Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как да изберем поляризационен филтър
Автор: thumper   
Дата:   16-07-09 19:14

Здравейте,
понеже описанието на всички CPL филтри е едно и също,а цените им доста варират ме интересува конкретно разликата между някои модели. Ето ги: Hoya CPL , Hoya CPL HMC , Hoya CPL Pro 1 Digital , Hoya CPL HD . Ако може да ми препоръчате някои от тях (може и друг,който не е посочен). За сега ще ги завъртам на канонските китови 18-55 и 55-250 и за това се чудя дали има смисъл да давам повече пари, но скоро възнамерявам да купя 100/2.8 макро, на който вече има смисъл да се сложи нещо по-качествено.
Благодаря предварително.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: cicomanco   
Дата:   16-07-09 19:18

B+W MRC!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: thumper   
Дата:   16-07-09 19:20

Всяко мнение е ценно,а аргументираните са дори по-ценни. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: MarinY   
Дата:   16-07-09 19:37

Изброените обективи, май са с различен размер капачки. Не можеш да ползваш един филтър на всички. И друго: сигурен ли си, че за макро или портрет (където евентуално ще ползваш 100/2.8) ти е необходим Поларизационен филтър?

А за качествата на филтрите имаше преди седмица-две цяла тема. Потърси я.
С две думи, изводите са:
"по-скъпо = по-хубаво"

Определение за "скъпо" - много лична категория. Няма определение. [smilie3]

Определение за "хубаво" - още по-лична категория. Съвсем неопределимо. [smilie3]

Сериозно: Ако се заглеждаш на екрана на 100%, ако можеш да си позволиш скъпия - не се замисляй. Ако мисълта, че "нещо" ще скапва снимките ти е твърде настойчива, твоят филтър е с цена над 160-180 долара и е на бронзов пръстен.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: cumo   
Дата:   16-07-09 19:40

Аз не виждам за какво ти е поляризационен филтър на макро обектив?
За пейзажи ОК, но ти си първия, който срещам да иска да си навие поляризационен филтър на макро обектив. Може и аз да не знам нещо, което ти знаеш, но все пак...

Обясни?

По принцип и тук важи правилото - колкото по-скъп, толкова по-добър.
По-скъпите са по просветлени, няма толкова загуба на рязкост, тъй че бюджетът е определящ :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Prakticar   
Дата:   16-07-09 19:47

Не, не е първия, поляризаторите не са само за пейзажи.
На въпроса - аз имам Хоя и съм доволен.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: ittv   
Дата:   16-07-09 19:53

Едно е сигурно, ако ще си купуваш филтър и бюджета ти е от значение, недей си го купува от БГ, погледни в ибей например. Наскоро си купих Филтър Hoya CPL Pro 1 Digital 72 mm, който в БГ е около 180лв, на мен ми дойде 90лв с доставката, чисто нов. Така, че на цената на стандартен филтър си закупуваш нещо по-добро. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: exo99   
Дата:   16-07-09 19:56

Може би като сложи поляризационен филтър на макро обектив ще избегне някакви бликове ако снима по-лъскави предмети ?
Сигурно нещо такова еп причината [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: menthol   
Дата:   16-07-09 20:10

Ето ти я предната тема за разлика между 2 марки:
Филтър Hoya CPL Pro 1 Digital 58 mm или B+W

Аз съм със същите 18-55 55-250 и ползвам с по-голямо удоволствие 58мм Hoya CPL Pro 1 Digital отколкото B+W MRC, но макрото ми е EF-S 60/2,8 и е на 52 мм, но никога не съм пробвал да му завъртя поляризиращ.
Мога да пробвам да видя дали идеята е добра.
Трабва да проверя за 52-58 преходник дали имам.



Публикацията е редактирана (17-07-09 18:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: джъмбо   
Дата:   16-07-09 20:23

B+W MRC! [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: thumper   
Дата:   16-07-09 20:29

На въпросът за 3те обектива - и трите са с еднква резба (58мм). Колкото до принципа "по-скъпо - по-хубаво", вече с голяма доза скипитицизъм подхождам към нея, особено след като скоро си купих една макро леща Bower 10D (най-скъпата в магзина), която такива ужасни аберации прави, че само съм я пробвал и сега така си стои. За това и исках да знам каква точно е разликата м/у по-скъпите и по-евтините модели, за да преценя кое пък е оптималното решение за мен.



Публикацията е редактирана (16-07-09 20:45)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   16-07-09 20:36

Бауер е възможно най-ниския клас аксесоари! Нали не очакваш сериозните неща да са в комплект по 3 за лев? Пък и проксарната леща си аберира независимо какво правиш.Това е най-кофти макро варианта , но ако не ти се дават пари.....твоя воля....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   16-07-09 20:50

Да де! Сравни цената на макро лещата с цената на макро обектива и извода ще си подтвърди заключението. [smilie3]

В същност разликата във филтрите, ще я усетиш точно в аберациите и загубата на микро-детайл. При принт до А4 или 900 точки на екрана ... може и да се пренебрегне.

П.П. Не съм пикселоманяк, но се наложи да купя скъп (slim, thin) филтър, заради 10-24. Та си сравних резултатите. Има разлика, особенно ако я търсиш. [smile]



Публикацията е редактирана (16-07-09 20:54)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   16-07-09 22:43

Ако смяташ да купуваш в бъдеще обективи с различна резба на филтъра (обикновено е така), избери си филтър за най-големия размер --- помага да мислиш малко в перспектива. След това, за по-малките размери си купи адаптери.

Така ще купуваш само един поляризационен филтър, макар и най-скъпия. Но ако ти е нужен, така или иначе ще го купиш... Освен това, ще носиш само един филтър за всички обективи -- което пак си е фактор.

За китовите обективи е все едно, какъв точно ще купиш. За останалите, особено макрото, по-хубавия ще ти разваля картинката по-малко.

Аз лично си купувам само B+W.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: thumper   
Дата:   17-07-09 14:06

danbi, хубав съвет, но преходник от обектив, с който мисля да заменя китовия, към макрото (77мм - 58мм), не намирам.



Публикацията е редактирана (17-07-09 14:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: compur   
Дата:   17-07-09 19:36

преходникът е от малък размер към голям, т.е. от 58мм към 77 мм. на обективът на 58мм завиваш филтър 77мм.
а преходници има... фотосинтезис или фотоповилйон

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: thumper   
Дата:   17-07-09 21:26

Да, моя грешка - гледал съм само step down преходници :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: Orlin   
Дата:   18-07-09 09:38

За какво му е на макро-обектива пола филтър?
Ето ви две снимки, познайте коя е правена с полар и коя без:


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/hkud4431.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/bcqn8871.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/xadl4374.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2009-07/qhcx3222.JPG


http://photo-zona.net/images/user1275/album8400/large/1223465917_prmm9959_camp_2..JPG




https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/xomn4757.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/xpbn0997.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/gawu4254.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2009-07/almv0573.JPG


http://photo-zona.net/images/user1275/album8400/large/1223465899_rhsf0132_camp_1.JPG



А принципът при аксесоарите е скъп обектив - скъп филтър, евтин обектив - евтин филтър. Обратното няма смисъл.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: danbi   
Дата:   18-07-09 09:39

първата с филтър?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: Георги   
Дата:   18-07-09 09:42

е те снимките са напълно различни, и твърде далече от макрото [smilie5]

купуваш най-скъпия който можеш да си позволиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: Orlin   
Дата:   18-07-09 09:57

Георги, така е. Не са с макро обектив, но са един обект, само кропа е различен. Целта е да се илюстрира ефекта.

Естествено, че първата е с филтър. А за скъпото - имам обектив за 130 лева. И качеството му е горе-долу толкоз. Какъв полар да му сложа?

Едит. Тъпа правописна грешка.



Публикацията е редактирана (18-07-09 14:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: Георги   
Дата:   18-07-09 10:07

на обектив от 130 лева, какъвто и да вземеш - все тая може би

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: danbi   
Дата:   18-07-09 12:01

И аз понякога се чудя, защо хората смятат че поляризационните филтри се ползват само за пейзажи.

А той обектива може и да е за 130лв, но пак да има полза от качествен филтър. Което не значи непременно скъп. Колко е струвал обектива като нов?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: hotsnail   
Дата:   18-07-09 12:10

Pro 1 digital са хубави филтри поне УВ. Сигурно и поляра е хубав.

Аз бих си взел сигма. Не са много скъпи а оптично мисля че не отстъпват на другите

Отговори на това съобщение
 Re: Как да изберем поляризационен филтър
Автор: остоич   
Дата:   18-07-09 14:21

Купи си най- скъпия филтър (B+W) за най-големия диаметър обектив, който планираш, че ще си купиш в бъдеще. И ще можеш да го ползваш и на по-малък диаметър обективи с преходници - разбира се няма да можеш да ползваш сенник с тези обективи. Най-добре е разбира се да имаш всички аксесоари за всички обективи, но повечето така и ще си стоят без да ги ползваш.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »