Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: baza   
Дата:   30-06-09 16:43

Моля кажете вашето мнение/личен опит. Това ми е първия цифров апарат.
1) В момент съм снимал около 800 кадъра. От тях не повече от 10% са със светкавица. Изразходвал съм фабричния комплект литиеви батерии, комплект Camelion NiZn OxyAlkaline (според характеристиките супер батерии 40% по-голям капацитет от нормални)и комплект MN 1500 Premium Alkaline на Ansmann. Купих зарядно с батерии Powerex NMH 2700 (минимум 2500 mAh), заредих го по правилата и свърши с 80-100 кадъра. Сега снимам след второ зареждане. Според "Ръководство..." (много добър превод) капацитет за запис и възпроизвеждане за литиеви батерии ~ 950 снимки/ 650 мин възпроизвеждане. Презареждащи се NiMH ~ 500сним/450 мин. и т.н. Числата в ръководството да не са за някакви идеални условия?
2) Когато се изтощят алкалните батерии (индикацията е 1/2), апарата не записва снимания кадър, след това започва да "щрака" като на серийни снимки, не записва и не спира и при изключване, докато не се извадят батериите. След смяна на батериите всичко е ОК.Според вас нормално ли е това?
Извинявам се за дългото обяснение, но не ми се остава за 1 месец без апарат, ако това си е нормално. Благодаря предварително за споделения опит. Ако цитирате чужди сайтове, предпочитам немски език.


Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: bobihot   
Дата:   30-06-09 16:51

Според мен не е нормално. Може да им е нисък тока на тези батерии. Аз си карам на енелооп с К100Д. При правилен режим на заряд/разряд съм стигал 1500-2000кадъра. Това че им пише 2700 не значи че издържат толкова, или че могат да дадат нужния моментен ток. Ако с читави батерии имаш проблем, начи може да е от апарата проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: spa   
Дата:   30-06-09 16:57

Имах преди време к110д. С него никога индикатора не работеше като хората. Винаги на макс и хоп по някое време наполовина и след това бързо свършат батериите. При к10д пак индикатора не е точен. Видиш ли го наполовина общо взето бързо свършва след това. Само че с оригиналната батерия правиш 800 кадъра (зарежда 2.5 часа) със китайската правиш 200-300 (зарежда 0.5-1 час). Според мен на индикаторите на Пентакс не може да се разчита. Затова винаги имай под ръка резервни батерии. И второ много си зависи от батериите. Защо не пробваш със такива на Санио, доколкото ми е известно батериите им са доста качествени.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: mbs   
Дата:   30-06-09 17:09

1 На опаковката на литиевите Energizer имаш Up to 630 digital photos, т.е. до 630 снимки срещу до 90 от обикновени алкални (или както ти ги наричаш "нормални") батерии. Това, че с твоите литиеви си изкарал близо 800 си е ОК, според мен. Колкото до презаредимите, опитай да направиш следващото зареждане не "по правилата", а двойно по-дълго - това важи за първото, но тъй като вече е минало, направи го с второто/третото. И при мен резултатът е като при @bobihot. Последният път съм заредил на 20 май и днес свършиха.
2. Нормално е алкалните да свършат бързичко (80-90 кадъра), а тъй като системата иска нормално подаване на енергия, за да функционира, затова и отказва да обработва каквото и да било с по-ниска от оптималната енергия.


Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: BotsRevenge   
Дата:   30-06-09 18:34

Аз на K100D съм ползвал NiMH Sanyo 2500mAh и NiMH Sanyo Eneloop. И с двата комплекта батериите ми свършваха след около 400 кадъра.
Не съм убеден до колко е от значение за консумацията на електричество форматът на кадъра. Снимах в RAW. Предполагам, че консумацията при запис на RAW е с една идея по-голяма поради по-големия файл и съответно по-дългото време за запис. До колко разликата е осезаема не мога да кажа.

Общо взето винаги на около 400 кадъра ми свършваха батериите.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: bobihot   
Дата:   30-06-09 19:00

Стандартното зарядно на санио е с мн малък ток и иска дълго време на заряд- докато му угаснат лампичките, около 28ч. Мн познати ги свалят по-рано, колкото с другите за 4ч и резултатът е понижен заряд и бр снимки. И поради недозареждането поначало, по-нататък и да се зареждат повече, капацитетът им намалява. Та трябва отначало да се карат, до изгасване на диодите

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: BotsRevenge   
Дата:   30-06-09 19:15

Е да, ама в упътването на зарядното на енелууп пише зареждане 12 часа (ако не ме лъже паметта). 28 часа е някакво безумие.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: ilcoin   
Дата:   30-06-09 20:37

Ами, според мене не са заредени правилно батериите. Не си казал най-важното, а именно какво зарядно ползваш. Аз навремето имах едно турско, дето според "мануала" трябваше да зарежда батериите за 5-6 часа. Като му измерих зарядния ток, се оказа че за 2500mAh ще му трябват към 27ч.

Другото е, че NiMH батерии доколкото си спомням си достигат оптималния капащитет след няколко зареждания и пр всички случаи им трябва едно яко първоначално зареждане.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: marrio31   
Дата:   30-06-09 21:36

я кажете верно,колко време горе долу се зареждат тия Sanyo 2700 mah със оригиналното зарядно, вече 20 часа се зареждат и не са загаснали диодите[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: stilnox   
Дата:   30-06-09 22:54

Аз снимам с Пентакс К200Д и ползвам Санио Енелуп с два комплекта батерии, с оригиналното зарядно батериите се зареждат за около едно денонощие. Комплекта изкарва около 450 - 500 снимки, забелязал съм че при снимане с М обективи батериите падат по-бързо, предполагам заради преглеждането на файловете дали фокуса е уцелен точно. Показанията за нивото на батериите стана още по трудно за интерпретиране след като взех батерийния грип :)- след 250 кадъра индикатора показва батерия на половина, след рестарт, отново показва пълна батерия, след смяна на програмата за снимане пак показва на половина...

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: BotsRevenge   
Дата:   30-06-09 23:02

На бялото зарядно на енелууп пише, че на АА батерии подава по 250 мАч. 2000 мАч батерии трябва да се зареждат за 8 часа. Не съм хващал мултицета обаче да замеря дали толкова подава наистина.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: ptizelov   
Дата:   01-07-09 11:43

за точка 2 както си описал ненормално е- споделям моя опит - к100д батерии варта металхидридни - заряд 28 часа, снима 400 кадъра или 500 само с ръчен обектив без автофокус, к200д съшите батерии, 800 снимки с нормални условия - автофокусен обектив и вградена светкавица тук там, само с ръчен обектив 900-1200 снимки.

Второ, мои приятел ползва еелуп, заряд 8 часа, к100 д - 500 снимки, по добри батерии са

аз направих и трети опит - Литиево йонни батерии енерджайзер - презареждаеми - ЦРВ3 модела препоръчван за к100д к200д - издържат 900 снимки +, издържат повече от месец ако са заредени и оставени (за сравнение варта до 3 дни свършваха дори и на макс заредени ако не се снима, а еелупа до седмица или месец от зависи колко са стари)

та, препоръчвам ти литиево йонни презаредими, първо и второ нямат мемори ефект - това е да се помни докаде е заредена батерията, да чакаш да я изразходиш и чак тогава да я заредиш - което и препдолага че ти трябва втори комплект батерии- и трето зарежда се за 3 часа макс


така че имаш 1 комплект батерии, зареждаш по всяко време (не се притесняваш че ще свърши в най нужния момент) и заряда им не отнема дни..както преди. Хората са измислили вградили нова хубава технология, какво се мъчите с алкални батерии незнам, даже подсилени си вземи, тези съвсем за дистанционни само стават. и чак тогава виж апарата ти прави ли проблеми и за сервиз ли е

според личното ми мнение вземи литиеви батерии за 1 път и виж как се държи апарата, оттам ще разбереш има ли проблем въобще или не (или в краен случай някакви други за 1 път но с подсилен ток за много голямо натоварване - енерджайзер са лидери в това от доста време) успех

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: mitakabus   
Дата:   01-07-09 11:56

Аз одавна съм казал, че ЛиОн/Пол. батериите са доста по -добри в това отношение , ама тука пак бая Пентаксчии скочиха на нож! Истината е, че НиМх батериите трудно им се определя реалния капацитет под товар...апарата отчита две стойности - под товар, след снимка и преди след включване..от там се бърка вероятно...ама ....[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: nrk   
Дата:   01-07-09 12:05

та, препоръчвам ти литиево йонни презаредими, първо и второ нямат мемори ефект - това е да се помни докаде е заредена батерията, да чакаш да я изразходиш и чак тогава да я заредиш - което и препдолага че ти трябва втори комплект батерии- и трето зарежда се за 3 часа макс

Това изрично не се препоръчва в упътването на апарата. Поне на К100. Презареждаемите литиеви често се зареждат до над 3 V. Не че и аз не го правя де, но може да ти развали апарата. Моите съм ги "хващал" на 4.6 V, примерно. Случва се понякога, след зареждане апарата да изперка и да щрака нон стоп на серия без да записва на картата. Решението е да изчакаш седмица две, да им падне волтажа...

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: Artefact   
Дата:   01-07-09 12:37

Батерийте се зареждат до угасване на лампичката на зарядното. Sanyo Eneloop 2500 - около 25 часа. Всеки друг режим ги поврежда бавно, но сигурно. С моя К100Д супер правя над 900 кадъра при 10-15 на светкавица. Понякога сле дснимки със светкавица индикатора се бърка заради повишената консумация. Рестарт и готово. С нормални батерии (алкални Варта) и добра осветеност на терена съм докарвал 1500 кадъра.
Презареждаемите ми Варта правят по около 700 кадъра. Но пак ги зареждам до гасене на сигналната лампа.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: baza   
Дата:   01-07-09 14:43

Благодаря на всички споделили опита до тук![beer] от мене,когато (ако) се видим[thankyou]. За жалост съм направил общо 800 снимки с 4! комплекта батерии. Описал съм какво съм изразходвал до момента в началото. Сега си купих зарядно (в една тема го похвалиха много) MAHA MH - C 204 W Powerex. Има LED, който свети червено докато зарежда и когато е зареден комплектът светва зелено. Поне още 10 часа (при първото зареждане) го държах да зарежда, след като светна зелено. Ръководството не ми е под ръка, но мисля, че nrk е прав - не се препоръчват литиево йонни , повреждали апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: Abrakadabra   
Дата:   01-07-09 15:23

Аз снимам с К200 и ползвам 2 комплекта батерии UNIROSS NiMH 1,2V 2700 mAh. Като не слагам батерии в тялото на апарата, а само в грипа. Правя средно между 700 и 750 кадъра без да водя статистика колко от тях са със светкавица. Индикатора за батерията се държи нормално, без някакви фрапиращи разлики в показанията пълно-празно. Снимам само на RAW. Единия комплект батерии е ползван преди това със светкавица (не е нов). Преди това ползвах Eneloop 2000 mAh, но с тях повече от 200 - 250 кадъра не можех да изкарам, подарих ги на детето за спунерката.

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: TPECHAT   
Дата:   01-07-09 15:35

пентакс нема ли си сменат най-накрая батериите

много дразнят

ДСЛР с батерии за уолкмен и SD карти...

нема такава комбинация по другите фирми [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Пентакс К 200D, разход на батерии
Автор: nrk   
Дата:   01-07-09 15:46

Бе няма да е лошо да ги сменят.
Ама сега поне не ми пука кога ще свършат, дали съм ги заредил, дали съм взел резервна, дали не съм забравил/загубил зарядното... С 4 АА (2 евро) снимам около 200 кадъра - стигат за всяка 3-4 дневна ситуация.



Публикацията е редактирана (01-07-09 15:46)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »