Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 инфраред филми
Автор: mapelson   
Дата:   10-08-09 21:43

Имам една идея да експериментирам с инфраред филми (от ebay)...та въпросът ми е:къде да ги проявя? Нямям идея , но може би процесите са различни от нормалните филми? Ако някой има опит ще съм благодарен да ми помогне!

Отговори на това съобщение
 Re: инфраред филми
Автор: neuromancer   
Дата:   10-08-09 23:08

Процесите са обикновено ч/б проявяване за почти всички филми или Е6 за Кодак ЕИР. Ч/б можеш сам (вероятно), другото на бул. Мадрид 19.

Отговори на това съобщение
 Re: инфраред филми
Автор: NNNAAAMMM   
Дата:   10-08-09 23:38

ако позволите да се намеся в темата и да попитам, дали ще стане нещо, ако снимам с обикновен червен филтър на ир-филм?? ясно ми е, че няма да е като с нормален филтър, но някой пробвал ли е, за да подскаже какво да очаквам :))

Отговори на това съобщение
 Re: инфраред филми
Автор: icikonti   
Дата:   10-08-09 23:50

Както каза neuromancer процесите са "обикновено ч/б проявяване за почти всички филми или Е6 за Кодак ЕИР."
На кутийката на филма пише с кой проявител, колко време се проявява.
Характерното е, че филма се поставя във фотоапарата в тъмно помещение и в същото такова се изважда.
Препоръчва се неавтофокусен фотоапарат, с обектив с червена точка на него/на скалата за метрите/.
След изснимането на всички кадри- филма за препоръчване се проявява същия ден.
Различните проявители дават различен градиент на филма и трябва да знаеш с какъв увеличител ще ги копираш и какъв искаш да е ефекта.
Имай предвид, че KODAK EIR е цветен диапозитивен инфрачервен филм, който е лъжеинфрачервен.Цветовете са абсолютно измислени.
Най-важното е да съобразиш чувствителността на филма със светопоглъщането на филтъра.Не е редно да снимаш филм с чувствителност до 820 nm с филтър да речем 850 nm.Или обратния вариант KODAK HSI който е с най-голямата чувствителност около 950 nm , с червен филтър №25.
Имай предвид, че в зависимост от филтъра, ще мениш и ISO-то на филма.


Отговори на това съобщение
 Re: инфраред филми
Автор: neuromancer   
Дата:   11-08-09 00:34

Най-лесно се снима с Илфорд SFX. Не е нужно да зареждаш на тъмно и да проявяваш веднага, нито да фокусираш по червената точка. За сметка на това ефекта е най-слаб. За справка, снимка в профила ми (зле сканирана май).
С червен филтър и Илфорд SFX ефекта е почти незабележим. Червен филтър и нормален ич филм май няма смисъл, като се има предвид цената на филма. Ако нямаш ИЧ филтър, може да ползваш несниман, проявен диапозитив, върши добра работа.



Публикацията е редактирана (11-08-09 03:37)

Отговори на това съобщение
 Re: инфраред филми
Автор: neuromancer   
Дата:   11-08-09 00:36

ако си спомням правилно, цветния Кодак ЕИР се снима с червен или оранжев филтър, а не ич. Справки в интернет [smilie3] Цветовете са доста фалшиви, интересно е, ама не е истинко ич

Отговори на това съобщение
 Re: инфраред филми
Автор: mapelson   
Дата:   11-08-09 06:30

Благодаря за изчерпателните отговори:) Ще пища как се е получило !

Отговори на това съобщение
 Re: инфраред филми
Автор: dessisslawa   
Дата:   11-08-09 19:50

Друг вариант за инфрачервен филтър е следният: разглобяваш стара и непотребна дискета (3,5 инча). Вътре в дискетата има една пластина, която може да се използва за филтър. Като я видиш - веднага ще я познаеш. Пробвала съм я на цифров фотоапарат - върши работа.

Отговори на това съобщение
 Re: инфраред филми
Автор: matasel   
Дата:   12-08-09 12:03

KODAK EIR е е многослоен фотоматериал, подобно на класическите цветни материали, в който един от слоевете е чувствителен и към IR до около 900nm. Т.е. това е материал, който е чувствителен от 400-900nm. При това различните спектрални области са визуализирани с различни цветове. И как тези цветове да бъдат "истински", когато ако бяха такива ние няма да можем да видим това, което IR чувствителния слой е "видял"? И разбира се, че цветовете ще са измислени - в случая за мен най-точната дума е условни цветове. KODAK EIR
Между другото някой знае ли каква е цената на този KODAK EIR за 36 кадъра "Лайка" формат?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »