Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Големият мерак на любителите на IR фотографията.
Автор: matasel   
Дата:   25-07-09 20:27

Испанският крал Хуан Карлос откри най-големия оптичен инфрачервен телескоп в света - Големия телескоп на Канарските острови (GTC), съобщи АФП. Съоръжението, построено на о-в Палма, ще бъде ненадминато през следващото десетилетие, докато не бъде създадено новото поколение телескопи с диаметър 30-40 м. GTC е с 36 сегмента, чиято обща повърхност е равностойна на кръгло огледало с диаметър 10,4 м.

До тук добре. Интересното ще стане, "когато бъде напълно оборудван през 2010 г., телескопът GTC ще може да разграничи "чиния с леща върху Луната", както се изрази представител на Института по астрофизика на Канарските острови, който изпълнява проекта."

Само дето не разбрах колко голяма ще трябва да е чинията с леща и дали ще се виждат лещените зърна, а също дали телескопът ще може да различи чиния с леща от чиния с фасул, или фасулът е фасулска работа за него.

Та ако все пак чинията е по-голяма и има диаметър 380 мм то ъгловият 'и размер видим от Земята ще е ЕДИН НАНОрадиан или около 2 десетохилядни от ъгловата секунда!!!

И тъй като "еквивалевнтното кръгло" огледало е с диаметър 10.4 метра то дифракционно лимитираната разделителна способност за IR лъчение с дължина на вълната 1000нм е около 200НАНО радиана.

Като вземем предвид и влиянието на атмосферата реалното разрешение се влошава до повече от 1000 НАНОрадиана. Е, предполагам, че ще има адаптивна оптика, която ще намалява влиянието на атмосферта.

Та дори и при 200 НАНОрадиана дифракционен предел не само, че няма да можем да броим лещените зърна в супата, но май и няма да можем да различим една отделна чиния с леща от голяма маса с хиляда чиний с леща и още толкова с боб (фасул), освен по различната им яркост.

Айде [beer] [beer] [beer] за новия телескоп.


Отговори на това съобщение
 Re: Големият мерак на любителите на IR фотографията.
Автор: bozo   
Дата:   25-07-09 20:35

Който си има телескоп той да си тегли проблемите с лещата, както се казва....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Големият мерак на любителите на IR фотографията.
Автор: navy   
Дата:   25-07-09 20:53

Никога не ми е било нужно или любопитно да гледам на места, на които надали ще отида пеша [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Големият мерак на любителите на IR фотографията.
Автор: matasel   
Дата:   25-07-09 20:58

Морски, аз със сигурност няма да отида, ама за теб не съм сигурен и престави си, че отидеш и там вместо леща те чака Фасул[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Големият мерак на любителите на IR фотографията.
Автор: bgprinter   
Дата:   25-07-09 21:11

Е то докато го сглобят този телескоп малка черна дупка селф мейд ще погълне Земята...
На един приятел на изпит в университета професорът някога му казал - от теб инженер няма да стане, но мн.добър журналист ...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Големият мерак на любителите на IR фотографията.
Автор: GenaDP   
Дата:   25-07-09 21:55

Матаселянче, нали ти рекох да си вземаш хапчетата редовно? И си преговори учебника по български - имаш нужда.

Отговори на това съобщение
 Re: Големият мерак на любителите на IR фотографията.
Автор: CTEHATA   
Дата:   25-07-09 21:57

Мдааам, аз се чудя защо американците пак се готвят да кацат на Луната, а то ...
ЛЕЩА ще носят, в чинии.
[beer] [shtrak] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Големият мерак на любителите на IR фотографията.
Автор: next_time   
Дата:   25-07-09 21:59

Даааамммм ...... това е изключително сериозен проблем [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Големият мерак на любителите на IR фотографията.
Автор: ilcoin   
Дата:   25-07-09 22:37

няма ли кИфтета на масата, изобщо не ме занимавайте [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Големият мерак на любителите на IR фотографията.
Автор: matasel   
Дата:   25-07-09 22:43

Преподобни, GenaDP,
Знаех си, че няма да ме забравиш и че мислиш за моето обучение без почивка. И понеже съм сигурен че е така, горещо се надявам да ми пратиш учебника си по български, след като мине десетата ти поправка по този предмет - най-после успешно, надявам се [smilie19]
И после да не забравиш да почерпиш, нали[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Големият мерак на любителите на IR фотографията.
Автор: bozo   
Дата:   25-07-09 22:52

Утре жегите свършват...

Отговори на това съобщение
 Re: Големият мерак на любителите на IR фотографията.
Автор: steeens   
Дата:   26-07-09 00:07

Много е кофти това,тъкмо свикнахме.Утре ще се мре от студ![smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Големият мерак на любителите на IR фотографията.
Автор: matasel   
Дата:   27-07-09 13:12

От студ не умряхме, но когато реших да не пренебрегвам И първия съвет на Преподобния GenaDP, се оказа, че е изкупил всичките хапчета от аптеките и това може би обяснява защо така се е умълчал напоследък. Дано поне не ги е изпил наведнаж, че какво ще правим без него.[smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »