Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Бленда или скорост
Автор: alcapitan   
Дата:   12-05-09 09:24

Здравейте,

От известно време се чудя и търся в нета, но не успях да намеря - има ли разлика при снимане с "еднаква осветеност" - примерно бленда F2 и скорост 1/500 сравнено с бленда F11 на скорост 1/15 (което на теория дава еднаква експонация).
Разбира се, ще има разлика в "замазването" на снимката, поради по-отворената бленда при F2, но в цветноста, динамиката, дълбочина на осветеност и т.н. ?

Моля, да споделите вашите мнения по въпроса.
Ако можем да избираме можду по-отворена бленда или по-ниска скорост - кое всъщност как влиае на снимката?
По-отворената бленда също дава по-големи изкривявания на снимката - поради геометрията на лещата но... оставям да чуя вашите отговори....

Благодаря ;)


Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: drkskwlkr   
Дата:   12-05-09 09:27

Правилно си се ориентирал, експонацията (Exposure Value, EV) се получава като продукт на бленда и скорост на затвора. В основата на тази зависимост е Program AE режимът на фотоапаратите.

Колкото до това кое влияе на снимката - зависи от ситуацията. Ако снимаш бързодвижещи се обекти, ти трябва висока скорост на затвора, ако искаш дефокусиране на фона, ти трябва широка бленда.

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: alcapitan   
Дата:   12-05-09 09:32

Да разбира се - скороста има значение ако снимаме движещи се обекти - може би пропуснах да поясня - въпросът е ако снимаме неподвижен обект, където скороста не е от значение за фокуса. Тогава ще има ли ралики освен очевидните като "замазването" на фона?

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: victory13   
Дата:   12-05-09 09:34

по-ниската скорост праща динамиката на кино... не че не можеш да я извадиш после, но понякога светлото си е изгоряло безвъзвратно...

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: pc_genius   
Дата:   12-05-09 09:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: alcapitan   
Дата:   12-05-09 09:46

нека все пак да пропуснем блъра и компзицията на снимката - акцента тук по-скоро е върху качеството на цветноста... или с други думи има ли разлика дали светлината ще падне бързо с голям интензитет или по бавно с по-малък. - това променя ли възприятието за цвят в матрицата или не

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: victory13   
Дата:   12-05-09 09:59

дългата експонация ще ти промени и нюанса, и наситеноста, и контраста... зависи какво искаш от кадъра си...
ако мислиш да направиш като руските учебници по английски език таблички, няма да стане...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: t.marev   
Дата:   12-05-09 10:42

По-затворената бленда, дава повече дълбочина на рязкост.
При филмите, по-дългата екпонация, дава повече детай, а по-кратката, дава повече контраст. При цифровите не зная дали е така, снимам отскоро и не ми е направило впечатление, трябва да се пробва.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: taricate   
Дата:   12-05-09 10:51

Абе, днеска да не е петък ???
В к'ви филми сте се вкарали... не е истина!
Alcapitan си задава въпрос (още първия пост) и си отговаря, а вие нататък чоплите семки само.
Само не разбрах как влияе "дълбочината на осветеност" към отношението бленда/скорост...
ето и от мен малко :
http://www.geocities.com/markishki/dictionary/D1.htm

[beer]



Публикацията е редактирана (12-05-09 10:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: magnifico   
Дата:   12-05-09 10:58

victory13, не е така... никак даже [smilie5]

Никви цветове и никва динамика няма да ти се променят, независимо дали ще снимаш при по-отворена или по-затворена бленда, стига да експонираш еднакво.

Де факто, единствената разлика, между това да снимаш на бленда 2 скорост 1/500с. и бленда 11 скорост 1/15с. е в дълбочината на фокуса, като пак повтарям - това трябва да са стойности, даващи еднакво експониране.

Естествено, ако имаш нещо което се движи и го снимаш на 1/15, то ще бъде размазано, в сравнение ако го снимаш на 1/500с.


На отворена бленда е възможно изображението да страда от аберации. Но пък на по-затворена бленда, може да пострада от дифракция, което общо взето е загуба на острота в изображението. Но това на бленди над 11.

Тъй че какво ще избереш - по-отворена бленда и по-висока скорост, или по-затворена и по-ниска скорост си зависи изцяло от резултата който искаш да поснитнеш. Примерно, ако искаш нещо движещо се да се размаже естествено ще затвориш блендата, за да имаш по-ниска скорост. Ако искаш да го замразиш, ще отвориш блендата до някъде или пък ще качиш ИСО-то, ако не желаеш да снимаш на бленда 2 да речем, когато ще имаш плитък фокус и не особено качествено изображение [smilie6]
Та такам, купи си някоя книжка и чети. Имат и картинки, ще ти е по-лесно за възприемане. Най-важното е да експериментираш обаче [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: taricate   
Дата:   12-05-09 11:00

magnifico,
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: t.marev   
Дата:   12-05-09 11:25

taricate написа:

> Само не разбрах как влияе "дълбочината на осветеност" към
> отношението бленда/скорост...
>
>


При използване на светкавица, плюс налично осветление, кратките скорости ще елиминират донякъде наличното, т.е ще намалят дълбочината на осветеност, защото ще остане само светлината на светкавицата. Оттам евентуално може да мръднат малко цветовете....

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: Alex-dan   
Дата:   12-05-09 11:28

Би трябвало да няма разлика, защото количеството светлина, което преминава е еднакво. Наблюденията ми относно цветопредаването е, светлосилните обективи имат по-добро от тъмните по принцип...

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: джъмбо   
Дата:   12-05-09 11:31

разликата в по-затворената диафрагма може да се определи като промяна на контраста по някакъв начин....

това е особенно видно като си седнал на увеличителя и си играеш с диафрагмата....

една контрастна снимка може да и се намали с малко контраста като се позатвори диафрагмата...

за фотото също е валидно макар и не в толкова видими граници....

това поне от моята практика....

иначе имаше изследване като се снимаше на филм че исото показва оптималната скорост на снимане и е хубаво да се въртиш около тази скорост.... например... 100 исо - 1/125

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: jivkojj   
Дата:   12-05-09 11:33

А не е ли най лесно да се пробва - слагаш апарата на статив срещу градината и единия път на полуавтоматично на А, бленда 22 и щрак, после примерно 5.6 или 8 и накрая се сравняват резултатите.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: джъмбо   
Дата:   12-05-09 11:35

22... това с прекомерното затваряне... хм...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: taricate   
Дата:   12-05-09 11:37

джъмбо, [smilie24]
и аз съм на това мнение, пък и не случайно са измислили 'правилото' "SUNNY/16" [smilie3]
(за първия ти пост)


t.marev, и тука съм съгласен, но нямаше светкавица в условието [smilie3]
Там (със светкавица) вече други фактори се намесват: синхронизация, сила на импулса и т.н.А цветовете определено ще мръднат - просто цветната температура ще се изменя, при промяна на параметрите на светкавицата.
[beer]



Публикацията е редактирана (12-05-09 11:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: ErotilA   
Дата:   12-05-09 11:38

има и един друг вариант
вземаш един лист и рисуваш едно едно око
1 - за 10 сек
2 - за 10 дена

хихихихихих разлика има стига да може да я видиш

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: jivkojj   
Дата:   12-05-09 11:45

22 е наистина екстремно, но поне би доказало нещо.

ПС. тоя уикенд ходих насам-натам и доста пощраках и на една от снимките (човек от 2-3 метра сниман) ми направи впечатление, че стана с доста промити цветове (това като контролирах на дисплея). Погледнах - видях че е на 16 (или подобно) останало, щото преди това бях снимал панорамна снимка. Отворих блендата и се оправи.
Не казвам, че това твърдо означава нещо, но щом ми направи впечатление, значи може и да има разлика, но тогава не се замислих, тъй като рядко ползвам толкова затворени бленди.

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: джъмбо   
Дата:   12-05-09 11:54

22 не може да докаже със сигурност защото може да има дифракция на светлина която да повлияе на контраста....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: alcapitan   
Дата:   12-05-09 12:01

Автор: джъмбо
Дата: 12-05-09 11:31

"разликата в по-затворената диафрагма може да се определи като промяна на контраста по някакъв начин.... "

съгласен съм с джъмбо - промяната на контраста обяче определено е промяна която засяга осветеноста - ако искате да имате по-голям контраст в заден план на снимката трябва по-затворена бленда, което неминуемо ще даде разлики въпреки мнението на magnifico:

"Автор: magnifico
Дата: 12-05-09 10:58

victory13, не е така... никак даже [smilie5]

Никви цветове и никва динамика няма да ти се променят, независимо дали ще снимаш при по-отворена или по-затворена бленда, стига да експонираш еднакво. "

бих заложил на по-затворена бленда ако искам цветовете на заден план да са наситени - не знам до колко ще е голяма разликата обаче - което мисля да проверя тези дни експериментално :))

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: taricate   
Дата:   12-05-09 12:04

Аз лично съм пробвал/тествал при снимане на пейзажи, че ако при една относително еднаква осветеност на сцената, има малки проблясъци (или силно осветени малки участъци), ако се доверя на меренето на апарата - в 99 % има прогорели места на снимката. Обикновено меря (спот) най-ярката част и после цялата композиция (3Д матрично) и ако има повече от 3-4 стопа разлика, предпочитам да затварям блендата, защото някак си се намаля това "заслепяване" и се получава добър кадър.
Ако разликата е под 4 стопа - намалям скоростта.
И в двата случая се получава долу-горе еднакъв кадър, но на МЕН лично ми допада повече при затваряне на блендата.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: magnifico   
Дата:   12-05-09 12:16

Не знам защо се хабя да пиша, при положение че половината тук не разбирате взаимодействието между бленда и скорост на затвора и правите някакви умопомрачаващи експерименти и заключения. Хайде със здраве
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: kapitancho   
Дата:   12-05-09 12:24

Според мен,
alcapitan е напълно наясно с това каква е връзката между бленда и скорост и за ДОФ-а и пита за съвсем конкретен детайл, а половината отговарящи му пишат основно за прословутата връзка и за
ДОФ-а.

Иначе по въпроса - не знам конкретно как влияе, но главното, което съм забелязал е как се променят заснетите силни източници на светлина при нощни снимки. Това ме води към хипотезата, че все пак има разлика, но при нормални снимки е трудно видима.

Успех в намирането на отговор на въпроса! Самият аз съм любопитен как седят нещата и дано някой достатъчно запознат отговори.

Отговори на това съобщение
 Re: Бленда или скорост
Автор: dohtora   
Дата:   12-05-09 13:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »