Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: krist   
Дата:   03-11-08 19:26

Възможно ли е да се регулира прозрачността на слой с помощта на крива, така че да е различна в отделните тонални области - имам пред вид наистина с крива, която да задава плавни преходи, а не само с два репера, които примено задават резки преходи..?

Мисля да го ползвам за най-малко две неща
1. Добавяне на "зърно" само в с средните тонове, но все пак плавно и избирателно.

2. Симулация на dutone (tritone, quadtone) без реално преминаване в тоя режим, щото при него трябва да се слезе на 8 бита, "счупват" се направените до момента корекции на тоновете (а, след минаване на 8 бита вече е кофти да ги пипаш пак) и се губят всички направени до момента слоеве, с което се губи възможността по-късно да се правят нови корекции..
Специално за duotone опитвах различни методи за симулация - директно с пипане кривите на отделните канали или с градиентна карта, но все резултатът се различава от оригинала - в случая с кривите е трудно да се докарат началните цветове, щото няма как да ги зададеш директно, докато в случая с градиентната карта може да зададеш същите цветове като в duotone, но те не се припокриват всички по целия тонален диапазон, както е при duotone, a само всеки два съседни и резултата е различен. В случая с пипането на тоналните криви опитах и със семплиране на градиент, направен с duotone-пресета, който искам да симулирам като се опитвах отделните криви на каналите да ги бутам докато в няколко контролни точки от тоналния диапазон на сив градиент цветовете станат като тия на градиента, получен от duotone-а, но пак има фини разлики, които ме дразнят.. Та, искам да опитам да сложа четири слоя, оцветени изцяло със цветовете на quadtone-а и с криви да им пипам прозрачността точно както това би се регулирало ако се разботи директно в duotone..
И още един въпрос - знае ли някой може ли да се сложат повече от четири контролни точки с color sampler tool?



Та може ли да се направи такова нещо?

Бтв. относно симулацията на duotone специално опитвах с тониране с curves

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: n1x0n   
Дата:   03-11-08 19:34

Решението на твоя въпрос се казва Layer blending.

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: stormfx   
Дата:   03-11-08 20:20

Или Luminocity masking, или нещо друго [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: krist   
Дата:   03-11-08 22:46

Ами май нито Layer Blending Modes нито Luminocity Masking вършат точно каквото трябва[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: ivodam   
Дата:   03-11-08 22:51

n1x0n: Доколкото разбирам, става въпрос за различен блендинг в различни участъци на един и същи леър. Тва по-скоро с маски и мазане и триене с различни плътности, нещо от сорта?

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: n1x0n   
Дата:   03-11-08 23:11

Значи... с double click върху даден layer отваряте менюто "Layer Style".
В него, най-горе вдясно пише "Blending Options : Default" - кликате на него, ако случайно не е избрано то.
Там, долу има два плъзгача под "Blend if:" - с тяхна помощ котролирате кои зони от кой Layer колко и как да прозират под/над другите layers.

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: krist   
Дата:   04-11-08 11:28

n1x0n: първо, благодаря за отговорите! обаче, аз точно това имах пред вид, като казах, че не ми стигат само два репера[smile] искам, ако е възможно с крива... бтв Luminocity Masking до известна степен би свършило работа, но лошото при него е, че за всяка следваща корекция трябва да се започва от начало, което е твърде неприятно.. Трябва ми нещо от рода на Adjustment Layer, с който може да се регулира прозрачността на слой с помощта на тонална крива, ама май няма такова нещо в шопа..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Davidoff   
Дата:   04-11-08 11:32

Просто си направи маска на слоя и приложи върху нея curves adjustment layer. Така можеш да променяш маската с кривите, а прозрачността ще зависи от плътността на маската.

( Давам идеи само. Не говоря от опит [smilie3] )

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: krist   
Дата:   04-11-08 11:35

Davidoff - e, точно това искам, ама не знам как да приложа Adjustment Layer само върху маска, а не върху слоя, на който тя принадлежи!?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: sirkhann   
Дата:   04-11-08 11:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: Avi   
Дата:   04-11-08 14:44

krist написа:

> n1x0n: първо, благодаря за отговорите! обаче, аз точно това
> имах пред вид, като казах, че не ми стигат само два
> репера[smile] искам, ако е възможно с крива... бтв Luminocity
> Masking до известна степен би свършило работа, но лошото при
> него е, че за всяка следваща корекция трябва да се започва от
> начало, което е твърде неприятно.. Трябва ми нещо от рода на
> Adjustment Layer, с който може да се регулира прозрачността на
> слой с помощта на тонална крива, ама май няма такова нещо в
> шопа..

какво значи "2 репера"? щото от мястото, дето казва никсъна с помоща на алт+клик+драг върху "репера" можеш да добавиш по още един, който да контролира по-плавно прозрачностния преход...?

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: krist   
Дата:   04-11-08 14:51

И това с Alt+Click go znam.. Но, общо взето с тия настройки можеш да зададеш само една област (между двата репера), в която блендването действа и две (извън реперите), между които не действа.. Ако искаш обаче в някоя от външните области да добавиш още някое място, в което пак да имаш засилено действие на бледнването, не става.. Разликата между това и кривата, която търся е точно колкото и между Curves и Levels...



Публикацията е редактирана (04-11-08 14:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: n1x0n   
Дата:   04-11-08 18:33

Човек, ти докато не дадеш конкретен пример с кво се мъчиш - никва работа няма да свършим... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   04-11-08 18:44

ами, дал съм го, ако имаш търпение - виж първия ми пост[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: pomstar   
Дата:   04-11-08 18:48

Значи, правиш копие на основния слой. Добавяш векторна маска на слоя от менюто със слоевете. Правиш някаква селекция, да кажем color range, после пренасяш селекцията върху маската. Избираш после маската и само върху нея си правиш корекции с криви.

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: pomstar   
Дата:   04-11-08 19:01

А ето и един по-маниашки начин:

Правиш копие на основния слой (или си слагаш някакъв твой корекционен имидж) и го десатурираш. Избираш го.
Натискаш Ctrl + Alt + Shift + ~
Това ти прави градиентна селекция по плътност.
После добаваш векторна маска върху слоя в палитрата със слоевете и това директно ти пренася селекцията върху маската. Оттам си избираш какво да прави така създаденият слой и след това си играеш с криви върху маската.

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: krist   
Дата:   04-11-08 19:01

pomstar, предложението ти е горе-долу като на Davidoff.

Айде пак да поясня, ако не съм описал добре в първия пост - кратко и ясно - искам да имитирам duotone и да си пренеса някои вече използвани и любими duotone пресети в RGB на 16 бита без въобще да минавам в режим duotone. Идеята ми е да сложа adjustment layers, които са запълнени всеки със съответния цвят от duotone-а (или от tritone или quadtone - в същност последния ме вълнува най-много и точно той прави задачата трудна щото се миксират четири цвята) и да мърдам прозрачността на всеки от тия цветни слоеве точно със същите криви, с които са настроени в duotone-пресета.. Надявам се сега го обясних по-добре!

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: pomstar   
Дата:   04-11-08 19:17

А след като искаш да ползваш duotone, има ли причина да не минеш в този режим?

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: krist   
Дата:   04-11-08 19:49

да, няколко - описал съм ги в първия пост - най-важното е, че се губят всички създадени до момента adjustment layers и възможността за последващи корекции на направеното до момента. Също така се слиза задължително на 8 бита и понеже самото преминаване в дуотоне обикновено ти измества всички тонове наляво, тъй като черното винаги е един от използваните цветове и то затъмнява, и в последствие вече за да нагласиш първоначалното тонално разпределение, трябва да бараш на 8 бита което не е добре. разбира се до момента правех една хитрина - гледам колко ми намалява дуотоне-то експонацията и още преди да мина към него леко я вдигах така че след като приложа дуотоне стигах до горе-долу началното разпределение и след това само фини корекции. Да, но това при условие, че картинките ми не изпълваха достатъчно целия динамичен диапазон, а сега имам такива, които ако предварително ги изсветля, ше клипнат светлите области... Такива са ми съображенията общо взето..

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: pomstar   
Дата:   04-11-08 22:10

ок дадохме ти начини да регулираш прозрачността на слой според тонално разпределение (прозрачност) с криви.
как това не ти върши работа за 2, 3 или повече отделни слоя?

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: krist   
Дата:   04-11-08 23:10

аве хора, нещо не ме разбирате май, въпреки че показвате желание[smile] Значи, и двата начина, които даде pomstar последно, правят в маската отпечатък на обработваното изображение. Това което искам аз обаче не би трябвало да е вързано с конкретно изображение - трябва да се получи набор от няколко adjustment layers, които да може да се сложат като оцветяващ пресет върху което и да било изображение и после само фино да се донастроят кривите спрямо конкретното изображение... Във някои от начините, които посочихте има неща, които биха ми помогнали с изключително много усилия да постигна това което искам. Многото усилия биха дошли от това, че върху маските работата с кривите е деструктивна и не позволява последващи корекции... Т.е. не може кривата да стане като adjustment layer, който да действа на маската на долния adjustment layer.. Работата с реперите от blending modes пък е неуместна дори и ако разцепя слоя на няколко зони според яркостта, защото с реперите не мога лесно да регулирам нещата така както с кривите.. абе явно няма начин, зарежете тая работа:) ще си карам както до сега с преминаване през дуотоне режим или ще мъча оше семплиране на градиент направен от дуотон пресет със криви..

Отговори на това съобщение
 Re: Регулиране прозрачността на слой с крива във шопа?
Автор: pomstar   
Дата:   05-11-08 00:25

Когато създадеш маска от селекция и после се гъбаркаш с кривите върху маската, редактирането е недеструктивно. мисля това изчерпва въпроса.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »