Автор: dindrein
Дата: 13-07-09 10:45
Намесвам се защото съм счетоводител - фото-ентусиаст.
В БГ както и в ЕС и САЩ, доходите изплатени на чуждестранни ФЛ се облагат с данък, който платеца на дохода е длъжен да внесе и да декларира в съответната данъчна администрация, посочвайки имената и адресите на получателите на дохода. След това с входирано копие от документите за декларирани и платени данъци чуждестранното ФЛ доказва, че вече е обложено и не подлежи на последващо облагане - това за страните с които имаме договореност за избягване на двойното данъчно облагане. То (завереното копие на входирания документ за платени и декларирани данъци) се прилага към годишната данъчна декларация, частта за доходи от чужбина.
Има ли някакви клаузи в договорите, които да определят как се удържа и плаща данъка? Логично е те да го плащат от тяхната част, ако изрично не е уговорено друго.
Що се отнася до данъчната ставка в БГ, към момента тя наистина е 10%, но при хонорари и авторски възнаграждения 50% от прихода се признава като необходимо присъщи разходи, т.е плащаш 10% върху останалите 50% приход.
А когато става реч за български гражданин, който не живее постоянно в БГ, той трябва да прекарва поне 183 дни от годината в БГ (доказани) и /или "центъра му на жизнени интереси да е в БГ" за да подлежат доходите му на облагане по ЗДДФЛ. Разбира се, ако не подлежи на облагане в БГ, се облага там където са налице горните условия.
|
|