Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Зенит 11
Автор: shpexy   
Дата:   27-06-09 17:12

Никога не съм снимал с лентов апарат и представа си нямам от подобно чудо на техниката като този зенит. Просто ми попадна в ръцете и го приех като предизвикателство. Някой би ли помогнал с някакво упътване, инструкций за ползване и др. Просто да разбера кое какво е. Тенк ю!

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: mitkostoimenov   
Дата:   27-06-09 18:21

Първият ми апарат различен от сапунерка беше такъв и ме запали по снимането. Ако работи светломера използвай него, ако не, купи си външен, че иначе доста ленти ще изхабиш. Аз минах по трудния път, като после си купих пак външен "Свредловск 4"

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: shpexy   
Дата:   27-06-09 18:36

Как да разбера като не знам нищо за светломери - вътрешни външни...

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: BotsRevenge   
Дата:   27-06-09 19:05

Единият вариант да разбереш е като изснимаш една лента, доверявайки се на показанията на вградения светломер. Ако кадрите са наред след проявяването, значи светломерът бачка.

Друг вариант, който не е със 100% доказана надежсност, е да сравниш измерванията на зенита с тези на нов цифров фотоапарат. Ако са близки - ок. Проблем в случая е, че не е ясно за конкретния дигитален апарат каква е фактическата чувствителност, равняваща се на избраното ISO.

Трети, по-смислен вариант е да си намериш един работещ светломер и да сравняваш с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: slav61   
Дата:   27-06-09 21:31

http://www.zenitcamera.com/mans/zenit-11/zenit-11.html



Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: Пешо   
Дата:   27-06-09 21:33

На всеки филм има упътване при каква скорост и бленда да се снима при най-често срещаните условия. Или си мислите, че вски изкарал нормални снимки от смената или зорки е тичал със светломер в ръка.



Публикацията е редактирана (27-06-09 23:49)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Artefact   
Дата:   27-06-09 22:24

Винаги си късах тази табличка и я слагах на калъфа на моята СМЕНА 8М. Без нея от снимките нищо не ставаше :) Земита на баща ми нямаше светломер. Табличката е приличен ориентир. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: ivan.draganov   
Дата:   27-06-09 23:44

На всеки филм " Коника Сентурия ' има таблица -при константна скорост на затвора -различни бленди при еднакава чувствителност и различна осветеност ,или казано другояче -слънчевото правило ...Безценно ,но си иска опит :))

Най-добре е да имаш външен светломер ,дори и руски ...пропуск няма да имаш ! Успех :)) [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: Caro-Anton   
Дата:   28-06-09 00:03

100 аса скорост 1/125

слънце 8 - 11 дори до 16, ако е много слънчево

леки облачета 8

по-тежки облачета 5.6

тежка облачност 4, може 2.8

И едно допълнение - като се чудиш за точна бленда, имай предвид, че филмът носи на преекспониране повече, отколкото на недоекспониране...при негативните филми.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: Caro-Anton   
Дата:   28-06-09 00:10

Обаче ... ако успееш да си вземеш една Практика МТЛ5 (примерно, не задължително)... с нея снимането е просто едни гърди напред... най-малкото заради повечето скорости..., по-хубавата оптика, по-добрия визьор, ... светломерът е на батерийки, което значи, че ще работи... а това никак не е за подценяване... абе...
една практика е 40 лв (примерно)...
изснимай един филм с тоя тюфлек и се преориентирай. Естествено, че ако имаш пари, може и много по-добро от практика, но може би като за начало и това става... аз едно време мечтаех за практика... но то и останалите от този форум по него време са мечтаели за практика...

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: ivan.draganov   
Дата:   28-06-09 00:24

Каро Антоне ,на опаковките на Коника го дават при 100 АСА ,скорост на затвора = 1/250 .....Винаги съм харесвал Зенит 11 повече от която и да е Практика ...не знам защо :) ? А Зенит 11 е железен :)) [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: Caro-Anton   
Дата:   28-06-09 00:32

Иване,
не съм ги дал много според опаковките на коника, но нали е по преценка колко е слънчево? Мисля, че за филм 100 аса скорост 1/125 е по-добре от 1/250. А за блендите - все пак съм ги дал ориентировъчно.

едно време майка ми ми каза -
100 аса (то ест 22 дин, че тогава нямаше 100 аса)

8 250 - слънце
5.6 60 облачно
4 30 много облачно
и другото е наоколо

Вярно, че човек трябва да снима с квото му е гот, ако не е професионално... преди малко шефката празнува на един кораб в Дунава юбилей... и аз подпуках гостите с един не дотам папарашки фотоапарат... Полароид Супер Шутър... хахаха... с магнезиева светкавица... сложих снимките в един албум, надписах го и й го подарих... ефектът беше 100%-ов...

Обаче нека признаем, че Практиката просто е фотоапарат... Един филм, снимки, сканиране, това са скъпи неща ... и да снимаме със Зенит в днешно време... по-добре някой Киев 4А...



Публикацията е редактирана (28-06-09 00:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: ivan.draganov   
Дата:   28-06-09 00:47

Каро Антоне ! Прав си ,приятелю :)) А въпреки това аз най обичам да си снимам със "Зенит Е" , " Зенит Б" ," Зенит 11" ,"Яшика ТЛ електро " ,"Яшика ХХХ " .....,но повярвай ми ,по-голяма любов от "Зенит"-ите нямам :)) Ела ми на гости в Пловдив ....и ше има да си говорим ,да пием бири - мири ....и ей такива интересни неща :))



[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: Caro-Anton   
Дата:   28-06-09 00:51

Иване,
поканата е приета, като имам път към тази част на България, ще звънна. [shtrak]

Да се надяваме, че сме били от полза на момчето...

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: mitkostoimenov   
Дата:   28-06-09 00:55

Иване, а какво стана с цифровия Никон, да не си го махнал?



Публикацията е редактирана (28-06-09 01:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: ivan.draganov   
Дата:   28-06-09 01:34

Снимам със всичко което имам :)) [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: pefoto01   
Дата:   28-06-09 03:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: shpexy   
Дата:   28-06-09 12:11

Ами м/у другото този Зенит е първият ми апарат от този тип. Човекът от който го купих е стар колекционер. Уговорил съм още една Смена и Практика МТЛ5 за по-нататък. Наистина никаква представа нямам от принципа на деиствие на тези машинки, но Вие ми дадохте що-годе нужната основа. Ще проявя първият филм с нетърпение, ще видя резултата и за вторият вече ще имам някаква представа.
Страшна зарибявка ми е в момента и се чудя, да ли да не оставя дигитала настрани [smilie18] [shtrak]
Благодаря Ви на всички за старта, който ми дадохте! За други неясноти - пак ще пиша!
Поздрави и Успехи на всички![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: Caro-Anton   
Дата:   28-06-09 12:17

Sphexy,
не ти трябва Смяната...
Направо скачай на Практиката...
купуваш й батерийка...
експозицията ще е точна...

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: Lalinda   
Дата:   28-06-09 12:19

С чернобял филм ли смяташ да снимаш, или с цветен?

Имам Зенит 12 сд, който е с вграден светломер. Снимах в продължение на 17 години с него - от 1986 до 2003 г., само с диапозитивни филми и светломерът не ме подведе нито веднъж - всичките ми кадри винаги бяха с нормална плътност и нормална експозиция. Както е известно, диапозитивният филм не може да се коригира допълнително, тъй че позоваването на показанията на светломера е задължително.

Всъщност, изоставих Зенита единствено защото нямаше достатъчно бързи скорости - иначе обикновено снимах на 1/125 с. При лошо време и слабочувствителен филм ми вършеше отлична работа. Впрочем, повечето от кадрите ми в профила са направени именно с този Зенит.

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: Caro-Anton   
Дата:   28-06-09 12:37

ЛаЛинда,
а защо спря да снимаш на диапозитиви със Зенита?
Този момент ми се губи - винаги разказваш за него и за диапозитивите, но не схващам кое те е накарало да спреш... аз и в момента снимам с механичен фотоапарат на диапозитиви... а диапозитивните филми са много добри...

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: ivan.draganov   
Дата:   28-06-09 12:42

Добри са ,но все по-трудно се намира къде да се проявят качествено ,в Пловдив -няма къде [smilie2] ......Натам вървят нещата ,затова -на негативи

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: Caro-Anton   
Дата:   28-06-09 14:20

Ама какво значение има, че няма къде в Пловдива?
Има куриери, събираш 5 филма, пращаш на Мадрид, там ти ги проявяват и ти ги пращат обратно с наложен платеж... то ест 40 лв, че доколкото помня, едно проявяване е 8 лв...
аз чакам 10 работни дни, то ест 2 седмици за проявяване... а това как ви звучи?
и затова ще карам и на крос процес, че като не ми се чака, директно да имам резултати... макар и рошави...

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: ivan.draganov   
Дата:   28-06-09 14:59

Ами не мисля че е рентабилно ,а и това чакане -кофти [smilie10] ....в това отношение дигиталното е на дневен ред [smilie8]

А значение има ,защото доскоро имаше къде :))

Отговори на това съобщение
 Re: Зенит 11
Автор: Caro-Anton   
Дата:   28-06-09 15:29

Аз не усещам някаква голяма разлика в скоростта, защото ако трябва сам да си проявявам филмите (за черно-белите е така, но цветните ги моря в минилаба), трябва да почакам да се посъберат малко бройки.. че то и от филми, които искат еднакво проявяване...и тогава да ги джуркам... и понякога чакам повече от месец...
а при черно-белите ми диапозитиви... там пък бъркам химикали два пъти годишно...
сега, лятото като снимам, октомври месец ще имам да проявявам едно 10-20 филма само черно-бял диапозитив...
иначе химикали за непрекъснато проявяване не ми се поддържат... не снимам толкова много, че да си заслужава...
куриерът да ти вземе 10 лв в двете посоки до фотото в софия и обратно... което, ако дадеш 5 филма, излиза 10 лв/филм... което е добре, щото аз ръчно ще го изкарам по-скъпо...
мислехме да проявяваме с приятели заедно диапозитиви... обаче трябва да снимаме на еднакви филми, че иначе трябва да ги проявяваме един по един... хахаха, никой няма толкова време...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »