Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: docenta   
Дата:   27-06-09 22:32

Никога досега не съм снимал със светкавица(някога с една стара руска и един киев)дето сама си мери и такива работи. Тялото ми е 40д а обектива е китака и 70-200/4 ще снимам в зала с нямам идея колко висок таван. Днес пощраках малко сложих по светкавицата всичко на авто и нагласих на приоритет на скорост 1/160 и общо взето си избира най-отворената бленда и явно пуска по малък импулс защото зарежда бързо. На далеч когато снимам (5-6м)имам проблем въпреки, че тавана е нисък и бял снимките са недоекспонирани. В настройките на апарата има два режима AVERAGE i EVALUATIVE, кой режим кога се използва? и има ли нещо по специално дето да трябва да знам? Слагам апарата на матрично мерене.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: GenaDP   
Дата:   28-06-09 00:19

и има ли нещо по специално дето да трябва да знам?

Има. Много неща. Отваряй гугъл и чети...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: 100ian1971   
Дата:   28-06-09 01:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: docenta   
Дата:   28-06-09 01:39

ми водещо число 42 исо200 1/4 на 5м не би трябвало да е проблем.
Интересуват ме двата режима кога се използват и как се снима като запълваща.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: asahi   
Дата:   28-06-09 01:52

Няма еднозначен отговор, сори.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: docenta   
Дата:   28-06-09 02:05

Знаех си.
Мерси все пак.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: Пешо   
Дата:   28-06-09 02:12

Не става само с голи настройки, трябва мисъл и опит в тази работа. Няма еднозначен отговор, защото всяка ситуация е специфична.....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: drkskwlkr   
Дата:   28-06-09 08:08

@docenta: Ако има едно единствено специално нещо, което трябва да запомниш, то е че външните светкавици на Canon се държат по различни начини при снимане в различните режими (Program AE, Av, Tv, Manual).

Специално в Av и Tv режим външната светкавица работи в режим fill flash и се опитва да експонира правилно целия кадър, като избере по-бавна скорост (при Tv) или по-голяма апертура (при Av), за да експонира правилно фона, а импулсът е с ниска мощност (за да се освети обекта, без да се преекспонира). По тази причина в Av режим, особено при матрично мерене, е възможно апаратът да ти предложи бавни скорости от рода на 1/15, въпреки че имаш закачена силна светкавица отгоре.

В режим Р скоростта на експозицията е ограничена между 1/60 и максималната синхронна скорост, за да можеш да снимаш от ръка при всички ситуации, пък каквото се получи.

Ако обаче превключиш камерата на ръчен режим, при еднакви спрямо Av/Tv настройки на скорост и бленда, светкавицата ще пали с необходимата мощност за правилно експониране на база избраните бленда, скорост и ISO и би трябвало да останеш доволен от резултата. Също така бих ти препоръчал да превключиш апарата на спотово мерене. По този начин ще оползотворяваш максимално практично заряда на светкавицата.

Ето това е много полезно четиво за светкавиците на системата на Canon. Съветвам те да си го отпечаташ и да се връщаш към него периодично, ако искаш да използваш ефективно възможностите на системата.
http://photonotes.org/articles/eos-flash/


Успех! [shtrak]



Публикацията е редактирана (28-06-09 08:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: docenta   
Дата:   28-06-09 10:44

Благодаря много за съветите!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: special_k   
Дата:   28-06-09 10:56

щом ще снимаш в зала спокойно можеш да минеш на "М", после само я усилваш или намаляш... или с блендата. аз така правя.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: drkskwlkr   
Дата:   28-06-09 15:44

special_K, безсмислено е да усилваш и намаляваш светкавицата ръчно - нали затова имаш E-TTL II мерене! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: asahi   
Дата:   28-06-09 17:43

Спешъле, ще те открехнат на някои тайни в занаята [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   28-06-09 17:47

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Да бе, той Спешъла кога ли е снимал със светкавица в зала [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: Пешо   
Дата:   28-06-09 17:57

drkskwlr manuaл-а ти дава много по-повторими резултати. Което за работта на Специала е доста важно, за да не се налага после да виси пред компа с часоже които няма на разположение. ТТЛ е готино за някави стандартни условия на снимане, но малко да се скофти ситуацията и ТТЛа става по-скоро пречка. Апарата не може да мисли вместо теб каво и как искаш да ти е осветено.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: drkskwlkr   
Дата:   28-06-09 19:04

Съгласен съм с обяснението на Пешо, нямам удоволствието да познавам special_k и не знам с какво се занимава, но господа.....! Вместо да отпочват ехидните коментари, нека не забравяме откъде тръгна темата - някой, който не е снимал със светкавица Canon, пита как да снима конкретна постановка. Трябва ли наистина да пращате човека да настройва ръчно мощността на светкавицата от 1/1 до 1/64 през третинки?
[smilie18][smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: docenta   
Дата:   28-06-09 23:03

Гледам лафче се е заформило...
Днес поснимах аз не съм доволен от резултата, но останалите харесаха снимките! Хареса ми как се снима със светкавица и установих, че трябва да си купя една (тази не е моя) също установих, че требва и читав обектив....

Имам няколко въпроса, но по натам ще ги задам.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: Canon   
Дата:   29-06-09 03:40

special_k написа:

> щом ще снимаш в зала спокойно можеш да минеш на "М", после само
> я усилваш или намаляш... или с блендата. аз така правя.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: holden   
Дата:   29-06-09 08:50

Чакайте бе: 430ЕХ има ли ръчни настройки? Доколкото помня, можеше само да се компенсира екпозицията нагоре/надолу с 3 стъпки през тялото. Или греша?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за настройка на светкавица 430ЕХ
Автор: holden   
Дата:   29-06-09 08:52

Греша: 430 ЕХ има ръчни настройки. Аз си мислех за 420 ЕХ.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »