Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: xph   
Дата:   17-05-09 14:06

Бихте ли се отказали от собствения си роу формат (CR2, NEF, ORF...) в полза на DNG (Adobe Digital NeGative)? Особено ако някой има личен опит с формата - нека да сподели.

Аз лично - да, в полза на стандартизацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: джъмбо   
Дата:   17-05-09 14:49

не!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ALBIREO   
Дата:   17-05-09 14:51

Струва ми се, това не е избор на потребителя. :)
Решението за стандартизиране на RAW формата трябва да бъде взето от съответните фирми производители на фотоапарати. Но те, очевидно, не желаят подобно нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: джъмбо   
Дата:   17-05-09 14:54

аз съм за фирмените софтове.... фирмите най-добре си знаят (поне читавите фирми) какво могат да извлекат от собствената си техника....

може да е по-бавно... но за сметка на това е по-качествено[smilie24]

никонския софт е достга по-добър от вскички останали (визирам тези които обработват всякакви роу файлове) но е ужасно бавен за съжаление

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: xph   
Дата:   17-05-09 15:33

ALBIREO: Ясно, че не е избор на потребителя, но все пак ако формата придобие голяма популярност фирмите (може би) ще се замислят дали да не го добавят поне като опция. Знам ли, така си мисля.

джъмбо: Абе като се замислиш някви фотони избиват електрони от матрицата. Откъде е сигурно, че Никон "най-добре си знаят" какво да правят с тея електрони? Според мен си малко предубеден. Разбира се това си е твоето мнение. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: nacho1   
Дата:   17-05-09 15:47

Джъмбо може и да е предубеден, ама то винаги можеш да "не работиш", ако преди това "можеш" ... обратното малко е по-трудно [smilie3] - твърдо НЕ
Винаги можеш да го направиш по-добре или по-зле дадено нещо, но същото - никога вече[smilie24] колкото до стандартизацията - може да стане само, ако полезното за някой е приятно за останалите [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: boncho_marinov   
Дата:   17-05-09 15:48

В Пентакс К20 имаш вграден

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: xph   
Дата:   17-05-09 15:56

Мда, Пентакс единствени възприеха идеята за стандартен роу. И понеже са единствени - на практика те също имат уникален роу ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: Akeyzerr   
Дата:   17-05-09 16:29

Sigma SD14 не е ли също със стандарта DNG? Или аз съм в заблуда?

....
В заблуда съм бил...



Публикацията е редактирана (17-05-09 16:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: georgi.a   
Дата:   17-05-09 16:41

Твърдо не!

Това дето джъмбо казва е в сила и за Olympus - както за качеството, така и за бързодействието.

Досега не съм намерил RAW-конвертор, който да може да се справи толкова добре с тоналните преходи и изобщо с цялата картинка така, както оригиналния софтуер на Olympus. Търсенето продължава, но засега безуспешно. Пробвал съм CaptureOne, Bibble, SilkyPix, ACR, може би и други, не помня вече...

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: pefoto01   
Дата:   17-05-09 17:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: джъмбо   
Дата:   17-05-09 17:22

ми достатъчно тестове се извъртяха във фрума точно с никонския конвертор... така че.... не съм предубеден....

виждам колко е по-добра опцията на никон д-лайтинг по време на снимане и която шопския конвертор не признава..... и се налага да преработвам наново кадъра....
виждам колкопо-добре се справя с шума никон в своя формат но мине ли през шопа не е същото....

така че... виждам как всяка фирма има свобода да слага свои екстри с които да привлича клиенти... и едва ли стандарта ще привлече клиент....

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: shama   
Дата:   17-05-09 17:44

факт е че хаситата и лайките снимат направо в DNG.

Също така обаче когато дадена фирма има монопол върху нещо неизбежно ще доиде момент в който ще решат да се възползват

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: джъмбо   
Дата:   17-05-09 17:52

това че снимат в днг... е щот не са инвесторали в софтуерна разработка
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: pefoto01   
Дата:   17-05-09 17:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: xph   
Дата:   17-05-09 18:02

Ако канон и никон инвестираха парите от софтуера и рекламата в разработка на хардуер, сега щяха да са конкуренция на хаситата [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: джъмбо   
Дата:   17-05-09 18:03

баси платинения лаф бе изтърсен току що.... [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: xph   
Дата:   17-05-09 18:14

Беше майтап, радвам се, че го схвана.

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: hotsnail   
Дата:   17-05-09 19:46

А какво общо има конвертора с формата само Джъмбо знае [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Хубаво е да има стандарти според мен.

Не трябва да се бърка добрия фирмен конвертор с един транспортен формат.

За момента единственото нещо дето става е че чакаш софтуерите на 3-ти фирми да излязат след като си купиш новата играчка и известно време се дразниш на фирмения софт че е бавен. Инак вярно по-лесно и по-добре става с фирмения софт.

Ако има стандартен формат ще могат да се ползват всички софтове веднага, а няма да чакаш с месеци подръжка.

Това по-принцип не противоречи на това Никон оли сони или канон да си правят техен софтуер по-добър и адаптиран за апаратите

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: джъмбо   
Дата:   17-05-09 21:19

какво е транспортен формат????

знаете ли какво харесвам когато работя с фимения софт..... всички промени се аписват във файла.... не на друг а ВЪВ файла.... и след 10 години да го отворя ще имам запазени промените... а ако ги изключа ще има и оригиналния файл..... мда.....

сега като минавам през шопския конвертор трябва да пазя 2 файла

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: ARGO   
Дата:   17-05-09 22:30

Автор: джъмбо
Дата: 17-05-09 21:19

какво е транспортен формат????

знаете ли какво харесвам когато работя с фимения софт..... всички промени се аписват във файла.... не на друг а ВЪВ файла.... и след 10 години да го отворя ще имам запазени промените...


След 10г тези формати дето си ги записал може да неможе да се отварят...[ezik]



Публикацията е редактирана (17-05-09 22:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: drkskwlkr   
Дата:   17-05-09 23:28

Аз лично бих предпочел файловите формати да се развиват и поддържат от фирма с традиции в компютърната обработка и затова залагам на Adobe. За последните двадесетина години Adobe се е утвърдила в индустрията като "добра" фирма с ценен принос в цифровата фотография и може да служи като обединяващ фактор във форматите. PDF, anyone?

Моите уважения към Canon, Nikon и компания, да си гледат матриците, обективите и механиката на камерите :)

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: джъмбо   
Дата:   17-05-09 23:29

сега пробвах един от 2001..... много тъпо... отваря се [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] [smilie9] от кулпикс 5000 е....

Supported cameras
SLR: D1 series, D2 series, D3, D3X, D700, D300, D200, D100, D90, D80, D70s, D70, D60, D50, D40x, D40, D5000

това е инфо какво поддържа кепчър 2 последна версия


мъка още 2 години и няма да мога да отварям тоз файл....

леле ами ако имах д1 ужаст вече нямаше да мога да го отварям.....

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: hotsnail   
Дата:   17-05-09 23:39

Джъмбо имам предвид че е формат с които могат да се транспортират данните от апарат до софтуера.

Нещо като 20 и 40 футовите контейнери - като са измислили стандартните контейнери е потръгнала световната търговия - щото са ставали както на влак така и на камион и на кораб са се редили добре. На всяко пристанище има кран дето ги вдига ....

Това е ползата от стандарт.

DNG доколкото знам (не ми е това работа може и да греша) е доста гъвкав и може да държи данните от апаратите без загуба на качество.

После софтуера за обработка вече е друго нещо чете тоя файл и почва да прави разни неща.

Ако не греша d-lighting е тил обработка като DRO на сони - прилага селективно криви по кадъра и подобрява чувствително динамиката на резултата. Та не би трябвало да е проблем да го направи софтуера дори и да чете от днг вместо неф или арв

Сони/Никон могат да си пишат алгоритмите специфични за апаратите им и да правят чудеса не е нужно да учат Адоби как става това т.е. не губят много - е освен предимството на няколко месеца монопол със всеки нов модел. А при Сони както се оказа никой не може още да направи светен РОУ софтуер или цветовете кривят или увеличават шума все нещо със зор докарват качество на ДЖПЕГ от апарата.



Публикацията е редактирана (17-05-09 23:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Бихте ли обърнали снимките си в DNG?
Автор: krstv   
Дата:   17-05-09 23:50

drks...и т.н.
подкрепям мнението ти! Дори ислед 10 години сопата ще си чете DNG. Не веднъж производителите на хардуер са се отричали от това което правят и са почвали наново.PS все още си чете файловете направени преди 10 години.
По темата: когато си обработя файловете , ги записвам в DNG.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »