Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: Pulsar   
Дата:   05-06-09 15:02

Качвам този документ, защото явно много ще се коментира кой, какво и как, и защото ТРЯБВА да се прочете задължително от тези, които търсят осъвременена информация и питат за правата си.

INTERNATIONAL INTELLECTUAL PROPERTY ALLIANCE (IIPA)
2009 SPECIAL 301 REPORT ON COPYRIGHT PROTECTION AND ENFORCEMENT
Special 301 Recommendation: IIPA recommends that Bulgaria be placed on the Special 301 Watch List in 2009.

http://www.badzhakov.com/iipa_2009_bulgaria.pdf

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: Pulsar   
Дата:   05-06-09 15:08

http://www.iipa.com/rbc/2009/2009SPEC301BULGARIA.pdf


Ето ви и нещо, за да влезете в час с тематиката. Гарантирам ви, че след прочитането на това малко книжле, колкото и да сте лаици на тема авторско право, ще ви светнат доста неща пред очите и ще знаете какво и как да питате при последващи проблеми:

"Колективно управление на авторските и сродните им права"
Автор: Георги Саракинов



http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=28537



http://www.pe-bg.com/files/mf/books/28537_pic_m.jpg




Публикацията е редактирана (05-06-09 15:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: geokar   
Дата:   05-06-09 15:13

Ами като е за "BULGARIA" защо го няма във вариант за български език? Нали той е един от ОФИЦИАЛНИТЕ евпорейски езици? Или пак ще имаме право да оправдаваме всякакъв вид пиратство с "не го разбрах, не беше на български" - шофьорите ни знаят - когато някакъв пътен знак или надпис не отговаря на международната конвенция и не е еднакъв за целия свят, не са длъжни да го спазват! И така е правилно - никой не е длъжен, за да научи правата си и задълженията си като гражданин да трябва да знае друг, освен официалния в страната си език!

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: almera   
Дата:   05-06-09 15:18

...а пък шофьорите от градския транспорт във Виена говорят перфектен английски...

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: georgi.a   
Дата:   05-06-09 15:29

От IIPA разрешиха ли ти официално да го публикуваш на личния си сайт? Гледам на самия документ има ©

Да не кажат - ние им пишем, че нарушават авторското право, пък те ни задигнаха и официалния документ даже [smilie5]

Имам предвид:

http://www.iipa.com/html/website_terms.html



Публикацията е редактирана (05-06-09 15:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: Pulsar   
Дата:   05-06-09 15:33

geokar /

Пич, не го чети, моля те... Стой си така ! За теб е най-добре явно...

georgi.anchev /

Дали пък да не ги питам официално, кво ще кажеш?

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: georgi.a   
Дата:   05-06-09 15:35

Ами няма да е лошо, но мисля че в линка който цитирам достатъчно ясно е казано:

Terms of Use and Limitations on Use


The contents of this Website may be viewed, browsed and/or downloaded, provided the use of the material is for non-commercial purposes. Users are not, however, permitted to store in electronic form, any significant portion of this Website.

Да не си навлечеш ядове, не за друго...

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: Pulsar   
Дата:   05-06-09 15:36

Айде, отивам да питам...

А дотогава, специално за теб...

http://www.iipa.com/rbc/2009/2009SPEC301BULGARIA.pdf




Публикацията е редактирана (05-06-09 15:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: georgi.a   
Дата:   05-06-09 15:37

Мисля, че е по-лесно просто да се ползва оригиналния източник:

http://www.iipa.com/rbc/2009/2009SPEC301BULGARIA.pdf

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: georgi.a   
Дата:   05-06-09 15:38

[smilie18] застъпихме се

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: Pulsar   
Дата:   05-06-09 15:39

Ето, като съвестен гражданин и по молба на Жоро, веднага махам линка и слагам този, който е официален. Надявам се всички да са доволни и да вземат поне малко да четат за какво става дума...

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: georgi.a   
Дата:   05-06-09 16:05

Pulsar,

Проблемът в БГ е културен, а не законов. За съжаление и този документ няма да промени особено нещата. Все пак съм съгласен, че от някъде трябва да се почне [smilie24]

Но не мислиш ли, че всичко това е едно голямо противоречиво недоразумение: линкове към пиратски книжки (ще продължавам да дъвча темата, докато не обърне някой внимание), някой в друга тема се похвали как си дръпнал от торент програмче, същевременно трети крещи "Да ги съдя ли?", а тук пък в тази се говори за неща на съвсем различно ниво. Иначе всеки се бие в гърдите, че е голям професионалист, чак организират семинари и пр. заучени номера.

Мога да ти разкажа действителен случай как от Инфохелп ми се обадиха да ме викнат на среща да ме зарибяват за абонат. И познай - поднесоха ми рекламите си материали с брошурка и папка с гадно пикселизирани крадени известни снимки. Като им казах, че не е било нужно да ги крадат и че в сток сайтове се продават по $1 и даже им казах автора на снимките - почнаха да ме гледат особено.

Поздравявам те за инициативността, но мисля, че е несъвместимо. БГ си е селянин и ще си остане такъв още много дълго. Каквото и да му покажеш, каквото и да му докажеш - той си знае неговата и е силен, понеже има група от 100 човека, които са зад него.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   05-06-09 16:08

Pulsar

ами ако ще ги питаш изобщо нещо, може би е добра идея и да ги питаш дали ще разрешат да бъде преведен на български? пък ще опитаме да направим нещо по въпроса - 13 странички е документа - като се хванем няколко души ... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: georgi.a   
Дата:   05-06-09 16:10

"като се хванем няколко души"

Ето го и първото потвърждение на думите ми.

В една културна страна неща като тези минават през легализиран превод, а не на съседски начала. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: ecobo   
Дата:   05-06-09 16:18

Ако превода е легализиран, не значи, че е точен, обратното също е вярно.
Работил съм с "легални" агенции за преводи и имам идея за какви идиоти иде реч...
"Легален" превод на "автомобили под наем" на руски, според една такава агенция е "автомобилей в наем" [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: Pulsar   
Дата:   05-06-09 16:25

"линкове към пиратски книжки" ?!?!?!

Смяташ, че Саракинов е пират или линка ми към книжката е пиратски ??!?! [smilie10]

Преди малко му писах на човека, чакам отговор в момента, надявам се скоро да го видя наживо...

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: georgi.a   
Дата:   05-06-09 16:29

Имах предвид това.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   05-06-09 16:32

georgi.anchev

не се използва легализиран превод за подобно нещо, приятелю. Легализиран превод се използва за документи - формални документи имам предвид. Смисълът е преводачът да гарантира с подписа си истинността на документа.
Това обаче не е диплома или нотариален акт.
Единственото, но и задължително условие да се използва превода е той да бъде одобрен от собственика.
Като писах "като се хванем няколко души" имах предвид практиката за превод след изрично разрешение от автора, която много успешно се практикува в различни общностни сайтове в Европа, а и в България - да речем в graphilla или groovemanifesto.net.
Разбира се, само тук такова предложение ще доведе до заяждане. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: Pulsar   
Дата:   05-06-09 16:38

Жоре, явно все пак някои от нас си купуваме книги от книжарниците, все още... [ezik]

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=48&i=1141682&t=1141682&phorum_uriauth=

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: georgi.a   
Дата:   05-06-09 16:39

"не се използва легализиран превод за подобно нещо"

"практиката за превод след изрично разрешение от автора, която много успешно се практикува в различни общностни сайтове"

[smilie18] направо го преведи в замундата

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: special_k   
Дата:   05-06-09 16:41

Аз съм супер-потребител в "замунда" и "арена", така че нямам думата в тази тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   05-06-09 16:46

georgi.anchev

не виждам просто за какво се заяждаш!

Говоря за следната практика:

1. Харесваме си някакъв ресурс на английски (или друг по принцип) език и решаваме, че е добре да има и качествен български превод.
2. Пишем писмо до автора/собственика на ресурса с въпроси - биха ли разрешили документа да бъде преведен, като след това се разпространява отново от сайта на собственика
3. Ако собственика/автора каже "не" - дотук - използваме си само оригинала както са описани правилата за използването му. Ако собственика/автора каже да обикновено описва и условията при които това може да стане.
4. Извършваме превода според изискванията на автора.
5. Представяме българския вариант на автора.
6. Авторът/собственика публикува одобрения превод заедно с останалите езикови версии на сайта си.

Глупостите, които намекваш на тема "замунда" и т.н. ме обиждат искренно, ако трябва да съм откровен!

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: Pulsar   
Дата:   05-06-09 16:55

Дотук виждам едно типично надскачане на това на кой "вариото" му е по-голямо...
Скоро ще имате поле за изява и се надявам тогава да сте толкова активни и като сега, но не само зад АйПи Адреси и интересни интернет никове...

Тогава ще си говорим кой-какво, повярвайте ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Авторски Права - IIPA_2009_BULGARIA за правна култура...
Автор: emovla   
Дата:   05-06-09 17:20

И какво по-точно трябва да научим от този документ?

Че след като успешно са спирали сървъри с хостнат пиратски контент и фтп-та по лановете, плачкат, че не могат да се похвалят със същия успех с торент сървърите?

Че намялаха сергиите на Славейков, щото можеш да си го дръпнеш?

Че падат продажбите на филми и музика?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   05-06-09 17:24

Няма какво да се лъжем факт е че в България, повечето хора се интересуват от авторски права, когато само техните са нарушени. Когато става дума за чужди няма значение, включвам филми, софтуер, музика всичко.

Мисля че всеки, който не уважава чуждите авторски права не трябва да роптае и за своите, сложете си ръка на сърцето и си признайте пред себе си.


Ако някой се интресува може утре да посети и лекцията на тема - Икономика на споделянето от основателя на Wikipedia, Джими Уейлс!


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »