Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: d256h   
Дата:   06-10-09 13:07

Истината е, че тестването зависи за какво ще се използва самия обектив, в кое направление от фотографията... въпреки, че това си е чисто технически параметър!

Може някой да си спомня, когато съм писал преди година, че тествах 5-6 обектива около 50мм. Снимах една банкнота от 20лв. Мястото беше точно зад главата, отляво. При увеличение с някой софтуер се вижда, че синия фон, който виждаме в същност е микроскопичен текст. Именно тогава установих, че обективите Хелиос мажат, нямат добра разделителна способност... което пък явно не пречи да са относително добри портретни стъкла.

Най-прецизно изображение ми показаха два обектива за 35мм-ва камера. Това бяха Чинон 1.7/55м и Зуйко ОМ 2.8/28мм

================

Някой ще сподели ли своя опит в тестване на разделителна способност?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   06-10-09 13:21

Софтуер - Иматест
Скала - ISO-12233 и сродни

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   06-10-09 13:30

и за какво ти е?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   06-10-09 13:33

За да разбера как ВИЕ го правите !

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zariio   
Дата:   06-10-09 13:45

Че кой го пък го прави[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   06-10-09 13:48

Който е решил да провери разни твърдения за разни обективи!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: androdim   
Дата:   06-10-09 13:56

http://www.pixel-peeper.com/lenses/

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   06-10-09 13:57

И аз се чудя как да си тествам китака, макар да знам че резултата ще е плачевен. Забелязъл съм, че обективът ми е "късоглед" с малките предметни разтояния се справя добре, но на далече е ужасТ на сяква бленда. В теста трябва да се включват всякъкви предметни разтояния, според мен има значение това.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: valjo   
Дата:   06-10-09 14:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   06-10-09 14:39

Е, защо трябва да ги тествате, като хората са го направили вече преди вас?

Ето, почти всички съвременни обективи, дадни с графики, линии на милиметър, в центъра и в краищата, на различни бленди и различни фокусни разстояния

http://www.photozone.de/all-tests

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   06-10-09 14:55

Защото се говори че някои бройки са по-добри от други, и защото обичаме да се бъзикаме с техниката в нереални условия.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mitku   
Дата:   06-10-09 15:04

valjo написа:

> ... Може да се досетиш каква може да е
> една от причините за това...

Аз веднага се сещам за една (и не се сещам за друга) - просто хората не им се занимава с глупости за да търсят под вола, теле... само защото на някой му е "интересно". [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: navy   
Дата:   06-10-09 15:06

Моит режат, чак се не тряат... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fotorafi   
Дата:   06-10-09 17:49

Имам опит от преди години, имахме в службата една таблица-МИРА и снимахме на една врата, бяла равна, таблицата и един вестник, на филм черно-бял 15 ДИНА=25 АСА, отворена диафрагма и после негатива проявен, нормално го прожектирахме на екран. Виждаше се как в краищата някой обективи замазват. Така от едно и също разстояние снимахме с различни обективи. Хелиосите, даваха различни резултати... Значи всеки обектив е различен за себе си...Добри резултати имаха обективите Юпитер8 на Киев. Обективите на Салют- средни показатели. ЗАБЕЛЯЗВАШ ЛИ КАК ФИРМИТЕ НЕ ОБИЧАТ ДА ДАВАТ РАЗДЕЛИТЕЛНАТА СПОСОБНОСТ НА ОБЕКТИВИТЕ- В КРАИЩАТА И СРЕДАТА????????

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   06-10-09 17:59

За да тестваш нещо, трябва да разбираш доста добре материята (математическия модел, който го описва). Ако разбираш добре материята, няма да задаваш подобен въпрос.

При повечето методи, дори и "професионалния" предложен от Canon, ще тестваш комбинацията от обектив + камера + софтуер за обработка + собствените си умения и прецизност.

Това ли искаш да тестваш?

Останалите методи изискват апаратура, условия, методология и познания.

А колкото до приложението на обективите при фотографията...

"Any good modern lens is corrected for maximum definition at the larger stops. Using a small stop only increases depth. Ansel Adams, June 3, 1937 "

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   06-10-09 18:14

tziko, същото наблюдение за предметните разстояния имам и аз за моя 50/1.8Д ама до сега никъде не съм срещал някой друг да казва, че предметното разстояние има значение, като изключим по принцип разликата в дълбочината на фокуса..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   06-10-09 22:29

Не за всички механични обективи има публикувани тестови данни или поне не се намират лесно. Примерно, взех си някои обективчета от Англия през еБей и искам да сравня опита на доброжелателни съфорумци за тестване на обективи!

Също така, както беше казано, един и същ модел обективи могат, да се различават по качества, заради това, че са различни партиди на производство..

Благодаря на коректно отговорилите по темата!

Очаквам още мнения..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   06-10-09 22:37

danbi
методологията е описана достатъчно подробно - за който иска да си я прочете.
Винаги се тества обектив + светочувствителна медия (и матрица става). Ако знаеш друг метод, примерно: - обектив + боб, или + форумски коментари, или + шаманство, или окомерно - сподели ги.
Дали ще ползва собствените си умения или ще те покани теб си е негово решение. Аз не бих го иронизирал по този въпрос, както правиш ти.
А относно:
"Останалите методи изискват апаратура, условия, методология и познания."
показва пълно непознаване на материята (нещо ти стана навик да се изказваш неподготвен).
Методиката е достатъчно идиотоустойчива (не е окомерната на Дпревюто, на която и ти вярваш) и всеки средно интелигентен човек може сам да реализира.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stzz   
Дата:   06-10-09 22:42

При повечето методи, дори и "професионалния" предложен от Canon, ще тестваш комбинацията от обектив + камера + софтуер за обработка + собствените си умения и прецизност.


Става въпрос за тест на обективи и в случая променливата е обективът, ако тестваме уменея то......итн.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   06-10-09 23:15

Децата които четат из нета, винаги могат да си прочет елементарната формула на рез. на система:
1/Р(об) + 1/Р(матрица) = 1/Р (образа)

кате се измери Р(образа) и се знае на Р(матрицата) остава една проста аритметична сметка.

/Явно данби и аритметиката не я знае, а от другата тема е видно, че има проблеми с геометрията/

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   06-10-09 23:26

stzz, нека поясня.

т.н. "Иматест" е СОФТУЕР.
Този софтуер прави анализ на растерно изображение и на негова база + малко евристика ти дава оценка на "разделителната способност на обектива".

Едно от уменията, които ще са ти нужни е да направиш кадър, който не е размазан поради трептения. Трябва да имаш умението да разположиш правилно тестовата картинка, успоредно на регистриращия материал (сензор, филм). Трябва да имаш умението да обработиш правилно така експонираното изображение, за да получиш подходящо за "Иматест" растерно изображение. Например нещото все още доста не поддържа RAW файлове (знам, че Canon има други виждания по тоя въпрос, който се интересува да си провери -- на мен не ми се води полемика за спорта).

Като оставим настрана уменията за които дадох примери, нужно е също така да се отчете и разделителната способност на 'сензора'. В смисъл, че ако софтуера "Иматест" не е калибриран за съответния сензор, то резултата може да е доста далече от истината.

и т.н.

Съжалявам, че не ви рисувам розово нещата..

Разбира се, тук си имате супер експерт в лицето на Canon. Аз ще си намеря друго занимание. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-10-09 23:38

Щом пилето вади плюша и перцата значи е острилка.Е стига да можеш да снимаш [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   08-10-09 00:56

"В смисъл, че ако софтуера "Иматест" не е калибриран за съответния сензор, то резултата може да е доста далече от истината."

Смисъла е ясен - прочети точното име на това което предполагаш, че е този софтуер.
Вероятно говорим за различни неща - Каква калибрация за резолюция, какви 5 лева.
Калибрацията е за цветност - и НЕ КАСАЕ обектива.

А за уменията си прав - не са необходими.

Тестовите снимки се правят посред нощ на лунна светлина, след 5 ракии и може да са замазани. Използване на странични светкавици
е забранено поради кратката скорост на светене.
Винаги снимаш едно към кесим, примерно силно отдясно и всеки трети кадър отляво, като объркваш последователноста и бройката.
Използване на прецизни фокусиращи системи - вкл. ЛВ х10 е забранено. Мериш разстоянията с дърводелски метър!
По някаква случайност се оказва че различни "известни" автоматично-конвертиращи програми, без да те питат, са ти набутали някаква поредна версия на ДСроу с неизвестни параметри на конвертиране, а Тази [smilie23] - толкова ли не можаха да го чопнат този безплатен софт. То нали потребителя е пълен глупак, дай да му наизконвертираме някакси, па той да се оправя ...

Данби това горе е за тъпи американски потребители, с интелигентност на крава..., пардон на каубои.
Ако ти си в тази категория - сори, никой не те насилва да го използваш. Поне не се излагай



Публикацията е редактирана (08-10-09 01:11)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   08-10-09 00:59

ЕЕ БАСИ :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   08-10-09 10:44

Още, още... как тествате!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   08-10-09 11:09

Canon, ще ти задам прост въпрос.

Задача: търсиш разделителна способност на обектив.

Изходни данни: имаш перфектно фокусирано растерно RGB изображение с размери 6000x4000 пиксела.

С любимия ти софтуер Иматест, ти какво ще установиш?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   08-10-09 12:52

В страницата на Цайс се намират доста разяснения по въпроса.
"Digital sensors with 24 megapixels in the
35mm full-frame format or 15 MP in the
APS-C format have Nyquist frequencies of
about 90lp/mm. Their theoretical maximum
resolutions are thus roughly comparable to
the color negative film. It is therefore
usually sufficient to consider the spatial
frequencies up to 40lp/mm for these
formats, although with larger numbers of
pixels the 40lp/mm are slightly more
important than usual.


http://www.zeiss.com/C12567A8003B8B6F/EmbedTitelIntern/CLN_30_MTF_en/$File/CLN_MTF_Kurven_EN.pdf


http://www.zeiss.com/C12567A8003B8B6F/EmbedTitelIntern/CLN_31_MTF_en/$File/CLN_MTF_Kurven_2_en.pdf


Нешата са написани много ясно и приемливо.
доколкото знам Цайс и може би не само си тестват все още обективите на чернобял нискочувствителен материал. [beer]



Публикацията е редактирана (08-10-09 12:53)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   08-10-09 13:14

danbi
Иматест мери ОБРАЗА (напоследък роу файла да не станал образен файл [smilie5] ) за резолюция, при ниво на контраст (примерно 50%) на граничен преход и зони с около 5град наклон които може да са дълги определено количество пиксели. Оттам се изчислява дебелина на граничен преход -> брой линии (в някаква дименсия)
Това е измерената образната резолюция (за съотвения МТФ (50) и параметри на снимане и конвертиране).
Е, матричната се знае (или при една матрица и сравняване на различни обективи е един и същ фактор), има си и формулка с три променливи от които едната е измерена, едната се знае, ко ли прайм с третата ?
За некадърно снимащите (на 5 ракии) да си теглят и мерят по тези картинки


http://75.126.132.154/PRODS/E5D2/FULLRES/E5D2hMULTII00100_NR_STD.JPG



наснимани на 24-105 с 5ДМК2
http://www.imaging-resource.com/PRODS/E5D2/E5D2A7.HTM

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   08-10-09 13:22

bgprinter
не споменавай името Nyquist-ово всуе, ей ся Данби ще се изприщи, а покрай него и една тумба ревящи, за не повече от 8-10МП на ФФ

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   08-10-09 13:33

Canon ти не плаши bgprinter с danbi [smile]

Ами по-добре отговори на по-горния ми въпрос. Не е задължително с картинки.

Аз впрочем и с 50 Мегапиксела нямам проблем.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   08-10-09 13:45

Нещо нещо май май?

Данби, я кажи сега, ще има ли разлика в разделителната способност на обектив качен първо на филмова камера 35мм и после на някой цифрак ФФ ?

Става интересно !
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   08-10-09 13:51

Естествено че ще има, но не защото обективЪТ се е променил, а защото тестващата медия е друга, с друго поведение и други МТФ. А както пише в статийките които съм дал от ЦАЙС, нещата се умножават и понеже са по-малки от единица, две числа по-малки от единица умножени едно с друго дават какво...?



Публикацията е редактирана (08-10-09 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   08-10-09 13:55

Уф, ще ми развалите урока бе! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   08-10-09 13:57

Ако с нещо съм виновен да се трия [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   08-10-09 14:03

bgprinter, следвайки твоя отговор тогава, може ли да се твърди, че ако приемем казаното от теб за вярно - По този начин изнасяме свойството 'разделителна способност на обектива' извън самия обектив?

Внимавай, защото после пак ще ползваме отговора за ново съждение..
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   08-10-09 14:26

"bgprinter, следвайки твоя отговор тогава, може ли да се твърди, че ако приемем казаното от теб за вярно - По този начин изнасяме свойството 'разделителна способност на обектива' извън самия обектив?
"

Не знам как стигна до този извод? По скоро твърдя, че ако ще тестваш един обектив, то трябва да ползваш медия с далеч по-добра разделителна способност от самият обектив. Иначе няма да тестваш обектива, а системата медия-обектив. Естествено, ако те интересува само това, за даден апарат няма лошо, но това не е тест на самият обектив, както се прави по много списания. Да тестваш сапунера, където обективът е неделима част от тялото това е така или иначе принуделен подход, но да тестваш обекти закачен на примерно 5Д и твърдиш, че това бил той, е грешно начинание.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   08-10-09 14:39

bgprinter [smilie24]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   08-10-09 15:16

Аз на пример моя китак съм го слагал на д50(6мп) и дава много добра картина, апарата ми е д60(10мп), на него пейзайжите и далечните обекти са отврат, на д90(12мп) също съм го слагал и там е зле. По това съдя, че този мой прословут 18-55 става за не повече от 6 или 8мп (на 8мп матрица не съм го пробвал). Мисля, че ако искате да установите колко е добър един обектив това е подхода. Взимате тяло с максимални мп за съответната марка бодваш стъклото и преценяваш на око (ако може преди 5тата ракия) дали те устройва ако не те устройва разултата взимаш друго тяло с по малко мегапикасели и така докато решиш че този обектив за нищо не става и взимаш да тестваш друг с нови 5 ракии. Какво толкова има да спорите не моа да рабера[smilie21] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   08-10-09 15:17

bgprinter, съгласен съм!

Обаче може да намерим решение и при система..

Примерно:

Правим тест на системата ОбективЪт+Канон ФФ;
Правим тест на системата ОбективЪт+Никон ФФ;
Правим тест на системата ОбективЪт+Енско ФФ;

Правим система от три уравнения. Общото в трите уравнения са непроменените физични (оптични) свойства на обектива, което ни позволява да ги 'извадим' от уравненията, като константи (това се разрешава в математиката).
Ако правим разни операции със свойствата на телата на камерите ще намерим отношението между тях, на разликите, които имат! Това е сигурно!

Така на края ще имаме точен резултат за обектива (константа) и точен резултат за свойствата на всяка камера.

Ако повторим теста с друг обектив и със същите камери, следва ли че ще намерим точен резултат за новия (втори) обектив? Следва! Защото този път свойствата на телата няма да са променени, а разликата ще се внася само от новия обектив..

Изхождайки от тези въпроси и изводи, тогава може да се твърди със сигурност, че спокойно може да тестваме различни обективи с камерата/камерите, която/които имаме, без да ни интересуват параметрите на медиите, защото ще знаем тяхния дял в качествата на системата обектив-тяло. Накрая ни остава точно това, което ни интересува - разделителна способност на обектива (само).



Публикацията е редактирана (08-10-09 15:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   08-10-09 15:25

Данби
Директния отговор на твоя въпрос е даден от Бил Гейтс - F1

bgprinter
Разгледай въпроса дали МТФ-а е число или графика, и дали голямата стойност на МТФ (10) е по-вярна от ниската на МТФ(50)

Освен това нито една фирма не си дава различни МТФ-и на обективите при използване на различните матрици на ДСЛР-те, дали пък МТФ на обектива не е един единствен, независимо от медията - филм/матрица.

За филма.
Понеже МТФ се мери при определен образен контраст, дали една нискозърнеста, но много контрастна медия - технически филм няма да промени честотно-КОНТРАСТНАТА характеристика на образа, внасяйки по-голяма грешка чрез засиления си контраст.
т.е. редуциране на МТФ (10) -> МТФ (50) при гама над 5

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   08-10-09 15:47

Canon, очаквах, разбира се да избереш комичен отговор на въпроса ми, или казано по друг начин, да не отговаряш.

Защото ако решиш да отговориш, ще обориш собствените си твърдения по-рано.

Хубаво е да си признава човек като греши. Така само малко срам, че е бил самонадеян пред всички. А инак някои от аудиторията, просто си го отписват завинаги.

d256h за съжаление, този подход е неприложим, именно поради трудовете на така любимия на д-р Canon Nyquist.

Както рече tziko, обектива или ти покрива нуждите или не. Другото ... след 5-тата ракия всички са съгласни [smilie5] [beer]

ПП: Canon, надявам се, това откровение няма да те разстрои много, но не г-на Бил Гейтс е причината за съществуването на F1. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   08-10-09 15:55

Данби, аз не намерих нещо което да ми се струва нелогично в писанието на 'Канон'...

Истината е някъде ТАМ ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   08-10-09 16:19

Ами d256h нелогичното е твърдението му, че не е нужно софтуера да знае нищо за матрицата за да определи разделителна способност на обектива.

Както bgprinter ти даде принтер, подобни измервания могат да имат различни резултати, в зависимост от разделителната способност на регистриращата среда. В случая, регистриращата среда е сензора, или филма. Плюс разбира се обработката, в случай, че сензора ти не регистрира RGB и т.н.

Въпроса ми към Canon беше съвсем елементарен. А той дори не попита каква е площта на сензора.
Дори на теб, без да си преподавател би трябвало да ти е логично че има съществена разлика, ако тези 6000 пиксела са на 1мм, 10мм или 100мм нали?
После, хич не ме и попита, пикселите каква форма имат. Как са разположени в пространството, този RGB файл дали е директно отражение на геометрията на сензора или е апроксимиран от примерно диагонално разположени фотосензори и т.н.

И най-гениалния софтуер, без тези параметри (аз ги нарекох профил на сензора) ще ти даде някакви напълно безсмислени числа като резултат, които може да имат а може и да нямат полза за теб. Е, вероятно ще могат да се ползват за относителни сравнения "този обектив е по-остър от другия" -- каквото впрочем е и основното предназначение на този софтуер. Каквото и друго да пише в рекламната му брошурка.

Може да поставяш под въпрос колкото си искаш мненията ми, това няма да промени реалността.

За малко да намеся и другаря Шанон, но... малко се отегчих [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   08-10-09 16:41

Нещо се забатачихте в пикселите..
Ами ако сензора не е цифров?

Примерно, ако имаме телевизионна аналогова камера?

На мен не ми харесва, че така силно намесихте медията мисля, че изкривяваме темата.

Погледнете просто на въпроса!

Ако тествам обектив с вестник на стената примерно, няма да го правя с десет камери. По-скоро ще имам една камера и на нея ще връткам различни обективи и ще ги сравнявам по между им...

Вие какво почнахте да смятате за разни системи от обектив и тяло... не знам!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   08-10-09 16:50

Хора, аз ви дадох материал за четене, не е нужно даже да разсъждавате, това е материал на Цайс в помощ на фотографите, направили са го на няколко езика, предполага се, с цел образователна. Ако не можете да си го преведете, кажете, ще положа усилия и ще направя превод на основното. Това се отнася и за Канон.
"Разгледай въпроса дали МТФ-а е число или графика, и дали голямата стойност на МТФ (10) е по-вярна от ниската на МТФ(50)"


"дали пък МТФ на обектива не е един единствен, независимо от медията - филм/матрица.
"

Добре де, мисля, че говоря български, нали това имам предвид, че е единствен, но тествайки го Иванчо на своето апаратче няма да достигне посмъртно до този резултат, понеже апаратчето му е лимитирано от към резолюция или дори да е сравнено с тази на обектива, то грешката, тази абсолютната при меренето на качествата на обектива нараства неимоверно.

Същото е и като при аудио уредбите. Хората често казват ми моята е 100 вата и толкова. Ми добре, ама това не ми носи много информация. Едно просто примерче в тази сфера>

Една средна колона от магазина с 87 дб/в/м и са нужни за ниво 100 децибела на звука на разстояние 4 метра мощност около 80 вата, докато една с по-голям коефициент със 101 дб/в/м и са нужни САМО 3,2 вата електрическа мощност !!!
Така, сега, онзи който има усилвател 100 вата ли е по-отворен или този с 10 ватовия но с по-чувствителните колони.

Сега, ако приравним колоните към филм/матрица, а усилвателя към обектив, може би да съм по-ясен.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   08-10-09 16:57

"Понеже МТФ се мери при определен образен контраст, дали една нискозърнеста, но много контрастна медия - технически филм няма да промени честотно-КОНТРАСТНАТА характеристика на образа, внасяйки по-голяма грешка чрез засиления си контраст."

Това пък що за въпрос е?
Контраста е или предаден от обектива или НЕ Е.

Не може филма да си измисли контраст и да раздели да речем 100 лп/мм при положение, че обектива не ги е видял и ги е предал като някакво сиво, т.е. тези двеста линийки са някаква хомогенна сива мацаница.

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   08-10-09 16:59

Ето малко за филмите на кодак

http://wwwde.kodak.com/DE/pdf/de/consumer/produkte/filmwelt/produktlinien/farbwelt/datenblatt_Farbwe



За данби остава чуденката дали обектива има или няма собствена МТФ крива
Щото ако има собствена му е през онази работа каква е матрицата

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   08-10-09 17:03

Интересен пример!

Но ако разполагаме само с един усилвател и сменяме двата комплекта колони... ще откриемли разлика и ще може ли емпирично ако не точно, чрез измерване, да определим, кои колони свирят по-добре?

Аз мисля, че ще успеем!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   08-10-09 17:04

Тази оценка на контраста всъщност идва от начина на измерване на MTF по времето, когато това е било дефинирано: с експониране на филм и гледане под микроскоп.

Тъй като оценката е силно субективна, е и понятието 'контраст', тоест, дали отделните линийки се различават една от друга от гледащия. Ако имаш 10-на наблюдателя, то може да оцениш статистически 'контраста'. [smilie5]

d256h както не веднъж беше казано в тази тема, фотографите гледат на въпроса просто: сравняват един обектив с друг и преценяват, дали им върши работа. За целта според Кен Рокуел е по-добре да снимаш дървета, вместо вестници -- заради 'фракталната' структура. Мнение, с което аз съм съгласен.

Ако ти трябва измерване за не-фотографски цели -- просто ти трябва друга апаратура и методи. Не включват изобщо фотоапарат.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   08-10-09 17:08

"Но ако разполагаме само с един усилвател и сменяме двата комплекта колони... ще откриемли разлика и ще може ли емпирично ако не точно, чрез измерване, да определим, кои колони свирят по-добре?

Аз мисля, че ще успеем


Ами там е въпросът, че нас не ни интересуваха колоните, а усилвателите [smilie3] >>>>> Или обективите. И ето, ти имаш двата чифта колони с различни характеристики и получаваш различни резултати за усилвателя. Преведено на фотографски имаш различни носители и различни резултати за разделителната способност на обектива. [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   08-10-09 17:09

Canon, за мен въпроса дали обектива има собствена предавателна функция не стои.

С теб се опитвам да изясня начина за измерване на физично явление с помощта на софтуер без софтуера да бъде калибриран. Ти твърдиш че може, аз твърдя, че няма начин. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   08-10-09 17:21

Иматест изследва изображение. Въз основа на което дава резултати, част от тях касаят резолюцията на системата, не на обектива.
Как по дяволите се калибрира софтуер?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stzz   
Дата:   08-10-09 17:26

"Как по дяволите се калибрира софтуер? "

Хардуерно разбира се.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   08-10-09 17:50

Много забавна тема се получи! Забелязвам, че някой хора не говорят за обектив а за обективИ, според заглавието не е ясно теста с ква цел е и поради този факт се заформи спор. Кво въщност искаме да постигнем, един обектив да го пробваме на няколко тела или няколко обектива да пробваме(тестваме) на едно тяло? Според заглавието на темата( Как тествам разделителната способност на обектива си ?) ми се струва, че трябва да тестваме едни обектив на няколко тела. Тези там тонколони-монколони да се изяснят и спора ще приключи(за обективите) а за софтуера си няам на идея за кво говорите.[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stzz   
Дата:   08-10-09 17:59

И аз си нямам на идея дори и в по-общ план, но поддържам спама в рамките на здравословния минимум.

[smilie5] [smilie10] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   08-10-09 18:21

Темата за калибриране на софтуер звучи така:
Как да настроим системата, да дава резултата, който искаме да получим.
Отговора са го дали румънците [smilie24]
Правят конкурс за министър на финансите. Настроили софтуера по параметри, "калибрирали" го.
Контролен въпрос - "Колко прави 2+2".
Влиза немеца, вади калкулатор и отговаря:
- 4.00000000000000
Влиза евреина и отговаря:
- Ако имам да вземам - 5, ако имам да давам - 3
Кого избрал "калибрирания" софтуер?
Естествено, зетя на Чаушеску.



Публикацията е редактирана (09-10-09 14:06)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nstamatov   
Дата:   09-10-09 00:01

Ако някой има желание да се забавлява мога да му дам таблица ISO 12233

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   09-10-09 00:20

Danbi разшири темата по цигански:
"Ако ти трябва измерване за не-фотографски цели -- просто ти трябва друга апаратура и методи. Не включват изобщо фотоапарат. "
Примерно кантар и предаваш обектива за старо желязо (не-фотографска цел и Не включват изобщо фотоапарат)

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   09-10-09 14:03

bgprinter
Преведено на фотографски имаш различни носители и различни резултати за разделителната способност на обектива.

Превода не е на фотографски език, а е фриволен ....

Независимо от носителя, резолюцията на обектива е постоянна на едни същи бленди и работни отсечки. Променя се само резолюцията на образа, получен на някакъв носител.
Примерно резолюцията на образ 15МП - като кропката 1.6, примерно Канон 50Д, получена само чрез интерполиране на векторна скала в ФШ, като МТФ(50) - 56лин/мм или МТФ(10) - 104лин/мм
Ако при снимането и с обектив си получил МТФ(50) - 28лин/мм, от формулата си определяш МТф(50) на обектива = 56 лин/мм

Оттам, знаейки МТФ на обектива и МТФ на друга медия/носител, може да получиш с изчисление и на новия им образ

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   09-10-09 14:48

"Оттам, знаейки МТФ на обектива и МТФ на друга медия/носител, може да получиш с изчисление и на новия им образ"

Явно ти е трудно да следиш за какво изобщо става дума, но ще се опитам да напомня.

Г-на пита как да си тества резолюцията на обектив Х, на апарат У. Няколко хора включително аз, с подкрепата на две статийки от страницата на Цайс се опитваме да обясним, че резолюцията на обектив не се тества с произволен апарат продаван на пазара, освен ако този апарат съдържа носител с МНОГО ПО-добра МТ Функция. Т



Казано на много прост разговорен език, звучи така: не можеш да тестваш резолюция от >100 лп/мм с нещо което има 80 лп/мм. Когато са близки резолюциите също, особено за дигитален носител. Не случайно името Найквист, което ти спомена да плашиш някого е в горните статии. Теоретично погледнато, за да тестваш с дигитален носител резолюцията на обектив, тя трябва да е ПОНЕ два пъти по-висока от тази на обектива, т.е. ако обектива ти е с резолюция 100 лп/мм за да имаш надеждни резултати и достоверни, ти трябва резолюция на дигиталния носител ПОНЕ 200 лп/мм. А сега сметни каква гъстота на сензорите трябва да има тази матрица, за да докара общо 400 линийки на линеен милиметър.

Четейки другите неща които си написал за контраста на филмите, ме навежда на мисълта, че като друг съфорумец бъркаш тиристор с тирамису.

Не случайно хората са измислили тези функции които описват характеристиките на обективите. Там има две величини, контраст и резолюция, които се вземат под внимание, а не само едното или другото. Обикновено старите фотографи знаят, че с вдигането на контраста при хим. обработката на чернобял материал примерно пада резолюцията.

Това, което се опитваме да кажем през цялото време, е НЕ, че резолюцията на обектива е променлива величина, А че в случая се тества резолюцията на системата обектив+носител на информация.



Публикацията е редактирана (09-10-09 15:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   09-10-09 22:21

bgprinter
Това са пълни рекламни глупости.
Цайс подобно на други фирми не са образователно, а производствено звено и гледат да продават. Рекламират както могат - с полвинчати истини и недоизказани факти.

Формулата е ясна:
1/Р(обектива) +1/Р(Матрицата) = 1/Р(образа от системата)

Къде виждаш проблем в параметрите и числата?
И тези шитни за 400 линии/мм - все едно да трепеш комар с топ. Аз 1 км разстояние мога и метър и със сантиметър да го измеря. После пак се смята.
Прочете ли колко е МТФ-а на филма или ти е трудно с четенето?

Във всяка тема за 15 и 18МП-лните модели Цанон 50Д и Канон 7Д, разни люде плачат как обективите не можели да захранят матриците (т.е. резолюцията на обективите им е ниска )


Ето ти факти
For Fujichrome Velvia with an excellent lens, the 50% and 10% MTF frequencies (f50 and f10) are 37 and 67 lp/mm— limited mostly by the film

Измерен само образ от 15 МП-лен еквивалент на матрица са МТФ(50) - 56лин/мм или МТФ(10) - 104лин/мм

Толкова ли ти е проблемно три числа да сметнеш - ами върни се в основното си образование, по ще ти е от полза.

Дай да видим колко и кои са тези обективи, дето не им стига матрицата.


По добре почети
http://www.normankoren.com/Tutorials/MTF5.html

Този не продава обективи и НЯМА личен интерес

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   09-10-09 22:41

Да не забравя - пиши на Цайс да си оправят резолюцията на Цайсовия 24-70mm f2.8 ZA ($1650)- много издъхва горкия - пълна шитня е в краищата на бленда 8!, 70мм върху ФФ 24МП матрица
т.е., вместо да се хвалят по сайтове как тестват, да поработят по-здраво по реални обективи.

Ето ти и трагична картинка от него, че ми писна от нет-наивници
http://a.img-dpreview.com/gallery/sony_a900preview_samples/originals/dsc01990_dw.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   09-10-09 23:07

Обикновено старите фотографи знаят, че с вдигането на контраста при хим. обработката на чернобял материал примерно пада резолюцията.

Е аз съм от старите фотографи, ама това което си написал, просто не е вярно.
Контрастните, силно-алкалните проявители и агресивното (примерно високо-температурно) проявяване снижава резолюцията поради вътремулсионно дифундиране на активен проявител в нискоекспонирани зони по граничните преходи, НО само при дебелослойните емулсии, а не изобщо.
Пак при тези емулсии, има и ефекти от разсейване на светлината точно по граничните преходи - респ. снижаване на микроконтраста на прехода, и снижаване на резолюцията.
При тънкослойните, резолюцията (т.е. детайлността) се ПОВИШАВА.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   10-10-09 02:28

А сега да ти дам и малко данни за картинката от Цайса отгоре.
На 78% от центъра вляво, без корекция на контрастта резолюцията МТФ(50) е 28 линии на мм (сети се за твоите космически 400?) и достига при найкюистовата граница като процент 3.2% (голяма трагедия бе [smilie5])
С корекция (повишение над двойно) на контрастта се достигат 33.8 линии на мм, при найкюистова граница като процент е 11.9%, като използваемата граница е от 30 до 50%. Демек през оная ми работа е ...
Доста далече е резултата от резолюцията на матрицата, за да я обвиняват Очиларите (Цайсаджиите), че им пречи.


п.с. всички измервания са за гама 0.5 и са радиални, а видимия срив в резолюцията е сагитален (перпендикулярно на радиалния), но няма обекти, подходящи за измерване.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MartenBG   
Дата:   10-10-09 16:05

Canon,
моля те дай данни за тази картинка,снимана също с 24-70 на Цайс и сони алфа 900.
http://tranz.it/load.php?id=kM8p7SAg6p5rRXs5391198

Файлът е роу.
Приятно разчитане на линии на милиметър.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MartenBG   
Дата:   10-10-09 16:06

Нещо не сработи линка във форума.
Повтарям пак.
http://tranz.it/load.php?id=kM8p7SAg6p5rRXs5391198

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   11-10-09 03:20

Значи тея от Цайс мошеници, от едно просто обяснение на това как да разчита човек МТФ-а на обектива си и станаха мошеници.

[smilie10]



Публикацията е редактирана (11-10-09 05:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   11-10-09 18:53

MartenBG
малко се забавих с твоята картинка,
но за 40мм и бленда 5.6:
на 18% от центъра при МТФ(50) е 30.9 лин/мм
и МТФ(10) е 53.1 лин/мм (найкюист 9.2%)
на 63% от центъра при МТФ(50) е 29.8 лин/мм
и МТФ(10) е 65.1 лин/мм (найкюист граница 17.1%)

резултатите са вероятностни, доколкото има подобни елементи (прави гранични преходи с около 5град - на дограмите)

bgprinter
Изглежда, първо ти трябва да се научиш да разчиташ МТФ-и и то от различни фирми, методики и параметри, а не сляпо да вярваш на всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: alsash   
Дата:   11-10-09 19:45

...баси...аз с обективите си бачкам....[smilie8] ..дали да не взема и да ги потестя [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   11-10-09 22:37

Едва ли на Д.А.Харви или на Салгадо разделителната способност е била проблем, а и двамата ... а и не само те снимат със страшни вехтории.Чудя се каква ли е била разделителната способност на обектива


http://farm3.static.flickr.com/2050/2223005838_d4fe987e3d_o.jpg




http://farm3.static.flickr.com/2274/2223005938_e77ed445a0_o.jpg




http://farm3.static.flickr.com/2356/2222214155_054f840cac_o.jpg



или пък защо жената зад снимката се е забола плътно до нея да гледа, нали се гледат от далече поради загубата на детаил.


http://farm1.static.flickr.com/112/297557460_a34eec5451_b.jpg




Убеден съм, че резолюцията на обектива е последното нещо което пречи на добрата снимка.Но е добро оправдание за калпава снимка.


Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   11-10-09 23:20

next_time
и аз съм убеден, че никой уважаващ себе си и зрителите автор няма да си извади ГСМ-а или скината, да снима и да убеждава другите, колко няма значение че е сгавнена картинката.

Колко от горните снимки са снимани със скина казваш ?


Веригата се къса на най-слабата халка

п.п. И аз имам една стара "вехтория" - цайс-икон от 20-те години на миналия век - 6х9см, двойно разтягане на мяха.
Цепи косъма!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   11-10-09 23:34

Каноне най-слабата халка се казва триХ+родинал.Ти сам си казвал че филма е до 8мп. и то от куците 8мп.Та каквато и да е резолюцията на оптиката, а неговта в по-предишни години не е била и от асф. едва ли по сметките трябва да догони дори 40Д със стабилизиран китак.При това положение не е ли излишно да се мисли достатъчна ли е резолюцията на съвременните ДСЛР-и и китаците им.

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   11-10-09 23:52

next_time
За родинала си прав - много го уважавам [smilie24] Дори и ГДР варианта Р-09.

А идеята на d256h е да си сравни обективите - не да направи център за тестване. За себе си и вероятно за обща култура. Аналогично един приятел има напазарувани над 25 обектива и също предпочита да е наясно с възможностите им.
Е той снима с А 900 - и е много видимо, че някои са перфектни, други са голям компромис. Когато тръгне на места, които едва ли ще посети отново - избира "профи" конфигурация от обективи. имаче има и "тестови" и леки и портретни комплектни конфигурации

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   12-10-09 00:05

"bgprinter
Изглежда, първо ти трябва да се научиш да разчиташ МТФ-и и то от различни фирми, методики и параметри, а не сляпо да вярваш на всичко.
"


[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Айдеее, отиде коня у рякъта....

Първо Цайс криви, сега методиките криви и накрая се оказва, че само Канон можел да разчита графики [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Преди да седне да учи другите на "методики и параметри", е добре Канон първо да схване какво му говорят хората, то е ясно вече, че Цайс са много висока летва за него.
А относно параметри, май вече потретвам, че те са два, но едва ли има значение за някой който така и не схваща за какво става дума.


Интересен обрат взе спорът обаче, докато Канон се опитваше да убеди другите, че обективът има една типична за него МТФ, независима от всичко останало, нещо което и никой не му оспорва, но той така и не разбра, сега се опитва да ни убеди в точно обратното.

А Канон дали разбра в каква посока се обърна спорът? [smilie18]
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   12-10-09 00:18

Николов,
Преди да кометираш какво зная аз,

като скрит зад новия ник bgprinter да се сетиш, че незнанието ти е еквивалентно на това Волокин/Николов - та админите да проверят и за този ти акаунт - колко ти се полагат - 2, 3, 4 или повече.

Сега като извадиш и ония ми ти 80МП сканове, вече с примерно цайс снимани - уйде коньо в ряката.

Та казваш - ти всичките като: Николов, Волокин, bgprinter сте хората ...
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   12-10-09 00:22

Ааааааа ..... почна се [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   12-10-09 00:23

Всъщност ти защо изчезна за някоя друга година - по своя воля или те баннаха от сайта. Ако е първото, ще си със стария си ник и старата си "слава". Ама споко, има и още свободни никове ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   12-10-09 00:26

Май ме бъркаш с някой. [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   12-10-09 00:31

Тъкмо да си лягам и ето се заформи интрига.Смилете се бе хора стиснете ръце и темата пак да стане скучна, че иначе до сутринта ще трябва да ви чета заяжданията.[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   12-10-09 00:56

Ами, верно ли те бъркам.
Да не си сменил и фамилията си?

1.Само няколко човека спорят с подмяна на тезата - ти, Данби, ..
2. Такова подреждане на поста с болдване на извадка - ти, Никсъна
3. Безпределна вяра в писаниците на дойч сайтовете - само ти и никой друг
......


Общото е ТИ


Хахаха - само са те баннали преди време, пък аз не съм разбрал и сега ти треперят мартинките да не те баннат отново
[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-10-09 01:36

Аз да си сменя ли ника? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   12-10-09 02:33

bgprinter
Я качи и някоя снимка от Непал и готово.

ПД
Ти пък защо? То вярно, че си на всяка манджа мерудия (че даже и в тази тема намери къде да се закачиш - на финала и), ама без теб ще е много постно и безвкусно.
Да не са те изгонили от Цанонската тема? Нема им се даваш [smilie24] на ония Цанонци с дългите и дебели раб'ти

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-10-09 02:36

Хаха каде ще ме гонят ние сме една паритя там.
Никони Канони всички едно обичаме да правим.
А ти като си се разписал я кажи 12мп кропка на колко мп на ФФ отговаря ,че немога да си го сметна? 30-на сигурно?

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   12-10-09 02:41

Коефициента на кропене на квадрат - 1.5 * 1.5 =2.25 *12мп = 27МП

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-10-09 02:43

Благодарим. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   12-10-09 02:44

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Kanonir   
Дата:   12-10-09 06:39

Автор: Canon
Дата: 12-10-09 00:18

Николов,
Преди да кометираш какво зная аз,

като скрит зад новия ник bgprinter да се сетиш, че незнанието ти е еквивалентно на това Волокин/Николов - та админите да проверят и за този ти акаунт - колко ти се полагат - 2, 3, 4 или повече.

Сега като извадиш и ония ми ти 80МП сканове, вече с примерно цайс снимани - уйде коньо в ряката.

Та казваш - ти всичките като: Николов, Волокин, bgprinter сте хората...







Автор: bgprinter
Дата: 12-10-09 00:26

Май ме бъркаш с някой







може би с "мъка"....


....това печатче май са го сложили след грънците - ония от 80 мегапикселовия скан [smilie3]....

https://photo-forum.net/i/1146878


П.С. сега може и да ни обясниш (за пореден път), колко дребни душички сме и какви комплекси имаме и после на чисто - отново с нов ник, като всички широкоскроени!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   12-10-09 13:35

Canon, честно казано, разочарован съм от теб.

Надявах се поне с достойнство да отговориш на простичките въпроси които съм ти задал. За твое голямо учудване, в тези въпроси нямаше никаква уловка. Тъй като си особено мнителен, напоследък се старая да те водя към очеизвадните отговори стъпка по стъпка -- да няма недоразумения. Ама ти и от това се дърпаш. Бива ли тъй? [smilie2]

Благодаря впрочем за оценката на манипулаторските ми способности. [smilie3]
[beer]

В крайна сметка разбра ли се, как да измери човека разделителната способност на обектива си, или d256h най-добре да пита Canon? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   12-10-09 14:44

[smilie10]
За очна ставка на феновете на някой си, предлагам да се видим в Младост 2 на по бира
Що се отнася до Непал и Индия, едва ли само някой си Николов е имал привилегията да ходи до там, имало е, има и ще има достатъчно други българи включително и аз в това число които могат да си позволят да отидат в тази част на света.
На който му е интересно да си говори за Николов и тем подобни, може би някъде в зоната ще има място и за това, освен обичайните теми за "какви пъпки на гъза..."

Сега да се върнем на темата предлагам, останалото в Младост 2 на по бира или другаде някъде.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   12-10-09 15:39

И Канон какво казваш за резолюцията на обективите, тя е една константна характеристика и индивидуална за всеки обектив не зависеща от матрицата, но зависи дали обективът е на Цайс, Канон, Олимпус или Сони, според фирмените методи на мерене, тя е различна?? С прости думи казано, един и същ обектив, сменяйки му името му сменяме резолюцията??? Дали да не взема да напиша на моето Canon G9 Цайс отпред, че открих кривене [smilie11] !?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   12-10-09 15:41

ше ме разревете ве!

Обективчетата за тестване на рязкост, челните им лещички се напукаха от напрегнатия спор...

https://photo-forum.net/joro/emoticons/AvatarSmileyFencing.gif


======================

Нека започнем отначало!

Имам едно тяло, два обектива 3.5/50мм. Искам да проверя кой от двата има по-добра разделителна способност....
без да чета в Лайка или Цайс, а някой колега да каже как той би го направил!

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: photostoykov   
Дата:   12-10-09 15:47

Тестът с неизмазаната тухлена стена?!

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   12-10-09 16:28

Сравнителен анализ? Супер! [smilie5]

Щракваш нещо от статив, с вдигнато огледало и т.н. Ако имаш LiveView фокусираш с него и после зяпаш на екрана.

После, ако се чувстваш напреднал, си правиш сайт в Интернет, публикуваш резултатите и събираш с'тинки от рекламите на Гугъл. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   12-10-09 16:37

Когато искаш да сравниш два обектива не е необходимо да им тестваш резолюцията, просто поснимай с тях и разгледай обстойно симките. Всеки обектив ще ти проговори. Това с резолюциите което го правят в популярните списания не е много коректно, а МТФ-и не се правят в домашни обстановки.
Моето предложение, е да снимаш фини детайли, да снимаш при ниски контрасти, при високи контрасти, в насрещна светлина, странична светлина и съвсем косо падаща светлина, пробвай при различни бленди. А това със софтуерните тестове е пълна ала бала. Никой който си купува автомобил не го тества на компютърни игри преди това, а просто отива и го кара. Иначе би било безумие.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   12-10-09 21:53

Цялата работа стана като в приказката за вълка и козлетата.Лошият вълк Волокин си боядисва лапата с брашно и под ник Николов се появява за да излапа МТФ-ите на козлетата.Обачеееее .... бдителното малко козле го разпознава, после пак се появява и с нов ник Мъка пак се праеструва на старата коза, нооооо бдителното малко козле пак е на своя пост и дори и с медения гласец не се получава.Дори и при поредния опит на bgprinter пак смелото козле е безупречно.Накрая е ясно че вълкът ще яде козешко, ама ..... ще си доиде старата коза и ще има хепиенд.

СмехуриииииЙ [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   12-10-09 22:10

bgprinter мерси!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: valjo   
Дата:   12-10-09 23:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 01:33

Автор: bgprinter
Дата: 12-10-09 16:37

Когато искаш да сравниш два обектива не е необходимо да им тестваш резолюцията, просто поснимай с тях и разгледай обстойно симките. Всеки обектив ще ти проговори. Това с резолюциите което го правят в популярните списания не е много коректно, а МТФ-и не се правят в домашни обстановки.
Моето предложение, е да снимаш фини детайли, да снимаш при ниски контрасти, при високи контрасти, в насрещна светлина, странична светлина и съвсем косо падаща светлина, пробвай при различни бленди. А това със софтуерните тестове е пълна ала бала. Никой който си купува автомобил не го тества на компютърни игри преди това, а просто отива и го кара. Иначе би било безумие.


Пълно безумие - говорещи обективи, идиоти в популярните списания, "никой който си купува автомобил не го тества на компютърни игри преди това??? - Има си сериозна КОМПЮЪТЪРНА ДИАГНОСТИКА струваща 5-6 цифрени числа, ама Николов едва ли има кола, или е механична 20 годишна таратайка и не знае това.


Ти в кой век живееш? Айде малко далавера, Номиниран си 5 дни предсрочно за титан на седмицата, ама може и месеца да се прескочи и направо на Годишен титан да се класираш. Вярно, че най-добрите дигитални снимки, които си показвал бяха един безфокусни макра с ГСМ-а, ама това не е ГСМ форум



d256h

Ето ти как тестват едни
http://www.lenstip.com/2.1-article-How_do_we_test_the_lenses_.html

http://www.lenstip.com/2.2-article-How_do_we_test_the_lenses__Evaluation_criteria.html




Публикацията е редактирана (13-10-09 01:34)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 01:50

d256h
Ако искаш вярно сравнение, ти трябва да осигуриш повторяемост на резултата ( а не контролирани условия - има разлика)
Трябва ти нещо стандартизирано и измерваемо като обект и известно количество снимки, Колкото повече параметри се тестват/сравняват толкова повече изисквания има към обекта.
Примерно
За вариообектив се снимат на всички бленди до 11 (16) и фокусни разстояния - ако всиките те интересуват. Никой освен теб не знае какво по-точно те касае.
Обикновено, за да получиш верен отговор задавай верен въпрос.

Останалото е шаманство и нашепване на ушенце от непалския ни представител с четирите лица: bgprinter, мъка, волокин, николов, последния да затвори вратата

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 02:00

Или вместо шептене с божие прозрение, хвърляй ези-тура.
по първия метод ще си отидеш в блажена неяснота, а по втория за два обектива гарантирано получаваш 50% верни отговори [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 02:27

Та като научих как се сравняват обективи, погледнах и снимките на бгпринтера -
Ау, каква технологичност, снимани с Canon PowerShot G9 на:




program:      Easy (Full auto)





т.н. зелено квадратче (програмата за проСТфесионалисти), автора им направо блика от знания

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (13-10-09 02:38)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: aldygreen   
Дата:   13-10-09 02:37

От сичкото дето разбрах, че без ракийка и то поне 5 пъти нема, да мине! Ми как да тествам, като немам ракия? Баси маата! С лимоне не става ли, бре?
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 02:44

aldygreen
Според новите тенденции от сайта на Цайс може и със шнапс. Българския опит обаче показва много висока ефективност с ракията на комшията.
Е може и на естета Чуков, той поне (освен като "кмет" на Дряново) и с една блага ракийка е известен.

п.п. От лимонето се свиват мерките и леко овехтеват (пожалтеват), ма мое да пробва ...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   13-10-09 09:05

Canon мерси!


valjo обяснявам за какво пиша 'мерси':


Прочетох постовете, как се тестват обективи. Ясно е, че истински условия за тестване у дома не могат или трудно ще бъдат постигнати. Някои от вас споделиха опит, как би трябвало да се направи теста.

bgprinter и Canon се сдърпаха именно, защото имаха желание да споделят мненията си. Независимо, колко са прави в твърденията си, те отделиха време за да пишат в темата и като изключим емоционалните излияния, технически погледнато има върху какво, да се замисли човек (относно меренето)!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: valjo   
Дата:   13-10-09 09:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   13-10-09 16:00

Canon, ако писаното от bgprinter е шаманство, то твоето е още по-лошо, защото хвърляш в очите на хората "висока технология".

Даде пример с автомобилите: нека те питам пак нещо конкретно. Ти на кое ще вярваш, на произведените от тестовата установка безкрайни поредици от числа или на собствения си опит с пътното поведение на конкретния автомобил.

За да не почнеш да ми лепиш отново етикети, аз ще поясня: винаги вярвам само на собствения си опит от пътното поведение на автомобила!
Може да чета характеристики, с най-различни цели -- и с общия резултат губене на време, но живота си е мой, както и отговорността за тези, които возя. Няма значение, как някой си изпитател управлявал автомобила и как той се държал тогава, защото след като го купя, ще го управлявам аз и той ще се държи според моя стил на шофиране, умения и възможностите си.

Същото е с фотоапаратите и обективите им. Освен ако не шарлатанстваш (както описах по-рано) за един фотограф е важно какво ТОЙ може да постигне с един обектив. Ако има да сравнява няколко обектива, трябва да го стори сам. Така ще открие различни характеристики на обективите, в различни условия на снимане и при различни настройки (Canon вече писа за това).

Всичко това разбира се, може да се прави в домашни условия.
Просто няма нищо общо с измерване на MTF.

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 16:44

Вярно е поведението на една кола зависи от шофьора. За чий чеп тогава са му набутали разни компютри, абиеси, контролиращи какво ли не и бълващи разни числа, повечето от които (99%)дори не достигат до водача, като великия шофер на заледено може да спре по-сигурно от автоматиката на колата - но само в някой стълб до пътя. А и не говорим за шофьор с голям стаж, на които шофирането е втора природа, а точно обратното.
Конкретно ти отговарям - в колата вярвам на скритите числа, тя много по-бързо реагира от водача в непредвидими обстоятелства.
В противен случай щях да избера някаква чиста механика, примерно Москвич или Жигули(и да застрашавам и своя и на останалите хора живот). Естествено и компютрите не са панацея, но дават допълнителни възможности за диагностика и контроли над нормалното човешко възприятие.
А за сравняването на обективите - ако предварително знам, че единия е с по-добри параметри от другия - естествено ще търся вината в себе си. Някаква грешка в използването му нещо, което не е оптимално в експлоатацията му....
А ако сам си ги сравяна и единия го съпоставя неправилно - не обектива е виновен, а човека, неговото ЗАУ
Елементарен пример - част от по-калпаво механично разработени обективи или механично износване, имат висок луфт на предните движещи се блокове. При определени нива на вибрация от огледалото (примерно 1/8-1/60 сек) предния блок играе и маже картинката - което не е от лоша оптична конструкция, а чисто механичен проблем. Едно леко придържане с ръката го решава. С измерване се открива, че обектива е добре оптично, остава да се създаде навика за леко обиране на луфта при захавата.
Простичко казано, диагностиката си има принципи и логика, които трябва да се спазват.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   13-10-09 18:48

При определени нива на вибрация от огледалото (примерно 1/8-1/60 сек) предния блок играе и маже картинката - което не е от лоша оптична конструкция, а чисто механичен проблем. Едно леко придържане с ръката го решава. С измерване се открива, че обектива е добре оптично, остава да се създаде навика за леко обиране на луфта при захавата.
реплика на Канончо

Това е велика истина, която е достойна да виси в учебниците.

Признавам се за победен и оттеглям всичките си показания.

Канон [smilie24] [smilie24] [smilie24]



Публикацията е редактирана (13-10-09 18:54)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   13-10-09 18:57

Забравих да попитам как се тества въртящия момент на автомобила от шофьора, че тук за моето опелче дават едни стойности, ама нали го джъткам на метан, та не знам да им вярвам ли.
Трябва ли да хвана вала с ръка и да се опитам да спра мотора или да викам някой майстор като Канон? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   13-10-09 19:29

В отговор на предните ми писания намерих един много добър пример в интернет!!!

Записани са два сигнала (внимание с уредбата, да не приглушим ушите) Сигналите са звук които си покачва честотата от 100 Hz до 8 килохерца (8000 Hz).

В първият пример сигналът е сканиран с 16 кHz т.е. двойната честота на максималната честота на сигнала.

Във втория пример, честотата на сканиране е 8 000 Hz, т.е. същата като на максималната честота на сигнала. Това което се получава, се чува ясно, след 4 000 херца, т.е при половината честота на сканиращата, наречена честота на Nyquist се вижда ясно изривяване. Това би се получило ако някой си тества оптиката с недостатъчна резолюция или дори с близка на тази на самата оптика, дори да я надхвърли един път и половина се получават ефекти, който не само, че не носят информация, но дори фалшифицират дадената !

1.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/16/Sampl1600rp.ogg


2. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/53/Sampl8000rp.ogg




Публикацията е редактирана (13-10-09 19:33)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Rosencho   
Дата:   13-10-09 20:53

С обективите не е баш така... даже 'ич [smilie18] [beer] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 21:25

bgprinter
Браво - потвърди се нивото ти. С тези 8 000 Hz, си направо на върха с ГСМ-си - Имаш перфектно тенекиено качество на звука, еквивалентна картинка и ще ти отива на 20 годишната кола.

Апропо, опитай се със слушане да определиш коя свещ ти не работи [smilie24]

Вместо наивно да преразказваш нещо, което не разбираш, по-добре дай на хората, те сами ще си прочетат


Материали за найкуист :
http://search.pomagalo.com/?keywords=%D0%BD%D0%B0%D0%B9%D0%BA%D1%83%D0%B8%D1%81%D1%82&s=1



Публикацията е редактирана (13-10-09 22:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 21:29

Абе всичко по автомобила го карай със слушане, както при обективите

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   13-10-09 21:34

НА мен ми се е налагало да тествам само разликата във остротата със и без конвертор.
Статив и пера една мозайка пред нас има достатъчно финна структура.
После гледам на 200% и готово. [smilie18]
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Принтере сравнението ти е свещенно тъпо.
Сравняваш несравняеми неща.
Иначе е ясно ,че неможеш да измериш три метра с двуметрова линиика [smilie18]

В тая тема се изписаха достатъчно вярни неща и оше толкова пълни глупости .Мисля че се изчерпахте вече.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   13-10-09 21:42

Момчета, понеже виждам, нямате спиране...


bgprinter, в примера дето си дал, в условието никъде не споменаваш, че става дума за дигитално сканиране... щото примера може да се изпълни и с аналогово сканиране...

Техниката е пълна с примери, където използването на аналогови методи дават по-точни резултати с по-прости устройства...примерно широко използваните компаратори, мостове и т.н.

При оптиката нещата стоят подобно. Много ме съмнява, че един по-качествен обектив ще покаже по-лоши резултати от по-некачествен по отношение на разделителна способност. Затова в предните постове писах, че като използваме едно и също тяло за тестване на два обектива, ние премахваме константата, която се внася от неговия сбор от качества...

ОК, нека сложим обектив върху кутия, на чийто гръб има матова плака. Нека тя да бъде на подходящо разстояние, така че детайлите на образът, който се проектира бъдат достатъчно големи, че и с просто око да може да се забележи, кой от двата обектива показва повече подробности..

Аз обичам да ползвам аналогии от математиката.. и по такава аналогия аз твърдя, че реално по-добър обектив ще даде по-добри резултати от по-некачествен обектив, независимо върху какво тяло (медия) се тества.

Длъжен съм да поддържам огъня!

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: MarinY   
Дата:   13-10-09 21:47

Видимо много хора тук изпитват ерекция от държане на нещо тежко, и понеже не знаят какво да го правят, ... тестват.


Това е за снимане-е-е бе!

После копирай на голямо и ако не е тест ...
КЕФ.
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   13-10-09 21:50

d256h аз не разбирам от тия работи но само да питам [smilie5]

"аз твърдя, че реално по-добър обектив ще даде по-добри резултати от по-некачествен обектив, независимо върху какво тяло (медия) се тества"

Все пак при определено тяло (медия) както се изразяваш разликата при двата обектива може да е пренебрежимо малка.Примерно при тяло с много ниска резолюция.И обратното разликата ще става огромна при тяло с голяма резолюция (с еднаква площ на матрицата примерно)

Принтера тва искаше да каже май.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 22:18


Задачата е:
Истината е, че тестването зависи за какво ще се използва самия обектив, в кое направление от фотографията... въпреки, че това си е чисто технически параметър!

А МаринУ първо избира направлението: "После копирай на голямо", после начина "снимане-е-е бе!"
И генерално вади извод "много хора тук изпитват ерекция от държане на нещо тежко, и понеже не знаят какво да го правят, ... тестват."


Бай ти Асахи за такива "практици" е обобщил: " 3 дни ръчкане по менютата успешно заменят 15 минути чете на ръководството".
А народа го е казал- "Глупака се учи от собствените си грешки, а мъдреца - от грешките на другите"

В това отношение d256h много разумно избягва да трупа собствени грешки, снимайки 50-100 кадъра и копирайки ги по 3-5лева всяки [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   13-10-09 22:41

Каноне, доста сериозни изводи правиш.

Укроти самотата си и професионализма си с нещо извън самодоказването във форуми.

Простащината не я приемам в никакви форми.

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 22:54

Сам, каквото си изпросиш:
- куче което не знае как да лае, само вкарва вълка в кошарата.

Прочети си поста и се замисли, че не си ти човека, който може да коментира ерекциите и тестовете.

Затова и хората казват:
- дето си мерят пи*ките, не си навирай голия г*з.



Публикацията е редактирана (13-10-09 22:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 23:01

А това за любителите на колите - от поне двамата разбирачи, особено единия - с въртящия момент, дали разбира въобще за какво става дума.

http://www.mein-mr2.de/V6/Leistungsmessung/Vergleich%20aller%205%20Motoren.jpg


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   13-10-09 23:07

Много рядко ми се случва, ... но си роден късметлия,(че не си ми на една ръка разстояние).

Жалко за бялата ти коса, лъже че расте върху глава ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stzz   
Дата:   13-10-09 23:09

Бах мааму и темата!
Трябва напрау да ходи в темата за полезните линкове - кой каквото не му е ясно, първо да гледа тук и ако все още си мисли че нещо знае, най-добре ич да не пита.

[smilie5][smilie7] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   14-10-09 00:54

MarinY

ЦИТАТ, нередактиран :
Автор: MarinY
Дата: 13-10-09 23:07

Много рядко ми се случва, ... но си роден късметлия,(че не си ми на една ръка разстояние).

Жалко за бялата ти коса, лъже че расте върху глава ...



Много се радвам, че си показа същността.
Освен това късметлията си ти.
В общи линии след отправената от теб лично заплаха срещу мен в публичното пространство - вече е и документирано, те съветвам да стоиш на по-далечно разстояние от мен, където и да съм, че ако нещо ми се случи (недай си боже), си първия готов за пандиза.
Не забравяй думите "пряко" и "косвено".

Честито (аз ти казах за кучето ...)

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   14-10-09 08:08

Тая заплаха не означава апЦелютно нищо.АМА НИЩОООО.Защото първо трябва да докажеш че лично тои човека зад ника го е написал, а не някои които му е хакнал профила, ако се разтърси по ИП да се види от къде е писано пак нищо не значи, защото в офиса има хора всякакви, ако е от домашния може да го е писал синът му без негово знание, ако няма син ще се окаже че е имал гости и им е показвал снимки и докато е бил в тоалетната няма представа кои от тях ти е писал.Та както и да го мислиш тая заплаха е едно НИЩО.Отделно че ти го провокираш и заплашваш с "внимавай да не ме доближиш" което си е чиста проба "ще ти направя постановка само да имам възможност".И понеже всички знаят че подобни приказки са НИЩО са герои да пишат каквото си искат, както и ти да ги плашиш с каквото си поискаш.

Той на живо да ти го каже пред свидетели е НИЩО, дори да те ебне на централния площад пак ще му се размине .... ти ревеш за някаква дрязга в нета.

Голями хора а се държите като бебета - "ама моя батко е в 5-ти клас и ще те набие", "да ама аз пък познавам един от 6-ти клас и той е по-голям"


Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   14-10-09 09:18

next_time

Нещо адвокат на МаринУ ли го раздаваш, съдия ли, или май си объркал форума.
Нали се сещаш, че кой каквото си направи и господ не може да му направи.
А дали, или какво и как може му се размине - е въпрос, който, освен че не е по темата, е нещо, което друг решава - НЕ точно ТИ.
В това, че споделяш личен опит няма лошо, ама кой го е еня какво са те правили на някакъв си плошад.
Аз на твое място не бих се хвалил с това ...но ти си знаеш по-добре [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   14-10-09 21:52

Каноне

Ако се ограничиш в чисто фотографската страна на спора няма да изпадаш в ситуация на смешник.Както виждаш никога не съм оспорвал какво пишеш по повод фотография, защото не съм компетентен на твоето ниво.Но да ми се правиш на важен извън фотографията .... аре по-полеко.Да не би ти да решаваш на кой ще му се размине???Палячо.Нямаш идея колко много работи може да свърши човек и да му се размине, особенно ако са насочени срещу мишок като теб (не го приемай лично, просто си средностатистическа извадка).Като одъртеете явно нещо ви дава на късо в мозъците и почвате да влизате в зоната на здрача където сте великани.

Моля те не се зачекваи лично с мен, ще направиш грешка, не съм имал за цел да те обиждам, просто писах очевидни неща, или може би си мислиш че ако се оплачеш от волокин интерпол ще ти го достави от Виена или ще му забранят да влиза в България.

Не съм ти на годините да ти давам акъл, но уважение се печели трудно, а се губи за миг.Точно с горното си изказване за мен се превърна от фотограф в обикновенно изкукуригало старче което още не може да осъзнае че "онова време" мина преди 20г. (след по-малко от месец стават толкова).


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 21:56

Ама защо точно в моята тема се пишат такива неща?

Уфффф..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Kanonir   
Дата:   14-10-09 21:58

щот дет каза Шотландеца в България не може да се спори без да сложим пишките на масата, еле пък като масата е нещо виртуално, като интернет форум - равни нямаме... и преди и сега!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-10-09 22:02

next_time грубо бате ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 22:07

Обмислям нов бизнес! Ще влезна в преговори със собствениците на ФФ, ще купя сайта, целия,.. и ще сложа такса за всяка дума във форума - 1 стотинка. Ще стана милионер...

[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   14-10-09 22:07

ПД
Кое е грубо бе бате.Човека разбира от фотография ОК.Да му е оспорвано???Защо се прави на властелина на пръстените след като е обикновен фотограф.Или дори да не е обикновен, да е величие за българските мащаби това дава ли му право да се държи като бивша кука и да плаши наляво на дясно.

Гледаи само какъв цитат е извадил за кучето.Значи тои приема че форума е място където трябва да се лае за да пазиш някакви позиции.Ай сиктир от смотани комплексари.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-10-09 22:08

d256h за птичари и снимащи голо тяло безплатно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 22:13

за птичари... не съм сигурен, но за голо тяло.. само след събеседване с моделките (без моделите)

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   15-10-09 01:36

next_time
по повод на:
Нямаш идея колко много работи може да свърши човек и да му се размине

Познавах само един като тебе. Нафукан - голямо самочувствие и арогантен, НЕ ПРИЗНАВАШЕ съдебната система. Мислеше се, че е над всичко.
Младо момче (от моя гледна точка)



     беше ...



[smilie7]

Божа работа е всичко ...
Бог забавя, но не забравя! (и атеизма не помага)

п.п. Ти нещо много си омазал отношенията в постовете - какъв Волокин, какъв интерпол, какви 5 лева. Кой го е еня за него - поредния емигрант. И на него ли ще ставаш адвокат?

А и не забравяй - Божа работа е всичко, а куче, което ме е залаяло, хаир не е видяло.

Сега може да ми се извиниш за глупостите,
които си напостил или да си ги редактирай.
Смятам отклонението от темата за приключено

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   15-10-09 09:31

Като се върнахме на темата отново [smilie5] гледам, че ненадейно Canon се съгласил с мен, макар вероятно все още да мисли, че е заел диаметрално противоположна позиция.
Дори се е съгласил, че тестването не е за всеки и за всякакви условия.
Това е поради липсата на питие де [smilie5]

Темата все пак беше за измерване на обективите, нали? Примера даден по-рано с автомобилите (тъй като е научно установено, че всеки българин разбира много и от коли) беше за това, че практическото ползване на автомобила не изисква изчитането на всички цифри, генерирани от тестващото оборудване.

Ей на, сега пред мен гледам отчет от стенда за настройка геометрията на колелата -- хлабини, отмествания, ъгли... Хубавото е, че е от модерен стенд и цифрите са в различни цветове, та може човек да се съсредоточи кои да гледа изобщо [smile] Лявото ми задно колело имало значи цели +32 минути ъглово отклонение. При 'лимит' от 27 минути... Каква точно информация ми носи това за шофирането? Автомобила си лежи мазно на пътя, автоматиката се грижи за контрола над сцепление и т.н. в екстремните ситуации, като например влизане в завой със 180км/ч...
Дори да бях на гениалния шофьор, професор и изуча наизуст тези числа и значенията им -- това с какво ми е полезно?

Същото е и при обективите!

Каква е идеята да тестваш един обектив на стенд, който ще ти даде куп безполезни цифри, след като дори същия този обектив някой друг път ще даде други резултати (тук Canon даде добър пример с луфтовете). Или пък, друг екземпляр на същия модел обектив ще бъде доста различен.

Сравнителния анализ е друго нещо [smilie5]
Снимаш си с двата обектива, гледаш заснетия резултат и преценяваш за себе си, кой е 'по-добър'.

Както впрочем, би избрал и автомобила, според това как се държи в ръцете ти, как вози, носи и т.н. а не по измерените от стенда и превърнати в куп числа стойности.

ПП: Извинявам се за лиричното отклонение.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dobriquet   
Дата:   15-10-09 09:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   15-10-09 09:56

d256h, когато се изчерпят аргументите темата поема по друг път. А каквито и аргументи да внесе човек включително от големи като Цайс, винаги се намира един български великан, който е по-голям.

Що се отнася до забележката ти за звуковия пример, ще внеса малко яснота: сигналът който пуснах е аналогов и сканиран дигитално, съответно трансформиран отново в "първоначалния" си вид. Двата примера са пуснати точно в тема за Nyquist. В случая беше важно да се покаже какво значи честота на Nyquist, или половината от необходимата честота за сканиране на сигнал, какъвто и да е бил той. Резултатът е ясен за всички които не са глухи и понеже в един апарат се случват абсолютно същите неща, а именно обработка на сигнали, примерът е точно на място. Всъщност това се опитвах да кажа и през цялото време, а именно, ако един дигитален апарат с такава и такава максимална честота на сканиране доколко може да послужи за тестване на обектив с близка резолюция.
По дълбоко в темата няма нужда да се навлиза.
Интересното е, че това което говоря е тема още от началото на миналия век, винаги е било в техниката или там където се срещат обработки на сигнали, но за обикновения човек не е било на бял свят, защото е специализирана техническа проблематика. Сега поради навлизането на дигиталните апарати се заговори и в среди от хора които нормално не би трябвало да го правят на тема. Логично е да се изпада в ситуацията на Канон или ПД с репликата "това е тъпо".

[beer]



Публикацията е редактирана (15-10-09 10:04)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   15-10-09 10:07

Ново питане!

От къде в България може, да се купи ITX формфактор, дънна платка за компютър, че трябва да ги вграждам в едни машини?

Данби няма начин да не знае!



Публикацията е редактирана (15-10-09 10:07)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   15-10-09 10:11

Любопитен съм, защо за самплирането се спряга все Nyquist, при положение че теорията на информацията всъщност е постановена от Шанон?

По-конкретно тия двамата са разработили теорема за самплирането която по-горе bgprinter се опитва да илюстрира.

Тия неща поне аз учих в трети курс "теория на сигналите". Съмнявам се да има техническа специалност, в която тия неща да не се засягат поне повърхностно...


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   15-10-09 10:14

d256h с какви параметри ти трябва това нещо? Каква периферия трябва да има и как да се захранва.

На времето почти само Риск Електроникс внасяха VIA EPIA, но вече има от всякакви производители и други вносители. Най-последно май са модерни тия с Intel Atom процесор. Не минава ден без да получа спам от нов български вносител на такива [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   15-10-09 10:33

Извинявам се на пишещите по същество в темата за лиричното ми отклонение спрямо Канон, Генчо, г-н Петков.

А към него - Не ти дължа извинение и няма начин да го получиш.Познавам много като теб - комплексирани старчоци, това което сега ви се случва е наказание за арогантността с която сте живели на младини.Явно факта че младите са ПО във всяко отношение ви деиства директно върху психиката.Токова си жалък че повече въобще не съществуваш за мен в този форум или в живота ако се срешнем.[smilie23]

Още веднъж извинение към останалите[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   15-10-09 11:27

Да
с малко повече елементарни уточнения, гледам че Данби навлиза в диаметралната позиция. Както му се случва, когато не е наясно за какво става дума и след справки с нета си избистя грешките.
От "ще го управлявам аз и той ще се държи според моя стил на шофиране" до "автоматиката се грижи за контрола над сцепление и т.н. в екстремните ситуации"


А от таблицата с характеристиките (що ли никой от двамата не я коментира) се вижда къде е "платото" (с което може да определи логиката на оптимално, минимално, максимално, а не урбулишко шофиране)
Естествено, "Великия шофьор" може и без нея, на времето волските каруци, като не са има двигатели, не е имало и характеристики.

А това, че на четириликия принтер му трябваха няколко години (когато аз го коментирах, а той го отричаше) да стигне до Nyquist - е ясно - много късно са го публикували на сайта си ГОЛЕМИТЕ от Цайс, Естествено през тези години, когато Цайс не са го анализирали от тази гледна точка, въобще не имало такъв проблем - нали те са безпогрешните и всеопределящите. Аналогично, и ябълките не са падали към земята, преди Нютоновия закон.

За мен темата приключи още на втория пост - дал съм ключовите две думи + Гугъл, останалото е малко четене и прилагането му. Кой и как ще си го направи - според потребностите и възможностите си.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-10-09 11:35

Canon (izvinqvam se za latineca)
Zamisli se kakvo ti kazva next_time kato se abstrahirash ot tona mu.[beer]
next_time az v toq forum se nau4ih na edno.Mul4anieto e zlato.V dobriq smisul na dumata.Prosto podminavai nqkoi neshta i si go ostavqi za sebe si.
Vsi4ki sme hora aide stiga ste se takovali.
Sudnika vinagi gubi....

Canon - naistina na4esto si aroganten.Kazvam ti go maksimalno obektivno.Gledai po shtastlivo na jivota i ne se opitvai da opravish sveta.Na vuzrast si i ne ti otiva da padash tolkova nisko 4e da sporish v nekkuv forum pulen s hora koito ne se doblijavat i na polovina do toite poznaniq.No uma e ka4estvo kogato ne se tika navsqkude tova trqbva da go znaesh.

Po blagonamereno i dvamata.

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   15-10-09 11:59

pd
next_time се намеси (за чий ???)в пряк разговор между мен и MarinY - явно, омесвайки го с успоредния спор с бгпринтера. В общи линии не виждам златото на мълчанието, когато единия обижда и заплашва: "много хора тук изпитват ерекция от държане на нещо тежко, и понеже не знаят какво да го правят, ... тестват.";"но си роден късметлия,(че не си ми на една ръка разстояние)", а другия се изживява като правораздавател: "Той на живо да ти го каже пред свидетели е НИЩО, дори да те ебне на централния площад пак ще му се размине .... ти ревеш за някаква дрязга в нета."
Сети се и за твоя скорошен спор относно баща ти, който обаче, мисля, че успешно упокоихте.
Това е принципната разлика - едните спорове са относно методиката, принципите, теоретични постановки - с Данби и принтера (независимо от острата им форма), другите са си чисто личностни.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   15-10-09 12:17

Canon, как да ти кажа.. това тук е форум. Изказват се различни мнения, който има желание чете. Който разбира какво чете, сам може да си направи изводите кой какво казал и т.н.

Колкото до справките в нета, по-добре се върни назад и погледни кога danbi попита за Шанон. А danbi впрочем те е питал теб лично не веднъж за Шанон (по-скоро за теоремата му), в подобни безсмислени спорове. Щото danbi може и само Шанон да е запомнил от теорията на сигналите, което не му пречи след това многократно да се е занимавал със същата тази проблематика десетилетия наред. Все пак, не забравяй, че професията на danbi е свързана с обработка на информация и ... съвсем случайно с така любимия ти Интернет.

Пиша тези неща, не за да се заяждам Canon - защото хич не ми е проблем да те поставя на мястото ти с високонаучни терминологии и формули. Обаче това тук е форум, където хората споделят мнения (в частност свързани с фотографията).

А темата изобщо не е приключила, освен ако d256h не се е отегчил -- но както много пъти е казвано, като обявиш една тема в Интернет и тя заживява свой собствен живот. После иди разправяй, че нямаш сестра! [smilie5]


та по-рано пропуснах идеята за сравняване на две изображения върху матово стъкло. Това никак няма да е лесно, по няколко причини: първо, за да ги сравниш, ще трябва някак да ги запазиш, което пак ни връща на дилемата с дискретен носител. Може би е възможно да ги сравниш 1:1 чрез сложна система от оптика, която ти ги проектира 'заедно' на едно и също място, евентуално през микроскоп. Обаче другия проблем е по-сериозен --- матовата повърхност все пак има структура, която пак може да доведе до интерференция и съответно грешки от семплирането.
От друга страна, на съвсем прав път си за аналоговите машини. На времето имаше доста ентусиазирани разработки на тема аналогови изчислителни машини. Все още се ползват тук-там...

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   15-10-09 13:59

danbi
реално в тази тема най-много личи съдържанието на другата тема "За компетентността и категоричните мнения!"

Погледни колко категорични мнения по или извън темата има. И колко от писалите въобще са тествали обектив.
Хора които под една или друга форма са тествали, публикували резултати и аз съм ги виждал, освен мен са Бони (практически), Шоти (Николай, той тества с банкноти) Муу (Калин) и още едно момче.
Но основни опоненти (срещу какво) са други.
По отношения на скалата - ISO-12233 си спорете със Световната организация по стандартите, по методиката/софта на Иматест - с Норман Корен.
Дотук не видях нито един достен опонент или аргумент срещу тях - дори аргумент като фирмата Цайс не е от ранга на Световната органиция - ИСО, а е една от многото, които се съобразяват с нея.



Публикацията е редактирана (15-10-09 14:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: matasel   
Дата:   15-10-09 14:07

Тая тема (както и много други) съм я изпуснал.
Лоша работа, а имаше какво да (не) се научи от нея.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-10-09 21:57

[smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stormfx   
Дата:   15-10-09 22:48

Тез нерви ще ви трябват още години...[smilie5]



Публикацията е редактирана (15-10-09 23:08)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »