Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за използването на музика
Автор: mkaraveloff   
Дата:   19-09-09 12:56

интересно ми е когато се прави комерсиален проект, какъв е начина да се използва определено музикално произведение. Примерно когато правя презентация със снимки или пък мейкинг на някоя фотосесия. Аз като цяло имам някаква бегла представа, но ми е интересно какво ще кажат хора, който тясно са запознати с тези неща.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-09-09 13:59

?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: marchello   
Дата:   19-09-09 14:03

трябва да си платиш правата [smilie5]

щом е комерсиална целта [smilie21]



Публикацията е редактирана (19-09-09 14:03)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mkaraveloff   
Дата:   19-09-09 15:40

е хубаво де, плаща се, но къде, как, колко?
има ли приети цени за различните видове използване.
има ли сайтове където музиката е фри и може да се използва без ограничение, както има снимки да кажем, който може да се използват без да се плаща.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: xsakex   
Дата:   19-09-09 15:49

Имаше преди време един проект http://www.openmusicarchive.org/ но ще трябва да си прочетеш лицензите пак.

П.П. Ами на Моцарт как ще му платиш, ако използваш "Рондо Ала тюрка"?

Доколкото си спомням правата се пазят 70 след смъртта на автора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   19-09-09 17:24

да пазят се определено време след смъртта на автора НО вече има права изпълнитела на дадено произведение... например кралският оркестър изпълнява лунната соната и има права за своето си изпълнение.... то не е фри... ако сам си изсвириш нещо на моцарт или шуберт и си го запишеш то може да си го ползваш без проблем... вземеш ли запис на друг... другия има права... сродни...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mkaraveloff   
Дата:   19-09-09 17:28

аз знам че има някакви сайтове дето dj-те свалят от там за да миксират и музиката там е фри [smilie11]
като цяло ме интересува за по новата музика как стоят нещата

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   19-09-09 17:31

няма фри музика... освен ако автора не я е казал че е фри....

иначе ето кой се грижи за правата http://www.musicautor.org/

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: arriah   
Дата:   19-09-09 17:46

контакт с праводържателя и запитване - има и неща, които могат да ти дадат под CCL, но без питане няма да стане (или поне не е твърде редно)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kaic   
Дата:   19-09-09 20:20

Да дам един пример: Купих си диск от битака, платих го с две думи, на диска няма надписи кой го е записал. Индийска музика е, не пише и кой е изпълнителя. Разрових се из интернет да намеря изпълнителя, че да му платя, ама ударих на камък-те индийците били 1,112 милиарда души, де ще го търся тоя човечец. Сега съм в невидения, да паля колата и да вървя до Индия да го търся или да питам в посолството, или може би както казва джъмбо, да търся http://www.musicautor.org/ и те със сигурност ще ми вземат парите, но на кого ще ги дадат идея нямам.
А сега де, какво да правя...?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-09-09 20:26

Луди ли сте ? В 90% от дискотеките DJ-ите не плащат права [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: xsakex   
Дата:   19-09-09 20:34

По принцип се продават дискове с бийтове, звукови ефекти. Ето например има един, който прави footage и ефекти за After Effects - VIDEOCOPILOT той продава DVD-та със звукови композиции, видео туториали, визуални ефекти. Така, че DJ-ите си намират от подобни места нещата.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   19-09-09 20:43

За Musicautor са ти писали, а за фрий музика търси в Гугльо "Creative Commons music". Тази музика пак има права, но в повечето варианти е свободна за некомерсиална употреба, а за комерсиална можеш да се договориш директно с автора. Това е по-бавен процес, но пък хората обикновено са отзивчиви.

За по-бързо и евтино намиране търси "royalty free music". Това са сток-сайтове за музика подобно на сток-сайтовете за фотография - тоест едно парче се продава много пъти и съответно е по-евтино. Цената варира от 2-3 докъм 30-50, много рядко 80 долара. Обикновено на такива сайтове има и звукови ефекти - също са по няколко долара.
Плащането е по-същия начин като сток-фотографията - вадиш кредитна карта и т.н.



Публикацията е редактирана (19-09-09 20:44)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   19-09-09 20:52

Издал съм два диска със снимки и музика.
Стъпките са следните:
1. Договор с автора за да му ползваш музиката.
2. Разрешително от Министерство на Културата без което не можеш да издадеш (легално) културен продукт. Там за ти издадат такова ти гледат под лупа откъде имаш правата за всеки компонент в продукта - снимки, видео, музика, софтуер и т.н. Ако музиката ти е фри, трябва да докажеш пред МК с документ че е фри.

Иначе можеш да си извъртиш продукта и нелегално, едва ли някой ще ти прави проблем, освен ако не е лично засегнат.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »