Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 за мащабирането на снимка
Автор: nacho1   
Дата:   09-07-09 13:09

Значи общи линии съм удовлетворен от 350Д-то и Сигма 18-125/ ф 3,5-5.6 , но ... за снимане на малко по-тъмно [smilie6] ( не пиша за нощно време, снимки от ръка без светкавица ... стават мазало ) та понякога си позволявам да снимам на 800 исо ... забелязвам, че когато си има достатъчно светлина за да експонира близо до нормалното - шум почти няма или е малък. Но обикновенно дори и бленда 3,5 си е малко и се получава порядъчен шум.
Само че когато ги обработвам ги гледам на 100% или в повечето случай 200% увеличение. Често чета съвети на повече от 100% не ги гледай , но никъде не мога да прочета какво реално е 50%.. 100% или 200% По принцип съм запознат с големината на матрицата, плътност на пикселите, размер (като пиксели, dpi и size), но какво реално е 100% трудно си обяснявам ? Ако на някой му се обяснява и е запознат нека обясни и дали това пък е приравнено по някакъв начин на големината на монитора ?? Въпросът ми е по-скоро теоритичен, понеже разликата в размера при масово използваните монитори не е особенно голяма.

Отговори на това съобщение
 Re: за мащабирането на снимка
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   09-07-09 13:15

nacho1

100% в случая означава, че всеки пиксел от изображението се показва от точно един пиксел от монитора ти - 1:1.

200% - 1 пиксел от изображението ще се показва с 4 пиксела на монитора ти - два по едното измерение и два по другото. На практика кадърът е увеличен върху монитора.

50% - обратно - кадърът е намален върху монитора. Изобщо - под 100% всеки пиксел на монитора представя повече от един пиксел от изображението.

Между другото - извинявам се за много грубото използване на думата "пиксел" и за пиксел от екрана и за точка от изображението - ама мисля че иначе ще се усложнят нещата в този случай [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: за мащабирането на снимка
Автор: asahi   
Дата:   09-07-09 13:15

100% означава, че един пиксел от файла се изобразява с един пиксел от екрана на компютъра. Физическият размер на монитора няма значение - само броят на пикселите му.

Отговори на това съобщение
 Re: за мащабирането на снимка
Автор: nacho1   
Дата:   09-07-09 13:34

благодаря за светкавичните отговори [beer]
А защо самият шум тогава е по-скоро като петно, а не точно 1 пиксел от монитора ми , когато го гледам на 100 % ?? Или се заблуждавам ?? Седи като преливащи се петна от 3-те основни цвята като има превес цвета, който трябва да се изобрази.

Отговори на това съобщение
 Re: за мащабирането на снимка
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   09-07-09 13:39

А защо очакваш да е точно 1 пиксел?
Шумът в дигиталната фотография се поражда от паразитните сигнали - общо взето смущения. Затова и при по-висока чувствителност шумът в резултата е повече - защото на практика по-високото ИСО се постига с усилване на сигнала, а заедно с полезния сигнал се усилват и паразитните смущения, макар производителите да ги филтрират доколкото е възможно. Така че точните формации на дигиталния шум от математическа гледна точка ще се описва не съвсем просто и определено не засяга отедлни пиксели.
Зърнистостта на изображенията снимани върху лента има съвсем друга причина от дигиталния шум - зърнистата структура на носителя.

Отговори на това съобщение
 Re: за мащабирането на снимка
Автор: nacho1   
Дата:   09-07-09 14:17

HSGeorgiev , това уж ми е ясно , но ... защо след като се увеличи шума той надделява над съседният пиксел и се появява като петно, а не само конкретният пиксел да е в странен тон ... дори и на места където съседните пиксели на петното от шум е да речем кафяво се получава сякаш изкуствено петно в червено-зеленикаво тъмно мазало [smilie11] Точно това ме навежда на мисълта, че теоретично може 1 пиксел от матрицата да се изобразява на 1 пиксел на монитора при 100% увеличение, но практически си става петно реално по-голямо от 1 пиксел [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: за мащабирането на снимка
Автор: Insight   
Дата:   09-07-09 14:32

помисли за формирането на пикселите при матрицата RGGB - всеки субпиксел участва в 4 "пиксела" при формиране на изображението, тоест - отклоненинието, което дава този субпиксел рефлектира върху формирането на изображението на 4 пиксела.

Отговори на това съобщение
 Re: за мащабирането на снимка
Автор: ogich   
Дата:   09-07-09 18:22

Здравей, радвам се че си сравнително доволен от сигмата. Не съм снимал с 350Д, но си мисля, че шумът в ISO-то му е колкото на 300Д, а дори и малко повече, заради по-малкия физически размер на матрицата. Когато смених 300Д с 20Д усетих осезаемо разликата при снимане във високите ISO стойности (в полза на 20Д разбира се). За снимки от ръка при по-мрачно време, дори с 1600 ISO стават добре, аз лично ги обработвам с Photoshop и Noise Ninja plug-in, който се справя с чистенето на шума, почти без да влияе детайлите. Иначе в такива условия на по-малко светлина един EF 50/1.8, би се справил много по-добре, друго предимство е, че с 350Д ще тежи по-малко и от турбосапунер, а в базара се намира за по 130 лв.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »