Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос за стара светкавица
Автор: wish_mastera   
Дата:   09-08-09 17:04

Здравейте. Подариха ми една стара светкавица(Hanimex TZ.2) и се чудя, дали би ми вършила работа изобщо или е прекалено морално и технически остаряла[smilie11] Изобщо ако някой е ползвал такава, моля да сподели някакви впечатления.

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/pewy3903.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2009-08/qwwo0656.JPG


http://img196.imageshack.us/img196/2789/p1130517resize.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: GenaDP   
Дата:   09-08-09 17:11

Ако работи - ще ти свърши. Ако не - надали.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: cicomanco   
Дата:   09-08-09 17:21

Ако не работи , подаряваш я на някой и той пуска тема тук![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: vlex   
Дата:   09-08-09 17:24

Твърде вероятно е да не ти свърши. Повечето от тия светкавици са за филмови тела и бачкат на твърде високо напрежение. Нищо не пречи да пробваш на твоето (предполагам цифрово) тяло, само дето шансът да изпуши е твърде голям. Имаше някъде в интернет спсък със стари светкавици и операционното напрежение на клемите на обувката и съответно за кои цифрови тела биха били пригодни. Порови се и намери колкото можеш повече информация за тая светкавица преди да си я сложиш на апарата[smilie3]

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: wish_mastera   
Дата:   09-08-09 17:24

Работи си. Просто се чудя дали си заслужава да я ползвам, вместо вградената на 350D.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   09-08-09 17:34

Заслужава си.Аз досега не съм виждал цифров фотоапарат изгорял заради светкавица.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: vlex   
Дата:   09-08-09 17:46

А аз четох за маса светкавици, които бачкат на 22, 36, 50+, че дори и 200+ волта и при подаването на сигнал към обувката не е весело... Прецени си сам дали да рискуваш. Според тоя сайт не е много мъдро да пробваш [smilie3] http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html


Поздрави,
Влад



Публикацията е редактирана (09-08-09 17:47)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   09-08-09 17:52

Мец-а има напрежение на синхроконтакта от 110 в.Снимал съм с Никон , Канон и Олимпус без грижи.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: vlex   
Дата:   09-08-09 18:20

Кой говори в момента за Metz? [smilie21]

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: dede   
Дата:   09-08-09 18:41

Благодаря Влекс

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: BotsRevenge   
Дата:   09-08-09 18:46

Вземи един мултицет и замери на контактите на светкавицата напрежението (DC). Над 50 волта определено има риск. Над 10 волта риск все още има.
Ако напрежението е около и над 50 волта, можеш да помислиш да ползваш светкавицата, отделена от тялото посредством фотоклетка или радио синхронизатор. С фотоклетката е възможно да имаш ядове, ако опитваш да палиш светкавицата с вграденото зло на апарата ти (поради наличието на префлаш).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: niki_777   
Дата:   09-08-09 18:55

Тази тема ме подсети да пробвам това:

Ц Ъ К

[shtrak]



Публикацията е редактирана (09-08-09 18:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: vlex   
Дата:   09-08-09 19:06

Радвам се, че помагам, dede[smilie3]
Забележка: замерването посредство мултицет става САМО и единствено ако е стрелкови, защото електронните обикновено имат време за реакция много над това, което е необходимо за разряда на кондензатора. Демек може да е 225 волта, но мултицетът да успее да покаже само 20 примерно. Много е подвеждащо меренето с евтини уреди на моментен заряд, така че внимавай. Да не говорим, че може да те тресне ток или да изгориш мултицета. Затова ако ще мериш - стрелкови мултицет, за да видиш истинското напрежение!

едит: клемите за меренето може би дават по-продължителен контакт, така че може да стане и с електронен мултицет, НО предпазливостта на първо място: мултицетът трябва да е на 750волта променливо напрежение!

Поздрави,
Влад



Публикацията е редактирана (09-08-09 19:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: wish_mastera   
Дата:   09-08-09 19:19

Благодаря на всички посали по темата. Засега се отказвам да я ползвам тази светкавица. Напрежението между обувките в режим на готовност на светкавицата е DC 54V+ Незнам защо, но при допрени клеми на мултицета и натискане на бутончето за проба на светкавицата нищо не става. След разкачането им и натискане отново на бутончето, светкавицата си присветва нормално.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: BotsRevenge   
Дата:   09-08-09 19:21

vlex, приемам, че е възможно да си далеч по-компетентен от мен и за това искам да те попитам защо смяташ, че напрежението на светкавицата следва да се измерва с мултицет, настроен да мери променливо напрежение при положение, че това на контактите е постоянно?

Друго, което искам да спомена е, че с моя скромен мултицет за 10лв нямам проблем със замерването на напрежение на светкавица. Все пак напрежението на контактите е налично през цялото време, в което светкавицата е включена и готова да светне.
Не ми стана ясно какво казваш, че се случва при замерването с мултицет с дисплей вместо стрелкови.

Имаш ли желание да дадеш по-подробна информация?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: GenaDP   
Дата:   09-08-09 19:24

Забележка: замерването посредство мултицет става САМО и единствено ако е стрелкови, защото електронните обикновено имат време за реакция много над това, което е необходимо за разряда на кондензатора. Демек може да е 225 волта, но мултицетът да успее да покаже само 20 примерно. Много е подвеждащо меренето с евтини уреди на моментен заряд, така че внимавай. Да не говорим, че може да те тресне ток или да изгориш мултицета. Затова ако ще мериш - стрелкови мултицет, за да видиш истинското напрежение!

едит: клемите за меренето може би дават по-продължителен контакт, така че може да стане и с електронен мултицет, НО предпазливостта на първо място: мултицетът трябва да е на 750волта променливо напрежение!


Лелеиий, как успя да изпишеш толкоз много глупости само в 2 абзаца?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: vlex   
Дата:   09-08-09 20:23

GenaDP:
Можеш ли да ми кажеш кое по-точно те притеснява в думите ми относно точността и бързореакцията на електронните мултицети? Ще се радвам да ми обясниш, за да се науча! [smile]

BotsRevenge: Ако мултицетът е електронен това условие за променливия ток не е толкова важно - то важи обаче много здраво за стрелковите уреди, които ако не са двупосочни и обърнеш поляритета считай го заминал към вечните селения. Защо? Защото като обърнеш поляритета и му подадеш 10волта при скала макс 20в примерно стрелката трябва да се отклони половината от скалата, но в другата посока => скапваш си уреда много здраво, а тия уреди обикновено са доста фини. Щом напрежението на клемите при теб е постоянно на лице нямаш проблеми и с електронен мултицет да мериш. Проблемът идва, когато се опиташ да мериш примерно напрежението на разряда на клемите на лампата - електронните уреди имат твърде бавна реакция, особено евтините. [smilie3]

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: GenaDP   
Дата:   09-08-09 21:08

Ами просто не виждам кво общо има бързодействието на уредите при мерене на постоянно напрежение, но явно ти виждаш... Също ми е интересно как ще те "прасне ток" от синхро-контакта на светкавицата. А и как ще измериш постоянно напрежение при мултицет, сложен на променливо напрежение - това също ми е доста любопитно.

А напрежението на клемите на лампата е също постоянно, и можеш да си го измериш с който си щеш тъп волтметър. Обикновено е 360-380 волта.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: vlex   
Дата:   09-08-09 22:19

Ок, ще се радвам ако си намерил мултицет, който да ти отчете разряд по-бърз от 1/10 от секундата. Аз досега през маса мултицети съм минал, някои от тях доста скъпи, и не съм видял електронен да мери заряда на бързоразреждащ се кондензатор. Ако ще издребняваме за това къде може да те тресне ток - човешкото тяло усеща токов заряд от около 1мА, а леталният заряд е някъде около 100мА 32в. И други такива работи...

Както и да е, не ми се навлиза в полемики - жив и здрав да си и на фокус ти желая. [beer]

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: asahi   
Дата:   09-08-09 22:32

Влад, ако не разбираш от ел. измерване не пиши глупости. Ако случайно пък това си го учил в училище да знаеш, че и другите ти знания са под въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: GenaDP   
Дата:   09-08-09 22:33

да мери заряда на бързоразреждащ се кондензатор

А що трябва да се разрежда кондензатора, за да му се измери волтажа? Така ли пише в дебелите книги?

Що се отнася до бързи преходни процеси - там се ползват едни други уреди, наречени осцилоскопи. Само дето тук, както вече споменах, имаме ПОСТОЯННО напрежение, дето никой не го изменя...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: vlex   
Дата:   09-08-09 22:48

Първо говорехме за мултицети, сега за осцилоскопи, нещо не говорим по една тема май. Колкото до меренето на заряд на кондензатор ще ми е пределно интересно да разбера как ще го премериш с мултицет или осцилоскоп без то да преминава през него и един вид заряда да се разреди... Както и да е - отивам да си се съмнявам във знанията или както асахи ги наричате вие двамата - глупостите. Лека вечер ви желая [beer]

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: asahi   
Дата:   09-08-09 22:51

Ти май и със схемата на светкавицата не си наясно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: GenaDP   
Дата:   09-08-09 22:54

Колкото до меренето на заряд на кондензатор ще ми е пределно интересно да разбера как ще го премериш с мултицет или осцилоскоп без то да преминава през него и един вид заряда да се разреди...

Титань, титань... [smilie18]
Кажи къде са те образовали по електротехника, че да кажа на познатите да не пращат синовете си натам.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за стара светкавица
Автор: GenaDP   
Дата:   09-08-09 22:55

Апропо, разлика м/у напрежение и ток правиш ли? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »