Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Помощ за подготовка за печат
Автор: rhyan   
Дата:   18-06-09 01:22

Наскоро бях на сватбата на мои приятели и понаправих някоя и друга снимка. Искам на диска с всички снимки да им отделя няколко, които ще обработя (т.е. вече съм) и ще им подготвя за печат.
Обработените снимки съм ги оразмерил като за 10Х15 см. Въпросите ми са следните:

1. В какъв формат да им ги запиша, така че да им е удобно да ги занесат в студиото - JPG с максимално качество и вграден цветен профил, TIFF или направо PSD-та?
2. Шума, който се вижда на монитор при 100% увеличение, при печат в посочения размер увеличава ли се, или намалява? Имайте предвид, че снимките са от 8 мпикс сапунер, та...шум не е като да няма, ама и не е като бобови зърна все пак :)
3. При печат остротата на изображението пада ли в сравнение с това, което се вижда на екран?

Нещо полезно, ако можете да ме посъветвате, което да добавя при подготовката за печат.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за подготовка за печат
Автор: ecobo   
Дата:   18-06-09 01:29

Дай ги като джипеци с sRGB профил, на около 300-350 дпи. На екрана трябва да ги виждаш леко прешарпени, но това много зависи от типа монитор и разделителната му способност. Шума изобщо няма да го видиш на копието. Пусни първо 1-2 проби.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за подготовка за печат
Автор: rhyan   
Дата:   18-06-09 08:00

Благодаря, Ecobo, и аз смятах да направя проба за да видя какво ще излезе.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за подготовка за печат
Автор: 2metraninja   
Дата:   18-06-09 09:09

А, и най- добре е да отидеш в добро фото и ако може даже да гледаш докато се копират - така на момента ще можеш да кажеш нещо ако искаш корекция - я в цвета да бие нанякъде, я в плътността.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за подготовка за печат
Автор: 2metraninja   
Дата:   18-06-09 09:11

А, и още нещо - размера 10х15 всъщност трябва да ти е 10.2 х 15.2 см - поне фуджитата са така.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за подготовка за печат
Автор: autosvet   
Дата:   18-06-09 09:20

Той стандарта е 4х6 инча и това излиза 10.16 х 15.24 в см.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за подготовка за печат
Автор: asahi   
Дата:   18-06-09 10:17

И калибрирай монитора да няма изненади.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за подготовка за печат
Автор: папач   
Дата:   18-06-09 10:26

Аз бих ги направил 120/180 мм. Някои даже 200/300мм.260-300 дпи. От голямо на малко става,но обратното не знам....[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за подготовка за печат
Автор: rhyan   
Дата:   18-06-09 11:14

Asahi, уж е калибриран монитора, ще видим дали ще се изненадаме :))))

Я да задам аз следния въпрос, като стана дума за оразмеряване - файла цял размер е 8мпикс на 300dpi.
T.e. 3264x2448px на 300dpi.

С кроп тула на фотошоп като му задам размер да кажем 6in х 4in без да задам стойност за DPI на самия кроп тул и резна снимката, фотошопа я клъцва, и казва нещо от сорта на 3204 х 2136px но dpi 540 примерно.

Това какво означава, че фотошопа просто е преизчислил точките на инч ли?
А трябва ли да задам на кроп тул-а да реже съответния размер на 300dpi? Например 6in x 4in @350dpi примерно...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за подготовка за печат
Автор: asahi   
Дата:   18-06-09 16:39

Ако гониш конкретен размер и резолюция можеш да ги зададеш на кроп-тула. Той ще изреже, оразмери и нагласи резолюцията. Това е особено полезно когато трябва да се сменят пропорциите на кадъра - от 4:3 към 3:2, например.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за подготовка за печат
Автор: rhyan   
Дата:   18-06-09 17:08

[smilie24] Явно монитора ми е правилно калибриран :)
Резултата е задоволителен. Момчето във фотото ме предупреди, че може би ще излязат малко по-тъмни, но мисля, че няма чак толкова осезаема разлика. Все пак ми стана ясно, че мога да попреместя хистограмата още малко в дясно.
Относно шарпенето - може една идея да го засиля, и ще стане още по-добре. Относно шума...ако потърси човек може и да види, но като цяло много добре.
Общото мнение на безпристрастни потребители (разбирайте колеги, които просто разгледаха снимките) беше: Ауу...кви са хубави.
Така че, на всички отзовали се, сърдечни благодарности за помощта. Мисля, че младоженците ще бъдат доволни.[beer] [beer] [beer]https://photo-forum.net/forum/smileys/worshippy.gif



Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »