Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Пак за Ni-Mh батерии
Автор: abyser   
Дата:   15-07-09 23:53

Здравейте,
Наскоро си купих 2 комплекта x 4 батерии Maha Powerex 2700 mAh, нещо много ми ги похвалиха навсякъде в интернет [smilie18].
Заредих единия комплект с Uniross X-Press 300 зарядно (тъпо, обикновено, бавно). След 5 дни слагам батериите в SB-800, нещо дисплея премигва, гасне. Сложих едни Uniross 2300, дето не помня откога ги имам, колко пъти съм ги зареждал и кога за последно - я, светкавицата тръгна [smilie6]. Меря с волтметър Powerex-a - под 1 V. И ме налегнаха едни съмнения ... че козата си сака пръч.
Купих си зарядно Powerex MH-C9000. Да ги заситя. Прекарах и двата комплекта Powerex през Break-In (~ 40 часа) (единият комплект беще все още запечатан и девствен, реших да го мъча като купя Зарадното), изпрасках и един Refresh&Analyze на къде-що намерих батерии в къщи.
След зареждането Powerex-a показваше около 2650 mAh Available Capacity, Uniross-a 2300 - 1500-1600 mAh, някакви Sanyo (не eneloop) 2500 - около 2000 mAh. Успокоих се, че Powerex-a са най-яките и че са вече ОК.

Да, ама не [smilie7]. Днес, 10-12 дни по-късно, и двата комплекта Powerex не могат да запалят светкавицата. Добре че имам Uniross. Мултицета показва 950-960 mV (Powerex) и 1330-1340 mV за Uniross. Мани мултицета - с Униросса всичко работи все едно току-що са заредени. Еднакво време не са ползвани след последното зареждане. Едните - чисто нови, другите - n-брой пъти зареждани, когато ми кефне и с каквото ми кефне, от 3 години и кусур.

Ако някой може да ми обясни аз ли нещо бъркам и какво, или тия яките (над 2500-2600) са си така - от 100% -> 10 дни покой -> няма никой.
Сега съм взел едни Варта 2100 Ready2Use - low self-discharge, от сорта на еneloop-а, мъча ги и тях в момента на Зарядното.
Ако някой има отзиви за Uniross Hybrio 2100 (пак от сорта) - моля, нека сподели.

За Sanyo Eneloop знам, че са ОК.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: jivkojj   
Дата:   16-07-09 00:03

Това колко ще ти показва зарядното след зареждане не винаги отговаря на истината. Просто показва колко ток и наляло вътре, а колко държи от него батерията - божа работа.
Аз имам едни Хама, зарежда ги по 24ч, показва 3 и кусур амперчса, после като ги сложа на едно радио и клякат.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: abyser   
Дата:   16-07-09 00:11

jivkojj, не е май баш така [smilie8]
От мануала на MH-C9000:
"For CHARGE mode, the total charged capacity will be displayed" <-- ти за това говориш

"For REFRESH&ANALYZE, BREAK-IN, DISCHARGE mode, the total discharge capacity will be displayed" <-- моят случай, т.е. показва при разреждане колко е ефективния капацитет на батерията.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: jivkojj   
Дата:   16-07-09 00:19

Е да, в тест режим е така, но останах с впечатление от написаното, че само ги зареждаш.

Иначе аз имам такива, зареждани са преди поне 2 месеца, не знам колко снимки съм направил с тях, но светкавицата (сб-600) веднага загрява [smilie24]


http://ecx.images-amazon.com/images/I/41VllQnbF0L._SL500_AA280_.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: ilcoin   
Дата:   16-07-09 10:24

Аз, доколкото съм наясно, при Ni-MH батерии трябва да минат няколко цикъла на разряд и заряд за да достигнат оптималните си параметри. Пробвай да ги разредиш и заредиш няколко пъти и тогава ще стане ясно колко струват.

Единствения ми опит с подобни батерии бяха едни китайски(2600mAh) и едно турско зарядно дето ги зареждаше почти 30 часа. В началото клякаха ужасно бързо и даже ме фана много яд, ама като направих 4-5 цикъла и се промениха нещата значително.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: NeDDRaG   
Дата:   16-07-09 10:51

ilcoin написа:

> Аз, доколкото съм наясно, при Ni-MH батерии трябва да минат
> няколко цикъла на разряд и заряд за да достигнат оптималните си
> параметри. Пробвай да ги разредиш и заредиш няколко пъти и
> тогава ще стане ясно колко струват.
>
> Единствения ми опит с подобни батерии бяха едни
> китайски(2600mAh) и едно турско зарядно дето ги зареждаше почти
> 30 часа. В началото клякаха ужасно бързо и даже ме фана много
> яд, ама като направих 4-5 цикъла и се промениха нещата
> значително.
> [shtrak]


Break-In на това зарядно прави точно това - т.нар. формоване на батериите.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: ilcoin   
Дата:   16-07-09 11:05

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: slivenski   
Дата:   16-07-09 11:06

И аз имам същия проблем с батерии Powerex 2700 mAh. Заредя, оставя, и след седмица няма никой. На СБ-800 също. Друга светкавица нямам да пробвам.

Зарядното ми е Powerex MH-C204W.


[smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: danbi   
Дата:   16-07-09 11:16

Може би да идеш да ги върнеш в магазина [smilie5]

Или поне да ти обяснят защо се случва.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: J.J.R.   
Дата:   16-07-09 11:19

Аз пък правих смятания с парите, и за парите за панасоник саньо и други такива, си взех 8 (2 х 4) батерии унирос и зарядно, и досега никога не съм оставал без ток за сб-900, и са доста издръжливи, не вярвах много в тях(въпреки че батерията ми на старата камера е унирос), но явно са добри батерии, държат заряд и не са толкова скъпи. С не прясно заредени батерии съм правил по 500 снимки със сб-900(ттл) и не са падали(2500 мАч) [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: 2metraninja   
Дата:   16-07-09 11:49

Истината според мен е че, в ибеите и амазоните се продават ментета - Миналия месец си купих 2-3 комплекта презареждаеми батерии дурасел на няква ниска цена - от сорта на 5 паунда без доставката. Много доволен от далаверата си взимам старите и верни енелуупки + тея новите още неразпечатани и отивам да снимам сватба. Добре че бяха енелупите - за по- малко от час клекнаха всички дурасели.

После си викам - може пък да не са влезли в обороти - пак ги зареждам другата седмица и пак ги слагам да пощракам - еми в пъти, да не кажа десетки пъти по- малко карат от енелупите. Ще ги помъча още 1-2-3 цикъла и ги слагам на дистанционното на телевизора - явно за нищо по- сериозно не стават.

С тая злополучна покупка си поръчах и 2 батерии литиево- йонни за канончето. На снимката от амазон хубавоизлежбдащите сиви батерии сложили, по пощата идват едни много гадни сребристи. Имал съм такава преди - изкара няколко месеца и умря - зарядното казва че е пълна до горе, но апарата въобще не пали като я сложиш. Сегашните ми сребристи ментета издържат час- два, докато нормалните канонски ме карат по седмица.

Малко встрани от батериите, но все пак показателно - купих си и 2 карти уж сандиск ултра - пак по 5-6-7 паунда едната. Бързи са, пишат, четат, но по някое време - ейтака както се опиташ нещо да прочетеш с кардридъра от тях и ай-чао - цялата карта иска форматиране - разгледах ги - едната е откровен фалшификат - няма даже серийни номера отстрани, другата много прилича на истинските ми сандискове, нооо, и тя така си се държи и понякога централно изключва.

И уж нали - айде- те евтинки тея неща, и кофти да са няма се набутам и накрая кво излезе- тегля чертата и всъщност тоя експеримент ми е струвал 120 български левове, а насреща нямам абсолютно нищо, на което да мога да разчитам. И вече 5 пъти ще се замисля преди да си поръчам нещо което работи с ток от ибей или от амазон.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: asahi   
Дата:   16-07-09 12:43

Батерии Powerex не са голяма марка.
Зарядното, обаче, е друга работа.
Съветът ми е следния - направи на новите Powerex 3-4 последователни цикъла разряд/заряд с ток около 200мА. Ако пак се дънят на светкавицата при ударно дърпане на ток значи нещо не са наред. Ако можеш ги върни. Ако не - използвай ги на някаква по-лека апаратурка.





******
Съвет специално за abyser. Да не се прави от хора без добри познания в електротехниката:

Вероятно само един елемент е болен. Лесно можеш да го тестваш, като му премериш тока накъсо с мултицета на обхват 20А. Включвай за 3-4 секунди, после пауза 15сек, после пак мерене. Стойностите на измерения ток трябва да са над 5А, ама зависи и от жиците, които използваш. Болният ще клекне пръв.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: surg   
Дата:   16-07-09 12:59

наи вероятно само един брои е с дефелт, а трада цялата група....
иска мерене и пробване за да се изолира...

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: mike74   
Дата:   16-07-09 13:00

Моят опит е точно обратния.
Откакто си взех Powerex батерии с Powerex зарядно, нямам никакви проблеми. Забравям кога съм ги зареждал [smilie24]

Ползвам ги с СБ-800 и СБ-600, понякога са стояли по един месец, слагам и пуцам - никакви грижи. [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: nikel   
Дата:   16-07-09 13:10

Колегата jivkojj ясно е показал кои са най-добрите батерии. И аз съм много доволен от тях както и от "някаквото" Sanyo. Саморазряд винаги има при този тип батерии. При напълно заредени и оставени в шкафа батерии е нормално след 3-4 седмици да няма никой в тях. Не гледайте само капацитета а и производителя, в крайна метка евтиното излиза скъпо [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: danbi   
Дата:   16-07-09 13:44

Зарядното Powerex MH-C9000 не би ли трябвало да покаже, ако има дефектен елемент (батерия)?

На това зарядно поне, може да му укажеш с какъв ток да зарежда и разрежда батерията (отделно). Ако сложиш заредените батерии на разряд, с 2000 мА ток, какви капацитети показва накрая?

Аз също съм много доволен от POWEREX батерии. Мисля, че бяха тия

За зарядното, супер е [smilie24] (освен яркия дисплей, ма...му!)

Още нещо -- принципно, когато купувате акумулатори 'най-издръжливи' са тези със среден капацитет (сега, май това са 2100 -- 2300 mAh). Моделите с най-голям капацитет трябва да се ползват веднага, защото обикновено не държат заряд (ама инак са добри).

'нормалните' Ni-MH акумулатори и тези с малък саморазряд също така нямат нищо общо -- различна химия са. Последните май не е добре да се зареждат с големи токове.

Туй с батериите си е цяла наука...


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: asahi   
Дата:   16-07-09 13:54

Ако не зареждаш/зареждаш батериите в крайни режими може и да не разбереш за някой вътрешен проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: bouncer   
Дата:   16-07-09 14:36

Може да са дефектни батериите. Мини през магазина да ги сменим.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: abyser   
Дата:   16-07-09 19:36

Благодаря на всички, писали в темата. [beer]

Леко доуточнение: преди 10 дни сложих единия (прясно зареден) комплект в светкавицата (заедно с 5-та батерия Sanyo 2500), светнАл съм я 20-30 пъти, никакви проблеми.
Другият комлпект, пак прясно зареден - директно в кутийката.

Снощи тези от светкавицата показват м/у 960-980 mV, Sanyo-то - 1350 mV [smilie8]

От другия комплект (изобщо не използван!) - м/у 950-970 mV [smilie10]

Почвам да си мисля, че Sanyo-то ги е дозареждало в светкавицата [smilie18]

Ясно, че мерене без товар почти нищо не означава, от значение е само, че и двата комплекта изобщо не могат да подкарат светкавицата. Не мисля, че тя е проблема, защото с всякакви други стари и съмнително (мал)третирани - всичко е ОК.

По-скоро попитах дали е нормално толкова бърз саморазряд на бат. с голям капацитет, в сравнение с тези, с по-малки капацитети - което е предположил danbi.
danbi, тези от линка са от типа 'self low-discharge', аз съм с другите Powerex (2700 mAh). Дълго се чудех м/у двата модела, пуста лакомия ...

Дано и няколко цикъла (разряд/заряд) да ги стабилизира.

asahi, не се правя и не крия, подразбирам и съм се занимавал с тоци, електроники. [smilie7]
Ама все пак реших да питам, то верно си е цяла наука това с Ni-Mh батерии.

bouncer - благодаря много за предложението [smilie24] , но мисля да не го използвам. Не виждам проблема да е в моите бройки батерии - след заряд са на пушка! Просто ще ги ползвам ударно (до 2-3 дни след зареждане), ще ми се да видя и как ще са след няколко цикъла.
Най-много да мина да си купя и едни Imedion 2100. [smilie24]

[beer]

P.S. danbi, няма как да дам 2000 mAh при разряд, максимумът е 1000 mAh [smilie8].
Сега, когато показват ~0.96 V и на практика са неизползваеми, при 500 mAh discharge-a минава за около 5 секунди [smilie6]



Публикацията е редактирана (16-07-09 23:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: asahi   
Дата:   17-07-09 00:10

Тази 5-та батерия Саньо да я махнеш от постановката. Направи тестовете, дето ти препоръчах, и ще си наясно в детайли с проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: abyser   
Дата:   17-07-09 00:32

asahi, съгласен съм, че тази 5-тата трябва да е същатата като останалите, но не мисля, че това е проблемът за бързия саморазряд на всички - дори и на тези, дето са си стояли 10 дни в кутийката след пълен заряд. Всичките са паднали под 1 V, discharge-a минава за 2-3 s, т.е. са абсолютно изпразнени без да са ползвани и тези ~0.95V нищо не означават.
Сега ги зареждам, ще пробвам след 2 дни [smilie18]
Ама и аз в момента съм с едни смешен мултицет [smilie5] (само до 10А), Саньото дава около 6.6А (и расте), Powerex-a (в момента кара на изпарения) - около 0.2 и пада много бързо до 0.1А, ама то сигурно толкова му е класа на точност на този уред [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: asahi   
Дата:   17-07-09 00:37

От 6.6А до 0.2А разликата е огромна. Или са дефектни, или не са заредени Пауърексите.
Смешния мултицет да не те притеснява - все пак го използваш за сравнение, а не за продажба на ампери [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: abyser   
Дата:   17-07-09 00:57

ПочнАх да си припомням разни лабораторни упражнения по "Електрически Измервания" във ВМЕИ-Ленин (може и ТУ-София да беше вече, не помня [smilie18]), разни компенсаторно-мостови свързвания и меренета, при които се изолираха грешките, породени от кабелите [smilie18]

Баси щуротиите [smilie5]



Публикацията е редактирана (17-07-09 01:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: bozo   
Дата:   17-07-09 01:35

ENERGIZER.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: abyser   
Дата:   17-07-09 01:51

bozo, май не е толкова до марката.
Май всичките, категоризирани като 'low self-discharge' ще ми вършат работа, при моя начин на ползване. Или не-'low self-discharge', но с малък капацитет, които явно не са толкова претенциозни и задържат ток за повече време.
Тези с голям капацитет са за 'ударно' използване - ден,2,3 - яко натоварване-голям ток, за малко време, щото self-discharge-a ги изтощава повече от ефективното натоварване.
До такъв извод съм стигнал до момента, може би греша [smilie8].

Докато се ровех в интернет попаднах някъде кои са марките, които произвеждат акумулаторни клетки, и кои са търговските марки, които ги ползват. Ако някой се сеща къде е това - нека пусне линк. Саньо и Униросс със сигурност бяха в списъка на производители, за ENERGIZER - не помня, съмнявам се.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: bozo   
Дата:   17-07-09 02:09

От 4 години ползвам батерии ENERGIZER със зарядни ENERGIZER. Преди това се мъчех с варти, унироски, сонита с висок капацитет... До енелуп не стигнах, не ме устройва времето им за заряд - енергайзера зарежда за 15 мин. 4АА х 2650мАч заедно с цикъла на охлаждане. Издържат 500-600 флаша в смесен режим - и на открито и вътре и с отразена светкавица... След 13 дневен престой слагам в светкавицата и снимам, при по-дълго престояване не съм ги тествал. Но с чиста съвест мога да кажа, че много отдавна не се замислям "Абе заредих ли си батериите" като тръгна да снимам.

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: tm   
Дата:   17-07-09 17:48

Ти си го написал:
За Sanyo Eneloop знам, че са ОК.
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: evgeni   
Дата:   20-07-09 13:13

И аз се полакомих за МН-С 9000, но в режим Charge каквито и ток за зареждане да задам, и каквито и акумулатори да сложа (2300, 2700 или 3000 мAh), зарядното се самоизключва щом достигне заряд от около 2100 mAh. Не проумявам защо си е избрало този праг.


Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: asahi   
Дата:   20-07-09 13:19

Толкова позволяват батериите. Не вярвай на етикети, гарантиращи 3000мА/ч

Отговори на това съобщение
 Re: Пак за Ni-Mh батерии
Автор: alcapitan   
Дата:   20-07-09 14:34

От моя опит - ползвал съм какви ли не батерии, маркови, ментаци и т.н. - за една батерия най-важният параметър не е кой е производителят а колко е стояла в склада преди да се продаде. И най-добрата батерия ако си е поседяла повечко време там - едно менте ще бъде в пъти по-добро. Така че кат купувам гледам едно - колко е пресна батерията [smilie18] [smilie18] [smilie18]

отностно зарядните - писна ми да слугувам на техниката - да ги чакам разряд пък после още 10 часа заряд както е по книжка!!! [ezik] 20 кинта са едни батерии дет ще вършат работа достатъчно дълго , че да си обременявам мисленето с тях, да ги чакам и т.н. Бърз заряд, пресни батерийки и си свиркам [shtrak]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »