Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: timdin   
Дата:   02-05-09 18:15

Здравейте!
Снимам с канон 450д и китовия обектив и качвам снимките ми само във интернет и ги гледам само на монитора ми. Но реших да принтирам няколко снимки в кодак и бях изненадан от това което се получи. Снимките ми бяха ужасно сатурирани, с висок контраст и изглеждаха ужасно. Аз снимам в raw и след това слагам високи нива на сатурацията и контраст, на монитора изглежат много красиво (реалистично), но не и в печат. (поръчах ги и от един друг Кодак... и пак същото!)
Искам да ви питам: защо? Какво да направя снимките ми да изглеждат добре и на монитора и на хартия????
Едно агенство иска няколко снимките ми за една книга, сега пък се страхувам че и при тях снимките ще изглеждат лошо.
Как е при вас? Нещо специално ли трябва да се направи снимките да изглеждат добре след печат?
Извинявам се ако мислите че въпросът ми е тъп но спешно ми трябва отговор!

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: ixus   
Дата:   02-05-09 18:18

Що не пуснеш една снимка да я видим на нащите монитори ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   02-05-09 18:23

timdin

1. Откажи се от идеята, че това което виждаш на твоя си монитор ще изглежда по същия начин и на печат, дори да е калибриран.

2. Откажи се от идеята, че един и същ файл ще изглежда по един и същ начин на печат с различни технологии, биле те печат по фотографска технология, евентуално RGB или печатна технология с тонер/мастила/петачтница, евентуално в CMYC.

3. Избери си място, където да печаташ и пожертвай малко тестови кадри, за да се ориентираш.

4. Ако е възможно, вземи от фотото/печатаря или който там ти печата цветния профил за съответната машина.

Това, което разказваш си е нормално. Особено пък ако монитора ти не е калибриран. Не е задължително също така кадрите да изглеждат еднакво на твоя монитор и на друг монитор, калибриран по различен начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: timdin   
Дата:   02-05-09 18:24

ами гледах снимките ми на всякакви монитори, и в самия Кодак там преди печат изглеждаше като трябва.... след малко ще кача някоя снимка

ето
https://photo-forum.net/i/1098836




Публикацията е редактирана (02-05-09 18:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: timdin   
Дата:   02-05-09 18:27

"2. Откажи се от идеята, че един и същ файл ще изглежда по един и същ начин на печат с различни технологии, биле те печат по фотографска технология, евентуално RGB или печатна технология с тонер/мастила/петачтница, евентуално в CMYC."


а как печатат в обикновени магазини като кодак? RGB или "печатна технология с тонер/мастила/петачтница, евентуално в CMYC" ? снимките ми са в RBG


"3. Избери си място, където да печаташ и пожертвай малко тестови кадри, за да се ориентираш."

а как да правя тестови кадри? хора от Кодак ми казаха че трябваше да им кажа че искам "по светли снимки"... това ли имаш предвид? или ...?

и един въпрос за калибрация.... какво е това? :)
мерси ;)



Публикацията е редактирана (02-05-09 18:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   02-05-09 18:32

Веми например един кадър от тези, които са излезли ужасно пресатурирани, и го пусни по-малко сатуриран. В да речем два варианта.

Също използвай различни нива на шарпене за същия кадър. Кадър, който излиза добре във фотото обикновено изглежда силно прешарпен на монитор.

Това, което са ти казали във фотото може и да е свързано. Колкото по-тъмен е един и същ кадър толкова повече се увеличава усещането за наситеност на цветовете. В тази връзка - само пресатурирането ли е проблем на тези снимки - губи ли ти се разработка в тъмните места например?

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: timdin   
Дата:   02-05-09 18:35

да, снимката става и доста тъмна...

ех. колко проблеми има с фотография... скъпи обективи... сега се оказа и че не мога спокойно да си печатвам снимки%))

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: 1vo   
Дата:   02-05-09 18:42

тимдин, пусни оригинала на горния кадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: timdin   
Дата:   02-05-09 18:47

тази снимка е направена с circular polarizer и снимана с landscape mode на канона.

https://photo-forum.net/i/1098836


ето как изглежда снимката в standard mode... без никакви спец. настройки .. ха, направо черно бяла ;)

https://photo-forum.net/i/1098843




Публикацията е редактирана (02-05-09 18:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: timdin   
Дата:   02-05-09 18:53

-



Публикацията е редактирана (02-05-09 18:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: 1vo   
Дата:   02-05-09 18:57

дай рав-а, . Исакше ми се да видя каква обработка си й правил.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: timdin   
Дата:   02-05-09 18:58

1vo, качих абсолютно непипаната снимка (освен resize) малко по нагоре



Публикацията е редактирана (02-05-09 18:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: lumix   
Дата:   02-05-09 19:16

....ами доста си прекалил със сатурацията, при мен небето е ....е няма такъв син цвят! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: jivkojj   
Дата:   02-05-09 19:18

Ето една непипната снимка от 5Дмк2. Снимана в JPEG, но всичко е на 0 - сатурация, шарп, контраст ...:


http://photo-zona.net/images/user61532/album14657/large/1241195241_acxw4117_IMG_0462.JPG



Фактически реално изглежда много по-цветно.

Иначе и аз съм давал снимки и после като ми ги върнаха - едната част жълти, после се оправя баланса, но стават тъмни, после друго - трагедия. И това в Германия.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: georgi.a   
Дата:   02-05-09 19:21

1. Няма такова нещо като абсолютно непипана снимка.

2. Прочети малко за color management

3. Ако ще най-скапаните цветове да са ти на снимката - тия дето я печатат са длъжни да ги изкарат същите като на техния монитор. Ако не могат - не си струва да се занимаваш с тях.

Добавка:

4. Ако искаш по-добро възпроизвеждане на сини и зелени тонове ползвай Adobe RGB 1998 като цветно пространство. Вероятно няма да можеш да видиш всички цветове на твоя монитор, но те са там (във файла) и печатната машина ще ги изкара на печат.



Публикацията е редактирана (02-05-09 19:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: timdin   
Дата:   02-05-09 19:22

значи при някои от вас и на мониторите ви снимката изглежда много сатурирана :( хм...

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: lumix   
Дата:   02-05-09 19:24

jivkojj , какво е това ужасно качество?
Всяка сапунерка, ще извади по-добро качество ....нещо не ти в ред апарата...!


Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: timdin   
Дата:   02-05-09 19:25

"3. Ако ще най-скапаните цветове да са ти на снимката - тия дето я печатат са длъжни да ги изкарат същите като на техния монитор. Ако не могат - не си струва да се занимаваш с тях."

то и аз така мисля. все пак при тях на монитора снимката изглеждаше добре.... а пък на хартия много различно.
прочетох за калибрация на принтер-монитор, ще търся по добри печатници ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: georgi.a   
Дата:   02-05-09 19:27

Първата е по-наситена и по-контрастна. Но това няма значение. Няма "много" или "малко" :) Има сравнение, колориметри, еталони и пр.

Аз от Кодак не съм доволен.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jivkojj   
Дата:   02-05-09 19:28

Ами това е на бленда 7, exp -1/3, ИСО 200. Останалите настройки както апарата си идва. Вдигам апарата и снимам [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: timdin   
Дата:   02-05-09 19:30

добре, в София къде ще ми препоръчате да печатам снимките?
georgi.anchev, при мен втората е сякаш черно бяла а първата е точно реалистична, не пресатурирана...

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: georgi.a   
Дата:   02-05-09 19:31

jivkojj,

"както си идва" ми звучи като тия дето пускат компютъра и казват "а бе то нещо стана и не работи". Като питаш "какво стана" - "ми не знам, нещо се скапа... уф ша го фърля през прозореца тоя скапан компютър"

[smilie18]

Компютрите (вкл. и тези във фотоапаратите и принтерите) правят само каквото им кажеш. Както се казва - RTFM [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: georgi.a   
Дата:   02-05-09 19:32

timdin,

Тук видях 2 теми - едната за 500 безплатни проби на Epson. Другата беше за една друга машина за печат на снимки. Опитай при тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: lumix   
Дата:   02-05-09 19:40

jivkojj , пак я погледнах според мен нещо фокуса ти е избягал....нещо, от многото листа и цветеца нито не е на фокус....

Отговори на това съобщение
 Re: Монитор vs. Печат. проблеми
Автор: timdin   
Дата:   02-05-09 19:44

georgi.anchev, ok[cool]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »