Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Направи си сам - пчелна пита за чадър
Автор: BotsRevenge   
Дата:   29-10-09 21:10

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: BotsRevenge   
Дата:   29-10-09 21:10

Ще ми е приятно да споделя с вас един експеримент, който реших да направя.

Понякога ми се случва да искам да концентрирам светлината от отражателния ми чадър, а софтбоксът с мрежа не ми е на първо място в приоритетите. За това направих опит да постигна сходен резултат с по-достъпни материали.

За целта използвах 2.5 кв.м черен памучен плат. Нарязах го на ленти по 4см широчина и ги свързах в една цялостна мрежа.

Ето как изглежда завършеният експеримент:

http://stefansolakov.com/other/grid/Grid_web.jpg




http://stefansolakov.com/other/grid/Grid2_web.jpg



Ето и един скромен резултат от експеримента:

Без пчелната пита

http://stefansolakov.com/other/grid/Grid-off_web.jpg



С нея

http://stefansolakov.com/other/grid/Grid-on_web.jpg




Тъй като произведението на моя труд далеч не е перфектно, наблюдавам загуба на 1 стъпка от силата на светлината.
Въпреки това съм доволен, че постигнах това, което целях.

Надявам се идеята ще се стори интересна на някои от вас.

Ако желаете да споделите критика, ви моля да го направите в рамките на добрия тон.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   29-10-09 21:18

Евала!!!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   29-10-09 21:35

[smilie24] Винаги съм смятал, че този които знае какво му трябва може да се справи с минимум средства. Таквис приспособления много ме кефят.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matzo_tn   
Дата:   29-10-09 22:08


http://farm4.static.flickr.com/3434/3218472065_9895c2300f.jpg



на който му се занимава да пробва [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: El_Fuego   
Дата:   29-10-09 22:16

А описание на технологията по създаването?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: BotsRevenge   
Дата:   29-10-09 22:24

Описание - направих си един чертеж (на 3ds max), на който експериментирах с различни начини да напрвя клетките.
Всичките ленти са нагънати на 90* на всеки 4см.

На всеки 8см съм свързвал лентите така, че при разпъване на получилата се форма, да се оформят квадратни клетки с 4см дължина на страната.

В началото планирах да съшивам лентите, но от това щях да се побъркам. Пробвах да ги хващам с телбод, но само едната страна на телчетата успяваше да мине правилно.

Накрая се спрях на варианта да лепя лентите с топъл силикон. По време на сглобяването за пореден път се убедих, че топлият силикон хваща Доста здраво платовете. При пестеливо нанасяне, силиконът успява да издържи около 30 килограма опън, което е предостатъчно.

Накрая използвах ленти от същия плат, за да проследя периферията на чадъра и така да създам основата, за която ще закрепя мрежата. Малко по малко съединих всички краища на отделните ленти за периферията.

Свалянето и слагането на мрежата става доста лесно и бързо.



Публикацията е редактирана (29-10-09 22:29)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tbby   
Дата:   29-10-09 22:34

Тук съм направил туториъл за пчелна пита за светкавица.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fotoloop   
Дата:   30-10-09 00:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Manchev   
Дата:   30-10-09 00:57

tbby евала за сайта SB, дано се развие. Доста полезно. :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Пешо   
Дата:   30-10-09 10:14

Нормално е да има 1 съпка загуба. И с оригиналните пчелни пити е така.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   30-10-09 10:20

а защо клетки с 4см на страна? как го прецени/сметна ?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   30-10-09 10:22

Преди 7-8 години си направих пчелна пита от черно пластмасово велпапе за опаковки. Нарязва се на лентички, слепят се тук-там странично и се поставят в рамка. Някъде 20/30см го бях направил, монтирано на кутия и една ФИЛ-ка вътре. Работеше. Дадох го на една форумка и още не съм си го прибрал.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: BotsRevenge   
Дата:   30-10-09 11:19

Synthy, не съм правил някакви сложни изчисления. Просто реших, че при 4см широчина на лентите и 4см дължина на страната на клетките ще се получи форма на куб, която ще концентрира светлината в заводовлителна степен.

Мисля, че мрежата ми стана много гъста и че щеше да е по-добре лентите да бяха по 5см широки и клеките да са с 5см дължина на страната. Така смятам, че щеше да се постигне същия ефект с далеч по-малко ленти.

В случая ми трябваха 34 ленти по 150см дължина. Изкриви ми се ръката да го режа тоя плат [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tbby   
Дата:   30-10-09 11:32

Asahi, сега му викат coroplast или на български - поликарбонат. Да, става и с него, но със сламките кръга, който се получава е почти идеален, за разлика от поликарбоната, при който е овал.
За проба може да опитате само с няколко парчета двуслойно велпапе и обикновен ластик ;)

Очаквайте скоро на сайта туториъл за цветни филтри за 8,90 лв ;)



Публикацията е редактирана (30-10-09 11:35)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   30-10-09 12:38

Поликарбонатът е друг материал. Това си е обикновен ПВЦ, от който правеха шишета за Веро.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »