Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 ICC Профил
Автор: xph   
Дата:   16-05-09 13:40

Нямой може ли да хвърли малко светлина по въпроса за ICC профилите? Какво представляват, за какво се използват... Най-общо що е ICC профил и има ли той почва у нас.
Питам във връзка с извличането на метаданни. Някои файлови формати имат цяла секция с метаданни за ICC профила. Ето примерна извадка:

http://xph.hit.bg/icc.gif


Отговори на това съобщение
 Re: ICC Профил
Автор: asahi   
Дата:   16-05-09 13:50

ICC профилът представлява математическо описание на цветно пространство. Използват се от системите за управление на цвета. Има почва у нас.

Това са бързи общи отговори на конкретните ти въпроси. Тези отговори, разбира се, пораждат нови въпроси. Ако имаш сериозни намерения за задълбочаване на познанията започни с Гугъл и Color Management System.

Отговори на това съобщение
 Re: ICC Профил
Автор: xph   
Дата:   16-05-09 13:59

Всъщност това е профилът свързан със съответния файл (например sRGB или AdobeRGB) така ли? В смисъл: sRGB е ICC профил?



Публикацията е редактирана (16-05-09 14:01)

Отговори на това съобщение
 Re: ICC Профил
Автор: asahi   
Дата:   16-05-09 14:04

sRGB е цветно пространство от типа device independent. sRGB.icm е профил, описващ това пространство.

Подозирам, че не си наясно с основата на нещата. Това ще ти попречи да разбереш нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: ICC Профил
Автор: xph   
Дата:   16-05-09 14:18

Категорично не съм наясно. Иначе нямаше да питам :) Познанията ми се свеждат г/д до лекцията на Никсън за цветните пространства на графила криейтив уиик-а. Ако ти се обяснява - давай, темата може да е от полза и на други. Ако не - поне дай някой конкретен линк, за да се образовам малко.

Моята конкретна задача е да вадя метаданни от изображения и се чудя дали метаданни от типа на горните, които съм показал като примерни, са смислени от потребителска фотографска гледна точка или просто носят някаква служебна информация за асоциирания с файла профил.

Отговори на това съобщение
 Re: ICC Профил
Автор: asahi   
Дата:   16-05-09 14:41

Да кажем, че ми е трудно да обясня такава широка материя без обратна връзка. Сигурен съм, че Никсъна е обяснил точно нещата. Погледни си записките от събитието.

По-горе ти препоръчах Гугъл като средство за търсене на информация в мрежата.

Наличието и вида на вградения във файла профил (embedded profile) има значение за правилното цветово тълкуване на картинката при последващо визуализиране, обработка и отпечатване. Съответните програми си четат и взимат (или не взимат) под внимание тази информация. За потребител, който има понятие, тези данни имат смисъл. За останалите не мога да преценя.

Отговори на това съобщение
 Re: ICC Профил
Автор: georgi.a   
Дата:   16-05-09 14:51

http://en.wikipedia.org/wiki/ICC_profile


Отговори на това съобщение
 Re: ICC Профил
Автор: xph   
Дата:   16-05-09 14:57

Последен въпрос (извинявай ако ставам нахален), защото май не се разбрахме нещо:

Ако знам, че снимания от мен джипег е в AdobeRGB, трябва ли ми да знам и следното:

profileCMMtype: ADBE
Profile version: 2.1.0
profile class: display device profile
color space data: RGB
...
Profile copyright: Adobe Systems Inc.
media white point: 0.95945 1 1.08905
media black point: 0 0 0

или това са конкретни характеристики на AdobeRGB и всеки джипег файл сниман в AdobeRGB ще има същата информация?

Отговори на това съобщение
 Re: ICC Профил
Автор: asahi   
Дата:   16-05-09 15:03

Ако знаш, че снимания от теб джипег е в AdobeRGB не е необходимо да знаеш повече за него. Данните за AdobeRGB са еднакви и стандартни. Необходимо е да отчиташ наличето на този профил при последващите операции.

Отговори на това съобщение
 Re: ICC Профил
Автор: xph   
Дата:   16-05-09 15:28

Благодаря, засега това ми е достатъчно. Другите неясноти ше ги отстранявам по-нататък.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »