Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 мотори за обективи
Автор: alcapitan   
Дата:   11-06-09 10:27

Здравейте,

Чудя се напоследък много - ако обектива не е с мотор и апарата (Никона) го задвижва, би ли могло да има леко отклонение на фокуса. Например апарата си мери добре но при предаване на движението да се губи нещо в механиката и съвсем малки отклонения да не могат да се предадат (имам такива съмнения вече)...и втори въпрос - моторите в обективите по-добри ли са от тези в апарата - имат ли по-малка стъпка и бързина...
Чакам мнения на запознати

Благодаря [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: мотори за обективи
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   11-06-09 10:37

А всъщност - процеса на автоматично фокусиране по принцип не е ли обвхванат от обратна връзка (т.е. променяме до тогава, докато автоматиката не прецени че сме на фокус на базата на информацията от сензорите)? И в такъв случай за отклонения в крайния резултат не трябва ли да бъдат отговорни сензорите (в някой случаи на live-view в частност самата матрица), самата автоматика и точното разположение на съответните елементи в обектива и на матрицата в тялото? Аз лично не съм голям специалист по оборудване, но си мисля че моторите и в тялото и в обектива не са основния фактор за това - по скоро за скоростта на фокусиране биха били от голямо значение.

Отговори на това съобщение
 Re: мотори за обективи
Автор: alcapitan   
Дата:   11-06-09 10:50

Да - има обратна връзка, но мисля че мотора е на степени и дава най близкото до идеалния фокус приближение - което предполагам е сметнато като допустима грешка на отклонение в софтуера за фокусиране. Факт е че като снимам на ръчен фокус и гледам потвърждението от апарата - има известен луфт при въртене на обектива, в който потвърждението свети, но се вижда разлика (макар и малка)в картината

Отговори на това съобщение
 Re: мотори за обективи
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   11-06-09 10:53

А забелязал ли си, че като фокусираш ръчно потвърждението може да бъде различно когато въртиш ринга в едната и в другата посока? Според мен частта на тази грешка, породена от механичното предаване на движението е ако не по-голяма, то поне съизмерима с частта и, породена по някакъв начин от мотора.

Отговори на това съобщение
 Re: мотори за обективи
Автор: asahi   
Дата:   11-06-09 11:10

Моторът в тялото не води до отклонения и инертност. Често дори е по-бърз. Не се притеснявай от този мотор - доказал е качествата си.

Отговори на това съобщение
 Re: мотори за обективи
Автор: alcapitan   
Дата:   11-06-09 11:34

Самият мотор може би - но механиката в случая на мотор в апарата е доста повече в сравнение с вградените в обектива. Докато движението се предаде на обектива може да дойде проблем

Отговори на това съобщение
 Re: мотори за обективи
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   11-06-09 11:52

Механиката при виарианта "мотор в тялото" може и да бъде доста по прецизна от механичния привод при НЯКОЙ обективи, макар и да са само вътре в обектива.

Освен това asahi като ти пише това по-горе има предвид цялостното решение "мотор в тялото".

Отговори на това съобщение
 Re: мотори за обективи
Автор: Mec   
Дата:   11-06-09 12:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: мотори за обективи
Автор: Artefact   
Дата:   11-06-09 12:03

Абе то винаги има вроятност за грешка. Но няма прични да я търсиш в инертност или нещо такова.
Освен това стъпковите мотори са едни от най-точните механизми. Сподходящи предавки с тях се постигат такива точности на отместване, който са невидими за невъоръжено око. Та ако няма някакво износване или грешка/повреда в електрониката няма място за притеснение. Но ако горните фактори са налице отклонението ще е винаги налично.

Отговори на това съобщение
 Re: мотори за обективи
Автор: asahi   
Дата:   11-06-09 12:13

Този форумски фолклор го зарежи. Хванал вчера бай потребител ДСЛР и вече кусури намира.

Отговори на това съобщение
 Re: мотори за обективи
Автор: alcapitan   
Дата:   11-06-09 14:14

Аsahi,

тве не е много градивно да не кажа никак - едва ли някой има нужда от общи още повече нападателни мнения - ако знаеш нещо го кажи и се подкрепи с доказателства а не - "това е добро, щото е добро" [smilie24]

п.с. потребителят може вчера да е хванал дслр но въпросът е технически а и по механика и електроника определено се съмнявам че си толко подготвен - ако си, го докажи без празни приказки

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Artefact   
Дата:   11-06-09 14:34

Ами в общи линий не намирам конструктивна причина някоя от двете системи да дава предимство по отношение на точност на фокусиране и забележима разлика в допустимата грешка. Това разбира се го казвам без да познавам в дълбочина реализацията на конкретните производители. Забелязват се други предимства относно скорост, зашумяване на механиката и др. Но поне за фокуса не виждам предимства като точност (износване, повреди и т.н. са други фактори - те не са толкова принципни, колкото качествени и конструктивни). Ако имаш проблем с конкретнна бройка, най-добре я прати за преглед и калибриране заедно с тялото на което снимаш.

Отговори на това съобщение
 Re: мотори за обективи
Автор: platinum   
Дата:   11-06-09 15:22

alcapitan написа:

> Здравейте,
>
> Чудя се напоследък много - ако обектива не е с мотор и апарата
> (Никона) го задвижва, би ли могло да има леко отклонение на
> фокуса. Например апарата си мери добре но при предаване на
> движението да се губи нещо в механиката и съвсем малки
> отклонения да не могат да се предадат (имам такива съмнения
> вече)...и втори въпрос - моторите в обективите по-добри ли са
> от тези в апарата - имат ли по-малка стъпка и бързина...
> Чакам мнения на запознати
>
> Благодаря [smilie24]
Не съм от много запознатите, но понеже електрониката ми е професия ще изкажа следното мнение.
Снимам с Д80. Слагам обектив Токина 28-210 без мотор и започвам снимките. В късата част фокусът бива отвреме-навреме, в дългата е мъгла. Вярно обективът не е нов и може да има разхлабване някъде. Минавам на ръчен фокус. Понеже съм гледал къде спира на скалата /в метри/ да фокусира започвам да въртя фокусния пръстен и хоп разлика. Тъй, дотук разбирам, че апаратът мери каквото му "хване" сензора и спира мотора. При ниско осветление мърда назад напред. Според мен дали обективът е с мотор или не няма значение. Работата опира до фокусния сензор и как апаратът решава, че всичко е на място.
Влиза и субективна грешка, когато имаме ръчен фокус и потвърждение от тялото а всъщност нещо е избягало. Оттам ми се струва, че пък има зависимост от начина на мерене на тялото. Матрично или точково. На всичкото отгоре евтиният обектив 18-55 "хлопа" когато е на 55мм. В края на краищата нямам логично обяснение и май само чеша клавиатурата.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »