Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Лиценз за ползване на снимки
Автор: tractorista   
Дата:   10-07-09 13:37

Здравейте,

Някой може ли да помогне с лиценз за ползване на снимки на български език? Няккаъв модел? А също и съвети по тази тема.

Казусът е, че когато дам диск със снимките на клиентите , които са ми платили дадена фотосесия, после в много от случаите виждам същите снимки или по вестници или по списания или билбордове - ползвани от трети страни.

Идеята ми е , че ми трябва модел на някакъв тип лиценз ( лицензен договор ), който да казва че снимките не може да се ползват за 3-и цели....

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: tractorista   
Дата:   10-07-09 15:31

брей, никой ли няма опит?

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: ecobo   
Дата:   10-07-09 15:39

Това в България се нарича договор. Имам много типови такива в Нет-а, но е добре да дадеш на адвокат да ти го преработи за снимки, щото ако го направиш сам, може да направиш някакъв пропуск...

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: KiIIeR   
Дата:   10-07-09 15:50

практиката в България показва, че дори и да имаш договор пак нямаш гаранция..

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: Mec   
Дата:   10-07-09 16:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: taricate   
Дата:   10-07-09 16:26

Mec е прав !
След като си получил възнаграждение за труда си, ТЕ (клиентите ти) могат да те накарат да подпишеш такъв договор, не ТИ !!!
Просто ТЕ са собственици на снимката/стоката.

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: diana   
Дата:   10-07-09 16:54

Едва ли "техните мутри" са на снимките.
А и едно е те да ползват снимките, друго е "трети страни" доколкото разбрах.

Не, че съм някакъв спец де, ама все пак ..


Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: ecobo   
Дата:   10-07-09 16:54

taricate, преди да правиш такива категорични изказвания, не е зле да се поосведомиш малко [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: jivkojj   
Дата:   10-07-09 17:07

Не е ли редно по-скоро купувачите дето цитат "са ми платили дадена фотосесия" да му берат гайлето ако се появяват снимки тук и там [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: ivelinr   
Дата:   10-07-09 17:14

Ти нямаш нужда от такъв документ! Без твое писмено съгласие нямат право да публикуват нищо а само да си ги гледат.Можеш да ги осъдиш даже.В БГ по-трудно,в нормалните държави със сигурност.

The Photographer and the Law - продава се за 15 лева



Публикацията е редактирана (10-07-09 17:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: svesmile   
Дата:   10-07-09 17:16

Доколкото разбирам, авторът желае да открие Договор, в който авторското му право се защитава и зачита дори при препродажба на трети страни.

Да получава разрешение за ползване и процент от продажбата или да е упоменато в Договор, че не се разрешава ползване от друг, освен от прекия поръчител...

Не мисля, че има предвид портретни снимки, като гледам повечето му творби...

Най-добре да се изготви един стегнат и кратък Договор при адвокат, който да се подписва при закупуването на снимките от негови клиенти.



Публикацията е редактирана (10-07-09 17:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: taricate   
Дата:   10-07-09 17:20

ecobo,
не твърдя нищо,камо ли пък категорично (може би заради ударенията така излиза[smilie8] )
Просто си мисля, че след като има договор за покупко-продажба, влиза в сила един друг закон - Търговският... ама може и да не е така.От друга страна ЗАСП има доста тълкувания:
Авторско право върху портрети

Чл. 13. Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За използването на такова произведение между автора и изобразеното лице могат да се уговарят условия.

Право на възнаграждение за всеки вид използване

Чл. 19. Авторът има право на възнаграждение за всеки вид използване на произведението и за всяко поредно използване на същия вид.


Произведение, създадено по поръчка

(2) Ако не е уговорено друго, поръчващият има право да използва произведението без разрешение на автора за целта, за която то е било поръчано.


Обаче кое действие, след кое произтича, е ключовия момент (пак според мен).


Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: ecobo   
Дата:   10-07-09 17:25

за целта, за която то е било поръчано

те тука е трътката на закона [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: ilcoin   
Дата:   10-07-09 17:49

Сега, тук не се отчита нещо важно - ако аз си купя нещо от тебе (снимки в случая) и тия снимки станат моя собственост, то аз мога да правя с тях каквото искам (така поне мисля аз и ми се струва справедливо, без да знам закона). Ако съм вносител на трактори и си снимал нещата които внасям, то очевидно снимките не са за да ми висят в офиса. Ще висят по билбордове и реклами, било мой или на дистрибутори. Не виждам нищо лошо в това

Ако някой ми пойска снимка на трактор, ще му я дам ако достатъчно ясно личи, че трактора е от марката която аз внасям. Това е популяризиране на марката и е добре за мене.

Мисля, че трябва да се консултираш с адвокат и съответно да подписваш договор с клиентите си, където ясно да пише какво може и какво не може. Така ще е ясно за всички, а ако някой се прави на хитър, ще страда.



Публикацията е редактирана (10-07-09 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: ivelinr   
Дата:   10-07-09 18:25

Ако не са подписвани никакви документи трябва да важи Чл. 13

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: portradamus   
Дата:   10-07-09 19:47

Работата със снимките е като работата със софтуера. Купува се не самия продукт, а правото на използването му (с други думи, лиценз).

Ако хората са платили за авторските права, и имат съответния документ който прехвърля авторските права от автора към друго лице, въпросът е ясен. Ако са платили за фото сесия и са получили снимките за използване с определена цел, могат да ги използват само за тази цел. Аналогичната ситуация би била ако някой си купи ЦД на Мадона и реши, че е собственик на музиката и може да продава копия на диска на главната улица. Притежаването на носителя с музиката носи определени права, но не прехвърля авторските права върху притежателя на носителя.

Системата е, с извинения, осрана отвсякъде, но ако законите са лоши това не значи че трябва да се нарушават. Авторът има право да търси обезщетения от третите лица които са публикували неговите снимки.


Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: Mec   
Дата:   10-07-09 21:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: Insight   
Дата:   10-07-09 22:13

Ако някой се навива да подписва договор, в който се ограничава ползването на снимките(за които си е платил) до "показване на роднини до 3-то коляно по серебрена линия.", не виждам никакъв проблем да му се изкат още пари, ако ги покаже на лица извън гореспоменатия кръг?!

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: usx   
Дата:   10-07-09 22:36

Mec,

В този случай, който коментираш, важи чл. 32, ал. 2 от Конституцията, а именно:

"Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи"

И поради тази причина, хората в белите страни подписват документ за съгласие с моделите си, за да може да използват снимките за търговска цел.

@tractorista така както си споделил казуса е трудно да се каже, дали имаш въобще нужда от договор. Принципно, ако нямате споразумение за прехвърляне на авторските права на клиентите ти, то те са си твои, но те могат да ги ползват безвъзмездно за целта за която са ти ги поръчали.

Но това, че закона е на твоя страна, съвсем не означава, че съда ще отсъди нещо в твоя полза.

Ето една хубава статия, как съда въобще не почита авторските права:
http://www.capital.bg/show.php?storyid=744771

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: tractorista   
Дата:   12-07-09 09:39

благодаря на всички за споделените мнения [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: Canon   
Дата:   12-07-09 21:22

Mec написа:

> Така, значи взимам си моя фотоапарат и отивам да ме снима с
> него фотограф. Не пишеме никакъв договор и след като апаратът
> се е мой, той с нищо не може да докаже че е автор. Тъй де, RAW
> си е в мене и номера на моя апарат излиза в ексифа.
>


Глупости на търкалета
В общо линии визираш как правиш грубо нарушение на ЗАПСП - по добре го прочети, а не подстрекавай към нарушаването му.


> Добре де, според този член 13, какво излиза?
> Отивам при художник, той ме рисува, плащам му и си взимам
> картината.
> И после ако я изкарам на плакати, художника ще ми иска още
> кинти, така ли?


Ще ти иска


>
> Друг, размисъл. На един френски фотографски форум бях чел преди
> време, че никой няма право да ме снима и да ми ползва образа с
> търговска цел без мое съгласия. ( имаше някакви изключения за
> обществени личности или ако съм бил на някакво състезание и ме
> е хванал кадъра и мен)
>
> Значи се получава патова ситуация. Фотографа имал авторското
> право, ама аз не съм съгласен той да ме показва никъде по
> никакви поводи. Тогава неговото авторско право не му върши
> никаква работа.



За България си има закони, за Франция също.
По-добре ги прочети, а цитирай форумски тълкувания

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: kaic   
Дата:   12-07-09 22:06

Чакайте, чакайте, не ми стана ясно.
На сватбата ми ме снима фотограф според него професионалист. Платих му за снимките сума която той ми каза без да се пазаря/не малка/
Наскоро дадох снимка да ми я публикуват във вестника защото ми я поискаха. От вестника я видяли в местното булченско бюро, там работи моя приятелка и сега ми я искат да я сложат на витрината като рекламна. Сега какво да правя, да търся фотографа и да му искам разрешение или да му пратя още пари по пощата.[smilie11]



Публикацията е редактирана (12-07-09 23:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   12-07-09 23:04

Mec написа:

> Добре де, според този член 13, какво излиза?
> Отивам при художник, той ме рисува, плащам му и си взимам
> картината.
> И после ако я изкарам на плакати, художника ще ми иска още
> кинти, така ли?


Точно пък примера с художника не трябваше да даваш [smile]
Поръчай на художник да ти нарисува портрет или да речем пейзажче. После направи 10, 100 или 1000 репродукции на картината и ги пусни в продажба. Художникът ще те осъди и ще си вземе парите, разбира се. И ще бъде прав.
Или пък използвай картината, която си поръчал, в рекламна кампания на продукт. Художникът пак ще те осъди. И пак ще бъде прав.
Защо изобщо не зачитате фотографиите и останалите продукти на изобразителните изкуства за обект на авторско право и интелектуална собственост???
По същата логика - купи си Windows XP, която и да е разновидност и след това прави копия на диска и го продавай. Пак ще те осъдят. И ще бъдат прави.
Като искаш да имаш пълните права или купуваш съответен лиценз, като прецизно се договаряш с автора или си назначаваш фотограф или художник във твоята си фирма, плащаш му заплата, осигуровки, плащаш си всички данъци и такси, плащаш за оборудването и екипировката и произведеното от фирмата ти ще е собственост на фирмата.
Ама иначе, както казва и Canon, много е тъпо точно във фотографски форум да се пишат подстрекателства за нарушаване на Закона за авторското право и сродните му права.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: behemoth   
Дата:   13-07-09 13:41

Kaic,
по принцип е добре да се свържеш с фотографа да му кажеш предполагам няма да има нищо против.
Принципа е, че ако печелиш пари от чуждо произведение (снимка) без да си уредил изрично правата за това, си в нарушение.


Отговори на това съобщение
 Re: Лиценз за ползване на снимки
Автор: n1x0n   
Дата:   13-07-09 13:54

Сега, тук не се отчита нещо важно - ако аз си купя нещо от тебе (снимки в случая) и тия снимки станат моя собственост, то аз мога да правя с тях каквото искам (така поне мисля аз и ми се струва справедливо, без да знам закона).

Точно затова е важно да се знае закона, защото не за всеки продукт, който е обект на търговска сделка важи онази логика, която важи за килограм домати.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »