Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с адаптер Минолта/М42
Автор: joro35   
Дата:   25-09-09 23:06

Навремето имах Коника Минолта 5Д и купих въпросния адаптер на Bower. Тогава си снимах без проблем, прикачайки чрез него един хубав 80мм обектив. Сега съм със Сони а200, но адаптора влиза с клизма. Трябва зверско усилие за да се завърти на фотоапарата, а не искам да прекалявам. С две думи не става, което е странно, защото обективите, които ползвах на КМ, сега слагам и на Сони-то без проблем.
Ако някой е имал такъв проблем или може да помогне, ще се радвам да сподели.
А и какво се пипа в Менюто на Сони, за да може да работи с обектив на М42?

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО !!!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: hotsnail   
Дата:   25-09-09 23:09

лош късмет с адаптера.

А за менюто .... ммм А200 работи с ръчни оибективи само на М - пише го в ръководството даже. Идеята на Сони е че щом е ръчен значи снимаш или с микроскоп или с телескоп и мерене не ти трябва.

Ако си голям фен на м42 виж това

http://www.dyxum.com/dforum/topic29573.html
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: joro35   
Дата:   28-09-09 17:58

[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ngoht   
Дата:   29-09-09 01:09

Аз наскоро също имах такъв проблем, със същия адаптер и същото тяло. По съвет на един от съфорумците изпилих ръбчето отстрани на адаптера (отнема 20 - 30 минути със шкурка 80)и си влезе като у дома си[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pr0peller   
Дата:   30-09-09 07:54

Аз моя адаптер го взех от Haoda, но още си чакам обектива, който поръчах. Като дойде обектива, ще споделя впечатления. Иначе имам същия проблем, но със Sigma 24 f2.8 na A100 тяло. Доста трудно щраква байонета [smilie2] .


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mugen   
Дата:   30-09-09 10:32

аз скоро взех м42 адаптер,
но върви с едно приспособление за завиване и отвиване,
без него поставянето изглежда почти невъзможно.


http://files.myopera.com/melrose/mix/m42.jpg



двете пъпчета влизат в дупките на адаптера [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: joro35   
Дата:   30-09-09 20:38

Да, приспособлението го имам и аз, но то изобщо не ми помага.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: hotsnail   
Дата:   30-09-09 22:17

хммм стана някаква фира....с първия опти

Абе ако си опрял до пилене (Хаода адаптер беше моя и си трябваше) Има два неща

1. От към страната на байонета по външния ръб има едно ръбче по адаптера. Тотално излишно ама пречи при монтаж на ДСЛР. Филмовите тела са с по малък байонет (външния диаметър)

2. Челно се налага понякога да се пилне 0.2-0.4 мм. Това е неоходимо ако няма фокус на безкрайност. Това става пак с шкурка ама има пиниз за да е равномерно. Слагаш шкурката на равна повърхност, твърда. После слагаш адаптера - пилиш 30-40 секунди. Завърташ на 120 градуса и пилиш пак. После пак въртиш и пак пилиш и пак и пак и пак и т.н. около час и половина или докато проима фокус на безкрайност. Прави се с дребна шкурка - 80 мисля е добре.



Публикацията е редактирана (30-09-09 22:22)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ngoht   
Дата:   01-10-09 11:02

Аз имам адаптерчето от снимката по-долу. Направено е за Минолта. Предишния му собственик го е ползвал на А100 и не е имал проблеми.

http://photo-zona.net/images/user61788/album20468/large/1254383596_lcnz7843_m42-minolta.JPG



Обаче външния диаметър на байонета при А200 е по-голям:

http://photo-zona.net/images/user61788/album20468/large/1254383591_trzm8514_a100vsa200.jpg



и въпросното ръбче на адаптера пречи да влезе плътно и оттам пък да се завие на байонета.
Решението е да се изпили ръбчето [smile]


http://photo-zona.net/images/user61788/album20468/large/1254383598_xhua4382_m42-minolta2.JPG



Цялата процедура ми отне около половин час с шкурка Р80. Адаптерчето е направено от нещо като месинг и се пили сравнително лесно. Успех!

[beer]



Публикацията е редактирана (01-10-09 15:28)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: joro35   
Дата:   01-10-09 18:04

Много ти благодаря, колега. Сам никога нямаше да се сетя. Утре ще го изпиля като имам време...

[beer] [beer] [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pr0peller   
Дата:   02-10-09 15:28

Ами пристигна обектива един Хелиос ...
Закачих го и влезе като у дома си.
Няма ръб от страна на байонета. но за сметка на това няма фокус на безкрайност. Изглежда нема да мина без шлайф на лицето на адаптера. Сега друг проблем. Ако въпроса е лайшки не ме разпъвайте на кръст моля ...[smile]
За да работи блендата трябва да е натиснато едно лостче, което явно не е, и обектива стои максимално отворен. Трябва да отворя обектива нали, и да подложа нещо на отвора ....


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: valjo   
Дата:   02-10-09 19:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pr0peller   
Дата:   03-10-09 21:04

Благодаря много.
Всичко е ОК вече. Сега трябва да се оправя само с фокуса на безкрайност. Мисля да шлайфам лицето на адаптера през 0.1 мм и да опитвам след това и така докато стане. Все пак това ми е работата - да дялам железа[smilie5].
Ще споделя като съм готов, а до тогава [beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »