Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: bokata   
Дата:   31-05-09 00:43

Получава ми се доста силно несъответсвие м/у дисплея на апарата Canon Eos 50D и това,което виждам на монитора Samsung 2232bw. Опитах първо с настройките на монитора и не се получи след това опитах и с калибриране с Adobre Gamma и пак не се получи добре.Ако някой да предложи нещо ще бъда благодарен.

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: taricate   
Дата:   31-05-09 00:46

Чакай,чакай !
Дай пак отново - Как точно калибрираш с Adobe Gamma? Кажи първо с какъв софтуер гледаш снимките,дали са JPEG или суровия RAW-файл го отваряш с някой конвертор...
Това за начало !

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: bokata   
Дата:   31-05-09 01:15

С Adobe Gamma калибровам Step by step казвали са ми от там да калибровам.А снимките ги отварям през Photoshop CS4 с CameraRaw 5.3.Без значение дали с в .JPEG или .CR2 ми ги дава много по-тъмни от тези на диспея на апарата.Пробвах и на лаптопа където ми ги дава малко по-добре но пак много по-тъмни от тези,които виждам на апарата,а яркостта на апарата ми е дори под половината.Не мога да си го обесня.

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: taricate   
Дата:   31-05-09 01:29

Това, което правиш НЕ Е калибрация.Тя се прави с колориметър, ама ще стане сложно да обяснявам.
Потърси из форума имаше доста теми за калибриране на монитори, щото свърши бирата и си лягам [smilie3] .
Има доста софтуер, дори Samsung имаха нещо, дето помага, ама пак казвам, че със софтуер може САМО да нагласиш монитора да показва, така както на теб ти се струва добре (а може и да е далеч от реалността).
Най-добре е да нагласиш монитора си на sRGB (из менюто трябва да го има) и да почнеш с контраст/осветеност плъзгачите да си поиграеш.
Засега толко, че трябва да ставам след няколко часа.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: Canon   
Дата:   31-05-09 02:01

Градацията на дисплея на 50Д не съответства на градацията на екрана ти. На дисплея имаш много мек по контраст с разработени сенки и леко пресатуриран образ.

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: mitku   
Дата:   31-05-09 04:39

Нормално е тъй. Все пак дисплеите на апаратите са с доста висока яркост, за да севиждат и на слънце, а компютърният монитор ако е толкоз ярък ще ти "избоде" очите в нормална стая. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: ivodam   
Дата:   31-05-09 07:58

Заеби ги тия дисплеи на апаратите, даже и уж големите в последно време - стават само най-общо да си погледнеш кадрирането. Нищо в детайли не може да се прецени, преди да си качиш нещата на компа.

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: 1vo   
Дата:   31-05-09 10:56

Гледай хистограмата!

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: bokata   
Дата:   31-05-09 11:05

То по скоро да си зарежа PC-то,че то ми дава зле,а не апарата.Тъй като от скоро съм с 50Д снощи ми направи силно впечетление как на апарата лицата на хората са супер + добра разработка след тях,а като ги пгледна на компа лицата тъмни,а след тях-нищо,тъмнина. УЖАС => маса игране с .cr2 файловете да ги докарам до желаното,но изглеждат изкуствени за съжеление.М/у другото скапаният ми монитор нема sRGB има некви MagicColor-Intellegent.

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: mitku   
Дата:   31-05-09 11:23

По принцип е тъй. Както се казва: за толкоз пари - толкоз (относно монитора). Все пак приличните монитори започват от около почти 1К лв., нагоре. Сам си направи сметката що за монитор имаш, щом и лаптопът ти има по-добра картина от него. А лаптопи с приличен монитор, в момента се броят на пръстите на едната ръка и струват по една чанта кинти. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: bokata   
Дата:   31-05-09 12:51

mitku май си най-прав ама как да предположа,че за 650лв. монитор(когато го купувах) би бил е*ати бракмата,а и хората в магазина казват "ЕЕЕ 3000:1 контраст 22" - страшен е,взимай го" кво да се прави :)

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: BotsRevenge   
Дата:   31-05-09 13:13

Казаха си хората - потърси някой да дойде с колориметър и да ти калибрира адекватно монитора.

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: imitev   
Дата:   31-05-09 13:26


И за по-сигурно - и дисплея на фотоапарата [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: mitku   
Дата:   31-05-09 13:31

От TN монитор и с калибриране, и без - все ще е "мазало" и само ще е дал 50-60 лв. на вятъра. Е, ще стане малко по-добре ако се настрои и калибрира, но пак дори и като докараш някакво прилично седно ниво, пак светлите участъци ще "горят", а в сенките ще е "тъмца"/"нЕма никой". Аз бих казал - или свиквай да работиш тъй и го настрой на око колкото може, или се замисли за по-качествен монитор. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: kolcho   
Дата:   31-05-09 13:39

Приятел, бъркаш поредността на притесненията: първо трябва да оцениш съответствието на онова, което виждаш на монитора с това, което излиза след печат.
Ако нещата са задоволителни - тогава изводът е, че дисплеят на апарата не е калибриран добре.
Ако съответствието на отпечатъка е по-голямо с вижданото на дисплея и е по-далече от изображението на монитора - тогава проблемът е в големия екран!
Тва е първата стъпка.
Направи я.

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: BotsRevenge   
Дата:   31-05-09 13:39

mitku, не съм съгласен с теб.
Моят монитор също е с TN матрица и е калибриран. В светлите тонове виждам отчетливо всички тонове до 255. С малко да тръгне да гори снимката и се вижда. В сенките също се вижда (почти) всичко.

Та явно е до монитор, а не до технология на матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: asahi   
Дата:   31-05-09 15:53

Дисплеят на апарата се ползва за информация, не за оценка. За да оценяш с един уред трябва някой преди това да го свери, калибрира и т.н.
От дисплея гледай кадрирането, хистограмата, буквичките и цифричките. За цветовете - на калибриран монитор и правилно настровна система за управление на цвета. Иначе - мазало.

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: bokata   
Дата:   01-06-09 00:37

Мерси за полензата информация,но за съжеление по моя край надали ще има кой да ми го калибрира,пък можеби и монитора си е малко скапан,но за момента ще се работи с него.Благодаря все пак за полезната информация.

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: peshovec   
Дата:   01-06-09 08:06

sorry za правописа но пиша от gsm
На мен ми прилича на гледане на Adobe RGB

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: bokata   
Дата:   01-06-09 20:50

Настройките на Фотошопа са на sRGB,ако трябва и другаде да се прави на sRGB кажете .

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: XaMLeT   
Дата:   01-06-09 21:04

я най-накрая вземи си погледни хистограмата и кажи как изглежда, от ня по вярно няма ;о)

Отговори на това съобщение
 Re: Силно несъответсвие м/у дисплей и монитор
Автор: 2metraninja   
Дата:   01-06-09 21:11

Аз сега се сещам за нещо - тея новите фотощопи и АЦР по дефолт са им включени "АВТО" настройки и може затова да ти прецаква RAW-овете.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »