Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 EOS 7D - първи впечатления и сравнение с 40D и 5D Mk I
Автор: jester   
Дата:   02-11-09 10:56

Не се бях вълнувал така, откакто ъпгрейднах 300Д-то на 20Д преди 5 години :)

Така, както 50Д не ме впечатли и по никакъв начин не ме накара да се замисля, когато обявиха 7Д, реших, че това ще е следващата ми камера. Два месеца по-късно, нетърпеливо отворих кутията на новата машинка.

Въпреки че съм прост любител, съм много запален такъв, а и съм фен на техниката като такава. И, ако щете вярвайте, дори в рамките на нормалния ми семеен живот и снимките, свързани с него, винаги съм намирал ограничения в камерите, които съм имал.

Та...7Д, сравнено с 40Д.

Малко по-тежък, много по-ергономичен. Има промени по дизайна на тялото, направили са му формата така, че генетично да прилича на малък 5Д. Такъв един по-заоблен и по-грапав на пипане от ХХD серията.

Захватът е много по-добър от този на 40Д. Отзад, където тялото се държи с палеца на дясната ръка има едно допълнително оребряване. Абе, няма какво да си кривя душата - за тази камера Канон са надничали в паничката на Никон.

Ергономията не свършва дотук. Най-после нормални бутони на канонска камера - много на брой, големи и интуитивни. За разлика от други, аз намирам разполагането на бутоните по вертикала и отляво на дисплея за много по-удачно от това отдолу и в хоризонтален ред.

Дисплеят - феноменален от моя гледна точка. Все пак аз никога не съм виждал 50Д на живо, но съм виждал Д300 и мога смело да кажа, че дисплеят на 7Д е по-добър.

И най-любимото ми от конструктивна гледна точка - визьора!

Страхотен е! Не мога да използвам друга дума - огромен, светъл и ужасно лесен за ръчно фокусиране. 19-те точки на автофокуса, рамките на различните зони и мрежата за кадриране - всичко е на LCD. Ако не ги искаш, имаш един почти кристално чист визьор.
Аз като любител не можах да преценя увеличението 1х във визьора какво точно ми дава, но 100%-овото покритие на кадъра определено ми хареса. Всъщност, ако трябва да съм честен, по-скоро е нещо като 99%, тъй като има някой друг пиксел, който след кадриране излиза в повече на снимката.

Разните добавени глезотии ме радват, особено вграденият нивелир, който може да се използва както от дисплея, така и от визьора. Ко да се прави, така и не се научих да не кривя хоризонтите. Дори по тази причина на 40Д-то си купих онзи фокусиращ екран с решетката.

Потребителската настройка на повечето бутони беше много важна крачка от страна на Канон. Мога да си измрънкам, че пак не е съвсем произволна, тъй като за всеки бутон са предвидени определен брой функции, които може да приеме, но предполагам от софтуерна гледна точка е по-сложно да се направят 100% customizable.

По отношение на картинката. Всичко, на което се начетох в последните два месеца относно колко било отвратително да сложат 18 мегапиксела на кропната матрица, ме кара да се съглася само заради това, че го намирам за леко излишно. Иначе, в сравнено с това как 40Д се справя с 10-те, съм впечатлен от това как 7Д обработва своите 18. Разбира се, за непрофесионалистите е малко натоварващо. Файловете са огромни, със сигурност при по-слаби обективи разликите между двете матрици няма да се забелязват лесно.

Аз тествах с двата ми най-хубави обектива - 17-55/2.8 и 50/1.4 И при двата, разликата между матриците се усеща. Дори и на 17мм, снимания пейзаж показва доста повече детайл и повече острота на изображението при 7Д. Говоря за JPEG кадри с изключено шарпване и на двете камери.

Ще публикувам днес утре сравненията, които правих, защото вчера не ми остана време.

Другата дъвкана тема преди още да пуснат камерата в продажба, беше ISO-то. И там си поиграх в контролираните условия на трапезарията вкъщи, да си направя едно ансамбълче от предмети и да ги снимам, както пправят големите, като снимах JPEG с абсолютно всичко изключено всичко възможно като постпроцесинг - шарп, редуциране на шума при дълги експозиции и високо ISO, след това RAW, и накрая JPEG с дефолтни настройки на параметрите, само шарпенето го оставих на нула и Picture Style - Neutral.

С две думи - 40Д на 3200 ISO, шуми колкото 7D на нещо между 6400 и 12800. Нещо като примерно на 8000 ISO, ако имаше такава позиция. Шумът е по-малко шарен от този на 40Д и съответно дразни по-малко. Детайлът и при 12800 е съвсем приличен, ще го покажа като кача кадрите. Не ми хареса, обаче, че когато се включи шумопотискането от апарата, на 6400 и 12800 позамазва нещата.

Но все пак, говоря за абсолютно нормални кадри на 3200 ISO, което за мен е перфектно.

Има нещо в картинката на 7Д, което го различава много от 40Д, но не мога да определя какво е. Кадрите са едни такива по-бистри, с по-хубави и естествени цветове. Имаше едно жълтеникаво омазване преди и на 30 и на 40Д, което не ми беше правило впечатление, преди да видя кадрите от 7Д. Не че беше много, но сега осъзнавам разликите.

Една нова функция, която много ми допадна е Auto Lightning Optimizer. Нещо като вграден Highligths/Shadows. Има три степени, както и изключено. На първа степен вкарва допълнително светлина в сенките, което е много хубаво. С всичките ми предишни камери, ако не исках да потънат много сенките, намалявах много общия контраст. Сигурно се лекува с криви, но така и не успях да си направя читава крива и да си я кача на 40Д.

Автофокусът. Преди да си купим куче вкъщи, не съм изпитвал затруднения с фокусирането, дори с 300Д-то ми.

Откакто го имаме дзвера, обаче, се оказа неуловим за 40Д в много от случаите. Вчера рано сутринта, премръзнал го изведох на разходка, включих на Servo и...няма такъв фокус! Никога не съм снимал с нещо по-добро, но имайте предвид, че не съм хващал 1Д, Д300, Д3, 5Д Мк2 и т.н.

Както и да е. Тази автофокусна система + 8-те кадъра в секунда ми напълниха душата. Сега имам едни 100-тина кадъра на куче в полет и всичките са заковани.

Още не съм имал време да разиграя различните зони и групирания, но аз и нямам чак толкова реално поле за такива проби.

Филмчетата. Хехе, тук мога само да кажа, че е страхотно да снимаш с контрол върху блендата, скоростта и практически всичко, без да си се изръсил с минимум 4-5 хиляди за видеокамера. Снимах няколко клипчета на Full HD и 24кад./сек. и от това което видях на компа, особено на слабо осветление, мисля че повече няма да хвана домашното камкордерче.

Все още не съм видял всичко де, защото домащният компутер се дави с Full HD и накъсва здраво, нашият телевизор е с кинескоп, а за да го видя на съседа на LCD-то, първо трябва да си купя един особен HDMI кабел, който от едната страна си е нормален, но от другата, откъм камерата е по-малък. Такъв в комплекта няма. Та за видеото не мога много да кажа, освен че снима с 300Мб/мин.

Ако някой знае откъде да си купя такъв кабел, да каже.

Това е засега, остава да пусна тестовите ми кадри. Надявам се не отегчих публиката.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: BateBorko   
Дата:   02-11-09 11:08

Добре си го написал. Чакаме снимките.
Пожелавам ти хубави снимки и клипчета с новата техника!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   02-11-09 11:17

jester
Мисля че се коментираше, че за това тяло се използва корпуса на 5Дмк2, а бутоните до дисплея преди 40Д, на 30Д, 20Д си бяха вертикално и вляво от него.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   02-11-09 11:18

Апарата е пълна лудница. пробвал съм го с пластмасаци като 50/1.8 II и кърти от детайл от 2.5 нагоре.

Автофокуса, го сравнявам с спортната марк тройка, в повечето ситуации 7д бие тройката. Пробвах дори при снимки на мишелови с шарен фон, където марк3 много себъркаше от фона, а седмицата не отлепяше от обекта.

Да си го ползваш със здраве!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   02-11-09 11:19

Добро и сбито ревю, с най-важните неща. Благодаря, че го сподели с нас.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   02-11-09 11:23

Canon, да бе, знам, имал съм и 20Д, и 30Д, просто по-скоро трябваше да кажа, че оценявам като добра идея да се върнат бутоните по местата им :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: drkskwlkr   
Дата:   02-11-09 11:45

Отлично ревю, браво jester! [beer] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   02-11-09 11:48

[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borisyankov   
Дата:   02-11-09 11:50

Много добре написано. Доста субективно, но то няма как иначе.

Примерно: всъщност теглото не е много по-голямо от 40Д, 860гр срещу 822гр.

HDMI кабели продават на много места, но гледай да не те изръсят много. Цените понякога стигат и до 50-60лв. Обаче ги има и на по 10-12лв. Така че гледай да са от вторите :) Има и HDMI-DVI което ти го връзва директно към LCD-то.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   02-11-09 11:54

Адаш, прав си, че е субективно. Аз затова съм писал първи "впечатления". Всичко е точно такова, каквото аз съм го усетил. Нямам намерение да се бия с никого. Обективната част ще я кача по-късно.



Публикацията е редактирана (02-11-09 15:32)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   02-11-09 12:19

Изключително интересно ми се стори това, което пишеш за картината, по-ясна и с по-добри цветове, май Канон наистина са направили удара с генерално нов тип сензор, нови лещи, нови алгоритми на обработка, нови процесори... абе мислех си аз, че тая работа не е случайна с тия мегапиксели и че не може да е само евтин маркетингов трик, щото все пак тия апарати са за публика, която знае за какво иде реч... Това може да означава само едно - че Марк 4 пък с 16 МП на 1.3 кроп ще е кристал отсекъде...

[smilie10] [smilie8] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Alex-dan   
Дата:   02-11-09 12:45

Поздрави за ентусиазма и описанието. [beer] Прогледнахте най-накрая с тоз апарат май канонци [ezik] [ezik] До сега ми беше крайно забавно да чета за невероятните мега хипер канонски цветове /особено като притежател на Д300 и обектив като 105 ВР/, които така и не видях и на 50Д даже... Апарата наистина изглежда страхотно и може би е единствения за сега, който да накара Никон сериозно да се замислят занапред [cool] Па Сони нека си снимат мачове на тъмно [smilie18]



Публикацията е редактирана (02-11-09 12:47)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   02-11-09 12:59

Alex-dan : аз в тоя форум не съм видял някой да е възхвалявал точно цветовете на 50D, на 5D може би.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: plamo   
Дата:   02-11-09 13:03

Не мога да си представя че ще има микро детайл като на старото 5Д с което съм сега. Ако е така обаче, ще взема да се прежаля и да си поосакътя обективите малко на кроп. [smilie5] [smilie19] Иначе ревюто си плаче за процент от Канон при следващи продажби на 7Д . [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: apollo   
Дата:   02-11-09 13:10

При 1600-1700лв. за 1Ds и 5D в момента тази "шикарна" кропка хайде стига[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   02-11-09 13:11

Хаха, не съм на процент, нямам магазин за фототехника и не съм фанатик. Дори си мислех да си взема някакъв Никон преди време, ама ме домързя цялата логистика около смяната на системата.

Просто съм много приятно изненадан от камерата.

И не ме взимайте за експерт. Снимал съм само веднъж с 5Д първото издание. Много се съмнявам, че 7Д ще може да се мери по микродетайл с 5Д 1 и 5Д2, но определено съм изненадан много приятно. Ако някой има поглед върху двата апарата, ще се радвам да видя едно наше си, българско ревю и сравнение.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   02-11-09 13:12

То ако така си говорим... има и 1Ds2, дето е малко по скъп от 7D, и кво? За всеки пътник си има влакове.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   02-11-09 13:41

Ако някой има поглед върху двата апарата, ще се радвам да видя едно наше си, българско ревю и сравнение.

Може да ми звъннеш, примерно, да ги премерим и да почерпиш [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bpavlov   
Дата:   02-11-09 15:03

Добре де, що някой не даде РОУ файл от този апарат да погледаме малко. Защо всички снимате на джипези?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   02-11-09 15:13

Толкова е добро новото тяло, че в джипег снима по-добре от роу [smilie10] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   02-11-09 15:26

dau, нали съм писал, че съм снимал в JPEG с изключени подобрения, в JPEG с дефолтни настройки и в RAW. Като пусна снимките довечера, ще гледам да пусна и линкче към RAW файловете.

n1x0n, идеята не е никак лоша :) тъкмо отдавна не сме се виждали :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Тед   
Дата:   02-11-09 15:26

Стига чесане на езици, дайте основното ястие[smilie7]
И да има от суровото ядене[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Минко   
Дата:   02-11-09 15:27

Много добре си го написал, поздравления [smilie24]



Публикацията е редактирана (02-11-09 15:28)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kolcho   
Дата:   02-11-09 16:24

Поздравления за интелигентното и забавно описание - удоволствие е да се чете!
Ако и тест кадрите ти са на това равнище - ще трябва да черпим, види се.....
[smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ikomilanov   
Дата:   02-11-09 16:28

[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »