Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 EOS 7D - първи впечатления и сравнение с 40D и 5D Mk I
Автор: jester   
Дата:   02-11-09 10:56

Не се бях вълнувал така, откакто ъпгрейднах 300Д-то на 20Д преди 5 години :)

Така, както 50Д не ме впечатли и по никакъв начин не ме накара да се замисля, когато обявиха 7Д, реших, че това ще е следващата ми камера. Два месеца по-късно, нетърпеливо отворих кутията на новата машинка.

Въпреки че съм прост любител, съм много запален такъв, а и съм фен на техниката като такава. И, ако щете вярвайте, дори в рамките на нормалния ми семеен живот и снимките, свързани с него, винаги съм намирал ограничения в камерите, които съм имал.

Та...7Д, сравнено с 40Д.

Малко по-тежък, много по-ергономичен. Има промени по дизайна на тялото, направили са му формата така, че генетично да прилича на малък 5Д. Такъв един по-заоблен и по-грапав на пипане от ХХD серията.

Захватът е много по-добър от този на 40Д. Отзад, където тялото се държи с палеца на дясната ръка има едно допълнително оребряване. Абе, няма какво да си кривя душата - за тази камера Канон са надничали в паничката на Никон.

Ергономията не свършва дотук. Най-после нормални бутони на канонска камера - много на брой, големи и интуитивни. За разлика от други, аз намирам разполагането на бутоните по вертикала и отляво на дисплея за много по-удачно от това отдолу и в хоризонтален ред.

Дисплеят - феноменален от моя гледна точка. Все пак аз никога не съм виждал 50Д на живо, но съм виждал Д300 и мога смело да кажа, че дисплеят на 7Д е по-добър.

И най-любимото ми от конструктивна гледна точка - визьора!

Страхотен е! Не мога да използвам друга дума - огромен, светъл и ужасно лесен за ръчно фокусиране. 19-те точки на автофокуса, рамките на различните зони и мрежата за кадриране - всичко е на LCD. Ако не ги искаш, имаш един почти кристално чист визьор.
Аз като любител не можах да преценя увеличението 1х във визьора какво точно ми дава, но 100%-овото покритие на кадъра определено ми хареса. Всъщност, ако трябва да съм честен, по-скоро е нещо като 99%, тъй като има някой друг пиксел, който след кадриране излиза в повече на снимката.

Разните добавени глезотии ме радват, особено вграденият нивелир, който може да се използва както от дисплея, така и от визьора. Ко да се прави, така и не се научих да не кривя хоризонтите. Дори по тази причина на 40Д-то си купих онзи фокусиращ екран с решетката.

Потребителската настройка на повечето бутони беше много важна крачка от страна на Канон. Мога да си измрънкам, че пак не е съвсем произволна, тъй като за всеки бутон са предвидени определен брой функции, които може да приеме, но предполагам от софтуерна гледна точка е по-сложно да се направят 100% customizable.

По отношение на картинката. Всичко, на което се начетох в последните два месеца относно колко било отвратително да сложат 18 мегапиксела на кропната матрица, ме кара да се съглася само заради това, че го намирам за леко излишно. Иначе, в сравнено с това как 40Д се справя с 10-те, съм впечатлен от това как 7Д обработва своите 18. Разбира се, за непрофесионалистите е малко натоварващо. Файловете са огромни, със сигурност при по-слаби обективи разликите между двете матрици няма да се забелязват лесно.

Аз тествах с двата ми най-хубави обектива - 17-55/2.8 и 50/1.4 И при двата, разликата между матриците се усеща. Дори и на 17мм, снимания пейзаж показва доста повече детайл и повече острота на изображението при 7Д. Говоря за JPEG кадри с изключено шарпване и на двете камери.

Ще публикувам днес утре сравненията, които правих, защото вчера не ми остана време.

Другата дъвкана тема преди още да пуснат камерата в продажба, беше ISO-то. И там си поиграх в контролираните условия на трапезарията вкъщи, да си направя едно ансамбълче от предмети и да ги снимам, както пправят големите, като снимах JPEG с абсолютно всичко изключено всичко възможно като постпроцесинг - шарп, редуциране на шума при дълги експозиции и високо ISO, след това RAW, и накрая JPEG с дефолтни настройки на параметрите, само шарпенето го оставих на нула и Picture Style - Neutral.

С две думи - 40Д на 3200 ISO, шуми колкото 7D на нещо между 6400 и 12800. Нещо като примерно на 8000 ISO, ако имаше такава позиция. Шумът е по-малко шарен от този на 40Д и съответно дразни по-малко. Детайлът и при 12800 е съвсем приличен, ще го покажа като кача кадрите. Не ми хареса, обаче, че когато се включи шумопотискането от апарата, на 6400 и 12800 позамазва нещата.

Но все пак, говоря за абсолютно нормални кадри на 3200 ISO, което за мен е перфектно.

Има нещо в картинката на 7Д, което го различава много от 40Д, но не мога да определя какво е. Кадрите са едни такива по-бистри, с по-хубави и естествени цветове. Имаше едно жълтеникаво омазване преди и на 30 и на 40Д, което не ми беше правило впечатление, преди да видя кадрите от 7Д. Не че беше много, но сега осъзнавам разликите.

Една нова функция, която много ми допадна е Auto Lightning Optimizer. Нещо като вграден Highligths/Shadows. Има три степени, както и изключено. На първа степен вкарва допълнително светлина в сенките, което е много хубаво. С всичките ми предишни камери, ако не исках да потънат много сенките, намалявах много общия контраст. Сигурно се лекува с криви, но така и не успях да си направя читава крива и да си я кача на 40Д.

Автофокусът. Преди да си купим куче вкъщи, не съм изпитвал затруднения с фокусирането, дори с 300Д-то ми.

Откакто го имаме дзвера, обаче, се оказа неуловим за 40Д в много от случаите. Вчера рано сутринта, премръзнал го изведох на разходка, включих на Servo и...няма такъв фокус! Никога не съм снимал с нещо по-добро, но имайте предвид, че не съм хващал 1Д, Д300, Д3, 5Д Мк2 и т.н.

Както и да е. Тази автофокусна система + 8-те кадъра в секунда ми напълниха душата. Сега имам едни 100-тина кадъра на куче в полет и всичките са заковани.

Още не съм имал време да разиграя различните зони и групирания, но аз и нямам чак толкова реално поле за такива проби.

Филмчетата. Хехе, тук мога само да кажа, че е страхотно да снимаш с контрол върху блендата, скоростта и практически всичко, без да си се изръсил с минимум 4-5 хиляди за видеокамера. Снимах няколко клипчета на Full HD и 24кад./сек. и от това което видях на компа, особено на слабо осветление, мисля че повече няма да хвана домашното камкордерче.

Все още не съм видял всичко де, защото домащният компутер се дави с Full HD и накъсва здраво, нашият телевизор е с кинескоп, а за да го видя на съседа на LCD-то, първо трябва да си купя един особен HDMI кабел, който от едната страна си е нормален, но от другата, откъм камерата е по-малък. Такъв в комплекта няма. Та за видеото не мога много да кажа, освен че снима с 300Мб/мин.

Ако някой знае откъде да си купя такъв кабел, да каже.

Това е засега, остава да пусна тестовите ми кадри. Надявам се не отегчих публиката.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: BateBorko   
Дата:   02-11-09 11:08

Добре си го написал. Чакаме снимките.
Пожелавам ти хубави снимки и клипчета с новата техника!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   02-11-09 11:17

jester
Мисля че се коментираше, че за това тяло се използва корпуса на 5Дмк2, а бутоните до дисплея преди 40Д, на 30Д, 20Д си бяха вертикално и вляво от него.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   02-11-09 11:18

Апарата е пълна лудница. пробвал съм го с пластмасаци като 50/1.8 II и кърти от детайл от 2.5 нагоре.

Автофокуса, го сравнявам с спортната марк тройка, в повечето ситуации 7д бие тройката. Пробвах дори при снимки на мишелови с шарен фон, където марк3 много себъркаше от фона, а седмицата не отлепяше от обекта.

Да си го ползваш със здраве!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   02-11-09 11:19

Добро и сбито ревю, с най-важните неща. Благодаря, че го сподели с нас.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   02-11-09 11:23

Canon, да бе, знам, имал съм и 20Д, и 30Д, просто по-скоро трябваше да кажа, че оценявам като добра идея да се върнат бутоните по местата им :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: drkskwlkr   
Дата:   02-11-09 11:45

Отлично ревю, браво jester! [beer] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   02-11-09 11:48

[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borisyankov   
Дата:   02-11-09 11:50

Много добре написано. Доста субективно, но то няма как иначе.

Примерно: всъщност теглото не е много по-голямо от 40Д, 860гр срещу 822гр.

HDMI кабели продават на много места, но гледай да не те изръсят много. Цените понякога стигат и до 50-60лв. Обаче ги има и на по 10-12лв. Така че гледай да са от вторите :) Има и HDMI-DVI което ти го връзва директно към LCD-то.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   02-11-09 11:54

Адаш, прав си, че е субективно. Аз затова съм писал първи "впечатления". Всичко е точно такова, каквото аз съм го усетил. Нямам намерение да се бия с никого. Обективната част ще я кача по-късно.



Публикацията е редактирана (02-11-09 15:32)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   02-11-09 12:19

Изключително интересно ми се стори това, което пишеш за картината, по-ясна и с по-добри цветове, май Канон наистина са направили удара с генерално нов тип сензор, нови лещи, нови алгоритми на обработка, нови процесори... абе мислех си аз, че тая работа не е случайна с тия мегапиксели и че не може да е само евтин маркетингов трик, щото все пак тия апарати са за публика, която знае за какво иде реч... Това може да означава само едно - че Марк 4 пък с 16 МП на 1.3 кроп ще е кристал отсекъде...

[smilie10] [smilie8] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Alex-dan   
Дата:   02-11-09 12:45

Поздрави за ентусиазма и описанието. [beer] Прогледнахте най-накрая с тоз апарат май канонци [ezik] [ezik] До сега ми беше крайно забавно да чета за невероятните мега хипер канонски цветове /особено като притежател на Д300 и обектив като 105 ВР/, които така и не видях и на 50Д даже... Апарата наистина изглежда страхотно и може би е единствения за сега, който да накара Никон сериозно да се замислят занапред [cool] Па Сони нека си снимат мачове на тъмно [smilie18]



Публикацията е редактирана (02-11-09 12:47)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   02-11-09 12:59

Alex-dan : аз в тоя форум не съм видял някой да е възхвалявал точно цветовете на 50D, на 5D може би.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: plamo   
Дата:   02-11-09 13:03

Не мога да си представя че ще има микро детайл като на старото 5Д с което съм сега. Ако е така обаче, ще взема да се прежаля и да си поосакътя обективите малко на кроп. [smilie5] [smilie19] Иначе ревюто си плаче за процент от Канон при следващи продажби на 7Д . [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: apollo   
Дата:   02-11-09 13:10

При 1600-1700лв. за 1Ds и 5D в момента тази "шикарна" кропка хайде стига[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   02-11-09 13:11

Хаха, не съм на процент, нямам магазин за фототехника и не съм фанатик. Дори си мислех да си взема някакъв Никон преди време, ама ме домързя цялата логистика около смяната на системата.

Просто съм много приятно изненадан от камерата.

И не ме взимайте за експерт. Снимал съм само веднъж с 5Д първото издание. Много се съмнявам, че 7Д ще може да се мери по микродетайл с 5Д 1 и 5Д2, но определено съм изненадан много приятно. Ако някой има поглед върху двата апарата, ще се радвам да видя едно наше си, българско ревю и сравнение.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   02-11-09 13:12

То ако така си говорим... има и 1Ds2, дето е малко по скъп от 7D, и кво? За всеки пътник си има влакове.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   02-11-09 13:41

Ако някой има поглед върху двата апарата, ще се радвам да видя едно наше си, българско ревю и сравнение.

Може да ми звъннеш, примерно, да ги премерим и да почерпиш [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bpavlov   
Дата:   02-11-09 15:03

Добре де, що някой не даде РОУ файл от този апарат да погледаме малко. Защо всички снимате на джипези?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   02-11-09 15:13

Толкова е добро новото тяло, че в джипег снима по-добре от роу [smilie10] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   02-11-09 15:26

dau, нали съм писал, че съм снимал в JPEG с изключени подобрения, в JPEG с дефолтни настройки и в RAW. Като пусна снимките довечера, ще гледам да пусна и линкче към RAW файловете.

n1x0n, идеята не е никак лоша :) тъкмо отдавна не сме се виждали :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Тед   
Дата:   02-11-09 15:26

Стига чесане на езици, дайте основното ястие[smilie7]
И да има от суровото ядене[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Минко   
Дата:   02-11-09 15:27

Много добре си го написал, поздравления [smilie24]



Публикацията е редактирана (02-11-09 15:28)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kolcho   
Дата:   02-11-09 16:24

Поздравления за интелигентното и забавно описание - удоволствие е да се чете!
Ако и тест кадрите ти са на това равнище - ще трябва да черпим, види се.....
[smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ikomilanov   
Дата:   02-11-09 16:28

[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marbah   
Дата:   02-11-09 17:13

Mnogo interesno napisano,useshtase inteligentnostta na choveka,koito go e pisal,takiva hora previat i hubavi snimki,dori i narecheni liubtelski.Sigurno shte e mnogo hubavo vav vsiaka kutia na Canon 7D,da namerish taksta na avtora vatre i predi da posegnesh kam kamerata da go prochetesh za da znaesh kakvo predstoi da pipnesh.Oshte poveche taksta e napisan tolkova uvlekatelno,che te kara da si mislish kak v blizko badeshte da si kupia i az tozi fotoaparat,neshto,koeto malko reviuta i tekstove ot drugi iztochnitzi biha mogli da te nakarat da izpitash podobno useshtane!Uspeh na kolegata v badeshtoto udovolstvie ot rabota s novata pridobivka[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: sirkhann   
Дата:   02-11-09 17:18

Каквото и да си говорим, каквото и да избълваха някои хора в този форум, това тяло си е много добре направено и е един голям кеф. Аз също бих си сменил сегашната машина с тази без капка замисляне, ако имах $$$ възможност. [smilie24] Евала за синтезирания преглед!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marbah   
Дата:   02-11-09 17:20

Mnogo hubavo i uvlekatelno napisano,che chak te kara da si mechtaesh kak bi si kupil i ti v blizko badeshte tozi model fotoaparat.Malko tekstove biha te nakarali da izpitash podobno useshtane,a tova veche si e seriozno neshto.Mnogo hubavo bi bilo da namerish podoben tekst v kutiata na Canon 7D,i da go prochetesh predi da posegnesh kam fotoaparata.Pozdravi na kolegata za udovolstvieto koeto dostavia na vsichki s teksta si i mnogo priatni migove s novata predobivka[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Shri   
Дата:   02-11-09 17:34


jester,

При HD video има ли автоматичен фокус и следящ фокус ? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   02-11-09 17:44

Има автофокус, но е само т.нар. Live Mode, т.е. за фокусиране се използва самият image sensor, което е ммм, мааалко баааавно. Но, така е в професионалното видео, слагаш обектив с Ring Type USM Motor и си връткаш фокуса на ръка. Как иначе ще предадеш операторския поглед - малко дефокус, акцент на детенце, което духа глухарче или някоя запалена цигара при макс. отворена бленда, такива клишета. [smilie7]

А, да, да кажа и нещо лошо, да спрат да мислят хората, че съм на хонорар в Канон - вграденият микрофон чува само моно. За стерео звук има 3.5 инчов вход за външен микрофон, отстрани на тялото.

Иначе фокусът не е от най-следящите. Ако искаш фокусиране, държиш на полуспускък или натиснат Af On бутона.



Публикацията е редактирана (02-11-09 17:45)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   02-11-09 22:04

Така. Започвам да качвам малко по малко сравненията. Не знам дали добре съм направил, че всичко съм го снимал без грам шарпене, но реших, че така е най-достоверно. Освен това, не знам доколко е добра идея, че съм намалил кадрите от 7Д-то до размера на 40Д или е по-правилно обратното. [smilie11]

Ползвал съм обектив Canon EF 50/f 1.4 USM на f/8.

Както и да е, ето първо целия кадър:



http://photo-zona.net/images/user3648/album1452/large/1257192469_qdlr2842_Ustanovka.jpg


Сега и сравненията на ISO 100:


http://photo-zona.net/images/user3648/album1452/large/1257191959_gkeu9411_ISO100.jpg


ISO 400


http://photo-zona.net/images/user3648/album1452/large/1257193086_ntox5630_ISO400.jpg


ISO 800


http://photo-zona.net/images/user3648/album1452/large/1257193687_atxw1397_ISO800.jpg


ISO 1600


http://photo-zona.net/images/user3648/album1452/large/1257194154_eovy0045_ISO1600.jpg


ISO 3200


http://photo-zona.net/images/user3648/album1452/large/1257194527_ukkn7858_ISO3200.jpg


ISO 3200 при 40D, сравнено с ISO 6400 и ISO 12800 на 7D


http://photo-zona.net/images/user3648/album1452/large/1257195104_lycm7320_ISO6400.jpg


За тези, които повече ги умеят нещата, RAW файловете могат да бъдат изтеглени оттук:

От 40D-то:
http://rapidshare.com/files/301549345/40D_RAW.rar.html


От 7D-то:
http://rapidshare.com/files/301562266/7D_RAW.rar.html




Публикацията е редактирана (02-11-09 23:53)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   02-11-09 22:09

Не, че нещо, колега, ама снимките с AF ли са или през LV?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: guciguci   
Дата:   02-11-09 22:23

Не прочетох с какъв обектив е. Защото дотук 40Д-то не се предава,ама хич даже.



Публикацията е редактирана (02-11-09 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: Canon   
Дата:   02-11-09 23:02

1.Това което можеш още малко да подобриш е тестовете да са ти не на бленда 8, а на 5,6. Това е от гледна точка на по-малко осезаемо влияние на дифракцията.
2. Пусни и обратно сравнение - приравнени към размера на 7Д.
От първото е видно, че по-малкия сензор (на 7д) шуми по-малко при равни размери. Примерно изместено с около 2ЕВ, но и чувствителността на матрицата е леко по-висока - от 7Д светлеят спрямо 40Д



Публикацията е редактирана (02-11-09 23:04)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: falcon   
Дата:   02-11-09 23:09

Добра разработка на детайлите ,особенно в тъмните места сравнено с 40д.
така като гледам до 800Исо никакъв проблем със шума..яка си е камерата[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   02-11-09 23:20

Гъци 7д-то отвява 40д още от 800 аса.
Видимо повече детай дори и на приравнена резолюция.7д изглежда снима прекрасно.
Честито да си го ползваш със здраве [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   02-11-09 23:22

Чудна камерка! Ще си остана с 40Д - не виждам смисъл за мен от ъпгрейд.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: vaskoni   
Дата:   02-11-09 23:58

и аз като asahi![smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: crimsont   
Дата:   03-11-09 00:49

Здравейте колеги имах възможност да пробвам за малко новата машинка с обектив 100-400мм на Канон, това което ми направи впечатление е поведението на фокуса, при пробата насочих апаратчето към един човек който ту помръдваше наляво ту надясно и в същия момент друг човек застана наполовина на полезрението ми, при тази ситуация без да се помръдвам фокусните точки си следяха човека и въпреки обекта, който ми се изпречи фокуса си остана намясто. Тава поведение на следящия фокус ми хареса, и напомни за Марковете. Другото ми впечатление е цветовия баланс - доста коректен бих казал при снимане на смесица от естествена светлина, луминисцентни лампи и такива с нагреваема жичка. Играх си около 10 мин и немога да изкажа цялостно мнение.
Също така ми се стори доста тих при 8к/с

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   03-11-09 00:53

crimsont, има опция в менюто с която това поведение на апарата се задава изрично - дори при появата на по-близки/контрастни обекти около основния обект на следене, да не се прехвърля на тях автофокуса. Тази функция е безценна за следене на птици в полет, особено ако са на шарен фон - тръстики, поле и т.н. вече съм го изтествал на полето и наистина върши страхотна работа.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bpavlov   
Дата:   03-11-09 01:10

Браво на автора за старанието! И аз мисля, че разликата е огромна и би се проявила още по-силно при снимка с по-критично осветление.

Цаноне, пак си казал нещо колкото да се заядеш. Съвсем правилно си го е направил човека.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   03-11-09 01:21

Канона е прав.Не виждам защо го упрекваш.
Но предимството на 7д е видно.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: Canon   
Дата:   03-11-09 02:11

bpavlov
Явно те е страх от стокаджийските критерии, ама то ясно защо - куца ти теорията.
Пак си бягал от часовете по физика

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bpavlov   
Дата:   03-11-09 02:25

спи спокойно, страх ме е. Не всеки е гений като теб да му одобрят 10 непрешарпени снимки в сток сайт. Плюс това нямам "остър" и "безшумен" 50Д като теб, къде съм тръгнал да покривам критерии

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   03-11-09 10:33

Абе, я не се дрънкайте в мойта тема. Аз със сигурност не приемам написаното от Canon за заяждане. Все пак аз попитах дали съм направил нещата правилно и човекът си каза мнението.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   03-11-09 10:35

Бива [smilie5]

Само на мен ли правят впечатление бликовете на рога? При 7D ми изглеждат по-зле, но това може да е от различната чувствителност, както коментира Canon.

Във всички случаи, стъка в правилната посока от страна на Канон. [smilie24]

Пък за микрофона на видеото.. ако ще снимаш видео с такава камера, и без това ще трябва да я окичиш с аксесоари... Външния микрофон си е задължителен с по-дългофокусен обектив.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   03-11-09 10:47

Добър старт е Rode Stereo Mic:


http://www.robgalbraith.com/data/1/rec_imgs/3293_7d_rode.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   03-11-09 10:48

И аз като asahi и vaskoni не виждам причина да ъпгрейдвам към 7Д от 40Д за моя начин на снимане, но 7Д очевидно наистина е прекрасна камера и тези, които наистина имат нужда от такова качество ще бъдат много щастливи с нея [smilie24]

И браво на jester - ето това е всъщност причината, поради която си заслужава съществуването на този форум - безкористен обмен на обективна и наистина полезна информация [smilie24]

Иначе - наистина е интересно как изглеждат нещата когато кадъра на 40Д се ресайзне нагоре до размера на този на 7Д.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Tenev   
Дата:   03-11-09 10:53

Мдаа, ще си остана с 40Д. Браво на автора на темата [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 4i4obenjy   
Дата:   04-11-09 13:38

Браво на автора! За мен това беше изключително полезна тема още повече, че почти бях на косъм да сменям системата с Никон. Тази 7-мица ме връща в правата вяра и за мен това е истинската репортерска камера в поносим ценови диапазон. Ще ъпгрейтвам 40-ката и дай-Боже да мирясам поне две години [smilie24]
Благодаря jester [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: angelovgros   
Дата:   04-11-09 14:05

Да си доставиш удоволствие и да го споделиш, е върхът!

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: sauron69   
Дата:   04-11-09 14:13

Браво на автора на темата, много емоционално и обстойно е написал впечатленията си.
И мен почти ме нави да минавам от 40Д към 7цата. Обаче пък в една друга тема пък видях едни обезпокоителни впечатления за работата на 7Д със Canon 300/4 + 1.4 екстендер, доста основна комбинация за мене. [smilie2]
Но както се казва - на тези които в 7Д са видяли своя апарат- честито [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   04-11-09 14:32

Много точно сте го казали. И аз винаги съм смятал, че освен техническите и обективни сравнения, много е важно дадена камера да я усещаш като твойта камера. Например по този параграф от всичките, които съм имал, най-не мойта камера ми беше 30Д-то. Навремето, дори Зенит ЕТ ми лягаше по-добре.

Понеже следва допълнението към темата, а именно сравнението между 5Д първа серия и 7Д, именно заради интересните въпроси, които възникват, а и поради факта, че в момента 5Д е по-евтин от 7Д.

Как е най-добре да постъпя при сравнението, между другото? Ще правя сравнението отново с EF 50/1.4, но заради разликата във формата на двете камери, коя е правилната стратегия за кадриране? Разстоянието между камерата и обекта ли да остане константа или това, което влиза в кадър? И в двата случая ще се получат резултати, които може да изкривят истината. Приемам съвети, преди да наснимам куп кадри и да се окаже, че не е трябвало така. После при оразмеряването на кроповете, 5Д-то ли да upscale-вам или 7Д да намалявам, за да се получат еднакви парченца в мащаб?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pc_genius   
Дата:   04-11-09 15:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jivkojj   
Дата:   04-11-09 15:27

А защо просто не си снимаш и радваш на новата придобивка [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   04-11-09 15:29

Аз бих направил теста с промяна на разстоянието до обекта, така, че кадърът да се запълва еднакво от обекта (ще потърся и препратка). Така правят тестовете по разните професионални сайтове. Също така бих намалил размера на файла на 7Д до този на 5Д. Иначе, разликата в размера от около 50% е прекалено голяма и алгоритъмът за възходяща интерполация може да омаже нещата.

При 50/1,4 ползвай бленда 5,6 или 6,3. При тези стойности обективът постига максималната си разделителна способност. Естествено, би било интересно да видим разликите и при по-отворени бленди (от 1,4 до 2,8), при които 5Д според мен би трябвало да се представи по-добре от 7Д, НО тестът ще покаже.

Иначе и аз очаквам с интерес резултатите от този тест и предварително ти благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: denyo   
Дата:   04-11-09 15:42

като допълнение на това което написа pc_genius, на мен ще ми е интересно да видя кадър в който има както дребни детайли така и по-големи равномерно оцветени площи... за преценка на детайла и шума

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: IDA   
Дата:   04-11-09 15:46

Ето ти едно много подробно и професионално направено ревю на 7Д:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/E7D/E7DTHMB.HTM


Цъкайки по табовете на първа страница можеш да прочетеш цялото ревю.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Tenev   
Дата:   04-11-09 15:48

Сложи ръчни настройки, че при кадрите от 40Д и 7Д има 1 стоп разлика в меренето - например на 1600 ISO [beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   04-11-09 16:16

Tenev, прав си. Това го направих нарочно, защото едновременно с другите неща, гледах при еднакви кадри как мерят двете камери, че нали 7Д е с новата 63 зонова система за мерене. Иначе благодаря на всички за съветите.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: ivodam   
Дата:   04-11-09 21:16

Не ми е ясно за какво точно ги правите тия тестове вкъщи и какво искате да си докажете - евентуално, че не сте се минали? Не разбирам какъв е смисълът да си купиш камера с много мегапиксели и после да редуцираш снимката, за да я сравняваш с по-стар модел. Губи ми се практическият смисъл и полза от такива начинания, но не съм профи и ми е простено. [smilie3]

Не знам защо никой не се замисля за един такъв въпрос: съдирате се да правите тестове, ама само обсъждате какво виждате на екраните си, никой не чувам да прави разпечатки и да сравнява там нещата как са. А на мониторите да се разчита ми се струва все по-ненадежно. Пуснете си една стара игра на компа, да видите каква трагедия е картината, която е била супер преди десетина години. Щото е била правена за резолюция 800 на 600, а сега вие сте ехее-, къде-къде по-нагоре. Хубаво де, ама апаратите от 4 - 6 мегапиксела отидоха на 18, а екраните какво - колко повишиха резолюциите си дори и при професионалните модели? Така че какво гледаме? Пикселите на апаратите стават все по-малки, и на супер-професионалните, ама на мониторите не се намаляват в същата пропорция изобщо.

Доста безмислена и гротескна ми се струва целата тая история... [smilie2]



Публикацията е редактирана (04-11-09 21:16)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   04-11-09 21:54

ivodam, то и аз не разбрах целия втори абзац на това, което си написал. Явно се различаваме.[smilie3]

Разбира се имаш право да изразиш мнението си, но не съм сигурен, че на мен ми се обяснява защо ги правим тези тестове вкъщи. Щом има хора, които го разбират, без да има нужда да го обяснявам, значи не съм похабил килобайтите уеб пространство напразно.

Другият вариант е да сме тотално изтрещели технологични маниаци, които не умеят да снимат, но за сметка на това много обичат да мерят микродетайли, шум, аберации, динамичен обхват, бокета и т.н., защото тези неща са единственото, което осмисля хобито им.

Ако е така, ще ни разбереш ли повече?

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: bobyf1   
Дата:   04-11-09 22:11

Някой ще каже ли как работи 7D с светкавица

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   05-11-09 09:16

jester ..."Другият вариант е да сме тотално изтрещели технологични маниаци, които не умеят да снимат, но за сметка на това много обичат да мерят микродетайли, шум, аберации, динамичен обхват, бокета и т.н., защото тези неща са единственото, което осмисля хобито им."

Тук си много прав! И аз познавам такива [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   05-11-09 11:03

bobyf1,

признавам, че още не съм го пробвал на светкавица. То с това ISO [smilie5]
Наистина. Снимам вкъщи, понеже не остава време да изляза тази седмица, и изобщо не ми е трябвала светкавица до момента. Ще тествам и ще кажа. Особено безжичното управление ми е интересно как ще работи.

Сравнението 7Д/5Д ще го правя в събота, тъй като чак тогава ще се освободи 5Д-то.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: ivodam   
Дата:   05-11-09 11:37

jester: Идеята на втория абзац на горния ми постинг беше, че като се увеличават постоянно пикселите на апаратите, за да се оцени картината може би трябва и на мониторите да се увеличават респективно пикселите, и да стават по-малки по размер, тогава и по друг начин ще се вижда изображението. Ама карай де, нещо си имам разни мои мисли, не са задължаващи [smile]

Нещата страшно много зависят от софтуера който първично отваря файловете. Прави ми впечатление, че новата версия на ДПП страхотно по-добре ми отваря и прави файловете, които съм снимал преди година и половина.



Публикацията е редактирана (05-11-09 12:20)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   05-11-09 12:16

DPP [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: ivodam   
Дата:   05-11-09 12:24

Мда, не знам какво и как са пипнали, но вчера си отворих една стара чапла, която ми беше останала необработена, направих я, пуснал съм я, в профила ми е - дори след ресайза за да влезе в сайта изглежда добре и не съм й правил никакъв шарп!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   05-11-09 12:29

ivodam, тук мога само да се съглася с теб. DPP става все по-добра програма. Аз просто преди време се отчаях от себе си като обработчик на RAW файлове, понеже след като половин час ръчках един кадър, който бях поомазал и уж бях доволен, като го сравних с JPEGa, който камерата си беше изпляскала без много труд и умрях. Не знам как бях успял така да почупя детайла от RAW file, при положение че смотаният JPEG си имаше предостатъчно. Това е и причината да пусна RAW файловете от теста ми като линк, да си ги дръпнат хората, който могат да работят с тях.

Иначе за мониторите - ами простичко е. Първо, няма как да си разменяме тестове на хартия във форума. Второ, аз, с никаквия ми опит в предпечата и печата, съм правил такива хубави копия на хартия, от файл, който си е изглеждал мазаница на монитора, че за мен хартиеното копие е много по-субективен критерий.

Но, пак повтарям, аз не съм фотограф, не правя често хартиени копия, не разбирам от ICC профили, никога не снимам в Adobe RGB и т.н. Аз снимам само за удоволствие и въпреки че имам бая години опит и известни теоретични познания, никога не ми се е налагало да задълбая прекалено надълбоко.

Пък и то на тия години няма и много време.

Да не говорим, че ми е достатъчно мъка, че откакто прогледнах със светли обективи и сега искам всичко да ми е поне на 2.8 :(

Знанието си е голяма тежест, шъ знаеш.



Публикацията е редактирана (05-11-09 12:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: ivodam   
Дата:   05-11-09 12:40

Ее, не може хартиеното копие да е субективен критерий - не че и там нещата не са страшно зависими от един милион работи, ама снимки не се правят по принцип с оглед за монитор като крайно устройство, единствено изключение са уеб сайтовете, естествено. Но това, което каза за мацаница на монитора е горе-долу което имах предвид [smile].

ПП: То като снимаш РАВ нема значение дали си избрал Адоб или не, ако ти трябва, после можеш да си го отвориш в Адоб пространство.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fila   
Дата:   05-11-09 13:08

Никога не съм чел по добро привю. :)

Макар да съм далеч от това да съм пипал, ползвал или имал някой от тези апарати или други от този клас, това сравнение много ми хареса. Начина по който се вълнуваш като откриваш новите екстри, новите "по-бистри" и с "по-хубави естествени цветове" кадри, автофокуса и всичко друго, не знам защо, но като четох и станах съпричастен на удоволствието, което си изпитал от новата камера. Дано да направиш много и хубави снимки :)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: sauron69   
Дата:   05-11-09 14:30

jester, ще е любопитно сравнението с 5Д

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deadlirics   
Дата:   05-11-09 15:37

Страхотно ревю, кара ме да се замислям дали вместо 50Д да си взема 7Д.
И наистина повече хора от форума трябва да си разпечатват снимките на хартия за да преоткрият фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: apollo   
Дата:   05-11-09 18:29

"И аз винаги съм смятал, че освен техническите и обективни сравнения, много е важно дадена камера да я усещаш като твойта камера. Например по този параграф от всичките, които съм имал, най-не мойта камера ми беше 30Д-то. Навремето, дори Зенит ЕТ ми лягаше по-добре."


Оххх, това вече ме утепа... точно заради наличието на 30Д не мисля да ъпгрейдна на 5Д а направо на 1Дс [smilie5]

Който е стигнал до 40Д не виждам смисъл да купува друга кропка а да си вземе направо ФФ [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   05-11-09 18:39

и аз така смятам, 1Ds или 5D mkII. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-11-09 20:11

ФФ не е ъпдейт ,а по-голям формат :)
Респективно носещ предимствата и недостатъците си.
Който имал 40д нямало смисъл...да зима друга кропка..дрън дрън



Публикацията е редактирана (05-11-09 20:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: ivodam   
Дата:   05-11-09 20:49

vaskoni: и аз така смятам, 1Ds или 5D mkII

тъй, тъй... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   08-11-09 23:31

Както вече писах в една друга тема, този уикенд направих сравненито, което бях обещал.

Направих няколко сравнителни кадъра между 7Д и 5Д Мк1. Резултатите ме изненадаха приятно. Без значение дали вдигах файл от 5Д на 18МП или намалявах тези от 7Д на 12, детайлът си беше почти еднакъв. Първо показвам сравнение между двете камери, при градски пейзаж.

Снимано е от статив, и двете камери са с вдигнато огледало и дистанционно.

Обективът е EF 24-105/4L, на бленда 6.3 Снимах с приоритет на блендата, тъй като заради шарената облачност днес, светлината се променяше на всеки 10 секунди. Това е и причината за различната скорост.

Иначе и двете камери са с най-дефолтните настройки, Picture Style - Standard, с default параметри.

Естествено, снимано е с различни фокусни разстояния, за да получа еднакво кадриране.

По-долу кроповете са от RAW файлове, отворени с DPP 3.7.1.1, настройки по подразбиране, единствено шарпнеса е на 4.
Освен това, при 7Д включих и премахването на цветните аберации, които с този обектив се оказаха чувствителни. DPP ги премахна от раз, обаче.

Обработените файлове бяхе експортнати като тифове, който отворих във фотошоп, където и на двата файла приложих еднакъв unsharp mask - 66, 0.3, 0

Съвсем умишлено, в тези кропове не преоразмерявах, обхващат еднакви зони на двата кадъра, но логично, тези от 18-те МП, са по-големи.

Първо цялото изображение, с очертани зоните, от които съм взимал кроповете:


http://store5.data.bg/marleysc//landscape_full.jpg




Ето и 100% кроп от двете камери.


http://store5.data.bg/marleysc//landscape.jpg





Имам и сравнителни кадри от домашната сценка от предния тест, където по-ясно се вижда съпоставката на различното ISO. Ако на някой му е интересно, ще пусна и тях.



Публикацията е редактирана (08-11-09 23:33)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   08-11-09 23:34

В хотмаил.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   08-11-09 23:36

5д ще остане предпочитано тяло за пейзажи и портрети :) В предвид ,че е на половината цена на 7д

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   08-11-09 23:39

Ако някой си купи 7D само и единствено ако снима пейзажи и портрети значи е долен позьор [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   09-11-09 09:51

Чак сега забелязах нещо. На кропа долу вляво с кабинката на пазача, може да се види на щорите, че всъщност 7Д-то успява да улови повече фин детайл. Има малко артефакти, но като гледам това от голямото ми майсторство при шарпването - не го умея много. Излиза, че малката матрица с ужасно многото, ужасно наблъскани сензори, все пак е способна на повече микродетайл от голямата 12 МП. Явно разликата в поколенията също играе роля.

Всъщност, от тестовете, единственото, в което 5Д Мк1 е по-добър от 7Д, е динамиката. Поне в JPEG, 7Д-то избушва светлите участъци по-рано от петицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: ivodam   
Дата:   09-11-09 10:14

Ами то повечето резолюция освен за по-голям печат по принцип се очаква да направи точно това - да даде повече детайлност, за какво е иначе. Въпросът е дали е уцелен добре балансът, от кой момент пък дифракцията на светлината ще почне да замазва същия този детайл - кантар работа... И разбира се, обективът да може да нахрани тия гладни 18 милиона гърла с отчетливо разделена светлинна информация... Разбира се, цената е повече шум, генерално и както забелязваш, по-ниска динамика... (макар че Генчо Канон нещо беше писал, че повечето пиксели уж трябвало да дадат и по-добра динамика ама това май няма да се потвърди на практика).

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: S.Dimitrov   
Дата:   09-11-09 11:54

Може ли RAW на горния кадър и от двете камери?
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   09-11-09 12:24

Може, но довечера. На домашния компютър са.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   09-11-09 14:11

Много показателен тест, от който недвусмислено става ясно, че надстройката от 40Д на 5Д определено си струва, докато от 40Д на 7Д не толкова. Това от гледна точка на качеството на картината, разбира се. Освен това, със задоволство се убеждавам, че 24-105/L е един много добър обектив, щом разработва така добре детайла в матрица с такава висока плътност на пикселите. Очаквах, че на 7Д този обектив ще започне да издиша.

Имам една малка забележка към теста. Ти си се опитал да постигнеш еднакъв зрителен ъгъл (еднаква визия) чрез промяна на фокусното разстояние на вариото. Това не е много коректно, тъй като оптичната разделителна способност на обектива се мени при различните фокусни разстояния. Ако искаш напълно коректен тест, би трябвало снимаш при едно и също фокусно разстояние на обектива, а да мениш разстоянието до обекта, докато получиш еднаква визия. Знам, че при градски пейзаж, това е мисия невъзможна, но при избор на друг обект с много фин детайл, например "нова двайсетолевка" :-))) би трябвало да стане.

Още веднъж благодаря за усилията. За мен информацията определено е много полезна!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   09-11-09 14:16

И да, резултатите от сравнителния тест на различно ISO също ще са доста информативни.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: Canon   
Дата:   09-11-09 20:26

Иво
Не си ме разбрал правилно - по-големите пиксели НЕ ГАРАНТИРАТ по-добра динамика, а често е обратното.
Дори и в този случай, ако приемем методиката на dpreview.com за правилна, то за



Canon EOS 7D е 8.3 EV
Сенки: -5.0 EV
Светлини +3.3 EV

Canon EOS 5D е 8.2 EV
Сенки: -4.7 EV
Светлини +3.5 EV

т.е., 5Д има по-лоша обща и в сенките динамика и по-добра в светлините. С други думи, ако при при 7Д направим едно недоекспониране с 2/3 степен, ще се изравни динамиката в светлините за сметка на сенките - и ти остава като предимство 14 битовия цвят (повече тонове) срешу 12 битов на 5Д
Познай коя ще е по-добрата картинка при екстремни условия [smilie3]
Хубав, ама си е дядо ...

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: ivodam   
Дата:   09-11-09 21:19

Е точно правилно съм те разбрал де, че не по-големите, а повечето на брой пиксели излиза, че може да дадат по-добра динамика. Обаче нещо от реалната работа май не се потвърждава.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   09-11-09 21:23

Canon, по-правилно е да се каже, че две-три поколения по-нова технология е вероятно да даде по-добри резултати от хубавото, ама старо нещо.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   09-11-09 23:08

IDA, точно затова съм направил и тестове в мойта добре позната вече трапезария, където снимах с 50/1.4 на бленда 5.6, както препоръча Canon и съм изравнявал кадрите с местене на статива.

Първо обаче двата RAW файла от теста по-горе, по искане на S.Dimitrov:

5D_ISO100.CR2

7D_ISO100.CR2

Извинявам се за сървъра, ще трябва да чакате 45 секунди за всеки файл, но така е - без пари, толкова.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   10-11-09 00:23

опитай сега следното

5д със 24 ТС
и 7д със 17 ТС (нищо че идва на четворен бюджет)

после 5д със 17 ТС
и 7д със 10 ТС (знам че няма, ама какво пък)

след това 5д с 24/1.4
и 7д с 16/1.4 (баси това май го няма)

след това може и 5д с 35/1.4
и 7д с 20/1.4 (баси и това май го няма)

може още бая да изреждам
всъщност с 24-105 работата е почти все тая, ако не броим "истинските" 24мм


винаги бих предпочел дядо 5д [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   10-11-09 00:24

Ето и сценката с понито, витамините, лютия сос и ликьора: [smile]

Вече нали съм много отворен, снимам само RAW, и конвертирам с двете си леви ръце в последната версия на DPP. Та това отново са RAW файлове, с дефолтните настройки на DPP, само шарпнеса от 3 го намалих на 2. Също така, малко мръднах кривата на файла от 7Д, за да изравня експозицията, че малко я бях изпържил. И двата файла ги експортнах в 16-битови TIFF, които отворих в PS4 и им приложих Unsharp Mask - 100, 0.5, 0.

ISO 100

http://store5.data.bg/marleysc//ISO100_tabletop.jpg


Ето и на ISO 3200. Тук има малка разлика в обработката в DPP. Дефолтните настройки на 7Д файла бяха с по-височко шумоподтискане, затова ги изравних с тези на 5Д файла, а именно Luminance Noise 2, Crominance Noise 0. Шарпнеса от RAW конвертора е пак на 2, но нямам никакъв шарп във PS.


http://store5.data.bg/marleysc//ISO3200_tabletop.jpg





Публикацията е редактирана (10-11-09 01:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: Canon   
Дата:   10-11-09 00:39

danbi
Да, прав си, ама никой не го казва, а новите технологии не произвеждат ниски плътностти на сензорите. Аз коментирам фактически резултат, за което причината не е тази, която непрекъснато, по форумски се втълпява.
Вече има светлина ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   10-11-09 00:39

Добре бе, Георги, що се заяждаш? Не се опитвам да убедя цялото "българско човечество" да захвърли всички камери и да се преоборудва със 7Д. Просто се опитвам да бъда полезен като си сравнявам някакви неща. Много ясно, че фул-фрейм камерите са много хубаво нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: Canon   
Дата:   10-11-09 00:51

Георги
И какво очакваш от 1.4 - на отворени - на такава плътност - някакви 2-3мм дълбочина.
Не знам, аз съм резервиран за това.

Но списъка примерно може да се довърши:

след това може и 7д с 300/2.8 ИС
и 5д с 580/2.8 ИС (баси и това май го няма, сигурно би тежало над 10кг - сетих се за най-близкото - бигмата на сигма )

подкарай си сам дългите светли - доларовите разлики ше скачкат с десетки хиляди като разлика между тях

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: Canon   
Дата:   10-11-09 00:55

Добре ти е теста jester
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   10-11-09 01:01

Canone дълбочината не зависеше ли и от разстоянието?

Ти лично имаш ли 300/2.8 IS?

Аз от 300/2.8 мога да си кропна центъра без проблем. Но ти няма как да направиш една снимка по-светла и по-широка, отколкото е.

[smilie3] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   10-11-09 01:03

jester, не се заяждам, просто монетата има и друга страна, или това не е свързано с темата [smilie11]

Ако ще снимаш с 24-105 просто нямаше смисъл да си прадиш труда от теста, можеше да ти кажем предварително че (освен истинските 24мм) е все тая като краен резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: Canon   
Дата:   10-11-09 01:13

Георги, може да кропиш колкото искаш - ама няма да посадиш перушината на пилетата. Бай Найкюист не прави компромиси - колкото по-кропиш толкова калпави по-пощенки за нета изкарваш - не е сериозно, сега какво остатъчни 5-7 МП да мерим с 18МП

Прочети на горните снимки на етикета на центрум
от 5Д се чете?? Вълно******
от 7Д се чете: Пълноценна

а каква трагедия е на задния текст "diese" пр 5Д [smilie5]


Не са сравними ....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   10-11-09 01:17

голям праз

дали се чете вълно или пълноценна

7д е страхотна камера

която уви прави от любимите ми обективи манджа с грозде (за тия дето ползват компромисните обективи все тая, не ме касае мен) :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   10-11-09 01:19

Добре, явно съм сбъркал на пейзажния тест. Такъв обектив имах под ръка, с който да покрия и двата апарата. За да е меродавен, значи трябва да имам примерно 35/1.4 и 50/1.4, но имам само втория.

Ако ми даде някой 35/1.4 или 85/1.8 примерно, може да повторя.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   10-11-09 01:21

опитай да сложиш 35/1.4 на 5д-то, ще ти хареса това което се вижда през него [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   10-11-09 01:50

Като цяло е съвършенна глупост да се сравнява Фх и дх формат :)
Изхаби си усилията да сравняваш само дх камери или само фх камери ;)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   10-11-09 10:10

не, pd, аз от Fx и Dx нищо не разбирам. Сравнявам лайка формат матрица, с APS-C матрица.

Това Фх и Дх откога са термини? Аз мислех, че само една фирма ги ползва, за да си отбелязва различната големина на матриците. [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Tenev   
Дата:   10-11-09 10:45

Сигурен ли си, че не си объркал надписите при ИСО 3200 [smilie6]. Ще пуснеш ли RAW от теста със соса?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   10-11-09 10:56

Не бе, не съм, проверявам ги тези неща, преди да ги пусна. Мдам, няма проблем за RAW-овете, но както и вчера - довечера.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   10-11-09 12:53

Ся тая тоя тест не е показателен за нищо.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   10-11-09 13:12

Тестът е добре направен, за което още веднъж благодаря на Jester.

Мисля, че сравнението на картинките на ISO 100 разкриват един сериозен недостатък на 7Д, за който Jester вече спомена по-горе. Обърнете внимание на кадъра с главата на кончето. Независимо, че той е по-тъмен от този заснет с 5Д, (вижда се както във фона, така и в розовите участъци от лицето на кончето), златистата грива горе в дясно е силно прегоряла, докато при кадъра с 5Д тя си е наред и имаме доста по-плавни тонални преходи. На долния кадър също се вижда, че на тъмната бутилка при 7Д има значително по-малко детайл. Това говори за доста по-ниска динамика и опасност от лесно прегаряне на светлите участъци при 7Д. При ISO 3200 нещата малко се подобряват, но и в този случай, според мен, кадърът с 5Д изглежда по-добре. Шумът на 7Д обаче определено е по-фин и по-монохроматичен, отколкото при 5Д, което означава, че след шумопочистване, запазването на най-финия детайл при 7Д ще е по-добро.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   10-11-09 13:16

IDA аз при всички тестове за сега забелязвам артефакти на 100 и 200 аса.Но то подчти при всички кропки го има.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   10-11-09 21:45

IDA, абсолютно си прав, само че може и аз малко да попрецаках кадрите, защото след като ги свалих на компа, установих, че съм ги попреекспонирал. Тъй че е много вероятно и да не изгарят светлите участъци толкова много, но като е такъв майсторът...

Иначе аз нали това описвах, кадърът от 7Д е тъмен, защото малко хамалската дръпнах кривата, за да поизравня експозицията. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asmil   
Дата:   10-11-09 22:10

Цените на HDMI-DVI кабелите по различните компютърни магазини са различни и варират от 10 до 60 лв.За съжаление тези от 10 не са еднакви с тези от 60 лв.Вторите имат 100% чиста мед или високо съдържание на сребро или друг скъп метал-там загубите при видео сигнала са по-малки.Не че не може кабел от 60лв да се намери за 38-40 от вносителите.Все пак те са за много професионално ползване.Има "китайски" и маркови китайски.Нормалната цена за качествен кабел са около 25-35лв.Скоро попаднах на такъв случайно в ПЛЕСИО за 32лв.Даже от вносител цената на едро беше 38лв.Не зная дали ги има още.Може да се провери и на други компютърни доставчици.



Публикацията е редактирана (10-11-09 22:13)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   10-11-09 23:23

Тези, дето не са със 100% чиста мед с какво ли я допълват?

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: Canon   
Дата:   10-11-09 23:53

jester
както ИДА правилно е забелязъл (значи е коректен теста)- а аз го написах в другата тема, динамиката в светлините на 7Д е по-ниска от тази на 5Д с 2/3ЕВ. Това са данни от сайта Дпревю. Но в сенките и общата динамика на 7Д е по-висока от на 5Д. Може да се компенсира чрез недоекспониране при 7Д с 2/3 ЕВ и изравняване на средните стойности чрез кривите. Т.е. извода е светочувствителността на матрицата на 7Д е по-висока от 5Д.
Освен това, наклона на характеристиката при 5Д от бялат точка тръгва стръмно надолу, а при 7д има (след бялото) една по-плавна част (създавайки илюзия за прегоряло при некалибрираните екрани).
Аз мисля да изчакам още конвертори да пуснат подръжка на 7Д, за да се оценяват по-реално картинките

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   11-11-09 00:04

asahi, с мръсна мед, то е ясно [smilie3]

Мерси, asmil, аз вчера пообиколих центъра и единственият кабел HDMI към HDMI-mini, който намерих, беше някакъв от Техномаркета на Славейков за 19лв. То си му личи, че не е нищо особено, но друг не намерих.

Ето и RAW файловете от теста с кончето по-горе:

7D_ISO100.CR2

5D_ISO100.CR2

7D_ISO3200.CR2

5D_ISO3200.CR2



Публикацията е редактирана (11-11-09 00:06)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   11-11-09 10:23

Нещо и аз се замислих за това 7D и в голям филм май ще се вкарам ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IvoZafirov   
Дата:   11-11-09 11:00

Добри тестове Джестер [smilie24]

Това 7Д Шотландеца така и не ми даде да го пипна в събота. Само ми го показваше гордо и как се виждат кадрите на телевизора му. Телевизора му верно е трепач, чак се отчая от този на Марк 3, но...

Разликата с 40Д не ми се вижда чак толкова голяма, че да се ъпгрейдва освен ако някой не е манияк на спортно и пилчарско снимане (а Скоти си е баш такъв [smile] ). Видеото цепи мрака, но за пейзажисти не върши работа, както и за артаджиите. Виж тези дето наблягат на голите каки могат да спретнат едно ХД еротично филмче и да споделят[smilie5].

Осемте кадъра са добро нещо, както и автофокуса (както ми бе казано), но пак си мисля, че само спортните и пилчарите и то манияците се оправдават ако ъпгрейтват. Иначе не виждам много смисъл.

Освен това за тия 18 милиона гладни гърла (както вика Дамяновия адаш) си трябват много добри обективи.

Та аз съм пас засега...
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   11-11-09 12:23

Малко промених заглавието, да е по-ясно какво има в темата.

Открих откъде ми идва преекспонирането на кадрите с кончето от сравнението между 7Д и 5Д!

Много умно това новото мерене на Канон. Казвам го без грам ирония. Бях чел, че новото мерене е пряко свързано с автофокусната система и в зависимост от разстоянието то обекта и активните АФ точки или зони, меренето отчита всичко.

А аз за теста, бях минал на Spot-AF (велика функция, между другото, както и други отбелязаха), за да съм 100% сигурен във фокуса. Но малката точица на спот-АФ-то, попадаше изцяло върху гърлото на черната бутилка, съответно, меренето е отреагирало по "спотовски" и е дало тежест на зоната в малката площ на аф-сензора, което е преекспонирало с половин до една бленда цялата картинка.

Излиза, че новото мерене и новата AF система дават точково мерене не само в центъра, ами реално при всяка отделна AF точка, когато е избрана тя. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Tenev   
Дата:   11-11-09 12:49

Това за спот меренето според избраната AF-точка е прекрасно обаче на мен картинките от 5Д-то (дори и на ИСО 3200) ми се струват по-добри. Да не говорим за цвета на небето при 7Д-то [shtrak]



Публикацията е редактирана (11-11-09 12:50)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   11-11-09 12:56

Лошо няма, нали затова ги правя тези сравнения - за да мога, доколкото е възможно, да предам обективна информация, така че всеки да може да си прецени.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Tenev   
Дата:   11-11-09 13:06

Така е, поздравления за старанието още веднъж! Тестът за мен е изключително полезен [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   11-11-09 13:22

Абе дядо си е дядо... и след 4 години пак си цепи мрака [beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »