Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Относно принтерските профили
Автор: IDA   
Дата:   23-07-09 16:53

Здравейте приятели,

Много често тук се пускат теми за принтери мастила и хартии и в повечето случаи се търси начин да се заобиколят скъпите оригинални мастила и хартии, чиито цени са такива, че правят печатането на снимки в домашни условия с евтин мастиленоструен принтер безсмислено. Разбира се, много фирми предлагат наливни мастила, повечето от които са и доста качествени. Намират се и качествени фотохартии на съвсем прилични цени. Остава въпросът обаче, ако преминем на такива неоригинални консумативи, ще можем ли да получаваме достатъчно добро цветово съответствие между това, което виждаме на калибрирания ни монитор и след това на отпечатъка. Отговорът разбира се е НЕ, тъй като между мастилата на отделните производители винаги има разлики, а всяка хартия има специфичен начин на разливане и попиване на капката и дава разбира се различен резултат.

Какво е решението тогава? То се нарича ПРИНТЕРСКИ ПРОФИЛ. Прави се по следния начин. След като си изберете комплект неоригинални мастила и определен тип хартия, на които възнамерявате да печатате по-големи количества снимки, си намирате фирма, която изготвя принтерски профили срещу съответното заплащане. Тя ви праща инструкции как да рзпечатате така наречените цветови мишени с избраните от вас мастила и хартия, (те предствляват множество квадратчета с различни цветове, строени като войници в редове и колони по целия лист), след което оставяте мишените да съхнат две денонощия и ги пращате на фирмата. Тя сканира (измерва) мишените със спектрофотометър, а специалзиран софтуер изготвя принтерския профил, който след това ви се изпраща по електронната поща, вие го инсталирате и печатате без цветови несъответствия между монитор и отпечатък с избраните от вас евтини неоригинални консумативи. Отпечатъкът става в пъти по-евтин, а качеството на печат и цветовете са направо фантастични! Пей сърце.

Какво става обаче, ако решите да смените мастилата или хартията или и двете или пък тези, с които сте работили досега, вече не се внасят. Тогава лошо. Ще трябва да се прави нов принтерски профил, после друг, трети, пети, а това излиза доста солено.

Във връзка с това имам 2 въпроса към специалистите:

1) Могат ли да се намерят на поносими цени спекрофотометри със съответния софтуер за изготвяне на принтерски профили в домашни условия и ако могат, бихте ли дали препратки и информация за такива устройства? За мониторите такива калибратори се намират вече на съвсем достъпни цени. Има ли и за принтерите?

2) Няма ли някакъв начин да се използва в качеството си на спектрофотометър плосък скенер за сканиране на мишените и някакъв софтуер за изготвяне на профила въз основа на разликите между точните цветове и тези от отпечатъка на мишените, които скенерът сканира? Ако някой е попадал на такава информация, нека я сподели.

Надявам се да се получи интересна и полезна дискусия, а за да стане това, НАЙ-НАСТОЯТЕЛНО МОЛЯ ТЕЗИ, КОИТО НЯМАТ КАКВО ДА КАЖАТ ПО ТЕМАТА, ДА СЕ ВЪЗДЪРЖАТ ОТ СПАМ И ПРОСТОТИИ!

Отговори на това съобщение
 Re: Относно принтерските профили
Автор: IDA   
Дата:   23-07-09 19:00

Ето какво пише по въпроса ТУК:

A low cost printer profiling tool such as my own Profile Prism is a good investment for getting color accurate prints by allowing the profiling of any printer/ink/paper combination. Such a tool will cost about $79. But what if you don't have a scanner? A good flatbed scanner is required to be able to profile a printer because a scanner is used to "read" the printed target along with a reference target to make the adjustments in the profile. If you have an old scanner or your current scanning software is inadequate, the scanner may not be good enough to create accurate printer profiles. If that's the case, add about $100 to $120 for a good scanner like the Canon LiDE 80 that is capable of creating excellent printer profiles when combined with scanner based printer profiling software.


Отговори на това съобщение
 Re: Относно принтерските профили
Автор: IDA   
Дата:   23-07-09 19:02

Ако някой е правил принтерски профили със скенер и софтуер по гореописания начин, ще ми е интересно да сподели лични впечатления, доколко е доволен от резултата.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно принтерските профили
Автор: MarinY   
Дата:   23-07-09 20:07

Ида, скенерът е също устройство, което трябва да се калибрира. Не можеш да правиш стандартен профайл, опирайки се на нестандартизирана информация.

Мнението ми не е меродавно, но си мисля, че подходът трябва да зависи от отговор на въпроса: Какво правиш и за какви цели?

За професионални цели (репродукции на картини, реклама, Арт) - никакви евтини методи не могат да са решение. Просто защото са "приблизителни" и оценката е субективна.

За "качествен принт" на любимите ни снимки - всеки "икономически изгоден" вариант ще свърши работа.

Да не говорим, че проблема "Образът на монитор - Идентичен принт" е фикция. Преекспониран въпрос във ФФ. НИКОГА не може образ излъчващ светлина да е еднакъв с образ отразяващ светлина. (additive и subtractive color making)

П.П. Не знам как се е вмъкнал първият пост на Ида. Че и с надпис??? Изтрит.



Публикацията е редактирана (23-07-09 20:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно принтерските профили
Автор: n1x0n   
Дата:   24-07-09 11:38

Аз досега читав профил правен със скенер - не съм виждал. Има доста причини за това, не само калибрацията на самият скенер.

Колкото до неоригиналните консумативи: като цяло най-евтините никога не са с качеството на оригиналните, а качествените обикновено са малко под цената на оригиналните.
Така че, ако гониш високо качество - сметките излизат единствено когато печаташ големи количества постоянно.

Най-достъпното в ценови план устройство, с което можеш да си правиш профили сам - мисля, че е това :
http://www.colormunki.com/welcome/photo?url=

като го споменавам с изричната уговорка, че далеч не е върха на сладоледа.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно принтерските профили
Автор: IDA   
Дата:   24-07-09 14:30

Благодаря, Никсън!

Много интересно устройство и то на прилична цена, за разлика от EyeOne, което започва от 1500$. Ревютата за него обаче са крайно противоречиви - от суперлативни до крайно негативни. Явно има смисъл да си го купи човек, след като изчистят бъговете по софтуера.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: svi25   
Дата:   24-07-09 16:19

Наскоро пробвах да направя профил със скенер с помощта на Vuescan и бях доста разочарован. Имам оригинален reflective target с който първо калибрирах скенера, след което трябваше да отпечатам и сканирам target с който да се калибрира принтера. Резултатът беше плачевен, най-малкото защото инструкциите на Vuescan за отпечатване на target-a са плачевни. Освен това профилите, които създаде са по 1К в сравнение с 300-500К за профили на производителя.
С две думи - не препоръчвам Vuescan за тази цел. С друг софтуер не съм пробвал.

Едно от устройствата, с което може да се направят профили е Colorvison PrintFix Pro. Намира се за около 200-300 евро в ebay.


Отговори на това съобщение
 Re: Относно принтерските профили
Автор: n1x0n   
Дата:   24-07-09 16:44

Ревютата за него обаче са крайно противоречиви - от суперлативни до крайно негативни. Явно има смисъл да си го купи човек, след като изчистят бъговете по софтуера.

Устройството хич не е лошо като хардуер, но е пълен потрес откъм софтуер.
Абсурдна комбинация от висок клас уред и средношколски софтуер с минимален контрол над функциите.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно принтерските профили
Автор: rlk   
Дата:   25-07-09 06:56

Това ако устройва като цена ... комплект за принтер и монитор , а ако си намериш само колиметъра (и-Бей или некъде другаде около 100$ вървят) и софтуера се тегли от нета и си готов.


Отговори на това съобщение
 Re: Относно принтерските профили
Автор: asahi   
Дата:   25-07-09 09:49

Ако изкарваш пари с висококачествено принтиране си заслужава да имаш собствен колориметър за да си правиш профофили и да калибрираш (линеаризираш) принтерите си.

За домашни нужди е по-изгодно да се ползват услугите на фирми, които изготвят профили.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно принтерските профили
Автор: jmdp   
Дата:   25-07-09 12:03

Изцяло подкрепям по-горните мнения!!! Мога да споделя малко личен опит. 2-3 години съм си играл да си "калибрирам" EPSON-а с какви ли не методи... Последно си играх със скенер. В крайна сметка се получи приличен краен резултат. До тук добре, но цената бе - N-броя отпечатани проби, N-броя промени в построения профил и отново N-броя пробни отпечатки... След седмица играчка имах що годе читаф профил. След време (като ти отпочинат очите) отново забелязваш в неутрална градация - цветови нюанс... От друга страна, скалата за калибриране на скенера трябва да се закупува периодично, което си е пари...

В крайна сметка си закупих Datacolor Spectrocolorimeter 1005. Калибрирането с него става относително бързо и получените профили ме устройват напълно. Използвам
EPSON StylusPhoto R2400 с неоригинални мастила. Профила, който използвам за тези мастила и съответната хартия на места е с по-голям цветови обхват от този, който съм построил за оригиналните (оригиналните мастила в окомплектовката на принтера). По-високата цена, като първоначална инвестиция за hardware се компенсира във времето от безкрайното печатане на проби и огромния разход на нерви и то за резултат по-скоро задоволителен!!! До сега съм пробвал три марки мастила в комбинация с три различни марки хартия. Без колориметър всички резултати биха били в сферата на догатките - кое мастило е по-добро. И разбира се седмици играчка и взиране...

Дано съм бил полезен...

Отговори на това съобщение
 Re: Относно принтерските профили
Автор: IDA   
Дата:   26-07-09 00:37

Посоченото от RLK по-горе устройство се намира за 330$ заедно с паяка за калибриране на монитори и програмното обезпечаване. Много добри отзиви има за него, като се има предвид, че е в пъти по-евтино от професионалните.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »