Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Up In Smoke. Burn The Past.
Автор: Ivan_A   
Дата:   10-10-09 19:54

В друга тема пуснах този линк:
http://visualsciencelab.blogspot.com/


Писах, че ме мързи. Мързи ме, но написаното ми се струва интересно. Вече няколко дни. Преведох го - колкото мога, дори да не са съвсвм точни някои изрази, смисълът е точно предаден. Ето и текста:



"Up In Smoke. Burn The Past.

Тази година размишлявах доста относно накъде се е насочила фотографията и защо. Отначало разглеждах промените като стряскащи и негативни. Сега разбирам стремежа към промяна, който се появява с нова, жизнена култура. Разбирам го, което, разбира се, не означава, че трябва да го харесвам.

Добре е да осъзнаеш какво се случва, за да можеш да планираш бъдещето си, но най-добре е да разбереш какво ВЕЧЕ се е променило, за да можеш да преживееш днес.

Свидетели сме на смъртта на отпечатъка в търговските/рекламните/ медии. Списанията отстъпват пред уебсайтове. Вестниците – пред блогове и новинарски сайтове. Дори същината на рекламата ясно се пренасочва към видео, телевизия и реклама в мрежата.
В някои области преходът е постепенен, но в повечето набират момент/мощ/ до достигане на повратна точка и тогава промяната изглежда внезапна и болезнена – и независимо, че атмосферата се е „изпълвала с газове”с всеки изминал ден, ние сме изненадани от „експлозията”.

Ето кое приковава фотографите в миналото. Повечето от нас са израстнали по време, когато отпечатаното копие бе във възход и ние се научихме да ползваме средства за постигане на най-високи изисквания за качество. ... Имахме нужда и от най-финия детайл, който камерите бяха способни да дадат, за да задоволим изискванията за висококачествен печат. ...
През 1980-90-те години производителите на хартия осигуриха хартии за офсетов печат, обезпечаващи детайл и дълбочина на изображението. Нуждаехме се от нашите HASSELBLAD-и! И не случайно мегапикселите се превърнаха в ”свещен Граал”.

Но през последните 36 месеца изчезнаха 35% от списанията на пазара, а тези от оставащите, с най-висококачествен печат, вероятно ще изчезнат.

Когато една медия залязва, друга изгрява. Сега имаме МРЕЖАТА. Голям файл се измерва не в инчове и линии на мм, а в пиксели и от съображения за пренос, малкият размер е безапелационно изискване. АКО победи логиката, ще наблюдаваме намаляне плътността на пикселите и подобряване на параметри на файловете, които ще ги направят по-добри за МРЕЖАТА. Едно нещо е сигурно – нуждата от все по-висока и по-висока резолюция отмира. С всяко умиращо списание, с всяка умираща бляскава брошура.

Говорих с експерти по търговски изложения, занимаващи се с изследване на тенденциите в използването на фотографията там – изложбените щандове бяха основен потребител на голямоформатни, качествени отпечатъци. .... с цена от окло 400-500$ всеки. Експертите твърдят – клиентите се оттеглят бързо от печатните изображения в полза на плазмените дисплеи.
И защо не – много по-удобно и евтино е. /............ /

Със сигурност нямате нужда от разделителната способност на 5DMk2 или Nikon D3X за да запълните който и да било 1080p екран. Нуждаете се от 2 до 4 МП.

Ако приемем, че пазарът се движи в тази посока, ако работата става все по-малко и заплащането все по-ниско, защо изобщо наливаме хиляди $$$ в ескалиращата „надпревара във въоражаването” при камерите?!
Твърде вероятно, оборудването, което имахме миналата година, ще работи добре и тази. Дори, може би, ще е повече от необходимото.

Някои ще споменат модната и продуктова фотография – с тях съм съгласен.
Но колко са тези от нас, занимаващи се този тип фотография, сравнени с тези, които правят фотография за WEB и печат с по-ниско качество?

Оборудването ни закотвя емоционални в минало, което НИКОГА няма да се върне. Дори, когато икономиката се възстанови, ние все пак ще сме изправени пред реалността – настъпилата промяна в медиите. Производството се е променило. Всичко се е променило в насока, имаща все по-малко и по-малко общо с миналото.


КАКВО ДА СЕ ПРАВИ?????

Буда би казал – изгори миналото. Раздели се окончателно с навиците и премини към следващия етап. Съгласен съм с него. Когато се придържаме към стари привички, ние си пречим да осъзнаем и реагираме на това, което се случва около нас в момента.

Разпродадох всички Никон камери и обективи това лято. Предполагам, това е моят опит да скъсам с начина, по който практикувах фотография през миналата година, миналото десетилетие, миналия век.

Вие трябва да намерите Вашия път през този лабиринт, но бих Ви казал, че средствата, от които се нуждаете са любознателност и способността да не се обърквате от технологията – да се фокусирате върху съдържанието, а не върху аспектите на производството.

Ето и плана на Kirk Tuck Photography:

1. Фокусирай се върху това, в което съм силен – портретна фотография. Разбери, че камерата е по-маловажна от взаимодействието с модела и осветлението.
2. Да минимализирам инвестициите в техника, за да максимализирам творческия процес. Да осъзная, че оборудването ще продължи да е второстепенно, докато връзките и творческото мислене ще са основни.
3. Да разбера, че мулти-медията е новият IP/?/ и клиентите ще изискват единен доставчик на услугата. Да се обуча на звук и видео.
4. Да се превърна в истински минималист. Моето оборудване да става все по-леко, по-малко, по-бързо, по-евтино. Печалбата – в банковата ми сметка, а не за нова техника във фотографската чанта.
5. Да изгоря миналото така, че никога да не обяснявам, че „така го правихме някога”. Това е „смъртна целувка” по време, когато технологията за реклама става все по-нова и нова.
Известна е фразата на Ian Summers – „Развивай се или умри!”
Аз бих казал – не позволявай миналото да те закотвя към старите практики. Направи си собствена революция. Раздели се с обсебеността си от оборудването от миналия век.

ПОКАЖИ КОЛКО ОСТЪР Е ТВОЯТ УМЪТ, А НЕ ТВОЯТА КАМЕРА."

Може и на други да е интересно.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Ivan_A   
Дата:   10-10-09 19:55

... заглавието е на английски, защото не мога да го преведа точно и ясно.[smilie2]
... и за грешките - sorry.[smilie2]



Публикацията е редактирана (10-10-09 20:59)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Subektiv   
Дата:   10-10-09 20:14

Мерси за превода. Наистина много интересно четиво.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GM   
Дата:   10-10-09 20:17

[smilie24].Много истини.
Очаквам включване на експерт pd[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   10-10-09 20:23

Знам ли, баба казваше да не си нося всички яйца в една кошница, ако ще и УЕБ да се нарича

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   10-10-09 20:38

Не точно "много истини", колкото "някой истини"... [smile]

Наистина има "истини", но точно това есе (ако мога да го нарека есе) според мен все пак, то самото, изостава от развитието.

Разсъжденията се базират много силно на предположението: Печатът (списанията и вестниците най-вече) отмират, следователно нямаме нужда от фотооборудване, осигуряващо качеството, с което сме свикнали.

Това всъщност не е така по много причини, които бихме могли да резюмираме основно в два основни класа:

1. Най-естественото възражение - дали новината за смъртта на печата не е много "силно преувеличена"? В тези разсъждения това е прието като аксиома, а този факт очаква сериозно доказателство. Не само точната дата на "смъртта на печата", а по-скоро по принцип. Според мен лично това, което самият автор разбира под "печат" никога няма да отмре - просто също се развива технологично. Което само по себе си ни довежда до втория клас възражения, а именно:

2. Това, че т.н. от автора "мрежа" ще има приоритет наистина ли ще доведе до отпадане на изискванията за качество, "фин детайл" и т.н.? Според мен лично - твърдо не... В момента, в който наистина печатът (като печат върху хартия) отмре, това което авторът нарича "мрежата" ще използва толкова подобрени технологични решения, че някой от тях ще имат същите изисквания към фотографското оборудване, каквито имат в момента списанията с качествен, луксозен печат.

Като цяло на мен лично това есе ми се струва във висша степен полвинчато към самата си основна идея - то призовава да се съобразим с развитието на "новото", като същевременно приема че самото това "ново" ще остане статично в положението, в което се намира в момента. Дали наистина това, което авторът нарича "мрежата" ще си остане завинаги с "1080p екран. Нуждаете се от 2 до 4 МП", който ще запълним с 2-4 МП?

Та като ще следваме новото и ще анализираме тенденциите трябва да знаем, че анализът е анализ само когато е цялостен анализ. И в тази връзка, ако наистина някой смята да си захвърли Хасито, за да си направи оборудването "по-евтино" и "по-леко" - да ми пише тука на лични... ,а? Аз едва ли ще си купя Хаселбад някога, ама ако ще се изхвърлят - съгласен съм да събирам [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: photostoykov   
Дата:   10-10-09 20:46

"Който може много - може и малко..."
В тази сентенция се крие ключът от бараката!
Навремето всички тръбяха: ...за какво са ви 100 вата усилватели, като живеете в панелни жилища?
Който може много - може и да намали мощността!

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: karan4o   
Дата:   10-10-09 21:18

[smilie24] [smilie24] [smilie24]
Благодарности на Иван_А, за това че си е играл и ни го е сдъвкал на готово.
Поздрави!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   10-10-09 22:08

Много полезно четиво, подтикващо към размисъл. Благодаря ти, Иване!

Лично аз бих добавил още една 6-та точка към посочения в първия пост план:

6. Продължавай да снимаш любителски. Така ще продължаваш да се наслаждаваш на прекрасно хоби наречено фотография и да радваш хората с твоите фотографии. Знай, че няма човек, който да не харесва добре направената и въздействаща снимка, независимо дали я гледа на екран или на хартия.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kalabrieza   
Дата:   10-10-09 23:42

Предпенсионен фотограф който търси място под слънцето. За 36 месеца изчезнали 35% от списанията. Аз лично не съм забелязал такава тендеция но си представям как пазарната икономика е орегулирала пазара и как през годините които са съществували тия 35% луксозни спсания са се похабявали хектари гора за целулоза. А изказването за резолюцията от 2-4 Мп е направо детинско. Като иска да мине тънко мога да му подаря един телефон , кибершот или нещо подобно за веб ще му сърши работа ,че е и лекико, и ще му артисат пари за банката. А това , че автора вижда в топ модели камери като 5Д2 и Д3х само резолюция си е негов проблем. И моя комшия дето имаше гараж сервиз и оправяше жигулита и москвичи има носталгия по чукчета и наковални но уви.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sue   
Дата:   11-10-09 00:59

арх. Андонов, поздрави и мерси за статията...доста замисляща! :)
доколкото заглавието, при мен асоцияцията е с птицата Феникс, която възкръства от пепелта за нов живот ;)


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: landstar   
Дата:   11-10-09 18:06

реално опира до едно нещо: рентабилност.
може би и екология.
днеска чета, че измислили мастило, което си мени цвета от начина на подреждане на частиците в магнитно поле. сигурно ще може единч чаршаф да се ползва многократно.
рентабилността от видео рекламата е за малоценни и малотрайни стоки. за много предмети и календари да речем фотото ще има значение, за кефа - също.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   11-10-09 18:27

"Up in smoke" е идиом. Ползва се, когато нещо се е сдухало, скапало... че планът се е провалил.
"go up in smoke" = уйде коня у ряката.

А "Burn The Past" = забрави миналото, изгори мостовете зад себе си.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »