновия калъф на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zhbuts   
Дата:   19-11-09 14:52

Домосед беше натам преди две години и някъде виси пътепис. доста весело беше написано. :)))

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   19-11-09 14:52

като те подгонят мечки не бягай ами се намажи с л*****на и се прави на умрял [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zhbuts   
Дата:   19-11-09 14:53

Доколкото съм се ровил, зоната на вечните ледове почва около 300 км северно от Свалбард.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 35mm   
Дата:   19-11-09 15:06

Жбуц, сещам се - на 055 остава малко парче наистина. Ще търся направо нещо да взема сега за постоянно да си го ползвам само за легнало положение.
Едно време не мислех за това като си взимах статива.

Сега се сетих нещо:
Понеже имам хоризонтално рамо, мога да сложа главата на него, да я завъртя с "главата надолу" самата глава да отиде от долната част на рамото към земята, и така обектива ще се хване на плочката си на точка от земята накъде 20-30 см.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zhbuts   
Дата:   19-11-09 15:09

Можеш. Не знам дали е удобно и достатъчно стабилно за голямо комбо. Някакси този вариант не ми изглежда добре. сигурно е просто предубеждение.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   19-11-09 15:12

Киро, купи си като това Гитзо [smilie24]

Аз преди имах 055PROB много стабилно животно наистина, ама врътките му не са от най-удобните и са натегнати като цяло, на -30 едва ли ще е много комфортно, ама предполагам ще го опъваш 2-3 пъти на ден макс [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   19-11-09 15:13

Киро, обади ми се другата седмица и ще ти покажа как се разглобява колоната и как става с главата, и два варианта на хидроглави, ти ще си решиш какво ти трябва.
Между другото, тая кинаджийската ръчка аз я махам, ич не ти требе, мене ако питаш. [smilie3]

Мечките, от това, което знам за снимането, ги снимат без да се крият, т.е. мечките не бягат от хората, но задължително на някакво отделено и по-издигнато място, абе с една дума, където не може да те докопа. Може да гледате с часове, така че нема меренето да ти е грижа :) Дано имате късмет малки мечета да снимате, може и без кока-кола [smilie24] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   19-11-09 15:16

Т.е. имах предвид по-горе, че мечките едва ли легнали ще ги снимаш, ама може да се наложи за нещо друго. [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »