Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: ALBIREO   
Дата:   01-08-09 00:46

Снимам в RGB.

Импорт на снимките в Lightroom. Някаква минимална обработка - следва експорт, като съм задал да е в sRGB експортираното jpg.

Зареждам jpg-то във фотошоп, като съм задал да се конвертира профилът на снимката към работното пространство.

Оразмерявам го и го сейвъм фор уеб.
Сложени са отметки на optimize, convert to sRGB и за превю съм оставил Use Document Profile. Когато променя на "Monitor Color" - положението става трагично (не ми е калибриран мониторът на лаптопа).

Още на превюто ми излиза с измити цветове. В Safari - проблем няма. В лисицата - излиза ми както е на превюто.

Пробвах с "Assign profile" и "Convert to profile" (първо самостоятелно, а после и двете заедно) - няма положителен ефект.

Кък да оправя проблема?

Искам като му дам сейв фо уеб, да ми запазва цветовете наситени.

В самата система е зареден някакъв дефолтнат профил "Color LCD". Когато променя на нещо друго, целият монитор посинява, независимо какво съм избрал.

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: n1x0n   
Дата:   01-08-09 02:49

В Safari - проблем няма. В лисицата - излиза ми както е на превюто.


включен ли ти е CM във firefox?

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: jokevcv   
Дата:   01-08-09 10:31

В Сафарито автоматично се разпознават цветните профили, за лисицата трябва допалнително да се спомене, че ги искаш (логика някаква?)[smilie24]

За кое Preview говориш? Ако кликваш със "спейс" върху кадъра - Да и аз съм забелязал, че това Preview, не чете профилите. (все пак идеята му е да се намери точния файл, който да се отвори в последствие, а не да се разглеждат на него), но ако го отвориш с апликацията Preview, чрез двукратно кликване на файла, профила се чете.



Публикацията е редактирана (01-08-09 10:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: stivco   
Дата:   01-08-09 10:54

neznam kakkav e tozi Mac!

vsicki makove izlizat napravo gotovi za rabota i podobni cvetovi problemi ne sastestvuvat
kakav tocno ti e Mac-a?

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: n1x0n   
Дата:   01-08-09 10:56

vsicki makove izlizat napravo gotovi za rabota i podobni cvetovi problemi ne sastestvuvat

Точно така, те хората си ги измислят тия проблеми, за да им е интересно. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: baytosho   
Дата:   01-08-09 11:14

Прочети това:
http://www.gballard.net/psd/saveforwebshift.html

http://www.gballard.net/psd/go_live_page_profile/embeddedJPEGprofiles.html




Публикацията е редактирана (01-08-09 11:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: jokevcv   
Дата:   01-08-09 11:35

Това няма нищо общо с МАС. И не е проблем.
На скоро имаше същия проблем съфорумец на уиндолс, който на компа си ги вижда снимките по един начин, а през браузъра по друг. Това е до настройки на браузъра.
А относно Previw-то съм написал по-горе. Това е все едно да на "тъмбнейл" цветовете да не ти отговарят.

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: baytosho   
Дата:   01-08-09 11:37

Между другото, кой интернет браузър поддържащ color management ще ми препоръчате. Досега съм ползвал само IE и Google Chrome


Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: ecobo   
Дата:   01-08-09 11:45

1. ColorLCD е профила на монитора, не го пипай.
2. При експорт кажи на Сопата да конвертира към sRGB, щото ако си остане AdobeRGB, в браузър дето не чете профила снимката изглежда безцветна.
3. Превюто ти при експорт е добре да бъде Windows (No color management) - за да го виждаш така, както ще виждат около 80% от гледащите в Интернет.

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: baytosho   
Дата:   01-08-09 11:52

Това има много общо и с Мак и с ПЦ. Ако не са направени необходимите настройки - правилно профилиран монитор с правилно зареден профил в системата, правилно настроен фотошоп, това е МНООГО ГОЛЯМ ПРОБЛЕМ.

Общо взето, ако между:

Photoshop> View> Proof Setup> Monitor RGB
и
Photoshop> View> Proof Setup> Windows RGB

има само малка разлика в цветовете, всичко е ок и всякакъв софтуер поддържащ color management ще показва снимките както се виждат при теб.


Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: ecobo   
Дата:   01-08-09 11:58

Това е пълен нонсенс:

Photoshop> View> Proof Setup> Monitor RGB

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: baytosho   
Дата:   01-08-09 12:11

Това е пълен нонсенс:

Photoshop> View> Proof Setup> Monitor RGB


не разбирам защо?


Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: nikidi   
Дата:   01-08-09 12:25

ако си с последната версия на лисицата, проблема може да е това:
http://www.dyxum.com/dforum/firefox-version-351_topic49731.html?KW=firefox

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: ecobo   
Дата:   01-08-09 12:26

Защото така виждаш как снимката изглежда САМО на твоя монитор, с твоя профил.
Пруфинг се прави примерно към ЦМИК профил или друг някакъв профил на изходно устройство, но след някои специфични настройки.
За да правиш софт-пруф ти трябва МНОГО добър монитор - примерно на сайта на FORGA има списък със сертифицирани монитори. В списъка има само високите класове на Ейзо и НЕК...

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: jokevcv   
Дата:   01-08-09 12:26

baytosho:
На МАС много голям проблем не. И какво е за теб правилно настроен? Казвам, че проблем няма. Защо? Екстраква се от Фотошопа и браузъра, който е дефоут на МАС-а си чете профила (защото щом го има трябва да го чете по подразбиране), Мозилата неще (Това е проблем от самата Мозила, решили са че това трябва допълнително да се настрои).
В Previw казвам за 3-4 път НЕ СЕ ЧЕТЪТ профилите защото идеята на превю е да се намери съответния кадър и тогава да се отвори. НЯМА ПРОБЛЕМ В СИТУАЦИЯТА. Има един браузър който не е настроен (а трябва да се по-подразбиране, поне за МАС) и една помощна-програма което не чете профили.


P.S. Главните букви не са висок тон, а просто ми се струва, че никой не е взел на предвид това което съм казал по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: ALBIREO   
Дата:   01-08-09 12:30

Проблемът може и да не е в Мак ОС-а, но не помня да съм имал подобен под Уиндоус. Нека не се засягаме на тема ОС. :)

n1x0n - включих опцията - оправи се... Странно, че от Мозила са изключили тази опция по подразбиране. Наистина не помня под Уиндоус да ми се е налагало да ръчкам в лисицата относно CM. До колкото разбирам от тук: http://www.robgalbraith.com/bins/content_page.asp?cid=7-9311-9478
, проблемът не е в ОС, а в браузъра.

jokevcv - да, при превю със space-а не чете профила, но това не е болка за умиране. Другото е ОК. Говоря за превюто във Фотошоп, което ти се отваря когато избереш "Save For Web & Devices...". Там продължава да ми дава разлики в таб-а "2-Up".

stivco - Мак-ът е МакБук 13,3" с Мак ОС 10.5.7. Ако мислиш, че е от това...

baytosho - ще ги разгледам по-подробно след малко.

ecobo
Относно 2 - точно това правя. Конвертирам я в sRGB още при отварянето на снимката във Фотошоп, след това при Save For Web & Devices... съм сложил отметката за convert to sRGB и отново виждам измити цветове в лисицата, която до преди малко не ми разчиташе профилите на снимките.
Относно 3 - файлът продължава да изглежда различно от оригиналния при зададен Windows (No Color Management) в менюто за превю.
Гледам в таба "2-Up".

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: baytosho   
Дата:   01-08-09 12:34

Ecobo - Ясно, просто исках да кажа че с:

Photoshop> View> Proof Setup> Monitor RGB

можеш бързо да установиш дали е добре настроен монитора. То наистина иначе какво да се прооф-ва това което така или иначе виждам на монитора си.



Публикацията е редактирана (01-08-09 12:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: ecobo   
Дата:   01-08-09 12:42

Обикновено подобни "проблеми" се появяват при монитори, които имат по-широко от sRGB пространство.
Дисплея на МакБук-овете не е такъв, но заводския профил ColorLCD е много странен - доста по-широк е от всички читави профили, които съм успял да направя с калибратора. Тоест, при МакБук-овете определно има софтуерна врътка, за да се изобразяват що-годе добре сините тонове, които нормално са резнати от матрицата (при калибриране с "нормален" калибратор)

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: baytosho   
Дата:   01-08-09 12:43

jokevcv - така е настроен фотошоп при мен:

http://www.gballard.net/psd/cswfi/gsrgb.jpg





Публикацията е редактирана (01-08-09 14:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: baytosho   
Дата:   01-08-09 12:48

Чудя се кой интернет браузер да избера: Safari или Firefox - кой е по лек? Щото ПЦ-то ми не е от най-бързите. Имате ли опит с тях?


Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: ALBIREO   
Дата:   01-08-09 13:03

Сафари ми изглежда по-лек. Въпреки, че новата лисица се държи по-добре с паметта от старите версии.

екобо - хм... ще тествам дали разликите които забелязвам са локални - само при мен или се виждат така и на други монитори, за да знам какво да правя.

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   01-08-09 13:59

jokevcv написа:

> baytosho:
> На МАС много голям проблем не. И какво е за теб правилно
> настроен? Казвам, че проблем няма. Защо? Екстраква се от
> Фотошопа и браузъра, който е дефоут на МАС-а си чете профила
> (защото щом го има трябва да го чете по подразбиране), Мозилата
> неще (Това е проблем от самата Мозила, решили са че това трябва
> допълнително да се настрои).


Ти тези съвети наистина ли си ги мислиш, или пишеш просто така, да кажеш нещо!?
Искаш да кажеш, че ще публикуваш изображения в нета, едно 60-70% от потенциалните ти потребители няма да ги виждат както трябва и ти ще си мислиш, че това си е техен проблем - да си сложат браузъри с подръжка за Color Menagement или да си го настроят?
Нали се сещаш, че тези 70% потребители просто няма да се върнат на сайта по-скоро. Когато правиш нещо за web принципа е да го направиш максимално съвместимо. Виждането то рода на "Аз съм с Мак и Сафари, който иска да ми разглежда сайта да използва Мак и Сафари" е много тъпо и непрофесионално.
Аз твърдо бих посъветвал всеки колега, който прави какъвто и да е уеб дизайн с широка целева група много да внимава като разчита твърдо на интерпретиране на цветни профили от браузъра на клиента. Проблемът е по-скоро концептуален. Четене на поне малко Якоб Нилсън все още е от полза.

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: ivodam   
Дата:   01-08-09 15:26

Албирео: Мак или немак, трябва да си калибрираш монитора и да имаш профил от калибрацията, не разчитай на тоя фабричен профил в никакъв случай.

екобо: Не мога да се съглася, аз съм с НЕК спектравю, и точно си преглеждам нещата като проофинг към монитор профила (естествено, калибриран към сРГБ) и откакто го правя, нещата ми излизат нормално и в нета да ги гледат хората и за печат също така.

Отговори на това съобщение
 Re: Странен цветови проблем с Mac OS...
Автор: jokevcv   
Дата:   01-08-09 16:37

Ами HSGeorgiev аз за мене си смятам, че разсъждавам правилно. Не само Сафарито има тази поддръжка на профилите, ако не се лъжа даже вече всички я имат. Самоче някои браузъри не я смятат за много важна и решаваща и не е под дефоут явно.

И да, смятам, че тези 60-70 % трябва да си сложат такива браузъри и да си ги настроят. Ако тези 60-70 % им е все едно дали браузъра им поддържа CM или не, то тези 60-70 % няма да им направи никакво впечатление цветовете какви са.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: