Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Начинаещ търси съвет: Canon 50mm f/1.8 Vs EF-S 18-55mm IS?
Автор: funny_boy   
Дата:   14-08-09 16:30

Здравейте,
Първо искам да подчертая, че до момента снимах със така наречените сапунерки, а сега съм решен да мина на ДСЛР апаратура. Като за начало искам нещо нетолкова скъпо, за да видя дали ще ми допадне всичко това...
Насочил съм се към Canon EOS 450D за първо тяло, а колебанието ми се състои във това, с какви обективи да започна. [smilie8]
*Нека ви улесня малко, като кажа за какво ще ми трябват:
1.Снимам на места, където не липсва светлина - тоест навън през деня. Снимам най-често приятели и познати... снимки за спомен - тоест портретни снимки. За тази работа съм се насочил към 50мм ф/1.8 или стабилизираният китак [smilie11]Пейзажите са неизменна чст от снимките, но не знам дали ще ми върши работа тази 50-ца и за портрети и за пейзажи.[smilie8] [smilie11]
2.Обичам и да снимам от по-далечно разтояние, когато излизам сред природата - врабчета, фтички и т.н. [smilie5] За тази цел съм се насочил към 70-200 ф/4 [cool]

Варианта, които ми бяха предложили беше следният:
EF-S 18-55mm IS
85mm f/1.8 - за портрети
70-200 f/4
Като евентуално портретната 85-ца, можела да се покрие донякъде и от 70-200 f.4 [smilie24] [shtrak]


Ето го и въпроса. [smilie11]
Вариант 1.
50mm f/1.8
85mm f/1.8
70-200 f/4

Вариант 2.
18-55mm IS
70-200 f/4

Естествено търся по-евтиният и универсален Вариант. Не ми липсва светлина... поне засега де [smilie5] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   14-08-09 16:32

Мен ако питаш, вземи си 18-55 is, 50 1.8 и нещо дълго. така ще имаш два универсални и един светъл. първият вариант е доста специфичен и липсва широко, което си е удобно за пейзажи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   14-08-09 16:46

Едно класическо решение:
18-55ИС
55-250ИС

след време - 85/1.8

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   14-08-09 17:24

asahi, що му спести курса?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borkond   
Дата:   14-08-09 17:27

Аз съм за този вариант:
EF-S 18-55mm IS
85mm f/1.8 - за портрети
70-200 f/4, като след време да замениш EF-S 18-55mm IS с аналогичен тамрон на ф2.8 и става чудесна комбинация. 55-250ИС не може да се сраавнява със 70-200 4L!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ss_sgp   
Дата:   14-08-09 17:39

70-200 според мен е нито достатъчно дълъг за "брабчета, фтички и т.н.), нито достатъчно къс за портрети

85мм за кроп също често ще е дълъг

за мен d_ave е прав - 18-55 ИС + 50мм 1.8, първия за "пейзажчета", втория за "портретчета" [smile]

след време ще си вземеш нещо по-дълго, но то е двапъти повече пари от тези двата взети заедно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: funny_boy   
Дата:   14-08-09 20:12

По скоро ситуацията е, с кой първи обектив е по подходящо да започна: 50-ката или 18-55 IS за нужните ми ситуации, които споменах вече? [smilie10] 70-200/4L или 55-250 IS, които ми предложихте като вариант ще го взема след няколко месеца поне, тъй като в момента нямам средства. [smilie7] [shtrak]



Публикацията е редактирана (14-08-09 20:15)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bobi66   
Дата:   14-08-09 20:26

Привет,funny_boy , аз снимам с 18-55ис. снимките в профила са снего. Абсолютно начинаещ съм.На мен обективчето ми харесва сложих му сенник и филтър.Сега събирам пари за 70-200. Ако ти харесат мога да ти покажа още.
Разпечатвал съм снимки с размер 60x40см.качеството не се губи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   14-08-09 21:11

EF-S 18-55 IS

50-ката не е кой знае колко по-остър (ако въобще е), няма стабилизация и щом казваш, че не ти липсва светлина отговорът е ясен.

Отговори на това съобщение
 Re: Начинаещ търси съвет: Canon 50mm f/1.8 Vs EF-S 18-55mm IS?
Автор: christal   
Дата:   14-08-09 22:05

Най-адекватен съвет ти е дал Асахи. Двата като за начало са отлични. 70-200/4 много бързо ще поискаш да го сложиш на статив. Не знам 50-250 как е като качество, но има стабилизация last generation [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   14-08-09 22:21

И от мен подкрепа на конфигурацията на Асахи-то
18-55ИС
55-250ИС

50 /1,8 е много приличен обектив, но ...
естествено за ФФ. За него е нормален, за кропа е леко дълъг, т.е. не е ежедневен.
Портрети с 55-250 - великолепна комбинация особенно над 135, добре дефокусира фона дори на затворени бленди.
Много аргументи за конфигурацията има, но не е необходимо да се изсипват всичките тук

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: funny_boy   
Дата:   16-08-09 00:01

Ясно. Благодаря за съветите до тук. Мога ли да попитам - какво имате под предвид "за кропа"? [smilie25]

Попринцип не търся цял кадър, не ми е проблем и да си кропвам :) Но за целта трябва да има какво... [smilie5] [shtrak]

Освен да закупя тялото със стабилираният китак, а в последствие ако мога да направя лично сравнение м/у 55-250 ИС и 70-200 ф/4 , съответно да взема който ми допадне повече. [smilie21]


Държа на дефокуса! Някой може ли да постне портретна снимка на 50мм с 18-55 ИС, с подходящ дефокус? [ezik] Искам да придобия ориентация. Ще съм много благодарен. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   16-08-09 00:24

определено вариант 2 и въобще няма да съжаляваш

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Orlin   
Дата:   16-08-09 09:24

funny_boy ,

Под "кропа" се има предвид че 450Д е с намален р-р на матрицата. Т.е. 50 мм обектив ще има зрителен ъгъл като 80 мм на филмов апарат. Което означава, че не е много удобен за пейзажи, снимки на маса и т.н.

Между 70-200 и 55-250 е много ясно кой е по-добрия. Другите разлики са размерите и цената - те могат да те откажат от 70-200.

Ако това е първи обектив и нямаш други - 18-55ИС ще ти даде по-голяма гъвкавост - бих започнал с него.

Асахи каза ли ти за курс по фотография? :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   16-08-09 09:50

Фънибой, по въпросите ти личи, че си начинаещ. Имаш да научиш толкова много неща преди да стигнеш до дефокуса че в близката година той ще ти е последната грижа. Ще ти трябва да се оправиш с мерене, експониране, корекции в експонирането, цветна температура и цвят, фокусиране в прости и по-сложни условия, снимане в места с недостиг на светлина, работа със светлината и чак тогава можеш да се занимаеш с дефокуса. Дотогава ще си се убедил, че твърдите обективи с лекота дават по-ефектно боке и под 85мм бокета има само в едрите планове, разбирай макро.

А и хубавото боке зад един посредствен преден план е просто една учебна снимка, подходяща за анализ и изтриване.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   16-08-09 21:28

За това, което ще снимаш, моето предложение към 450Д е следното:

1) EF 85/1,8 за портрети;
2) EFS 18-55/IS за всичко останало и разбира се кръгов поляризатор за пейзажите.

EF 85/1,8 е много по-подходящ за портрети, отколкото 50/1,8 поради следните причини:

- с него ще правиш много по-красиви портрети;
- ще имаш много по-точен, бърз и сигурен фокус и съответно много по-малко изпуснати кадри;
- ще имаш един великолепно рисуващ обектив за експерименти с боке, дефокус и пр.

И кой каза КУРС? На този етап един курс по фотография на цената на евтиния 50/1,8, колкото и банално да звучи на много хора, ще ти е в ПЪТИ по-полезен от терзанията, кой обектив ... и пр. технически детайли. Снимката се прави от фотографа! Ако не знаеш, как да я направиш, дори и да имаш обективи за 20 и повече хиляди лева, все същите бози ще правиш.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: thumper   
Дата:   16-08-09 22:40

Тъй като явно си абсолютен новак и аз подкрепям идеята на asahi за 18-55ИС + 55-250ИС като за начало. 70-200 Ф4 наистина е с пъти по-добър,но след като не можеш да усетиш разликата защо да даваш два пъти повече пари? Аз лично съм със същата конфигурация (450Д + 18-55ИС + 55-250ИС + 50Ф1.8) и като за начинаещ тя си свърши работата - да ме въведе във фотографията. Чак след 10тина месеца усещам нуждата от по-добри обективи (от типа на 70-200 и т.н.). Относно 85Ф1.8, наистина е доста по-добър,но на закрито много често ще ти идва дълъг,а все ще ти се налага да снимаш на закрито - не мисли,че само по полянките ще ползваш апарата. Та както вече споменах - вземи си китови обективи докато се научиш, докато разбереш какво точно искаш и ти трябва и тогава чак инвестирай в по-качествена и скъпа техника. А китаците все ще ги продадеш - не ги мисли като ти излязат от употреба, евтини канонски обективи не се задържат много из базара.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »