Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 HDR
Автор: ani_23   
Дата:   27-08-09 00:11

НЯКОЙ МОЖЕ ЛИ ДА ОБЯСНИ КАК СТАВА ТОЯ ТРИК СЪС HDR фотографията.от фотоапарата или е някаква програма в компа?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sir_sky   
Дата:   27-08-09 00:17

Някой ден може и да става от фотоапарата... ;))

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: decho3b   
Дата:   27-08-09 00:30

какво е ХДР и как се прави - http://www.hdrsoft.com/resources/tutorial_basic/index.html

и софт -http://www.hdrsoft.com/

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: doca   
Дата:   27-08-09 03:12

Не ти трябва... но всеки преминава през това стъпало.
http://bglog.net/Photo/18750

При Никон D60 има една функция- Active D-Lighting, която компенсира липсата на bracketing /"фотографски клин"/ в апарата. Снимай само в RAW формат.
И изкарай един курс, ще ти е по-лесно.[beer]



Публикацията е редактирана (27-08-09 07:00)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: surg   
Дата:   27-08-09 10:10

sir_sky

само за инфо...
попадна ми Минолта404си филм,
тя има функция за снимане на един кадър няколко пъти с различна Е кореция

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deniac   
Дата:   27-08-09 10:15

От всичкото HDR, 'дето съм виждал, 1-2% става за нещо. И ти ще минеш през това, както казва doca и ще го оставиш.

Аз HDR ползвам само като снимам срещу слънцето.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   27-08-09 10:40

deniac, 1-2% е прекалено висока норма. 1-2 промила е по-реалистично, въпреки че пак ще е с доста широко сито.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dimitar_p   
Дата:   27-08-09 11:41

Хубави статии сте намерили на човека. Относно софтуерът, пробвай DPHDR. Ако си я намериш фрий- супер, иначе е платена, но пък е доста добра програма.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   27-08-09 11:43

Нали добрия HDR бил като не си личало. Тогава как ги сметнахте тези проценти [smilie25] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dimitar_p   
Дата:   27-08-09 13:10

няма добър или лош hdr, някои хора обичат пресилените изсветлявания и нереални сенки, други просто предпочитат небето в снимката да се вижда. Останалото е висша математика и баене според звездите.



Публикацията е редактирана (27-08-09 13:11)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: BotsRevenge   
Дата:   27-08-09 13:55

Според мен HDR фотографията има потенциала да се ползва успешно, когато се прави както трябва.
Аз съм доволен от това, което ми дава.

Например:

http://212.36.3.59/site_pics/186/o_1241395567_Kushta3.jpg




http://212.36.3.59/site_pics/183/o_1234726229_HDR2_REMAKE.jpg




http://212.36.3.59/site_pics/194/o_1229904297_SSS_5082HDR.jpg



Важното е на човек да му се занимава да се научи.



Публикацията е редактирана (27-08-09 13:56)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   27-08-09 13:58



[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: snooper   
Дата:   27-08-09 14:08

В примери като този на BotsRevenge HDR-ът е напълно резонен, иде реч за работа в интериор и там решенията на проблема са ограничени.

Що се отнася до пейзажи обаче - градиентните филтри са отдавна известни и далеч по-резонни като инвестиция, на фона на времето, което ще прекара някой пред компютъра за да докара накрая някое нереалистично изглеждащо изображение.

Фотографските носители имат много по-тесен динамичен диапазон, отколкото човешкото око - с използването на филтри можем да уловим този диапазон в един кадър (не във всички случаи, разбира се), но да виждаме детайл в слънцето и ясен детайл в сенчестите части - това не го могат дори човешките очи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   27-08-09 14:13

Не видях снимки на питащата и не мога да преценя подготовката и. ХДР е нещо, с което човек трябва да се захване след като изучил всичко за светлината, експонометрията и цвета. В противен случай се получават гротескни резултати.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   27-08-09 15:17

има едно страхотно видео обучение относно HDR:
High Dynamic Range (HDR) Mastery - Ben Willmore (вероятно има повече но аз това само съм виждал)

обяснява стъпка по стъпка с много примери и за 2та вида хдр, този при който резултата по-скоро напомня илюстрация или рисунка, и чисто фотографския тип хдр с единствена цел увеличаване на динамичния обхват (има дори и как да си настроите апарата за по-известните марки дслр-и), зависи кой какво търси, и наистина резултатите му са страхотни, не като тези преоцветени и напудрени с шум снимки дето се подмятат из нета

тези горните примери в темата също са хубави

на който му се занимава и има време и търпение хрд е нещо страхотно, поне на мен резултатите много ми харесват, докато не видиме сензор с 20 ev динамика, хдр ще си е добра техника за получаване такива резултати



Публикацията е редактирана (27-08-09 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   27-08-09 15:49

докато не видиме сензор с 20 ev динамика, хдр ще си е добра техника за получаване такива резултати

Или Бен Уилмор не е обяснил, или ти не си го схванал.
Проблема не е в регистрирането на високата динамика. Получаването на HDRI или снимка с висок динамичен обхват само по себе си е лесно упражнение. Пречка може да е напасването на отделните изображения в едно.
След като веднъж си получил HDRI (независимо дали снимайки с сензор с динамика 15 стопа или с клин от 5 кадъра), тогава идва трудната част.
Как да компресираш тези 15 стопа в лимитирания динамичен обхват на изходното устройство. С други думи да направиш Tone Maping.
Та искам да кажа, че един сензор с 20 ев динамика нищо няма да разреши.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   27-08-09 17:55

аз съм сигурен че и ти не можеш да си разбереш какво написа

също така съм сигурен че ако имаше сензор 20 ev, нямаше да има нужда да се прави повече от 1 кадър за да е добре експонирана стаята и да се вижда яркия детаил през прозореца, вместо да е измито бяло със сегашните сензори

бтв, това снимано с лента би ли се получило или и при лентата пак ще е чисто бяло през прозореца ??

например тази последната снимка със стаята и прозорците в дясно ?



Публикацията е редактирана (27-08-09 18:05)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bonecollector   
Дата:   27-08-09 18:24

danny_falin, а сещаш ли се, че монитора и човешкото око също имат някакъв динамичен обхват ? Като събереш няколко кадъра в ХДР (файл с разширение .hdr или друго), можеш ли да го видиш нормално без да му направиш гореспоменатия tone mapping ? Въобще, избягвай да бъдеш толкова сигурен относно неща, с които явно не си толкова запознат [smile]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gbrain   
Дата:   27-08-09 21:08


http://212.36.3.59/site_pics/154/b_1247512193_8And2more_small.jpg


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »