Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: d256h   
Дата:   06-10-09 13:07

Истината е, че тестването зависи за какво ще се използва самия обектив, в кое направление от фотографията... въпреки, че това си е чисто технически параметър!

Може някой да си спомня, когато съм писал преди година, че тествах 5-6 обектива около 50мм. Снимах една банкнота от 20лв. Мястото беше точно зад главата, отляво. При увеличение с някой софтуер се вижда, че синия фон, който виждаме в същност е микроскопичен текст. Именно тогава установих, че обективите Хелиос мажат, нямат добра разделителна способност... което пък явно не пречи да са относително добри портретни стъкла.

Най-прецизно изображение ми показаха два обектива за 35мм-ва камера. Това бяха Чинон 1.7/55м и Зуйко ОМ 2.8/28мм

================

Някой ще сподели ли своя опит в тестване на разделителна способност?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   06-10-09 13:21

Софтуер - Иматест
Скала - ISO-12233 и сродни

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   06-10-09 13:30

и за какво ти е?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   06-10-09 13:33

За да разбера как ВИЕ го правите !

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zariio   
Дата:   06-10-09 13:45

Че кой го пък го прави[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   06-10-09 13:48

Който е решил да провери разни твърдения за разни обективи!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: androdim   
Дата:   06-10-09 13:56

http://www.pixel-peeper.com/lenses/

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   06-10-09 13:57

И аз се чудя как да си тествам китака, макар да знам че резултата ще е плачевен. Забелязъл съм, че обективът ми е "късоглед" с малките предметни разтояния се справя добре, но на далече е ужасТ на сяква бленда. В теста трябва да се включват всякъкви предметни разтояния, според мен има значение това.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: valjo   
Дата:   06-10-09 14:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   06-10-09 14:39

Е, защо трябва да ги тествате, като хората са го направили вече преди вас?

Ето, почти всички съвременни обективи, дадни с графики, линии на милиметър, в центъра и в краищата, на различни бленди и различни фокусни разстояния

http://www.photozone.de/all-tests

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   06-10-09 14:55

Защото се говори че някои бройки са по-добри от други, и защото обичаме да се бъзикаме с техниката в нереални условия.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mitku   
Дата:   06-10-09 15:04

valjo написа:

> ... Може да се досетиш каква може да е
> една от причините за това...

Аз веднага се сещам за една (и не се сещам за друга) - просто хората не им се занимава с глупости за да търсят под вола, теле... само защото на някой му е "интересно". [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: navy   
Дата:   06-10-09 15:06

Моит режат, чак се не тряат... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fotorafi   
Дата:   06-10-09 17:49

Имам опит от преди години, имахме в службата една таблица-МИРА и снимахме на една врата, бяла равна, таблицата и един вестник, на филм черно-бял 15 ДИНА=25 АСА, отворена диафрагма и после негатива проявен, нормално го прожектирахме на екран. Виждаше се как в краищата някой обективи замазват. Така от едно и също разстояние снимахме с различни обективи. Хелиосите, даваха различни резултати... Значи всеки обектив е различен за себе си...Добри резултати имаха обективите Юпитер8 на Киев. Обективите на Салют- средни показатели. ЗАБЕЛЯЗВАШ ЛИ КАК ФИРМИТЕ НЕ ОБИЧАТ ДА ДАВАТ РАЗДЕЛИТЕЛНАТА СПОСОБНОСТ НА ОБЕКТИВИТЕ- В КРАИЩАТА И СРЕДАТА????????

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   06-10-09 17:59

За да тестваш нещо, трябва да разбираш доста добре материята (математическия модел, който го описва). Ако разбираш добре материята, няма да задаваш подобен въпрос.

При повечето методи, дори и "професионалния" предложен от Canon, ще тестваш комбинацията от обектив + камера + софтуер за обработка + собствените си умения и прецизност.

Това ли искаш да тестваш?

Останалите методи изискват апаратура, условия, методология и познания.

А колкото до приложението на обективите при фотографията...

"Any good modern lens is corrected for maximum definition at the larger stops. Using a small stop only increases depth. Ansel Adams, June 3, 1937 "

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   06-10-09 18:14

tziko, същото наблюдение за предметните разстояния имам и аз за моя 50/1.8Д ама до сега никъде не съм срещал някой друг да казва, че предметното разстояние има значение, като изключим по принцип разликата в дълбочината на фокуса..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   06-10-09 22:29

Не за всички механични обективи има публикувани тестови данни или поне не се намират лесно. Примерно, взех си някои обективчета от Англия през еБей и искам да сравня опита на доброжелателни съфорумци за тестване на обективи!

Също така, както беше казано, един и същ модел обективи могат, да се различават по качества, заради това, че са различни партиди на производство..

Благодаря на коректно отговорилите по темата!

Очаквам още мнения..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   06-10-09 22:37

danbi
методологията е описана достатъчно подробно - за който иска да си я прочете.
Винаги се тества обектив + светочувствителна медия (и матрица става). Ако знаеш друг метод, примерно: - обектив + боб, или + форумски коментари, или + шаманство, или окомерно - сподели ги.
Дали ще ползва собствените си умения или ще те покани теб си е негово решение. Аз не бих го иронизирал по този въпрос, както правиш ти.
А относно:
"Останалите методи изискват апаратура, условия, методология и познания."
показва пълно непознаване на материята (нещо ти стана навик да се изказваш неподготвен).
Методиката е достатъчно идиотоустойчива (не е окомерната на Дпревюто, на която и ти вярваш) и всеки средно интелигентен човек може сам да реализира.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stzz   
Дата:   06-10-09 22:42

При повечето методи, дори и "професионалния" предложен от Canon, ще тестваш комбинацията от обектив + камера + софтуер за обработка + собствените си умения и прецизност.


Става въпрос за тест на обективи и в случая променливата е обективът, ако тестваме уменея то......итн.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   06-10-09 23:15

Децата които четат из нета, винаги могат да си прочет елементарната формула на рез. на система:
1/Р(об) + 1/Р(матрица) = 1/Р (образа)

кате се измери Р(образа) и се знае на Р(матрицата) остава една проста аритметична сметка.

/Явно данби и аритметиката не я знае, а от другата тема е видно, че има проблеми с геометрията/

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   06-10-09 23:26

stzz, нека поясня.

т.н. "Иматест" е СОФТУЕР.
Този софтуер прави анализ на растерно изображение и на негова база + малко евристика ти дава оценка на "разделителната способност на обектива".

Едно от уменията, които ще са ти нужни е да направиш кадър, който не е размазан поради трептения. Трябва да имаш умението да разположиш правилно тестовата картинка, успоредно на регистриращия материал (сензор, филм). Трябва да имаш умението да обработиш правилно така експонираното изображение, за да получиш подходящо за "Иматест" растерно изображение. Например нещото все още доста не поддържа RAW файлове (знам, че Canon има други виждания по тоя въпрос, който се интересува да си провери -- на мен не ми се води полемика за спорта).

Като оставим настрана уменията за които дадох примери, нужно е също така да се отчете и разделителната способност на 'сензора'. В смисъл, че ако софтуера "Иматест" не е калибриран за съответния сензор, то резултата може да е доста далече от истината.

и т.н.

Съжалявам, че не ви рисувам розово нещата..

Разбира се, тук си имате супер експерт в лицето на Canon. Аз ще си намеря друго занимание. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-10-09 23:38

Щом пилето вади плюша и перцата значи е острилка.Е стига да можеш да снимаш [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   08-10-09 00:56

"В смисъл, че ако софтуера "Иматест" не е калибриран за съответния сензор, то резултата може да е доста далече от истината."

Смисъла е ясен - прочети точното име на това което предполагаш, че е този софтуер.
Вероятно говорим за различни неща - Каква калибрация за резолюция, какви 5 лева.
Калибрацията е за цветност - и НЕ КАСАЕ обектива.

А за уменията си прав - не са необходими.

Тестовите снимки се правят посред нощ на лунна светлина, след 5 ракии и може да са замазани. Използване на странични светкавици
е забранено поради кратката скорост на светене.
Винаги снимаш едно към кесим, примерно силно отдясно и всеки трети кадър отляво, като объркваш последователноста и бройката.
Използване на прецизни фокусиращи системи - вкл. ЛВ х10 е забранено. Мериш разстоянията с дърводелски метър!
По някаква случайност се оказва че различни "известни" автоматично-конвертиращи програми, без да те питат, са ти набутали някаква поредна версия на ДСроу с неизвестни параметри на конвертиране, а Тази [smilie23] - толкова ли не можаха да го чопнат този безплатен софт. То нали потребителя е пълен глупак, дай да му наизконвертираме някакси, па той да се оправя ...

Данби това горе е за тъпи американски потребители, с интелигентност на крава..., пардон на каубои.
Ако ти си в тази категория - сори, никой не те насилва да го използваш. Поне не се излагай



Публикацията е редактирана (08-10-09 01:11)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   08-10-09 00:59

ЕЕ БАСИ :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   08-10-09 10:44

Още, още... как тествате!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »