Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 моля за съвет
Автор: haidyshki   
Дата:   05-06-09 19:37

Здравейте на всички.Аз съм супер начинаещ и ще бъда благодарен на всички които ме посъветват как да направя по хубав портрет.Технката е Сanon Powershot A 630.Знам че не мога да искам много от апарата [smile] но колкото може.

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: Davidoff   
Дата:   05-06-09 19:43

Светлина, модел, поза, настроение, емоция, фон, внушение, гледна точка, светлина. Нещо такова.
Светлината споменах ли я [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: haidyshki   
Дата:   05-06-09 19:47

Благодаря ти.Модела не мога да го изберам и фона кой знае колко.Интересува ме технически как да го направя по добре.

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: rhyan   
Дата:   05-06-09 19:58

Ами зависи къде снимаш - на закрито или на открито.
Ако си на открито и е много силно слънцето нямаш кой знае какъв избор - отворена бленда и висока скорост.
Отворената бленда размазва фона зад обекта на фокус, но с въпросния фотоапарат може да не е чак така силно изразено.
Дори на вън може да ползваш светкавица за да запълниш сенките по лицето.
Ако снимаш със светкавица на закрито можеш да я намалиш да не блести прекалено силно, или да държиш бял лист пред нея докато снимаш, за да няма изгорели места по лицето на модела.
Останалото го налучкай сам.

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: Davidoff   
Дата:   05-06-09 20:24

Светлината, Санчо! Тия схеми на слънце с директна запълваща светкавица са за спасяване на положението и нямат нищо общо с хубавия портрет. Фона е много важен при все, че с този апарат всичко е на фокус. Колкото по-добре е подбран фона, толкова по-добре. Задължително е да не е претрупан ако искаш вниманието да е насочено към човека на снимката. Ако снимаш навън в слънчево време - на сянка. Ако е облачно още по-добре. Ако си вътре, използвай светлината от прозорец, но да не е директна слънчева светлина (северен прозорец, бели пердета или и др.). Техническата част е лесна, гледай да експонираш правилно, минимум исо, максимално отворена бленда и да няма изгорели зони. Ако снимаш портрет в близък план (глава, рамене и подобни) използвай дългия край на вариото за да намалиш перспективните изкривявания. Композицията - завърти раменете на човека на страни, не центрирай главата, фокусирай в близкото око и прекомпозирай в нещо по-удачно от "изстрел в десятката".
Пак да се върна на светлината - ако човека е много близо до източника на светлина (прозореца в случая) е възможно стаята да излезе на снимката много тъмна. Ако това не ти харесва премести човека на вътре. Освен това градацията на светлината от светло към сянка е толкова по рязка колкото е по-близо обекта до светлинния източник, т.е. ако искаш по-равномерно осветление го преместваш по-далече от прозореца. Ако имаш възможност да използваш нещо бяло за рефлектор може да запълниш страната на сянката. Колкото по-близо рефлектора до човека толкова по-светли сенките и обратно (рефлектор = бял чаршаф, покривка, риза, каквото се сетиш). Експериментирай с позицията на светлината относително обекта.
Ръцете са много изразителни, внимавай дали и къде ще ги включиш в композицията. Гледната точка, отгоре или отдолу или точно срещу очите имат различно внушение също. Оглеждай се за двойна брадичка и подобни дефекти които могат да се избегнат с лека промяна на позата и гледната точка.
И т.н. и т.н. Хората са написали много книги по въпроса, намери и чети и [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: Davidoff   
Дата:   05-06-09 20:32

Ето и нещо аудио-визуално по темата

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: haidyshki   
Дата:   05-06-09 20:37

Значи ситуацията е следната.Трябва да снимам началника ми седнал зад бюрото си.Определено това което ми казвате ще ми помогне много.Снимката евентуално ще се използва за фирмения ни весник(нищо особено).Имам някои материали за четене ще ги прочета тази вечер и утре ще щракам пък да видим.

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: Любител2   
Дата:   05-06-09 20:43

Покажи после какво си направил.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Davidoff   
Дата:   05-06-09 21:01

Тоз началник, дето има и фирмен вестник, да вземе да даде 200 лева на един фотограф дето си разбира от работата да му направи един корпоративен портрет както се полага. Пък ти пак си чети и снимай [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: haidyshki   
Дата:   05-06-09 21:19

То това не е шефа на фирмата а началник на един малък отдел а и както казах весника си е за вътрешна консумация и не е нищо особено.А пари за снимки и реклами дал господ.Сигурен сам че всеки от вас е виждал нещо професионално направено от фирмата ни.А за тази снимка...просто си е лично моя тръпка[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: sashky   
Дата:   05-06-09 21:45

Ето така се правят

Не съм чел всичките постове, а само първия на авторо.
Ти дори не си споделил на мъж, жена или дете е портрета. Групов ли е ?
Ако не ти се купува цяла книга.
Виж в data.bg има една на "National Geografic" на български език. Описва всичко за фотографията има и за портретни снимки.
Опитай да прочетеш там и след това, ако нещо конкретно не ти е ясно питай.
А така зададен въпросът ти, няма как да има конкретен отговор, а само общи неша.
Успех с начинанието !

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: asahi   
Дата:   05-06-09 22:41

Тресни го директно със светкавицата и да не ти пука. Във вестниците високохудожествените портрети не са много и обикновено са от добре платени професионалисти.

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: haidyshki   
Дата:   06-06-09 12:45

http://picasaweb.google.com/haidyshki/DropBox?authkey=Gv1sRgCL6KheS12c7zkQE&pli=1#5344146003406610354

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: haidyshki   
Дата:   06-06-09 12:49

http://picasaweb.google.com/haidyshki/DropBox?authkey=Gv1sRgCL6KheS12c7zkQE&pli=1#5344146003406610354

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: Davidoff   
Дата:   06-06-09 13:28

Направо по инструкциите на Асахи си го заковал [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: haidyshki   
Дата:   06-06-09 13:34

Благодарен на всички за съдействието.За сажаление моделът не бе така отзивчив [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: asahi   
Дата:   06-06-09 14:35

Тресни го с една тухла и да ходи да се снима на ренген.

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: landstar   
Дата:   06-06-09 17:30

в профил и анфас ли го снимаш шефа? да си има готови снимки като го пипнат?

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: digitalgab   
Дата:   06-06-09 17:47

Щом като е мъж може и по груб почерк, с контрасти, светкавица и квото има. При жените вече трябва старание, че иначе става лошо.



Публикацията е редактирана (06-06-09 17:48)

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: Mec   
Дата:   06-06-09 20:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: haidyshki   
Дата:   06-06-09 23:23

Има нещо такова с този апарат.От 50-100 снимки да излезе нещо хубаво.Това от апарата ли е или от задапаратното?

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: kalabrieza   
Дата:   07-06-09 00:01

Я го избачкай с GSM.[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: tantris   
Дата:   07-06-09 00:45

Хммм, не би ли било по-добре ако го беше снимал от малко по-високо? Има нещо измъчено в композицията и кадрирането. Можеш да махнеш и сянката на стената със шопа. Иначе осветлението ми харесва.

Отговори на това съобщение
 Re: моля за съвет
Автор: BirdOfPray   
Дата:   07-06-09 20:40

haidyshki написа:

> Технката е Сanon Powershot A 630.

> Има нещо такова с този апарат.От 50-100 снимки да излезе нещо хубаво.Това от апарата ли е или от задапаратното?

От задапаратното е - аз имам същия апарат A630 и когато го използвам - макар и много рядко де - винаги са ми ставали доста добри снимките - много малък процент да са нещо несполучливи.

НА няколко пъти го давам на сестра ми да снима с него като ходи на екскурзии в чужбина и всеки път се чудя как успява да направи толкова много скапани снимки с него [smilie18]


П.П. А това дето си сътворил

http://lh3.ggpht.com/_bt1EMVmhYHI/Sio0vHGkrrI/AAAAAAAAAP8/lJJtSGO_bUA/IMG_0012.JPG



НЕ е портрет, ами зле кадрирана снимка направена без грам идея как се снима[smilie10]
особено покъртителна е тази сянка от светкавицата пред лицете - защо не обърна апарата наобратно че сянката да е зад лицето поне.. да не говорим, че толкова близо до фона зад него и ти да го треснеш с директна светкавица си е проява на мнооого лош вкус!

Що не попрочете ТОЛКОВА много неща дето се мъчи да пише Давидов по-нагоре !?! ЧОВЕКА говори за прозорци - отразяване на светлина - ала бала - пък ти ПРАС !

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: haidyshki   
Дата:   25-11-09 22:55




Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: haidyshki   
Дата:   25-11-09 23:07

Искам да благодаря на всички коментирали темата и да покажа крайният резултат,въпреки голямото закъснение.
http://www.bella.bg/NR/rdonlyres/288C86F0-8332-4B2C-A857-0B48CA0EB404/0/Bella_Inside_42_br.pdf

Както казах тогава бях начинаещ и все още съм си такъв и все още си снимам с канончето за кеф.Благодаря на всички и весели празници [beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: haidyshki   
Дата:   25-11-09 23:11

Само портрета на втора станица е мой [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: burnmaster   
Дата:   26-11-09 00:13

Браво!!!!!!
Отлична работа

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: promis   
Дата:   27-11-09 16:28

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »