Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Цена снимки за календар
Автор: andromeda   
Дата:   24-06-09 22:53

Добър вечер :)

Бихте ли могли да ми помогнете с това каква цена да оферирам за снимки за календар с 12 страници. Снимките ще са от далечни земи на туристическа тема :)
Става дума за фирмен календар на тур. агенция.

Благодаря предварително на всички отзовали се!

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: Canon   
Дата:   24-06-09 22:59

За 12 кадъра почни от 300-400 на бройка. Ако се опъват, че е висока, вдигни на 500 за бройка, и така нататък, и на бас, че преди да стигнете 1000 за бройка, ще се съгласят.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: asahi   
Дата:   24-06-09 23:45

Ако плащат веднага искай 2-3 бона накуп, но само за използване в календара.
После можеш да ги шътнеш някъде другаде.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: andromeda   
Дата:   25-06-09 00:55

Благодаря ви :)
И аз си мислих за подобни цифри, но исках да си сверя часовника, за да не стресна хората ;)
Лека нощ :)

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: thomas   
Дата:   25-06-09 09:29

Аз пък имам друга идея. Ако не си направил някакви невероятни шедьоври, опитай как ще реагират на някаква сума от типа на 50-60 лева на кадър. Ако се окажат достатъчно наивни и се съгласят да ти платят, вместо да използват някоя микросток банка и да получат кадрите по 25 долара, ако държат на 100% лицензна чистота, или по 30 цента, ако не държат чак толкова на това, при това избирайки между милиони кадри от десетки хиляди фотографи, започни да скачаш щастливо и гледай да уговориш така нещата, че и да ти дадат парите, преди да фалират, че каквито времена се задават... :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: graver   
Дата:   25-06-09 09:49

500лв. на страница....иначе не си струва да се занимавш[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: _Tais_   
Дата:   25-06-09 10:03

Доколкото съм запозната, за снимки за календар, агенциите са склонни да плащат 80-150 лв на кадър, без изключителни права. Цена от порядъка на 300-500 лв би могло да се иска, само ако фирмата иска изключителни права за ползване.
Това не означава, че не можеш да се пробваш с по-висока цена, но бъди готова на отстъпки, защото в сток сайтовете снимки от цял свят с перфектно качество бол на прилични цени.
Все пак идеята е да ги продадеш, а не да ги уплашиш и да хукнат да търсят другаде...


Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: ecobo   
Дата:   25-06-09 11:04

thomas написа:

> Аз пък имам друга идея. Ако не си направил някакви невероятни
> шедьоври, опитай как ще реагират на някаква сума от типа на
> 50-60 лева на кадър. Ако се окажат достатъчно наивни и се
> съгласят да ти платят, вместо да използват някоя микросток
> банка и да получат кадрите по 25 долара, ако държат на 100%
> лицензна чистота, или по 30 цента, ако не държат чак толкова на
> това, при това избирайки между милиони кадри от десетки хиляди
> фотографи, започни да скачаш щастливо и гледай да уговориш така
> нещата, че и да ти дадат парите, преди да фалират, че каквито
> времена се задават... :-)




Хахаха, има нещо такова, ши знайш [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: Canon   
Дата:   25-06-09 11:18

Друг вариант за да заподскачат от радост, е ти да има дадеш тези пари. И колкото повече им дадеш, толкова повече ще подскачат.
А за сток сайтовете, те едва ли не са ползвали досега и за опрат до теб и твоите снимки, вероятно са го претръскали варианта.

Примерно:
Sri Lanka Stock Photos, - Returned 716 results от 7,345,805 royalty-free stock photos

Голям избор, няма що, колкото от няколкодневна екскурзия до там

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: seal   
Дата:   25-06-09 11:47

За 12 кадъра почни от 300-400 на бройка. Ако се опъват, че е висока, вдигни на 500 за бройка, и така нататък, и на бас, че преди да стигнете 1000 за бройка, ще се съгласят

С голям интерес бих научил името на туристическа фирма, която ще даде 6к или 12к за календар

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: thomas   
Дата:   25-06-09 11:48

Tais, аз пък съм чувал, че за фотографии примерно на Хелмут Нютон, агенциите са готови да плащат и повече от 150 лева, примерно няколкостотин хиляди евро. Няма такова понятие като цена за снимка за календар. Всичко е въпрос на това колко е неповторима тази снимка. Ако е просто "снимка от Шри Ланка", както и показа нагледно колегата, имам избор от хиляди изображения във всяка сток банка, и то за много по-малко от спряганите тук 50-150 лева. Сега, ако агенцията иска да се изпъчи, че е използвала конкретен български фотограф, ако той е известно име, ако тя иска и да се похвали (или излъже), че неговите пътувания са организирани от нея, може да се съгласи да му плати, за да получи нещо повече от едните кадри. Така - да. Но е крайно време фотографите у нас да престанат да се мислят за творци само защото са заснели нещо - не и в епохата, в която това може да направи с аналогично качество практически всеки, въоръжен с правилната техника, самолетни билети и поне малко вроден усет за композиция.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: ilcoin   
Дата:   25-06-09 12:27

Но е крайно време фотографите у нас да престанат да се мислят за творци само защото са заснели нещо

С големи червени букви на видно място в сайта! [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: Любител2   
Дата:   25-06-09 13:31

Виж како ти казa thomas! Познавам го,той е направил много календари и може да ти помогне!

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: ecobo   
Дата:   25-06-09 13:46

thomas, прочети License Agreement-а на сток банката, щото, доколкото аз съм запознат с подобни четива, условията за ползване най-често НЕ позволяват снимка за $5 да се ползва за календар, особено за такъв в голям размер или тираж. В някои агенции за целта има Extended License, но там цената е около и над $100 в общия случай.
Изобщо, много хора си мислят, че купувайки снимка от сток сайт, могат да я ползват за каквото и когато им потрябва, а то не е баш така.
Аз например ежедневно получавам мейли за доуточняване на условията за ползване, хората искат да са сигурни, че няма, без да искат, да нарушат условията на автора или сайта.
Познай колко такива запитвания съм получил от български клиенти [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: ErotilA   
Дата:   25-06-09 13:49

@graver
Абонирам се за тебе кефи ме мисленето ти.
А и си снимал едно от най неземните ...

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: ecobo   
Дата:   25-06-09 13:53

Аз съм продавал снимки за календар 12 броя по 600 лв. без ДДС, ама това са редки случаи. В общи случай разумната цена е в рамките 100-200 лева, и то, както каза Томас, ако става въпрос за оригинални фотографии, които е трудно или невъзможно да бъдат повторени.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: thomas   
Дата:   25-06-09 13:53

Описах съвсем точно как стоят нещата примерно в ShutterStock, където в момента има над 7 милиона изображения от вече над 100,000 фотографа, много от тях са читави. Срещу 250 долара за 30 дена имаш право да сваляш по 25 изображения на ден, иначе казано, ако си уплътняваш целия позволен обем, едно изображение ти излиза 30 цента. Да, както казваш, това не ти дава правото да печаташ с тях календар. За целта има предвиден Extended License, който излиза по новите (повишени) цени точно 30 долара, ако не ползваш някакви отстъпки. Това прави 42 лева по сегашния курс, а с отстъпки за обем могат да се свалят и до 35. Гарантирам ти, че само от тази банка спокойно мога да събера материал за поне десет тотално различни и много качествени туристически календара. Разбира се, има и много по-скъпи решения, където и 100 долара не стигат за кадър - просто споменах една много реална алетернатива, в интернет епохата достъпна практически за всеки клиент.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: thomas   
Дата:   25-06-09 13:55

@ecobo
Напълно съгласен с последното ти мнение. 100-200 лева за нещо оригинално и трудно повторимо са една разумна цена. 500 лева също са постижими, но ако към оригиналността се добави и име, което вече се е сдобило със славата на скъпо ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: ecobo   
Дата:   25-06-09 13:58

Съгласен съм, не споря. Той Шатъра ще фалира скоро, ама това е друга тема [smilie3]
Иначе, прав си, точно за туристически календар - материал бол и на добри цени.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: thomas   
Дата:   25-06-09 14:12

Е защо пък да фалира шатъра? Има над 7 милиона кадъра и поне по 10,000 нови седмично, има купища абонати, плащащи си по 250 долара на месец, за да имат достъп до всичко, което им потрябва... Единственото, което ми хрумва като причина, е ако нещо световната криза е унищожила прекалено много малки агенции, което да го е лишило от входящия финансов поток? Имаш ли някаква конкретна информация?

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: Canon   
Дата:   25-06-09 14:16

Примера ми с една от най-големите по обем ShutterStock от намерени само 700 картинки (под 1000)дава ясна представа само за количествените измерения на "далечни земи". От тях само половината са хоризонтални, има много илюстрации, символи, недотепани технически/естетически/обектно за календар. Остават тематично отговарящи, не повече от 30-на. Де факто заблудата, че лесно и евтино се прави сериозен календар със снимки от фотобанка е много разпространена.
А като база за сравнение с българските цени, за издателска дейност на малки серийно снимани цвъцки (около 4-9см в учебник) е около 40лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: thomas   
Дата:   25-06-09 14:21

@Canon
Само дето не вярвам туристическата агенция да иска да прави календар само от Шри Ланка. От нея най-много да й трябва един кадър, което ме и съмнява. Сигурен съм, че ако беше потърсил примерно Сингапур, щеше да намериш 100-200 пъти повече кадри, вероятно и по-качествени.

Последното изречение пък не го разбрах. КЪДЕ малките серийно снимани цвъцки са по 40 лева? Защото точно те в ShutterStock са по 40 стотинки.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: ecobo   
Дата:   25-06-09 14:24

Шатъра в момента се опитват да удържат 30% от плащанията за всички не сащ-базирани фотографи, щото такъв бил закона. Истината е че са много затруднени финансово - много клиенти предпочитат да си купуват единични снимки, щото статистиката на ШС показва, че клиентите реално използват около 12% от възможните си даунлоуди.
Отделно, голяма част от фотографите декларираха, че просто ще си истрият снимките, ако тези 30% бъдат удържани...
Имаше ОГРОМНА тема по въпроса във форума им, но я изтриха, щото е много неудобна за чорбаджиите... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: thomas   
Дата:   25-06-09 14:32

Това за 12-те процента съм го усетил и на собствения си гръб. Нямам сили да търся и да свалям всеки ден, въпреки че знам, че именно така е най-добре не само за мен, а и за фотографите. А и те са се постарали търсенето и свалянето да е бавно и мъчително (кадър по кадър и с въвеждане на captcha за всеки отделен файл). Та дотам ми е ясно, че много голям процент остава за тях и не се усвоява от фотографите, въпреки че последните на теория получават 100% от парите, които плащат абонатите.

Отговори на това съобщение
 Re: Цена снимки за календар
Автор: Canon   
Дата:   25-06-09 16:19

thomas
40 лева е цена от българско издателство директно на български фотограф. С договор.
За 40-те стотинки сам знаеш колко шлака се продава, аз и така продавам и съм наясно.
А баш читавите картинки фотографите не ги качват в центови сайтове със свободен лиценз, за нормалните цени прегледай и на Алами.ком лицензния калкулатор. И обикновенно никъде не се калкулира име/авторитет на автора, а зависи предимно от менажерските способности на фотографа - типичен пример за добър менажер е Екобо.

Темата пак отива към негативните постановки "Колко начина знаем, за да не си продадем снимките" и "Е ли е дъмпинга гаранция за качество?"

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »