Автор: caro-anton
Дата: 25-08-09 10:22
В кратце
1. негативен филм - снимаме, получава се обратното на това, което сме заснели - черните участъци на филма ще са бели, белите - черни. Зелените - червени (ако е цветен). и тн.
2. позитивен филм - това пак е негативен филм, но използван за получаване на позитивни копия, при които бялото от оригинала става бяло на филма. по-различен е от негативния - понеже е предвидено, че ще се печата от филм, а не от реалността.
3. диапозитивен филм - при него се получава директно позитивно копие, без използване на негатив. снимаш обект в бяло и розово - излиза бяло и розово на филма. използват се за прожекция. слагат се в рамки (примерно) и след това в прожекционни апарати, като медиа-проекторите, на тъмно се прожектират. Тези филми се използват и не само за прожекция.
Има разлики между цветния негатив и цветния диапозитив (какъвто е твоя филм) - не само в химикалите, които са използвани за проявяване, структура на филм, но най-важен е крайния резултат. Много хора казват, че диапозитивът не може да изкара толкова полутонове, колкото един добър негатив. В същото време при негатива, казват други, цветовете винаги са условни. Но самите диапозитиви също не пресъздават точно обекта, понеже имат различен баланс (цветови).
Надявам се да съм бил полезен. За книги, ще погледна за линкове. На какви езици?
|
|