Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Съвет за избор на бинокъл
Автор: aleksander   
Дата:   27-08-08 17:37

Попрочетох из нета за разни модели и варианти и накрая си харесах Nikon Monarch. Ще се ползва за на пилета и диви животинки.

Въпросът обаче е кой точно модел. Колебая се между 8х36, 10х36 и 10х42.

Най-добре е предполагам 10х42, но е и по-скъп и по-тежък, дали 10х36 ще е тъмен или пък 8х36 няма да е достатъчно мощен?

Личен опит някой да има с някой от тези?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: bobihot   
Дата:   27-08-08 18:08

Лично мнение- останах с лоши впечатления от биноклите Никон- оптически. Доволен бях от пробите с Оли, минолта, Пентакс. Също има някои китайски, но трябва да се пробват на място. 30х60 много ми хареса, само дето действителното му увеличение беше 10, но добър образ вадеше и беше сравнително лек и удобен за размерите си.[smilie8] [beer] [shtrak]
Не ги знам канон как са?



Публикацията е редактирана (27-08-08 18:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: apollo   
Дата:   27-08-08 18:16

[smile] Ами обикновенно рууф-призмените модели от типа 10х42 ги препоръчват най често за птичарски цели и като цяло наблюдения на животни!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: elmaduro   
Дата:   27-08-08 18:27

Попитай във астро форума на http://www.starrydreams.com
там ще ти помогнат със сигурност.
Аз лично имам бинокъл на Олимпус от 6-7 години и съм адски доволен (10X50). Не купувай Никонските, прекалено са скъпи за това което предлагат.Много по добър избор би бил Олимпус или Celestron
www.celestron.com или при един от вносителите на Celestron в БГ
http://www.astronom-bg.com/oscommerce/catalog/index.php/cPath/23_31



Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: MarinY   
Дата:   27-08-08 18:27

Личен опит: биноклите на Никон не са камерите на Никон. Само цените са им по-големи.[smilie3]
Потърси някой модел от Zhumell или Bushnell.
Под 10Х не си заслужава. Не поръчвай от интернет, само на място - случва се да попаднеш на недобре центрирани и образа е винаги двоен.
Не взимай "ЗУМ". Не взимай с постоянен фокус - за сметка на разделителната способност е, а и ако имаш 1/4 диоптър не може да се нагласи допълнително.
Успех![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: cicomanco   
Дата:   27-08-08 18:29

За птичета удачен избор е ОЛИ - 8-16х40.Зума ти дава доста удачно боравене ако имаш обекти на различно разстояние.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: apollo   
Дата:   27-08-08 18:50

ЗУУУМ НИКОГА... това е първото от което трябва да започнеш [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: teleskop   
Дата:   27-08-08 18:57

Здрасти,
10х си оказва влияние. Трепенето от ръката не е малко и бързо се уморява зрението. За бързоподвижни обекти, може би наистина е по-добре 8х. Ако имаш опит с държането на бинокъл, аз мога да ти препоръчам 10х. Добре е отношението диаметър челна леща върху увеличение да бъде близко до 5 (42/8=5, 50/10=5). Това отношение показва диаметъра на светлата точка на окуляра на бинокъла. Тя може да се види и като се отдалечи бинокъла от окото в посока на светлината. Може да се направи аналогия със светлосилните обективи - по-голяма точка, по-светлосилен бинокъл. Тази светла точка е изходният сноп лъчи който излиза от окуляра. Ако е много голям и светъл потока, то зеницата се затваря и това че снопа е 7мм не води до голяма полза. Обикновенно над 5мм (включително) може да се препоръча за нощни наблюдения, а под 5мм за дневни. 5мм е златна среда.
Ако можеш да си намериш бинокъл с по-голям зрителен ъгъл, ще бъдеш много доволен. По-лесно се следи обекта с тях.
Един почти идеален бинокъл е Carl Zeiss Jena 10/50. Зрителният му ъгъл е огромен - 7.3градуса или 128м на 1000м.
Това което пиша е за бинокъл който ще го използваш за почти всико. Ако обаче ще използваш бинокъла предимно за птици - 8/32 (увеличението е достатъчно, умората на очите малка, изходящият сноп лъчи достатъчен за дневни наблюдения).
Един линк - http://www.holgermerlitz.de/czj_85/czj_85.html
От линка можеш да си правиш сравнения с бинокъл който си избрал.
Не взимай зум! Чул съм много добри неща за Celestron. Никон имат също добри. Аз съм сравнявал Олимпус, Никон, Минолта. За мен, най-добър излезе Никона при почти еднакви пари като Олимпус (много е субективно обаче мнението ми). Бих препоръчал Никон, Олимпус, Celestron (ако може да се вярва на слухове :) и разбора се Карл Цайс на старо (ако може някой да ти помогне при избора).
Успех!


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: apollo   
Дата:   27-08-08 19:02

Файле ти ли това бре [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: apollo   
Дата:   27-08-08 19:05

ето нещо за насочване


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: aleksander   
Дата:   27-08-08 19:41

Зуум няма да взема! А и никой от моделите, които съм посочил не е зуум.

Насочих се към никон, защото в американските форуми мненията за тях са много позитивни и дори понякога твърдят, че монарха предлага много повече за парите си отколкото някой по-евтини модели на големите марки - Leupold, Zeiss (за Leica и особено Swarovski не става дума:).

Имам 10х50 Konus поропризма - да, понякога 10х трепери, но има и предимства.

Telescop, въпроса за exit pupil диаметъра съм съобразил, все пак става дума за бинокъл за предимно дневни наблюдения, когато зеницата е с доста малък диаметър, виж, за астро е от значение, затова и вие най-много тачите нещо от рода на 7,5мм изходна зеница:)

Мен ме интересува много повече добрата резолюция, контраста и вярното цветопредаване, както и факта, че Монарсите за пълни с азот (не се потят) и са влагоустойчиви. А иначе дори и втора ръка Leupold, Swarovski, Zeiss и Leica са скъпи.

Птичаите да кажат 8х достатъчно ли е? На полето има ли голяма разлика с 10х?

Ще поръчвам от eBay, цените там са несравнимо по-добри, затова и трябва да е от марка с добър контрол на качеството - затова почти съм отписал Bushnell и подобните.



Публикацията е редактирана (27-08-08 19:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: teleskop   
Дата:   27-08-08 19:49

Въпреки че ника ми е teleskop, почти не се занимавам и неразбирам от астро [smile] .
Просто така се регистрирах, за да ми е лесно да го помня.
Иначе аз съм за Никон Монрах 8х.
Имам приятел с такъв и е много доволен. Използва го за същата цел и неговите думи бяха същите - повече за по-малко пари!
[smile] [smile] [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: volokin   
Дата:   27-08-08 20:01

Ако ще е Никон то 10х42 HG (Hight Grade) [smilie24]
Останалото Никон нито е на нивото на Лайка/Сваровски/Цайс, нито дори се доближава до него. Ако някой ти твърди обратното то не е обективен.

Преди година и половина ми се наложи да тествам всичко което го има по магазините във Виена.

Преди това имах Щайнер 15х80 [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] с който можеш да правиш много работи, но не и да го мъкнеш на планина примерно [smilie10]

Значи, ако намериш този Никон на свястна цена (може и в Ибей) го вземай без да мислиш много много, но ако ще е друг Никон, забрави, по-добре Щайнер [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: volokin   
Дата:   27-08-08 20:03

Минокс също дават контрастни картинки, но много са спестили при корекциите, лилави ръбове и т.н. иначе май ги правят Лайка [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: apollo   
Дата:   27-08-08 20:03

Волокин какво би казал за Щайнер Сафари 8х30 обикновената версия/ако имаш впечатление/[smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: volokin   
Дата:   27-08-08 20:06

ми гледах го, дори го исках, но проблемът е, след като погледнеш през сваровски/лайка и повече не го искаш...

Иначе изработката им е супер, много супер, ама оптично [smilie2]

Та ако го искаш, не гледай ни през сваровски, ни през Цайс, ни през Лайка, особено през ултравид [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: apollo   
Дата:   27-08-08 20:09

Абе да ама наскоро гледах през Фуджинон и става още по зле [smilie2] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: aleksander   
Дата:   27-08-08 20:16

volokin, ясно за големите имена с цени от 1500 долара am mindestens... ама тука не става дума за тях..

Ясно е, че сравнение не може да става. Обаче, обективно, вярно ли смяташ, че никон за 250 долара е 8 пъти по зле от ултравид или сваровски ел за 2000 (поне в един обширен тест на Cornell lab of ornitology не бяха на това мнение)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: volokin   
Дата:   27-08-08 20:23

" Обаче, обективно, вярно ли смяташ, че никон за 250 долара е 8 пъти по зле от ултравид или сваровски ел за 2000"

Естествено не, първо какво значи 8 пъти по-добър? Второ дори да има такава скала на "добрина" то тя не е линейна, обикновено разликите между много-доброто и най-доброто са много малки, да не казвам незначителни.

Картинката от бинокъл се изразява НЕ само с две числа, различно проектират пространството, контраст, корекции и т.н. ЗА това смятам че цена качество принадлежи на ЦАйс и на някой модели на Сваровски, специално по предните модели Хабихт могат да се намерят за не толкова много пари (но не и за малко) Погледайте в Ибей и си направете извод за цените... [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: volokin   
Дата:   27-08-08 20:35

горният Никон който посочих ето му я цената:

http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/290584.html


баш колкото си трябва [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: aleksander   
Дата:   27-08-08 20:36

"обикновено разликите между много-доброто и най-доброто са много малки, да не казвам незначителни"

Именно за това съм се спрял на Монарх. А пък когато цената вече не е фактор, знам какво да избера. А и ако ще са 2500лв, няма да са за никон.

Въпросът ми обаче е най-вече за разликата между 8х и 10х за пилета, не толкова за кой модел да избера.

8х36 - заслужава ли си предимството в лекотата, компромис ли е по-малкото увеличение;
10х36 - тъмен ли ще бъде, ще пострада ли контраста;
10х42 - оправдава ли се разликата в теглото и цената (почти с 50% нагоре), видимо по-добър ли е от пo-малките варианти.



Публикацията е редактирана (27-08-08 20:38)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: volokin   
Дата:   27-08-08 20:40

моят съвет е, ако ще ГЛЕДАШ от ръка не повече от 8х. В краен случай, ако е 10х, то не по-голямо от 32 мм.

Аз имах до скоро 10х25 Цайс "Виктори", дори при това леко бинокълче при по-дълго застояване ти трепери ръката значително(не пия и не пуша). Цайсът е наистина лек, правен от найлон смесен с кевлар.

8х40 е идеалният вариант според мен! Ако искаш по-високо качество на оптиката, може да слезеш на 8х30 и да вземеш нещо по-скъпо, изплаща се, вярвай ми! [beer]



Публикацията е редактирана (27-08-08 20:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: aleksander   
Дата:   27-08-08 20:48

Това вече е полезно мнение (въпреки че пак не си прочел внимателно [smilie3] - а ако е 10х36 а не 32 фатално ли е).

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: volokin   
Дата:   27-08-08 21:05

ми не е важно 36 или 32, ако този на 36 е по-лек от 32 естествено, че става... всяка капка светлина е важна.

Аз се опитах да ти кажа, че 10 е вече множко за ръка, ако да, то поне да е лек...един 8х40 ще ти върши повече работа от един 10х30.Ако ще е 10х30 поне да е качествена оптиката, пак ще компенсираш тъмницата с добра оптика (Цайсите са най-светли от всички които съм гледал, как го постигат не знам)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за избор на бинокъл
Автор: aleksander   
Дата:   27-08-08 21:12

Ми с покрития, как иначе.

А, и друга причина поради която избрах Монарсите - имат phase-correction coating на призмата, което, казват, било много важно за рууфпризмите, а го слагали само на иначе по-скъпите модели.

Май ще да е 8х36 - светлосилен, лек...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »