Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 кое, как ,защо? black background
Автор: canon_350d   
Дата:   14-07-09 14:19

Въпросът ми е такъв- гледал съм доста снимки, в които фонът е черен.Но не става въпрос за студийна фотография, а за снимане вън- сред природа.В снимките, които съм гледал фотографът успява да изолира фона, като го направи черен и по този начин акцентира върху предния обект.Ето в този сейт е показана такава снимка. Хубавото тук е , че са показани и настройките, при които е заснета снимката.Ако може да споделите как тези настройки влияят на изображението.

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: dvda   
Дата:   14-07-09 14:26

Ниско ISO, затворена бленда и светкавица. Може и по-отворена, но зависи от ситуациата.

Ако бъркам нещо можете да ме поправите

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: jivkojj   
Дата:   14-07-09 14:26

Осветяваш си обекта силно, щракаш на висока скорост и не би трябвало да имаш фон [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: jokevcv   
Дата:   14-07-09 14:28

Ефектът се постига със светкавица. Когато ползваш светкавица имаш два източника на светлина основен (веткавицата) и обкражаващ (околната среда (ambient light))
НО за да го разбереш трябва да почетеш малко повече за светкавиците.
Общо взето когато светкавицата е разположена близо до обекта(колкото обекта е по-далече, толкова "дълбочината" на осветявания участък е по-голям) и скоростта е висока най-често 1/250-1/500 (скороста до която може светкавицата да комуникира с апарата), обкражаващата светлина се елиминира и апарата улавя само основния източник.

Незнам дали успях да го обясня добре и достатъчно правилно.



Публикацията е редактирана (14-07-09 14:29)

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: джъмбо   
Дата:   14-07-09 14:28

лесно става
има няколко начина
например нормалната ти експозиция е 1/200 диафрагма 8 слагаш на 19 (както оня е сложил) и гърмиш с флаша.... това което не е осветено от флаша става черно

другият вариант е с високоскоростна синхронизация... резултата е същия

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: jokevcv   
Дата:   14-07-09 14:35

смятам че ей този PDF ще ти разясни много неща изключително бързо
цък

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: jokevcv   
Дата:   14-07-09 14:37

мммм джъмбо не мога да се съглася с теб. Обкражаващата светлина се контролира от скоростта а не от блендата. С блендата контролираме експонацията на обекта осветен от светкавицата.


http://img267.imageshack.us/img267/3244/picture2z.png





Публикацията е редактирана (14-07-09 14:40)

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: джъмбо   
Дата:   14-07-09 14:44

Picture Specs & Equipment Reviews
180mm f/19 1/200 ISO 100

хайде пак помисли

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: ilcoin   
Дата:   14-07-09 14:44

jokevcv и ти си за първи клас [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: n1x0n   
Дата:   14-07-09 14:45

мммм джъмбо не мога да се съглася с теб. Обкражаващата светлина се контролира от скоростта а не от блендата. С блендата контролираме експонацията на обекта осветен от светкавицата.

Това, което е казал Джъмбо - в никой случай не противоречи на това, което си казал.

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: plamendoc   
Дата:   14-07-09 14:46

Имам ги двете филчета на Зак по коите е линка много добре обяснено
Джъмбо мисля че е имал впредвид да снимаш на ТТЛ а не на ръчна настройка

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: jokevcv   
Дата:   14-07-09 14:46

ilcoin: с кое мое твърдение предизвиках тази твоя реакция?

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: Sumuelll   
Дата:   14-07-09 14:51

jokevcv прав си за това просто правило, но... си прав докато не стигнеш скоростта 1/200 или 1/250, а после какво? Съгласяваш се с Джъмбо. :)
Аз лично като гоня притъмняване на фона понеже имам максимална синхонизираща скорост от 1/200 а много ми се иска да е повече - снимам вертикално на 1/320 например и гледам в лентата в която е минавало перденцето да няма обект който ще ме 'предаде'. 1- Пестя светкавици 2- запазвам бокето да е на ниво. Да живее помощника

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: ilcoin   
Дата:   14-07-09 14:55

Ами, как мислиш - ако снимам на 1/250 f16 или 1/500 f11 същото количество светлина ли ще стигне до филма/матрицата или различно? Аз мисля че няма да има разлика. Да де, ама апарата няма да синхронизира най-вероятно на 1/500. А идеята на тоя тип снимане е да се намали "експонацията" така, че да се хване колкото се може повече светлина от светкавицата и колкото се може по-малко светлина от околните източници, за да стане фона черен.

Очевидно, не може да вдигаме твърде много скоростта, значи остава да затваряме блендата. Надявам се стана ясно сега.
[beer]

/ivom [smilie24]/



Публикацията е редактирана (14-07-09 15:16)

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: canon_350d   
Дата:   14-07-09 15:05

определено ми се разясниха нещата, а и пдф беше доста полезен.Сега остава да го прабвам как става.

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: джъмбо   
Дата:   14-07-09 15:07

Джъмбо мисля че е имал впредвид да снимаш на ТТЛ а не на ръчна настройка

все тая на каква настройка... в единя случай зависиш от камерата в дригия сам си си господар

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: tofo   
Дата:   14-07-09 15:08

Браво за темата![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: ivom   
Дата:   14-07-09 15:09

Я пак помисли от ф8 до ф16 колко стопа са..

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: Sumuelll   
Дата:   14-07-09 15:09

тoва като гледам съм го снимал доколкото си спомням преди две седмици около 18:00 и целенасочено гледах да стане такава визията - 1/200 ф4 исо... сега погледнах 50 е. над тях има 580-II в чадър а зад младоженеца заради тъмния му костюм има един кръстник /те затова се викат за сесията - да държат аксесоарите на булката и на фотографа ;) / държи една Сигма 530. Под една мощна козирка се развива действието понеже навън вали като из ведро, а зад тях има едни стълби и врата които ме принудиха да взема гореописаните действия. Дано е от помощ на човека повдигащ темата.

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: Sumuelll   
Дата:   14-07-09 15:11

Пропуснах да кажа, не съм мързелив, но в Шопа избягвам да ги правя тия неща със зализаванията, при усл. че може да се снима 1/1 та освен оразмеряването друго в Шопа няма.

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: ilcoin   
Дата:   14-07-09 15:16

@ivom [thankyou]

Извинямам се! И все пак, мисля че идеята стана ясна.

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: boradaff   
Дата:   14-07-09 15:17

"А идеята на тоя тип снимане е да се намали "експонацията"... "
Хора, аз мислех,че "проблема" ми е ясен но тези обяснения...
Защо ще се намалява експонацията?
Според мен експонацията на обекта трябва да е приблизително постоянна като зависи от сумата=обща(амбиент)осветеност+ тази от светкавицата.
Като затваряме блендата,увеличаваме скоростта и намаляваме ISO-то за да постигнем същата експонация/за обекта/ ни трябва повече светлина от светкавицата.Тя осветява обекта но не и фона.Така експонацията за фона става все по недостатъчна и така до черно.
Къде греша?



Публикацията е редактирана (14-07-09 16:25)

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: ilcoin   
Дата:   14-07-09 15:22

Никъде, идеята е да осветиш с доста по-силна от околната светлина обекта си. Високата скорост ти трябва за да "хванеш" силната светлина от осветлението и да "изпуснеш" слабата околна. Дали ще увеличаваш скоростта, дали ще свиваш блендата, дали ще намаляш ISO-то, дали ще усилваш осветлението, все тая. Важното е да имащ колкото се може по-голяма разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: jokevcv   
Дата:   14-07-09 15:30

icoli/
Добре е че ме фърна в първи клас ама я си сметни колко стопа имаш от ф8 до ф16 и разбира се че няма да влезе същото количество светлина.
1/250 f16 светкавица М 1/1 апарат М

http://img193.imageshack.us/img193/8004/1248k.jpg



1/500 f8 светкавица М 1/1 апарат М

http://img525.imageshack.us/img525/1650/1249.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: кое, как ,защо? black background
Автор: Пешо   
Дата:   14-07-09 15:34

Я пак.....че нещо съвсем си омазал теста.
.... детската градина направо......



Публикацията е редактирана (14-07-09 15:35)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »