Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Архив
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Още веднъж за експеримента
Автор: Vinsent   
Дата:   01-02-05 13:47

Ако разгледаме категориите Портрет, Природа и т.н. ще забележим интересна особеност. Всичките се отнасят до сюжета с изключение на Експеримент, която се отнася до техниката за постигане на резултата. В Тълковния речник на Ст.Буров и др., изд. Елпис, 1995 можем да прочетем: Екперимент – 1. Научен опит. 2. Какъвто и да е опит да се направи, да се предприеме нещо, да се подложи на проверка. Да се направи нещо... Ха, ха... Като например колаж... Доста пренебрежително! А, че имаме великолепни образци, със силно и дълбоко художествено въздействие, в които е използван колаж? Това ли е художествената фотография? Щрак и готово. Почти като “Чук и чао”. Това е аналитичния подход. Нищо че десетки кадри са отишли в кошчето преди да покажем някой? Ами мъката да го озаглавим? Има научна и репортажна фотография, където факта е на първо място. Художествената борави с художествен образ, опит за обобщение, предаване на настроения и т.н. Опитай се да предадеш мечтите си чрез снимка, или онагледи любимото стихотворение! Отричайки постснимачните техники орязваме възможностите. Ами да извикаме “Долу” на Дали, Пикасо, Едуард Мунк, Матис, Анри Русо, Писаро..., защото са създали свои паралелни светове. “Долу” на импровизациите и вариации в джаза! Колко си е добра простичката мелодия. През 60-те – 70-те години наистина някой техники бяха експеримент. Сега, мисля че понятието експеримент е безкрайно остаряло в смисъла, който му предаваме.
Ще ми е интересно де прочета и други мнения.


Отговори на това съобщение
 Re: Още веднъж за експеримента
Автор: Frida   
Дата:   01-02-05 14:50

Аз съм съгласна с теб, без да се присъединявам към драматизма в текста. Но как предлагаш да се казва галерията, която ще се изявяват бъдещите Дали и Писаро на фотографията?

Отговори на това съобщение
 Re: Още веднъж за експеримента
Автор: kali222   
Дата:   01-02-05 14:56

Аз съм За експерименти от всякакъв вид, защото те са основен източник на развитие. Експериментиращият човек е търсещ, мислещ и творчески. Не разбирам обаче какво й е на галерията Експеримент.... Там всеки автор публикува работа, в която е експериментирал, било то с техника, сюжет, тема, условия или друго...

Отговори на това съобщение
 Re: Още веднъж за експеримента
Автор: nanapak   
Дата:   01-02-05 15:29

Елементарно, Уотсън (пардон, Винсент)! [smilie25]
Така както и фотографията може да е и художествена, и "щрак Марийка на портрет", и колажа като форма НЕ Е гаранция за художественост!
Извинявай, ама преобладаващата част от "колажистите" тук какво правят? Сменят небето с каквото намерят "по-красиво", лепнат луна/птица/дърво по същия начин - и юруш на точките!!! При това много им ги дават!!!
Трябва ли да харесвам такива колажи?!?[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Още веднъж за експеримента
Автор: Vinsent   
Дата:   02-02-05 13:04

Благодаря за мненията! Наистина, очарователно е да уловиш мига с неговата красота, настроение, изключителност, но това не ни дава право да отричаме другото. Повод за споделеното мнение ми дадоха някой коментари към едни много добри творби, като например:

Анонимен: За колаж може и да е супер, но все си мисля, че тук би трябвало да е място предимно за хубави снимки !?! Автора е показал колко е добър с PS или като цяло с компютърната обработка. Посещавам форума очаквайки да видя професионализъм във фотографията. Нищо лично. Това е само позиция.

Анонимен: Пак Съм АЗ онази с Мнение 33: Наистина се е постарало момчето и грешката е моя не забелязах че съм в раздел "Експеримент" Затова злато и от мен .. Но моял те прави по весели колажи .. стига ми сивотата на ежедневието.

Те се отнасят за :https://photo-forum.net/i/78109&USER_ID=1776

Или какво бихте казали за този невероятен колаж: https://photo-forum.net/i/72000&OFFSET=37&CATEGORY_ID=11&PERIOD=30

Какво Експериментират Експериментаторите в тези Експерименти? Техниката? Че тези неща са познати, пише ги в книжките. Те създават своя реалност, а това е творчество. Има още примери, в които благодарение на колажа е постигната невероятна дълбочина на въздействие.

Ами цветната композиция? Цветовете имат свое, независимо от обектите, психологическо въздеиствие. С цветове можеш дори да лекуваш. Трудно ще ги намериш съчетани наготово, но това е тема за друг разговор.

Абсолютно съм съгласен с nanapak. Основната ми мисъл беше за категорията Експеримент, която като понятие е безкрайно остаряла. Тя пък някакси се свързва с нетрадиционните техники. За съжаление Frida, не мога сега да дам добро предложение.


Отговори на това съобщение
 Re: Още веднъж за експеримента
Автор: чичовия   
Дата:   02-02-05 13:17

Аве на кой му пука в тази гъста жега веееее[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Още веднъж за експеримента
Автор: J0R0   
Дата:   02-02-05 13:36

Мисля, че не бива да се противопоставя експериментът на не-експеримента.
Импровизацията не е гаранция за по-добър резултат.
Има невероятно прости неща, които те удрят в земята като внушение и самоцелни импровизации и експерименти, които не ти казват нищо.
Както и обратното.
Това важи за всички изкуства. Примери могат да се намерят навсякъде.

Отричането на жанрове и техники е толкова погрешно, според мен, колкото и издигането им в култ.

Отговори на това съобщение
 Re: Още веднъж за експеримента
Автор: чичовия   
Дата:   02-02-05 13:40

Ха така Джоре,съгласен съм с теб[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Още веднъж за експеримента
Автор: J0R0   
Дата:   02-02-05 15:17

Има и още нещо, публиката се възпитава да харесва или не харесва нещо.
В този смисъл не е толкова важно какви са качествата на това което правиш, а как го представяш пред хората.
Важно е да имаш волята и търпението да го наложиш.
Боб Дилън например, хич не може да пее, но в контекста на епохата си (60-70те години) събира хиляди фенове.

Отговори на това съобщение
 Re: Още веднъж за експеримента
Автор: Vinsent   
Дата:   03-02-05 11:19

Аз съм точно за равнопоставеността J0R0. В сайта има такива великолепни примери за пределно изчистени и силно въздействащи композиции заснети от натура, като:
https://photo-forum.net/i/72272&OFFSET=7&CATEGORY_ID=2&PERIOD=30
и
https://photo-forum.net/i/79559&USER_ID=2871

Все пак, задължителното приобщаване към остарялата категория Експеримент, прави някой творби, като такива втора ръка.

Дали е по-морално да сложим поляризационния филтър за да направим драматично небе или да монтираме в снимката си такова, което вече сме заснели ние друг път? Например един от най-въздействащите, с концентрирана до крайност идея жанр - плаката посяга много често към колажа. Щеше ли да се намали въздействието на тази творба, ако човека го е нямало там, а е сниман на друго място и монтиран в последствие? https://photo-forum.net/i/55971&USER_ID=1751

При соцреализма експеримента го заклеймяваха като формализъм. Заради това творбите на една велика българска художничка - Лика Янко видяха бял свят едва чак сега. Не трябва да повтаряме грешките от миналото.

Извинявам се на авторите, че си позволявам да ги цитирам!



Отговори на това съобщение
 Re: Още веднъж за експеримента
Автор: nanapak   
Дата:   03-02-05 12:15

Извинявам се и на Винсент, и на Сираков (най-вече), че опонирам на единия и критикувам работа на другия, но за мене лично (макар че не се занимавам с колажи и монтажи, поне засега), посочената снимка не е пример за подражание, а за някои от типичните грешки на "монтажистите". Това, че единствено Треснатия не е съгласен с общата еуфорично-възхитена оценка, не ме учудва - такъв си е "масовия" вкус на Форума.
Първо, мащаба. Чичкото с вилата би трябвало да е с РЪСТ поне 2.5 м, ако е на избраното от Сираков място.
Второ, осветлението. НЕ МОЖЕ собствена сянка (тъмното пред чичото) да бъде ПО-СИЛНА от падащата сянка (ако това в краката му изобщо е падаща сянка?!?)! И в такова общо взето бая дифузно осветление контражурния, почти контурен човек е доста неестествен. Отделно, че лъчите от облаците са колкото изсветлени, толкова и посинени.
Трето, пикселизацията. Очевадно несъответствие между антиалайзинга (изглаждането) на фигурата и на детайлите от пейзажа.
Сираков, надявам се да приемеш критиката ми като конструктивна! [smilie24]
[beer] [shtrak] [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Още веднъж за експеримента
Автор: Vinsent   
Дата:   03-02-05 12:26

nanapak, благодаря! Ако правим повече такива коментари, ще помогнем много за изграждането на вкус.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна