Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За и против UV филтъра
Автор: j_mironski   
Дата:   03-06-09 15:24

Ровейки из форума срешнах в една тема следния израз:"да нахлузи панацеята властваща във форума наречена UV филтър" . Та мисълта ми е - нужно ли е чак до толкова да се вманиячаваме и да слаге скапани UV филтри пред страхотни обективи струващи хиляди левове.
Ще кажете - да пази челната леща, да ама от какво. Въпреки всичко прах пак влиза и пак и бършем с каквото ни падне.

Може би темата е стара и вече доста пъти дъвкана, но ......... все пак да си я припомним [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: asahi   
Дата:   03-06-09 15:28

Конкретно по въпроса - не е нужно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   03-06-09 15:30

Ми не слагай скапани - слагай хубави и всичко ще е наред. [smilie3]

То това е като да питаш "Трябва ли да пием лекарства?" - понякога трябва, понякога не трябва...

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: pivoto   
Дата:   03-06-09 15:34

Ако беше нужно за работа на обектива, той щеше да идва с филтър.

Щом не идва така, значи филтъра е необходим понякога, както каза n1x0n.

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: guciguci   
Дата:   03-06-09 15:40

Според мен предпазва от удар по ръба на обектива,удар по челната леща на обектива,намокряне на челната леща на обектива,запрашаване,оплюване,неволно пипане с пръсти и след това бърсане с разни кърпички на челната леща
Като гледам колко работа върши,ако аз имах обектив за около 1500-3000 лева,със сигурност бих вложил още стотина лева за най-скъпия UV филтър и бих го сложил,без никога да го свалям

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: shado   
Дата:   03-06-09 15:57

Ами току що тук заваля градушка. Ако не беше филтъра, обектива щеше да отнесе ледчето :). Няма да изреждам и от колко драскотини го е предпазил :)

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: ALBIREO   
Дата:   03-06-09 15:58

Слагайте по няколко, за по-сигурно! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: stoyan_5   
Дата:   03-06-09 16:02

Защо е безполезен УВ филтъра:
УВ филтъра е бил полезен за филмовите тела когато ...
В цифровите тела УВ филтър има пред матрицата защото ...

А за предпазване има неутрални филтри които ...
[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: capos   
Дата:   03-06-09 16:03

UV слагам примерно когато снимам бурно море, за да не ми се лепнат солени капчици по обектива. Предполагам бих използвал и в други ситуации, но просто не ми се е налагало...

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: IDA   
Дата:   03-06-09 16:36

Според мен, далеч по-добре от удар и издраскване пази сенникът. Аз дори имам два гумени, които много ефективно поемат леки удари, в ръб на маса, например. Затова, със съответните обективи ги ползвам винаги. Ако UV-филтърът бъде ударен и се разтроши на малки стъкълца, които надерат предната леща, си предствяте, какво става, нали?

А от прах спасение няма, наистина. Духаш с духалката, бършеш с четчицата и това е. Виж, при морски капчици помага, но само на челната леща. Иначе всичко друго се мокри и трябва сериозно почистване на цялата техника след това.

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: GOSPODIN   
Дата:   03-06-09 16:43

Да я предъвчем пак тая тема.
Самото наименование УВ означава , че това е филтър за спиране на УВ лъчи, които са по-интензивни над 2000м. надморска височина или при много ясен ден край морето. Навсякъде другаде употребата му е неправилна, защото скапва макар и малко изображението или е предпоставка за странни бликове в най-неподходящи моменти.

Всеки си избира сам, но постоянното носене на УВ филтъра ми напомня на ония чичовци преди 30 год. , които снимаха пред мавзолея и пам. на съветската армия със задължителен жълт филтър на ФЕД-овете и КИЕВ-ите.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: j_mironski   
Дата:   04-06-09 11:31

Да кажа и аз моето скромно мнение. Твърдо съм против UV филтъра да седи постоянно пред обектива
То ако е трябвало, то производителите на обективи щеха да го сложат - това първо
Второ, ако толкова много Ви е страх да не Ви се случи надраскване, напръскване, наплюване, облизване [smilie25] или осмукване [smilie21] на обектива за целта има сенници, те също вършат работа.
До колкото използването при екстремни обстоятелства донякъде съм съгласен и то ако има пряко механично или химическо въздействие върху обектива - например искри от леярна или от ъглошлайф (или тъщата ви плюе срещу Вас[smilie5])


Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: rhyan   
Дата:   04-06-09 11:38

Можете ли да подкрепите мнението за-против със снимков материал?
Аз също държа UV филтъра нон-стоп на обектива, но не съм забелязал изкривяване на цветове или някакви странни отблясъци. Не съм забелязал и да намалява светлосилата. Ще ми се обаче да видя кадри в които е оказал негативно влияние.

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: ivodam   
Дата:   04-06-09 11:49

rhyan: На цветовете може даже да окаже по-скоро позитивно влияние и да излязат по-наситени и контрастни, за светлосилата няма проблем, но основен и гаден проблем с тези филтри, даже и най-висококачествените, тънички и не знам си какви е, че пада резкостта на изображението [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: rhyan   
Дата:   04-06-09 11:58

Т.е. това, че премахва размазването, причинено от UV лъчението при определени обстоятелства(надморска височина, водни басейни и други), понякога има обратен ефект...
Явно на моя сапунер това му е последния проблем, но ще пробвам със и без филтър, пък ще видим дали ще се усети в остротата и/или цветовете.

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   04-06-09 12:09

ЗА, ако филтъра е добър!

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: jivkojj   
Дата:   04-06-09 12:19

Тук се вижда разлика в качеството на филтъра, макар и да се гледа в обратната посока - на Никор-а е многослоен-просветлен Тамрон, а на Сигмата е навит еднослоен-просветлен Хоя


https://photo-forum.net/static/forum/2009-06/aboy6067.JPG


http://212.36.3.59/site_pics/105/i_1209205201_d40_400d.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: xph   
Дата:   04-06-09 12:39

:) Моят е спасявал Л-ка, буквално, ако го нямаше, просто трябваше да пусна обектива в кофата! И аз, като всички, си мислех, че на мен няма да се случи, защото съм много внимателен и си пазя техниката...

Твърдо за. Ако е хубав влошаването на образа е поносимо за любителски снимки. Ако правя кадъра на века бих го махнал.

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: danbi   
Дата:   04-06-09 12:43

Принципно против постоянното му носене!

Освен всичко друго, по филтрите се наслоява доста мръсотия, като филм. В един момент я забелязваш...
Което значи, че филтъра пак трябва да се сваля често и да се чисти.

Производителите влагат доста усилия да сложат подходящи покрития на лещите против тези неща...

От друга странам, скъпи филтри има с хубави покрития.

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: MY-NOKIN   
Дата:   04-06-09 14:53

Я да погледнем извън нашата кочинка:
http://www.planetneil.com/tangents/2007/05/31/filters/

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: roumen6   
Дата:   04-06-09 15:00

от горния пост!


https://photo-forum.net/static/forum/2009-06/zhfb5105.JPG


http://www.planetneil.com/tangents/images/cracked-filter.jpg



http://www.planetneil.com/tangents/2007/05/31/filters/


за или против филтъра?

ти избираш!

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: mitku   
Дата:   04-06-09 15:51

Всеки си има глава за да си преценява. Аз за себе си съм преценил и имам UV-филтри на всичките обективи. Тествал съм и когато UV-филтърът е с "подходящо" качество, НЕ ми пада качеството на снимките (и обратното - филтри, чието качество не е съобразено с обективът, за който са предназначени, влошават качеството до неузнаваемост). [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: danbi   
Дата:   04-06-09 15:54

mitku, да те питам тогава, с какво качество филтър е подходящ за Никкор 50/1.8? Обектив, който струва 219лв чисто нов...

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: mitku   
Дата:   04-06-09 16:01

danbi написа:

> mitku, да те питам тогава, с какво качество филтър е подходящ
> за Никкор 50/1.8? Обектив, който струва 219лв чисто нов...

Ето този е съвсем достатъчен (тествано): Филтър Hoya UV 52mm - Цена: 15.00 лв. с ДДС

Но - да речем за Nikkor 70-300VR, нищо под Hoya UV Pro1 67mm, НЕ е достатъчно и "омазва" яко. [smilie3]



Публикацията е редактирана (04-06-09 16:04)

Отговори на това съобщение
 Re: За и против UV филтъра
Автор: boink   
Дата:   04-06-09 16:02

много хора се чудят защо трябва да даваш 1000 лева за каска като ти струва 5 000 мотора.

ползвам без задръжки филтерчета много цапам а пише че не тряя се бара много много оригиналното стъкло. пък да го чистя него ми е свидно някакси.

"качеството" от любителската ми гледна точка не се е променило. май по добре стават някой неща на припек.

иначе като вземе да се продава нещо винаги пише - позлван само с филтър. олуейс.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »