Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Фокусна точка
Автор: Alfonso   
Дата:   12-08-09 16:45

Здравейте, имам нужда от малко помощ.Бихте ли споделили защо фокусът не е там където посочва фокусната точка. Благодаря ви.

http://img412.imageshack.us/img412/9273/222f.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: d_ave   
Дата:   12-08-09 16:47

Имаш бек фокус, демек фокуса е зад мястото, на което ти показва, че си фокусирал. обектива има нужда от калибрация, ако не е от него, то е от тялото, но тялото е по-малко вероятно

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: vgramatikov   
Дата:   12-08-09 16:48

Отъшъл е отдолу :) Случва се...нема се плашиш

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: navy   
Дата:   12-08-09 16:49

много просто, проблема може да не е от обектива и тялото [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: guciguci   
Дата:   12-08-09 16:51

Имаш ли друга снимка,която да не е макро. Може би защото обективът ти не е макро и се бърка при толкова близко разстояние.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: rhyan   
Дата:   12-08-09 16:52

Това с какъв обектив е снимано? Според мен си бил прекалено близо до цветето с много отворена бленда и фокуса е на минималното разстояние за обектива. Примерно ако минималното разстояние е 45 см, ти си на 42, е нормално да се получи този ефект. Заради отворената бленда тази тичинка в средата влиза в дефокус зоната и затова ти се струва, че имаш бекфокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   12-08-09 16:52

Alfonso
Като начало - сигурен ли си, че точно при този кадър не си прекадрирал?

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: IDA   
Дата:   12-08-09 16:53

Причините могат да бъдат две:

1) Във времето между потвърждението на фокуса и заснемането на кадъра си мръднал малко напред (най-вероятната причина). Пробвай пак, най-добре от статив!

2) Обективът ти има заден фокус. Това можеш да го провериш заснемайки тестова диаграма за проверка на фокуса. Ако имаш заден фокус, единственото спасение е корекция на фокуса на обектива по тялото в специализиран сервиз или ако имаш скъпо тяло с микронастройка на фокуса, корекция на грешката в тялото.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: guciguci   
Дата:   12-08-09 16:56

Като гледам снимката ,вече съм почти сигурен,че нямаш проблем,просто в начина на заснемане си мръднал или обективът се е объркал. И аз съм имал същите кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: Alfonso   
Дата:   12-08-09 17:01

Обектива е китов 18-55 и не е макро,от ръка е правена.Като се замисля май само на подобен род снимки забелязвам "ефекта".
така е като се опитвам с трици маймуни да ловя[smile]
Благодаря на всички за бързите отговори.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: profusion   
Дата:   12-08-09 17:06

аз съм правил същите работи като ми е на динамичен фокус а не на спот и си фокусира дека иска[smilie18] пък и ако мръдна хептен [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: matasel   
Дата:   12-08-09 17:19

Само аз ли недовиждам, ама що ми се струва, че частта, която е на фокус е по-близо до обектива от фокусната точка - а на това не му ли викаха "front focus"????

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: IDA   
Дата:   12-08-09 17:32

Matasel,
Фокусът определено е върху венеца под тичинката с червения маркер, т. е. зад маркера. Следователно е по-назад от маркера и става въпрос за заден фокус. Вижда се, че и периферните зелени листа, които са най-назад спрямо тичинките в центъра съшо са на фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: rhyan   
Дата:   12-08-09 18:17

На мен на Д90 ми се е случвало ако е избрана централната точка и е в режим "wide" да фокусира по по-контрастната зона. Тъй като задните цветчета като пръчици са по-контрастни, е възможно апарата да фокусира по тях. Плиткия доф изважда тичинките в дефокус.
После започва параноята с бек/фронт фокуса.
Според мен е снимано от прекалено близо.

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: Canon   
Дата:   12-08-09 18:31

Ида, аз що си мисля, че зоната за фокусиране е прекалено голяма и в нея има и на фокус и без фокусни зони.
Обекта в зона на АФ точка е неподходящ за нализ

Отговори на това съобщение
 Re: Фокусна точка
Автор: V-Power   
Дата:   12-08-09 18:38

Мръднал си докато си снимал ;)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »