Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Фотолампи
Автор: ivo3d   
Дата:   24-08-09 09:30

Здравейте,

Забелязах в сайта на dynaphos, че има едни енергоспестяващи фотолампи в категория "Домашно студио". Тъй като външните светкавици не са ми по джоба в момента, бих ли могъл да използвам тези лампи вместо свектавици? Става дума за съвсем любителска фотография, обикновено ми се налага да снимам разни продукти за сайтове. Хора снимам рядко, но дори и да го правя, то ще е съвсем с любителска цел. За съжаление не успях да намеря никаква информация за тези лампи - за какво точно се използват, в какъв случай и т.н. Видях, че ги използват на морето в едни импровизирани студия, в които снимат ретро снимки. Там всичко беше изградено с тези лампи и изпозваха само светкавицата на фотоапарата.

Благодаря Ви!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   24-08-09 09:40

За продуктова фотография да, за хора не. Дори най-силната е слабичка, всъщност гледам 125 w което може и да стане, но пак ще си на ръба.
Снимането с такива лампи и светкавица на апарат е скудоумно, но по морето всичко се прави...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivo3d   
Дата:   24-08-09 09:47

Благодаря за отговора. Межу другото 125W е консумацията, което е еквивалентно на 625W обикновена лампа. Дори и да са завишили малко стойността, си мисля, че би трябвало да е достатъчно. Все пак, важното е, че няма да има проблем с предметната фотография, а мен точно това ме итнересува.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   24-08-09 10:01

една идея как да използваш максимално светлината от лампа 125 вата


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   24-08-09 10:08

Има ли информация за спектъра на дискутираната лампа?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Lalinda   
Дата:   24-08-09 10:18

Дали не би променил заглавието на темата си, тъй като е доста... подвеждащо.

Мислех, че става дума за нещо от общ интерес.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   24-08-09 10:31

пълноспектрови 5500 келвина

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   24-08-09 10:34

Ако имаш източник за информация посочи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   24-08-09 11:06

Какво им е CRI-то? На лампата го пише някъде.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   24-08-09 11:21

Сега слонът трескаво рови в гугъл за да разбере кво е туй CRI и става ли за ядене... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exo99   
Дата:   24-08-09 11:48

[smile]
CRI, or Color Rendering Index, is a measurement of a light source's accuracy in rendering different colors when compared to a reference light source with the same correlated color temperature. It generally ranges from 0 for a source like a low-pressure sodium vapor lamp, which is monochromatic, to 100, for a source like an incandescent light bulb, which emits essentially blackbody radiation. The higher the CRI, the better the visual perception of colors. CRI is related to color temperature, in that the CRI measures for a pair of light sources can only be compared if they have the same color temperature

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exo99   
Дата:   24-08-09 11:49

The highest attainable CRI is 100. Lamps with CRIs above 70 are typically used in office and living environments. A standard "cool white" fluorescent lamp will have a CRI near 62.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   24-08-09 12:00

Какво им е CRI-то? - 89

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ILiyanKirkov   
Дата:   24-08-09 12:14

Да не отварям нова тема - след като евентуално се вземе такава крушка трябва да й се направи някакъв дифузер. Какъв плат може да се използва за тази цел, някаква по-специална плътност/пропускливост?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   24-08-09 12:17

лампата дава достатъчно равномерна светлина за да работи и без дифузер... горе на линка съм дал готово решение което има и дифузер

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   24-08-09 12:31

CRI 89, ако е само това, означава 80% покриване на дневния спектър и 9000К усреднена цветна температура. Дали не е трицифрено числото, все пак?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   24-08-09 12:39

The highest attainable CRI is 100. Lamps with CRIs above 70 are typically used in office and living environments. A standard "cool white" fluorescent lamp will have a CRI near 62.
както е написано по-горе.... тази лампа е 89... не знам от къде вадиш тази математика за смятане на келвините но явно не си внимавал в часовете

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   24-08-09 13:12

Едва ли си посещавал училище, където са преподавали за color rendering index. Методиките за измерване са уеднаквени сравнително наскоро.

За CFL лампите се използва трицифрен код, показващ CRI+цветната температура.
Чистото CRI в проценти се дава сравнително рядко и е добре, че имаш информация за него.

89 не е завидно постижения. Ако не се направи профил на камерата за това осветление вероятността да има пропаднали цветове е голяма, особено когато се репродуцират картини с широк цветови обхват. Припомнете си случката на Exile "къде ми е циана?".

Най-високо CRI имат прегретите халогенни лампи (Incandescent), но във фотографията използването им не е целесъобразно много.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ilcoin   
Дата:   24-08-09 13:26

Я в тая връзка въпрос - за репродуциране на картини примерно, какво осветление трябва да се избира, или да се търси дневна светлина.

Аз някъде бях чел нещо за северна стая и ясен слънчев ден, ама нямам ясен спомен нещо. Явно тогава са ме интересували други неща и това не съм запомнил.

Мерси предварително [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   24-08-09 13:31

Качествени светкавици са повече от достатъчни.

Северна стая с неясен цвят на стените + светлина от неясно на цвят небе + промяна на светлината при всяко невинно облаче ще те вкара в досадно приключение при цветокорекцията.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ilcoin   
Дата:   24-08-09 13:35

asahi [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   24-08-09 13:41

лампите са налични... цветни таблици също... всеки може да направи сам тест за себе си


http://www.dynaphos.com/DSC_2145.JPG



предполагам си запознат с тази таблица и я имаш така че веднага може да сравниш дали нещо липсва

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   24-08-09 18:31

Тъй като външните светкавици не са ми по джоба в момента, бих ли могъл да използвам тези лампи вместо свектавици?

На същата цена има и студийни светкавици. Що трябва да се пънеш с постоянно осветление, като няма да снимаш видео?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivo3d   
Дата:   24-08-09 20:13

Ще съм ти много благодарен, ако ми дадеш линк към такава светкавица :)


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   24-08-09 20:21

Малко по-нагоре в сайта на динафос имат такава за 55лв. Тук има подобни за 45лв.

Ако смяташ да се занимаваш по-сериозно с фотография, бих ти препоръчал като много удачно бюджетно решение тези. Верно, по-скъпи са, но си имат всичко - и моделно осветление, и държач за чадър и за статив. Освен това имат плавна регулация на мощността до 1/8, както и разни екстри, дето са характерни за по-висок клас светкавици - пропорционално моделно осветление и автоматичен разряд при намаляване на мощността... На крушките държач за чадър и за статив ще трябва да ги набавяш отделно. А и на две крушки снимане на движещи се обекти (напр. хора) - забрави.

А ако вземеш готовия комплект с тези по-скъпите, или си направиш комплект по свой избор с тези светкавици - ще ти излязат още по-евтини.



Публикацията е редактирана (24-08-09 20:26)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »