Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Защо 250к не стигат...
Автор: krist   
Дата:   10-07-09 11:59

Как успявате да си набутате снимките в 250к без да ги осакатите?

Вчера исках да кача една снимка в профила си, но за да стане под 250к трябваше да я смачкам на 75% в Save for web.. и след това установих, че червеният канал в сейвнатата снимка е клипнал светлите зони, а в синия яко са се блокирали сенките, докато в оригиналната снимка нямаше такова нещо. Първо помислих, че е от ресайза, защото понякога Bicubic намаляването клипва хайлайтите, но не беше това. За експеримент сейвнах намалената картинка пак в jpeg, но на 100% и в тоя вариант няма клипване или блокиране. Ето двете картинки, едната на 75% и другата на 100%:


http://photo-zona.net/images/user61543/album19553/large/1247214999_yfxx3869_250k_75.jpg




http://photo-zona.net/images/user61543/album19553/large/1247215002_xacq6102_250k_100.jpg



Визуално трудно се открива разликата, но ако им погледнете хистограмите, ще разберете за какво иде реч[smile]

Честно казано, ми е малко тъпо, защото иначе се потрудих да изкарам максимален контраст без клипене и сега накрая баш да се окалпазани така работата[smilie2] А и снимката не е кой знае колко голяма - некакви си 600х600 пиксела.

Та, се чудя не може ли да се увеличи малко квотата до към 350-400к поне? Аз лично, въпреки, че имам право на 4 снимки седмично, не пускам по толкова и реално ми остава "неизползвано място" на сървъра, и бих жертвал количеството в името на качеството.. А, ако продължим нататък, какво ще кажете квотата да е не по брой снимки, а по брой килобайти.. Примерно, вместо да имам право на 4х250к седмично, да имам право на 1 МБ седмично, в който да мога да си кача 4х250к или 1х1 МБ или 2х512к - по мое усмотрение.. Мисля, че не е кой знае колко трудно да се изпрограмира това все пак..?

Знам, че админите сега ще ми донесат вода от 10 кладенеца, защо не може, но апелът ми е - първото помислете[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: taricate   
Дата:   10-07-09 12:09

Save for Web - ей туй ти е проблема !
Обработваш си картинката и накрая даваш: Save as... >jpg (примерно) и с плъзгача докарваш до заветните килобайти... и си готов.
Поздрави !


Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: krist   
Дата:   10-07-09 12:29

Тарикате, брате, първата ми реакция на написаното от теб беше: "що за глупости?". После реших, че все пак докато не се опита едно нещо, не можеш да бъдеш сигурен.. И опитах.. Сега реакцията ми е пак първоначалната[smile] Няма разлика, сори - даже така се мачка още повече щото тук не можеш толкова фино да си регулираш размера на картинката като в Save for web.. Абе те хората щом са го сложили, значи има за какво..

Та, да се върна на темата: наистина ли никой не го интереусва предложението ми?[smilie10] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: ivodam   
Дата:   10-07-09 12:38

Как успявате да си набутате снимките в 250к без да ги осакатите? - аз лично не успявам. Не толкова заради килобайтите, колкото заради пикселното принудително даунсайзване. Затова ми е малко чудно как се провеждат конкурси на база снимки в нета, в тоя размер, ама...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: taricate   
Дата:   10-07-09 12:38

krist,
не мисля, че са глупости, ама ти си знаеш !
Хвърли едно око тук и като пресееш малко мненията на "основните играчи", може и да ти стане ясно.
ТЕМАТА
А за предложението ти: Подкрепям !
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: mihajlov2   
Дата:   10-07-09 12:40

Ако искаш да качваш снимки без ресайз и загуба на качество, можеш да се регистрираш на club.foto.ru Там също ще ти оценяват снимките, ако желаеш. Е, хубаво е и малко да поназнайваш руски...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: mitku   
Дата:   10-07-09 12:42

И за какво ви е да ги качвате по-качествени? За да ги крадат по-лесно ли? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: krist   
Дата:   10-07-09 12:53

Защото искам да покажа максимума от труда си.. За сега това е основно мястото където публикувам снимките си и искам да се вижда възможния максимум.. А, за краденето - да заповядат, имам добри приятели адвокати[smile]

taricate, в темата, която си дал, не виждам някъде някой да казва: "ползвай Save As, а не Save for Web".. И пак да повторя - вече пробвах със същата картинка и Save As.. Като я намаля под 250к пак клипва и блокира, ако не вярваш - опитай с твоя картинка..

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: spa   
Дата:   10-07-09 13:02

krist написа:

> Защото искам да покажа максимума от труда си.. За сега това е
> основно мястото където публикувам снимките си и искам да се
> вижда възможния максимум.. А, за краденето - да заповядат, имам
> добри приятели адвокати[smile]
>...

Отиваш на едит на снимката и намираш "Голяма снимка URL:". Мисля от тука вече е ясно...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   10-07-09 13:08

и за какво това? какво пречи тук във форума да може да пускаш по-големи? дали във зоната или във форума ще я качиш, все заема място на сървъра..



Публикацията е редактирана (10-07-09 13:09)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: spa   
Дата:   10-07-09 13:12

krist написа:

> и за какво това? какво пречи тук във форума да може да пускаш
> по-големи? дали във зоната или във фрума ще я качиш, все заема
> място на сървъра..

А кой е казал, че трябва да качваш във зоната. Там също има ограничения. Между другото много пъти е имало въпроси от това естество. Решението си е на собствениците и не бива да им правим сметка кое и как е възможно. Практиката е показала, че с времето нещата еволюират стават по-достъпни и съответно възможностите на сайта се подобряват.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: ivanino   
Дата:   10-07-09 13:14

Предложението ти е много рационално! Аз също никога не съм качвал брой снимки, съответстващ на правото ми да качвам - обикновено ползвам около 20 % от квотата ми!
Ако е на обем всеки сам ще си прецени дали да качва много бройки с малък обем или малко бройки с по-голям обем! И тук вече са на ход шефовете да преценят сложността на реализацията на твоето предложение![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: asahi   
Дата:   10-07-09 13:22

"Визуално трудно се открива разликата, но ако им погледнете хистограмите, ще разберете.. "

Да не мислиш, че някой се взира в хистограмите ти?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   10-07-09 13:23

Практиката е показала, че с времето нещата еволюират стават по-достъпни и съответно възможностите на сайта се подобряват

Точно за това говорим[smile] Не държа сметка на никого, просто давам едно предложение, което колегата правилно нарече "рационално", и от което съм сигурен, че и ти ще се възползваш, ако бъде одобрено и приложено[smile]

Asahi, говорим принципно и фактът, че никой не се взира в хистограмите ми не променя с нищо полезността на предложението.



Публикацията е редактирана (10-07-09 13:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: ffwd   
Дата:   10-07-09 13:26

Беше 140kB едно време.. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: schenzou   
Дата:   10-07-09 13:38

В дадения пример е практически невъзможно да се открие разлика между двете снимки. А когато 250кб наистина не стигат, какво пречи да качите по-голяма снимка другаде? Направете си безплатен профил например във фликр и линквайте към него на воля.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: krist   
Дата:   10-07-09 13:39

вече отговорих на въпрос, подобен на последния..

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: krist   
Дата:   10-07-09 17:08

Някой админ няма ли да удостои темата с поне някакъв коментар?[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: sas   
Дата:   10-07-09 17:38

Ето отговор на Админ :)

Ако въпросът е да пуснем 500К снимки още сега, то отговорът е, че постепенно нещата еволюират и всичко с времето си.

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: krist   
Дата:   10-07-09 17:45

Благодаря, само че въпросът беше по-дълъг[smile] Повторение: квотата да бъде не по брой снимки, а по количеството байтове, което заемат. Пример: за потребител, който има право на 4 снимки седмично в момента да бъде валидна квотата 1 МБ седмично. Тогава потребителят ще си реши дали ще качи четири снимки по 250к или една от 1 МБ или десет от 100к и т.н. По тоя начин реално максималното използвано дисково пространство от един потребител ще остане същото, а и в базата данни няма да се добавят нови полета - само ще се смени от брой качени снимки на брой байтове..
"Еволюцията" на едно такова нещо ми се струва половин до един ден писане на код максимум, доколкото разбирам от такива неща[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sas   
Дата:   10-07-09 17:49

Квотата никога не е целяла опазване на дисково пространство.

Тя е вид самопреценка.
Когато имаш право на малко, то ти преценяваш кое е най-доброто, за да се представиш с него.

Ако всички качват по 10 снимки, то кой ще гледа тези хиляди снимки на ден?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   10-07-09 18:01

ок, но аз не искам повече, а по-малко снимки (но по-качествени)[smile] нека да е тогава така: 1 МБ и максимум 4 снимки, но да може по-малко снимки с по-голям размер - примерно 2х512к или 1х1МБ. Ограничението по брой пак да си остане - тогава хем ще се пази дисково пространство, хем ще си остане и ограничението за броя снимки? best of both worlds, така да се каже?[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: boni   
Дата:   10-07-09 19:12

Добре де, не е проблем да пуснем 300 или 350кб. Обаче, айде обясни ми, след като няма никаква визуална разлика между двата ти примера, за какво точно да го правим??? За да им е по-гадно на хората, които не са на толкова бърза връзка ли?
Килобайтите малко или много са свързани с размера на снимката. Има смисъл да се вдигнат килобайтите ако се вдигне и размера. Обаче над 950 пиксела по дългата страна е излишно, защото така или иначе снимката се възприема най-добре като се гледа цялата на монитора, не със скролване нагоре-надолу.
Защо трябва да вдигаме килобайтите при условие, че аз лично, на хубавия си монитор, не мога да видя разлика с очите си между горните ти два примера... Обоснови се защо да го правим ако визуална разлика няма.



Публикацията е редактирана (10-07-09 19:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: boni   
Дата:   10-07-09 19:16

Като станат масови мониторите с 1920 точки по дългата страна, ок ще има смисъл да се вдигнат и килобайтите...

Отговори на това съобщение
 Re: Защо 250к не стигат...
Автор: MarinY   
Дата:   10-07-09 19:21

Само при мен ли е така: двата примера, показани малки в темата са много различни. Първият е по-наситен и контрастен. Когато, поотделно ги отворя чрез линковете, те са АБСОЛЮТНО еднакви.

П.П. Не ми отговаряйте.[smilie2]

Скапаният ми (нов) служебен монитор има сериозна разлика в наситеността по вертикала. [smilie23]



Публикацията е редактирана (10-07-09 19:27)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »