Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Въпрос за белия баланс
Автор: borkich   
Дата:   01-10-09 12:14

Здравейте, искам да се допитам до повече мнения...

Снимам с никон Д300, по принцип снимам на автоматичен бял баланс. Снимам сватби, където осветлението във всеки един момент е различно и затова не използвам ръчни настройки за баланса.

Но, в ресторанта при наличието на осветлението на видеооператора снимките са доста жълти, а ето какви ми се случи в една розова стая:


https://photo-forum.net/static/forum/2009-10/nfhm0620.JPG


http://rakovskibg.com/all/BOO_9564.jpg


http://rakovskibg.com/all/BOO_9564.jpg

...в дясно е оригинала, в ляво е обработката,
моля за вашето мнение как е най-добре да се снима при това положение...
в стаята всичко е розово, даже и пердетата през които минава светлината, не съм използвал светкавица.

исо 800, 55мм, ф 3.2, 1/200, белия баланс е автоматичен

Благодаря предварително

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   01-10-09 12:25

при един светлинен източник (както е стаята) със сива карта може би е подходящо да се настрои баланса. или на дейлайт :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   01-10-09 12:30

роу + сива карта, ако си претенциозен едно такова вместо сива карта

https://photo-forum.net/static/forum/2009-10/njil1343.JPG


http://www.xritephoto.com/images/products/passport/Passport_model1.jpg




Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   01-10-09 12:33

може ли само таковата

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   01-10-09 12:36

стените доста бъркат баланса като са оцветени... все пак хвърлят някаква остатъчна светлина... за съжаление не винаги е възможно да се избегне това при репортерски тип снимане... иначе с насочено студийно осветление.... вече е друга бира

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borkich   
Дата:   01-10-09 12:39

Благодаря за бързите отговори,ще опитам другия път със сива карта, но на роу немога да снимам, защото все пак е сватба и ще ми трябва много много място.
Иначе според вас нормално ли е на автоматична настройка на баланса да са толкова розови?

ето още три оригинални кадъра:

http://rakovskibg.com/all/BOO_9565.JPG


http://rakovskibg.com/all/BOO_9553.JPG


http://rakovskibg.com/all/BOO_9540.JPG

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   01-10-09 12:45

абе... това за мястото не го казвай повече. Сега картите с памет са жълти стотинки. вземи си повече да имаш и за бекъп и не се излагай

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   01-10-09 12:46

и да, напълно нормално е в розова стая да изглеждат толкова зле снимките на ауто бял баланс

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borkich   
Дата:   01-10-09 12:49

мерси

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: taricate   
Дата:   01-10-09 12:51

Напълно нормално е за тези условия/настройки.
А и компенсацията ти също "засилва" този ефект.

PS: 101% съм съгласен с констатацията на Synthy за картите
[smilie24]



Публикацията е редактирана (01-10-09 12:53)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: special_k   
Дата:   01-10-09 12:58

Synthy, аз също не снимам в роу но не заради мястото а заради буфера. Има маркове които праскат по 50 на серия в роу ще кажеш... еми да, има [smilie5]

Сива карта [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borkich   
Дата:   01-10-09 13:03

taricate, ще пробвам следващия път със сива карта и къстъм бял баланс, но освен компенсацията, кои други настройки не са подходящи за тези условия, хайде нали затова качих оригиналите...
Знам, че в РОУ и със изкуствено осветление няма да имам проблеми...
...а възможно ли е един фотоапарат да смята по-добре (ауто)баланса спрямо друг фотоапарат, при едни и същи условия/настройки? - примерно Д300 и Д80?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   01-10-09 13:04

Казаха ти вече - забрави за автоматичния баланс.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: special_k   
Дата:   01-10-09 13:04

възможно ли е един фотоапарат да смята по-добре (ауто)баланса спрямо друг фотоапарат


абсолютно

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borkich   
Дата:   01-10-09 13:05

мерси special_k, GenaDP



Публикацията е редактирана (01-10-09 13:06)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   01-10-09 13:08

Не ти ли е малко неудобно да се правиш на професионалист, а да снимаш със знанията на любител? Времето, което губиш в обработки и цветокорекции, можеш да използваш за повишаване на квалификацията си. Един курс ще ти е от полза.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borkich   
Дата:   01-10-09 13:15

asahi, много ти благодаря, за мен думичката "професионалист" винаги е била относително понятие, а и смятам че никога не съм се правил на такъв. Какво те накара да мислиш това? Както виждаш не се срамувам да питам и искам да се науча. Интересувам се и от курс в Пловдив, ако можеш ми препоръчай [smilie24]



Публикацията е редактирана (01-10-09 13:16)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   01-10-09 13:28

Щом изкарваш пари със снимане на сватби трябва да си професионалист.
Не знам конкретно за курсове в Пловдив, но сигурно има. Пусни една отделна тема или смени заглавието на тази - майнаревци ще кажат какво има.

На първо време си купи една сива карта и се научи как се прави Custom White Ballans на твоята камера. Д300 има такива богати възможности, че просто е грехота да се използва като сапунерка.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: autosvet   
Дата:   01-10-09 13:29

Ами неща като цветна температура на различните източници на светлина и това да се научиш да ги познаваш от далеч ще са ти полезни. На практика всичко е според зависи колко и какви видове източници на светлина имаш, ползваш ли корекционни филтри за светкавицата. Понякога аутото се справя добре, понякога трябва да се коригира, понякога направо да се зададе ръчно.
Асахи има предвид, че си писал, че снимаш сватби и за това ти се плаща съответно трябва да си запознат с тези неща.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borkich   
Дата:   01-10-09 13:34

Мерси :) поръчах си вече сива карта...знам как се прави къстъм-а, ама си мисля че няма да успея да снимам на къстъм, понеже осветлението постоянно се променя, така предполагам - да споделят сватбените колеги как се справят..

а иначе за професионалиста - едно е да трябва, друго е да можеш, за мен е важно да имаш желание [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   01-10-09 13:37

е много е сложно да щракнеш един кадър за бял баланс. не се променя чак толкова бързо че да нямаш време да си настроиш цветовете. времето, което губиш после за оправяне на калпавите цветове е несравнимо повече, от щракването на кадъра на място според ситуацията.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borkich   
Дата:   01-10-09 13:41

ами честно казано само съм се опитвал ръчно да настройвам цветната температура в ресторанта, но не се получава, обикновено се смесват цветните баланси на прожекторите на видеото и тези от ресторанта...а и настройката важи само за там където съм настроил, малко да се извърта и цветовете бягат, неможе постоянно да се сменя цв. температура, защото трябва да се действа бързо...ще пробвам пак, поне разбрах, че ще се пипа ръчно...
благодаря ви

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   01-10-09 13:42

В една сватба имах 6 типа осветление според цветната температура. Важното е, че имах и отправна точка за цветокорекциите.

Колко броя custom white ballance позволява Никончето.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borkich   
Дата:   01-10-09 13:42

мерси мерси мерси :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   01-10-09 13:43

В подобни случаи се снима РОУ, и сетне всеки файл - поотделно...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »