Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Лека калибрация на фронт фокус на тяло - заслужава ли си?
Автор: d_ave   
Дата:   20-08-09 09:15

Снощи се заиграх да проверя обективите, които имам, за фронт/бек фокус и установих, че имам много лек фронт фокус на самото тяло. при теста от тук

http://focustestchart.com/focus21.pdf


с няколко обектива най-"добрия" фокус е някъде между 2мм и 6мм, като дебелата линия все още е на фокус, но съвсем леко започва да излиза от него. заслужава ли си да се калибрира толкова малка разлика? по снимки почти не съм хващал да греши, но все пак искам да я коригирам, тъй като на единия от по-дългите обективи, който също има лек фронт фокус, двете се наслагват и започва да бяга. в Пан сервиз дали ще успеят да коригират такава разлика, или по-скоро ще прецакат повече нещата? на мен това ми е най-голямото притеснение, а не ми се човърка с шестограма. по-скоро нямам подходящ размер:)
та кажете, сериозно, струва ли са да ходя да се опитват да го правят или по-скоро ще го прецакат повече?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   20-08-09 09:27

Тази постановка за проверка на фокуса вече е доста остаряла и ненадежна. Трябва или да имаш такава постановка:


http://store1.data.bg/tornado/FocusTest/focus-test2.jpg



или да си закупиш lensalign.

Ако ти се потвърди разминаването, най-добре е да си го коригираш от самия апарат, с аджасмънта на фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   20-08-09 09:28

Понеже хората са казали, че една снимка струва повече от 1000 думи, ето за това става въпрос. малко е тъмна, ама се вижда "проблема".


http://photo-zona.net/images/user2967/album19235/large/1250749540_vbbe8714_IMG_6387_1.JPG



снимано е с 50 1.8 на 1.8, при няколко други обектива фокуса е на абсолютно същото място.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   20-08-09 09:36

аз ако имаш корекция в тялото щях да скачам до небето и да си спестя сума ти проблеми:(((
между другото тествах и с подобна постановка, само че средната част, която е по 45 градуса представляваше един триъгълник, който си играх са сглобявам, и резултата беше абсолютно същия.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivansa   
Дата:   20-08-09 09:44

Кадъра няма EXIF, с какъв апарат е направен.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   20-08-09 09:45

С канон разбира се никон проблеми с фокуса нямат.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   20-08-09 09:50

това е една добра бройка на 50/1.8 всъщност [smilie18] [smilie10] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   20-08-09 10:00

dave, 1во проблем нямаш, фокуса е в началото на дебелата линия и за това е изместен малко, нормално е за тая скала, и 2ро недей да си замерваш фронт-бек фокус с този обектив никога повече, всъщност имаш няква "уникална" бройка, радвай и се

аз всъщност заради такива проблеми се разделих с канон, ама далеч по-сериозни, беше ми писнало вече с някой обектив има с друг няма, някво ненормално тестване беше да си взема каквото и да било обективче

happily ноу мор оф дис проблем



Публикацията е редактирана (20-08-09 10:03)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   20-08-09 10:13

леле мерси ви, аз се бях засилил да ходя до Пан още на обяд:)
а 50-тката всъщност е първа версия и е на около 15-16 години:) късмет от базара за 120 лв:) пожелавам на всеки да намери такъв обектив!

иначе става въпрос за 400Д тяло, което май вече трябва да броя за мое, дълга история, ама явно аз съм печелившия от нея.

мерси на всички!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kapitancho   
Дата:   20-08-09 10:41

@didesignbg, в голяма грешка си. И Никон имат проблеми с фокуса. Лично съм се убедил в това.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   20-08-09 10:52

Навсякъде има проблеми с фокуса, независимо от марката. особено при съвременните автофокусни системи, при които се разчита почти изцяло на използването и точността на автофокуса, като това води до все по-малкия ход на фокуса за постигане на по-висока скорост на фокусиране. нещата са свързани - постигането на бърз фокус при обективи без ултразвукови мотори се постига чрез намаляване на хора на самия фокус, което от своя страна води до увеличаване на възможността за грешка - фокусиращият елемент се придвижва много по-малко за постигане на фокус, което значи, че и най-малкото отклонение води до неточности. производителите бяха длъжни да признаят, че има такъв проблем, и го направиха с втвеждането на калибрация на фокуса в тялото, която се появи по по-новите тела. в крайна сметка в една система, в която имаме две променливи - точността на фокуса на обектива и на самото тяло - възможността за грешка става доста голяма. всички го знаете примера - сложете обектив с фронт фокус на тяло с фронт фокус и ходете после да търсите фокуса къде е отишъл.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »