Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 светкавица бърка цветна температура
Автор: deusex   
Дата:   20-08-09 16:03

Здравейте.
Снимах с компактна светкавица "NISSIN Di622 speedlite" на пълна мощност. Батериите бяха добре заредени. След 20-30-кадъра, видях нещо странно на дисплея - сцената беше осветена по същия начин (можеби малко по-слабо), но цветната температура беше паднала. Кадрите изглеждаха жълти, сякаш ги осветява обикновена крушка.

След 15 минути почивка, светлината отново беше нормална и силна.

Та да питам, възможно ли е така да се "измори" една светкавица и да свали цветната температура на импулса?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   20-08-09 16:24

Не.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zed   
Дата:   20-08-09 16:55

Обстановката същата ли беше?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deusex   
Дата:   20-08-09 21:15

Да всичко си беше същото, просто си щраках. Вече получих мнение от познат фотографер, че компактните светкавици могат така да се "изморяват", особено ако се мъчат на пълна мощност. За перфектни резултати да си взимам студийно осветление за хиляди пари ;)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   20-08-09 23:23

Вече получих мнение от познат фотографер, че компактните светкавици могат така да се "изморяват", особено ако се мъчат на пълна мощност.

А ще споделиш ли с нас името на тоз разбирач?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: miton   
Дата:   21-08-09 00:21

а случайно да си снимал от 20-30 метра?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fotorafi   
Дата:   21-08-09 04:45

Цветната температура на светкавицие е 5600 Келвина. Тя се определя от тръбичката пълна с газ, която се възпламенява след натискане на бутона....Импулсното светене на газовата тръбичка е с постоянна температура. Пълна глупост е да се променя "при умори" и т.н Ако си променил, увеличил разстоянието до снимания обект, мощността на светкавицата не може да покрие и да изчисти жълтата светлина от другите осветителни тела[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: FANTAZIA   
Дата:   21-08-09 08:12

GenaDP [smilie24]
fotorafi [smilie24]



Публикацията е редактирана (21-08-09 08:51)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: s_l   
Дата:   21-08-09 10:52

Между другото, "импулсното светене на газовата тръбичка" не е с постоянна температура. Не знам случая каккъв е с тази портативна светкавица, но цветната температура на светкавиците се променя, а по-сложното нещо е да се запази еднаква на всички мощности. Не случайно производителите на качествена екипировка винаги се хвалят със стабилизирана цветна температура или поне до някаква степен. Логиката е проста, не знам до колко е за този форум, а и изисква поне примерна графика на врмето за което импулса достига 100% а после "гасне" до 10% - стойност която все още формира изображение. Общо взето послесветенето е с доста ниска цветна температура а пикът е с висока. Около 10те% е приблизително 4000 К, а на 100те е около 7000-8000 К. Разбира се това не е константа, давам го като ориентир. Ако направим дълго послесветене променяме съотношението на пика към целия импулс и ето ти ниска цветна температура. Това разбира се променя цялата дължина на импулса. Ако искаме къс импулс трябва да се намали послесветенето. Има още няколко зависимости, но и така трябва да е ясно. Т.е. светкавицата на човека, теоретично може да е променила цв. си темп в следствие на "прекалено натоварване" или друга причина. Най-вероятно инертният газ е имал по-дълго послесветене, което разбира се би формирало и генерално по дълъг импулс..


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: GenaDP   
Дата:   21-08-09 12:00

Общо взето послесветенето е с доста ниска цветна температура а пикът е с висока. Около 10те% е приблизително 4000 К, а на 100те е около 7000-8000 К.

Още един гений... който явно не е чувал, че спектърът на излъчваната светлина при йонизиран газ зависи преди всичко от плътността на протичащия ток.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CanoniO   
Дата:   21-08-09 12:03

Очертвава се нова "тиристор" тема.....
Ще следя с интерес[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: taricate   
Дата:   21-08-09 12:11

GenaDP,
горната теория на s_l е вярна ! [smilie24]
Само че е объркал нещо цифрите и сметките - и аз не го разбрах на 10 % [smilie5]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   21-08-09 12:12

Има ли светкавици, които не изпразват кондензатор през някакъв ключ?
Освен светодиодните де...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: belia   
Дата:   21-08-09 12:15

я виж "жълтите" снимки на каква скорост са [cool]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: taricate   
Дата:   21-08-09 12:26

danbi,
времето от пълен заряд до пълен (???) разряд е променлива, която не съм срещал в никакви технически документи.Има само приблизителни стойности и те пак са силно зависими от скоростта, температурата (мощността).
Иначе пак приблизително може да се сметне разряда от схема кондензатори, но е много условно...
Факт е обаче, че тия Nissin си правят такива мизерии [smilie23]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matasel   
Дата:   21-08-09 12:34

Да, danbi, има светкавици, които не изпразват кондезатор през някакъв ключ, (освен светодиодните де) - те просто изпразват кондезатора - да не кажа че той сам се изпразва през импулсната ламБа, като между изпразващия се кондезатор (един доцент от ТУ много се вълнуваше дали това действие му доставя кеф на кондензатора) и импулсната лампа има само цели проводници както пък беше казал един доктор хонорис[smilie5]
Нова тиристорна тема викаш - ах на батко[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deusex   
Дата:   21-08-09 12:43

s_l има логика...
fotorafi, разтоянието си беше същото, снимах на бленда 22 т.е. няма начин светлината от крушките да промени нещо. Скоростта също не съм променял 1/125. За съжаление изтрих тези снимки още на място, но ако пак ми се случи ще покажа резултатите. Факт е обаче, че Nissin са евтин вариант и щеше да е странно да няма подобни случки. Като цяло обаче съм много доволен от светкавичката :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nemchev   
Дата:   21-08-09 12:53

ами ако приемем че не е светнала светкавицата?



Публикацията е редактирана (21-08-09 12:53)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CanoniO   
Дата:   21-08-09 12:58

А ако камерата бърка меренето?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: belia   
Дата:   21-08-09 13:01

исо?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   21-08-09 13:10

matasel, а как кондензатора решава кога точно да се изпразни? [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nelvis   
Дата:   21-08-09 13:31

Я да ви запозная с още един проблем,да ви видя какво ще кажете:снимам 150 калпака за някакви документи-след 50-60 бързи кадъра плътността намалява и избива жълто...Според мен съществува понятието "умора на матрицата",но няма кой да го признае...По същата или поне сходна логика,ако контрола на изпразването при евтина светкавица не е дотам добър,логично е при прегряване на елементите и закона на Ома съпротивлението да се увеличава и токът да пада,което води до промяна на спектъра.Логично! Затова моята светкавица сб900 след 250 -300 кадъра показва един термометър и спира работа ,докато и дойде кеф,аз си гриза ноктите......

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   21-08-09 13:48

аз съм и спрял термометъра.... [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: belia   
Дата:   21-08-09 14:02

баланса да не е на ауто?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: s_l   
Дата:   21-08-09 14:07

Признавам си, не знам какво означава термина "плътност на тока". Друго обаче кавам в поста си и то е, че светенето около катода и анода, а ако са близо, само катода е нелинейно. Ето и за 10те%.. Подаваме напрежение на елктродите. Нищо не се случва - газът е относителен диелектрик. Подаваме напрежение на йонизиращия електрод - атомите на газа биват удряни от свободните частици, резултата е наличие на отицателно заредени електрони и положителни йони. Йоните отиват към отрицателно заредения електрод а електроните към положителния, йонизирайки още повече атоми по пътя си те се рекомбинират. Около отрицателно заредения електрод средата се насища с йони. В следствиеполучаваме електромагнитно поле. Средата става проводима и ако напрежението което сме подали на електодите е достатъчно имаме възбудена мъгла от йони и в следствие светлина. Спираме напрежението и процеса спира. Това обаче е нелинеен процес. Има запалване, има достигане до 100% от енергията преобраувана в светлина има и гасене. От запалването до гасенето минава време и в това време затворът стои отворен (осв. ако времето на затвора не е по късо от импулса). Импулса достига максималната си мощ за около 5% от цялото време през което се излъчва светлина. От останалите 95 вадим последните 10, защото там импулса е прекалено слаб за да формира изображение. Т.е през тези 85 процента от импулса, аз твърдя, че цветната температура се променя. в първите 5% от времето за светене тя е висока 7, 8, 9000К след 40% от времето пада на около 5000 а в края на 90%, когато е около 4000 по нататък до поледното загасване е още по-ниска, но просто и светлината е слаба и няма сми да се има предвид.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »