Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: bubalanak   
Дата:   17-06-09 01:25

Така реших ,че е време да се ограмотя и започнах да чета он-лайн учебника - Как да правим хубави снимки с цифров фотоапарат.Само дето на първо четене не сханах за различните размери на CCD матрицата.Разбирайте ,че се интересувам за тъй наречените сапунерки.Ама никъде невидях такава със матрица 2/3" ,дето пише че става за 7-8млн. пиксела.Навсякъде е 1/2.33" и чат пат 1/1.78" при това за 10 или 12 млн пиксела.Аз ли нещо не съм разбрала?[smilie11] [smilie11] [smilie11] Тогава ,кое е доброто и ако трябва да се избира апарат ,кое да избереш такъв с 10 млн пиксела и CCD 1/1.78" или 8 млн пиксела с CCD 1/2.33" апарат?

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-06-09 01:43

АЗ се абстрахирам от писаното горе.

Ще се опитам да ти обясня така ,че чрез въображението ти да си представиш нещата.

Ще се опитам да формулирам:
-Колкото по голяма матрица толкова по добре.
-Колкото по голям физическир размер на пиксела толкова по добре

Примерно имаш голяма и малка матрица на 6 мегапиксела, принципно по голямата матрица има по голям пиксел което е логично ако матриците са правени по една и съща технология.

Значи качеството на картинката зависи от доста повече неща освен матрицата.
(процесори,оптика,аф и тнт)

Също така новите и съвременни тела на вид с по голяма резолюция (12/14 мпих) предлагат по добра крайна картинка поради съвременните технологии,мощни процесори и все по добрата оптика.(въпреки горното твърдение)

Така ,че на края излиза ,че трябва на научиш какво трябва да гледаш в една снимка за да се убедиш в качествата на апарата.

След това ти остава само да пробваш и да сравниш,да гледаш в нета и тнт.

Като цяло обръщай внимание(и научи какво са)на:
-Детайл и фин детайл разгледани на 100% кроп
-Динамика
-Как се държи апарата на ниски и високи аса
-Автофокус
-Обектив,светлосила,стабилизация и как се държи при различни фокустни разстояния и бленди обектива.

При сапунерките размера на матрицата има принциптно не толкова голямо значение(но има, естествено при енда резолюция)

Ся малка матрица на 6 и голяма на 14 мега пиксела може и да нямат видима разлика.
Има много зависимости.

За това ние простосмъртните ,които не разбираме и не сме техничари.

Просто гледащ и сравняваш по горните неща които ти казах.

Пука ти че ти дреме кое как що...при положение че може да сравнип крайния резултат и проблема ти е решен [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: bordon   
Дата:   17-06-09 01:52

pd

Направо ме... [smilie5] [smilie5] [smilie5]

[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-06-09 01:52

[smilie18] Нема как 2 бири .....

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: bordon   
Дата:   17-06-09 01:56

Общо взето си прав
ама си дал доста информация по въпроса... [smilie24]

та чак и аз се зачетох [smilie5]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: bubalanak   
Дата:   17-06-09 03:25

Благодаря за информацията. [beer] [beer] [beer]
Такааааааааааааааа продължавам да чета и дано накрая взема да схана защо някои снимки хич неми харесват и къде съм сгрешила в настройките.Лошото е ,което съм установила ,е че при покупка във фото ти правят снимка и гледаш на дисплея,ама друго си е като я видиш тая снимка на компютара...............има и лоши изненадки [smilie10]



Публикацията е редактирана (17-06-09 03:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: simbon4o   
Дата:   17-06-09 06:51

вземаш една флашка и отиваш да пробваш, снимаш качват ти го на флашката и после цу хаузе си ги сравняваш и оглеждаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: bonecollector   
Дата:   17-06-09 07:58

Ето ги размерите в по-разбираем вид -

http://www.dpreview.com/learn/?/Glossary/Camera_System/sensor_sizes_01.htm


За да не се чудиш какви са тези 1/2.3", 1/2.5" и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: hristo_h   
Дата:   17-06-09 08:50

Освен теорията различните производители различно се справят с шума, особено зле е Пентакс.
Виж този сайт за тестове http://www.imaging-resource.com/. Чрез него съм избирал четери апарата - верен е.

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   17-06-09 09:01

hristo_h,

стига бе, ама верно ли тези от Пентакс са "особено зле" ...
Дълго си снимал с Пентакс и това си намерил като проблем ли?
Щото аз например изобщо не съм снимал с Пентакс, но от кадрите които сме сравнявали с колеги съм останал с впечатлението, че един К10Д например е много, много близък, включително и по шума чат-пат с моя Канон. Ако снимаш в jpg Пентаксът губи, наистина, но в RAW кадрите от Д300, 40Д и К10Д излизат много сходни като нива на шум - май от Никон, Канон и Пентакс точно Пентакса печели най-много от снимането в RAW...

П.П. Като пишеш така "на едро" глобални заключения за Пентакс, внимавай да не попаднеш на Zaiko [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: photostoykov   
Дата:   17-06-09 09:26

HSGeorgiev, hristo_h навярно има предвид шума на сапунерките PENTAX?!
Твоят пример измества темата към APS-C матриците, а там нещата са по-различни!
Моите лични наблюдения от компактни апарати PENTAX, подтвърждават твърдението на hristo_h.
Това автоматично не значи, че техните апаратчета нямат пазар, напротив продават се и като брендирани BenQ.

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   17-06-09 09:35

photostoykov,
Много си прав за това, че са ми доста далеч от темата аргументите [smile]

Но при т.н. "сапунерки" според мен нещата са още по-сходни - това, което виждаме като нива на шум е резултат по-скоро от обработката в камерата.
Така например - най-оплювани относно шума са Lumix-ите на Панасоник, но същевременно сравнени със сапунерки със сходна матрица те дават доста повече детайл - извода би трябвало да е ясен.
Също и за Пентакс - по-малко агресивно шумоподтискане, съответно повече детайли в кадъра, но и повече видим шум. Този вариант според мен е за предпочитане, защото винаги мога да приложа шумоподтискане при постобработката, но няма как от вече омазан jpg да извадя вече загубените детайли [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: photostoykov   
Дата:   17-06-09 09:40

Да, това беше необходимо пояснение!

Пример в другата крайност:
Компактните апарати на Canon например, имат най-агресиния фърмуер, разбирай: шумоподтискане, шарпене, сатурация и контраст.

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: sirkhann   
Дата:   17-06-09 10:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: photostoykov   
Дата:   17-06-09 10:14

Да се върнем на темата на bubalanak:

Най-опростенчески казано - колкото повече, толкова повече ...
Основните понятия, които трябва да си изясниш са физическият размер на пикселите в микрометри и тяхната гъстота на единица площ.
Примери:
- колкото е по-голам линейният размер на матрицата, толкова повече полезна информация може да запамети;
- колкото е по-голям линейният размер на пиксела (фотодиода) на една матрица, толкова повече светлина (фотони) може да улови;
- върху по-голямата матрица могат да се разположат повече и по-големи пиксели, от там и по-високата резолюция и по-малкия шум.
Това, мисля си е достатъчно като за начало.
Успех в самообучението, а най-добре чрез кратък курс за начинаещи!

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: dessisslawa   
Дата:   17-06-09 10:36

Бубаланак, CCD 1/1.78 определено е по-добре. Лошото е, че трудно ще намериш сапунерка с толкова голяма матрица. Производителите вече не инвестират в производство на сапунерки. Т.е. сапунерките вече са изчезващ вид. По мое лично мнение, до 2-3 години сапунерките и мобилните апарати ще се интегрират.
Прави ми впечатление, че търговците в България дават най-разнообразно инфо, но не и размера на ССД матрицата. Това е доста симптоматично.

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: iordanov   
Дата:   17-06-09 10:45

То щото сапуна течен вече

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: hristo_h   
Дата:   17-06-09 12:12

Това за шума се отнася за сапонерките.Сравнявал съм два сапонера пентакс и е мнго зле положението, никакъв софтуер не помага.Очите на хората излизат размити.После имах сапонери Панасоник и Сони просто немогат да се сравняват, като имах Пентакса ми се плачеше.Нито баланса на бялото беше добре.
За DSLR-те един приятел сравнява шум в raw м/у никон и пентакс и каза че са еднакви, но в jpg нещата са зле.Аз лично нямам време всяка снимка да минавам с софтуер.Снимам с никон Д40 и имам снимки при 1600iso които са перфектни в jpg.
За сапонер jpg-а е важен, пентакса не става.

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: Mec   
Дата:   17-06-09 12:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-06-09 14:05

ммм не бих казъл :)
ЩЕ има подобрение след намаляването на размера но той е безмислен :) Всяка програма за разглеждане на снимки го прави автоматично така или иначе 10мпих далеч не се събират на повечето монитори :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Mec   
Дата:   17-06-09 16:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: GOSPODIN   
Дата:   18-06-09 11:54

И в крайна сметка никой не отговори на bubalanak, че апарати с матрица 2/3" CCD НЕ се произвеждат вече (за съжаление).

Такива изключителни машини бяха :

Canon Pro1:

http://a.img-dpreview.com/reviews/CanonPro1/Images/frontview-001.jpg



Olympus 8080:


http://a.img-dpreview.com/reviews/OlympusC8080WZ/Images/frontview-001.jpg



Konica-Minolta A2:


http://www.mediacollege.com/equipment/konica-minolta/dimage/images/a2-02.jpg



Sony F828:

http://a.img-dpreview.com/reviews/sonydscf828/Images/frontview-001.jpg



В момента производителите пишат за 10 или 12 МП сензор, а не с каква матрица е сапунерката, защото много често използват матрички с реални 4-6МП , а после със софтуерна интерполация ги докарват до 10-12 МП и резултата е плачевен.

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: mihajlov2   
Дата:   18-06-09 13:40

В момента се произвежда точно един модел сапунгер с матрица 2/3" - Fujifilm S100fs - 11 мегапиксела, но доколкото съм гледал снимки от него, основният му проблем са хроматичните аберации, а и цената е такава, че спокойно може да си купиш свестен DSLR с един или два обектива за същите пари.



Публикацията е редактирана (18-06-09 13:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: victory13   
Дата:   18-06-09 13:48

новото фуджи с новата матрица си е с голям размер... като за сапунер... така че има и положителни примери от време на време [smilie7] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Нещо не схванах за размерите на CCD ?
Автор: mihajlov2   
Дата:   19-06-09 01:23

Да, малко неправилно се изразих - всъщност отговорих та Gospodin, който даваше примери със старите чудни Оли 8080, Коника Минолта А200, Канон Про 1 и Сони Ф 828 - Фуджито S100fs е единственото с матрица 2/3, което е с голям зум и т.н. и донякъде прилича на тях.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »